Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
17.11.2022м. ХарківСправа № 922/216/22
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Ємельянової О.О.
при секретарі судового засідання Малихіній М.П.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Фізичної особи - підприємця Алієва Адема Кара-огли, АДРЕСА_1
до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз", 61004, м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59
проскасування рішення
за участю представників сторін:
позивача: Кузнецов А.І. (довіреність);
відповідача: Зубрич Д.О. (довіреність).
Фізична особа - підприємець Алієв Адем Кара-огли звернувся до Господарського суду Харківської області із позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" про скасування рішення постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкційованим споживачем), що не є побутовим АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" оформлене протоколом № 2074 від 29.12.2021 року про задоволення акту про порушення № НG 001335 від 02.12.2021 року, та застосування на підставі санкції про донарахування об'єму природного газу за період з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року в обсязі 1981,44 куб.м. Також до стягнення заявлені судові витрати у розмірі 2 481, 00 грн. та витрати на професійну правничу допомогу.
Ухвалою суду від 31.01.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою суду від 15.02.2022 року, яку занесено до протоколу судового засідання, судом у підготовчому засіданні оголошено перерву до 10 березня 2022 року.
21.02.2022 року від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 4080/22).
Підготовче засідання у справі № 922/216/22 яке було призначено на 10 березня 2022 року не відбулось у зв'язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Харкова ворожими військами та веденням активних бойових дій на території Харківської області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці учасників справи.
Ухвалою суду від 09.06.2022 року призначено підготовче засідання у справі на "12" липня 2022 року.
13.06.2022 року від представника позивача через канцелярію суду надійшло клопотання вх. № 5437/22 (електронна пошта) про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 15.06.2022 року клопотання вх. № 5437/22 від 13.06.2022 року (електронна пошта) представника позивача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду - задоволено частково.
Ухвалою суду від 12.07.2022 року, яку занесено до протоколу судового засідання, судом у підготовчому засіданні оголошено перерву до 06.09.2022 року о(б) 09:30 год.
13.07.2022 року від представника позивача через канцелярію суду надійшло клопотання вх. № 6567/22 про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 15.07.2022 року задоволено клопотання вх. № 6567/22 від 13.07.2022 року представника позивача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 06.09.2022 року яку занесено до протоколу судового засідання, судом закрито підготовче засідання, та призначено розгляд справи по суті на 14.09.2022 року о(б) 10:00 год.
06.09.2022 року від представника позивача через канцелярію суду надійшло клопотання вх. № 9245/22 про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 06.09.2022 року задоволено клопотання вх. № 9245/22 від 06.09.2022 року представника позивача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Судове засідання з розгляду справи по суті призначене на "14" вересня 2022 р. о(б) 10:00 год. у режимі відеоконференції не відбулось у зв'язку із технічною неможливістю проведення даного судового засідання у режимі відеоконференції. У зв'язку із чим, ухвалою суду від 14.09.2022 року призначено розгляд справи по суті № 922/216/20 на "21" вересня 2022 р. о(б) 09:10 год.
Судове засідання з розгляду справи по суті 21.09.2022 року не відбулось у звязку із відсутністю у Господарському суді Харківської області технічної можливості для проведення судового засідання.
Ухвалою суду від 21.09.2022 року призначено розгляд справи по суті № 922/216/20 на "02" листопада 2022 р.
21.09.2022 року від представника позивача через канцелярію суду надійшло клопотання вх. № 10384/22 про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 23.09.2022 року задоволено клопотання вх. № 10384/22 від 21.09.2022 року представника позивача про проведення судового засідання у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою суду від 02.11.2022 року, яку занесено до протоколу судового засідання, судом з розгляду справи по суті оголошено перерву до 17 листопада 2022 року. Також задоволено усне клопотання представника позивача про проведення наступного судового засідання у режимі відеоконференції.
Присутній у судовому засіданні 17.11.2022 року представник позивач надав усні пояснення, та просив суд, позовні вимоги задовольнити у повному обсязі з підстав викладений у позовній заяві.
Присутній у судовому засіданні 17.11.2022 року представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечував із підстав викладених у наданому до суду відзиві на позовну заяву, та просив суд, відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи, з'ясувавши обставини справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення та заперечення позивача та відповідача, судом встановлено наступне.
Як зазначає позивач, 01.01.2016 року Фізична особа - підприємець Алієв Адем Кара-огли підписав із ПАТ "Харківміськгаз" заяву - приєднання № 09426TG4GPAP016 до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим), а також підписано розрахунок і витрати природного газу, який додавався до заяви - приєднання та підписано до даток № 4 розрахунок втрат і витрат природного газу. Перелік точок комерційного обліку споживача, відповідно до якого, у позивача наявні котел Bali RTN "Fondital" у кількості 2 одиниці, плита PS- 80-4 у кількості 1 одинця, плита ПГ - 5 у кількості 1 одинця.
16.07.2017 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерджі Трейд Груп" та Фізичною особою - підприємцем Алієвим Адемом Кара-огли (позивач) було укладено договір №Х/2017/134 постачання природного газу.
Відповідно до умов договору, найменування оператора газорозподільної системи, з яким споживач уклав договір розподілу природного газу, - ПАТ "Харківміськгаз. Договір розподілу природного газу між споживачем та оператором ГРМ укладено на підставі заяви - приєднання № № 09426TG4GPAP016 від 01.01.2016 року.
13.05.2020 року було здійснено перевірку метрологічних характеристик побутового лічильника газу (ПЛГ) акт № 228 В.
За твердженнями позивача, 02.12.2021 року представниками АТ "Харківміськгаз" по об'єкту позивача за адресою: м. Харків, пр. Льва Ландау, буд. 2-Б, здійснювалась технічна перевірка газового лічильника, де інженери з метрології висловили сумніви у правильній роботі цього лічильника обліку Самгаз RS/2,4Р G-6 зав. № 6400860, з показами 04034,939 куб.м., зазначивши дату повірки - 03.04.2018 року (хоча дата останньої повірки була здійснена 13.05.2020 року відповідно до акту № 228В), та зазначили причину: "Під час роботи лічильника наявні шуми та ривки лічильного кола. Необхідна перевірка в лабораторних умовах", про що було складено акт про порушення № НG001335, із посиланням на порушення Кодексу ГРМ: Розділ ХІ. Глава 2, пункт 3 підпункт 1 - пошкодження ЗВТ.
Також зазначає, що 02.12.2021 року інженерами з метрології було складено акт контрольного огляду вузла обліку № 0212-2СК21, де за результатами цієї перевірки виявили наступне: "наявні сторонні шуми" (пункт 4 акту). Згідно цього акту споживачу необхідно було надати доступ до лічильника газу для його демонтажу для направлення на позачергову чи експертну повірку.
09.12.2021 року було демонтовано лічильник газу та складено протокол щодо направлено ЗВТ на позачергову чи експертну повірки № 811/21-1,в якому зазначено, що позачергову чи експертну повірку будуть проводити представники ДП "Укрметртестстандарт".
14.12.2021 року комісією АТ "Харківміськгаз" спільно з ДП "Укрметртестстандарт" складено акт експертизи ЗВТ та пломб № 45БЕ, де за результатами огляду лічильника встановлено що: відповідність місць фактичних розпломбувань пломб (п.1.1.): відповідає; цілісність та місцезнаходження пломб (п.1.2.): ціла; цілісність заводського та повірочного тавра за ЗВТ (п.1.3.): згідно п.1.2. (ціла); цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ (п.1.4.): цілий; цілісність конструктивних елементів вихідного парубка (п.1.5.): цілий; наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ (п.1.6.): немає; відповідність маркування ЗВТ нормативно - технічній документації (п.1.7.) відповідає; похибка лічильника за об'ємної витрати: Qmin - 100%, 0,2 Qmах - 2,59%, Qmах - 1,5 %. Висновки комісії: втручання в газовий лічильник не виявлено.
Та було складено довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювільної техніки № 39-1-4/6976 ЦСБ 45 БЕ від 16.12.2021 року, де підставою для визнання ЗВТ непридатним зазначено: "Похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення".
На підставі вищезазначених актів порушення, постійно діючою комісією з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкційованим споживачем), що не є побутовим складено протокол № 2074 від 29.12.2021 року, яким задоволено акт про порушення та здійснено нарахування згідно з Кодексом оператора газорозподільних систем.
За твердженнями позивача, вказаний протокол № 2074 від 29.12.2021 року став підставою для складання розрахунку необлікованих об'ємів природного газу за період з 01.12.021 року по 09.12.2021 року в обсязі 1.981,44 куб.м., що з урахуванням спожитого газу за повний місяць грудня 2021 року (з ПДВ) складає 83 859,25 грн. (акт приймання - передачі природного газу № 00000034543 від 31.12.2021 року).
Позивач з вищенаведеним актом, рішенням постійно діючої комісії відповідача та розрахунком не облікованого об'єму природного газу не погоджується та вважає їх безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству, оскільки представниками АТ "Харківміськгаз" не було доведено причинно-наслідкового зв'язку між похибкою, які нібито міститься у лічильнику газу та діями позивача, у зв'язку із чим, наявні підстави для визнання протиправним та скасування рішення постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, укладених у разі виявлення порушень споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим АТ "Оператора газорозподільної системи "Харківміськгаз" оформлене протоколом № 2074 від 29.12.2021 року про задоволення акту про порушення № НG 001335 від 02.12.2021 року та застосованої на підставі нього санкції про донарахування об'єму природного газу за період з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року в обсязі 1981,44 куб.м.
Вищевказані обставини, стали причиною звернення позивача із відповідним позовом до суду.
Надаючи правову кваліфікацію доказам, які надані до матеріалів справи та викладеним обставинам з урахуванням фактичних та правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Взаємовідносини операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 року (далі - Кодекс ГРС).
Відповідно до вимог статті 40 Закону України "Про ринок природного газу", розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу.
Відповідно до пункту 3 глави 3 розділ VI Кодексу газорозподільних систем, договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою типового договору розподілу природного газу.
Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем передбачено, що договір розподілу природного газу - це правочин, укладений між оператором ГРМ та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.
Відповідно до пункту 2 глави 1 розділу І Кодексу ГРС, цей Кодекс визначає взаємовідносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні засади функціонування газорозподільних систем, зокрема умови забезпечення комерційного, у тому числі приладового обліку природного газу в газорозподільній системі та визначення його об'ємів і обсягів передачі до/з газорозподільної системи, у тому числі в розрізі суб'єктів ринку природного газу.
Пунктом 4 глави 1 Розділу X Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП 2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодексу ГРС) визначено, що передача (розподіл, споживання) природного газу до/з газорозподільної системи здійснюється за умови наявності комерційного вузла обліку природного газу.
Згідно пунку 4 Глави 1 розділу І Кодексу ГРС вузол обліку природного газу/вузол обліку/ВОГ - сукупність засобів вимірювальної техніки, зокрема лічильник газу або звужуючий пристрій, та допоміжних засобів, призначених для вимірювання, реєстрації результатів вимірювання та розрахунків об'єму природного газу, зведених до стандартних умов, визначених законодавством; засіб вимірювальної техніки/ЗВТ - технічний засіб, включаючи лічильник газу, який застосовується під час вимірювань і має нормовані метрологічні характеристики.
Згідно пунктів 1,2 глави 6 Розділу X Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових Оператор ГРМ та споживач (суміжний суб'єкт ринку природного газу) проводять такі спільні дії:
контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу);
перевірку комерційного ВОГ та його складових відповідно до вимог цього Кодексу, зокрема контрольний огляд вузла обліку;
монтаж/демонтаж ЗВТ на повірку (періодичну, позачергову, експертну), експертизу та/або ремонт.
Контрольне зняття показань ЗВТ (лічильника газу) здійснюється Оператором ГРМ відповідно до власного графіка обходу споживачів та позапланово (за необхідності).
Контрольний огляд вузла обліку здійснюється Оператором ГРМ за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців.
В пункті 4 Глави 1 розділу І Кодексу ГРС надається наступне визначення поняття контрольний огляд вузла обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності ЗВТ (корпусу, скла, кріплення, з'єднання тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, зняття показань ЗВТ, а також з метою виявлення без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів несанкціонованого втручання в роботу ГРМ та/або ЗВТ/лічильника газу".
Як вбачається із матеріалів справи, 02.12.2021 року за наслідками контрольного огляду відповідно до акту № 0212-2СК21 контрольного огляду вузла обліку(а.с. 93), шляхом візуального обстеження цілісності газового обладнання та ЗВТ у позивача, відповідачем були виявлені ознаки позаштатного режиму роботи лічильників газу позивача Самгаз RS/2,4Р G-6 зав. № 6400860, а саме "Проведено виїзд до підприємства у зв'язку із контрольним оглядом вузла обліку газу та газоспоживаючого обладнання. При контрольному огляді лічильника газу Самгаз RS/2,4Р G-6 зав. № 6400860, при фактичній витраті (споживанні) природного газу через лічильник в ньому присутні сторонні шуми та рух відлікового механізму відображається з ривками", Вищезазначений лічильник газу запломбовано в політеленовий пакет на газопроводі та опломбовано пломбою АТ "Харківміськгаз". Споживачеві необхідно надати доступ до лічильника газу для демонтажу його на позачергову чи експертну повірку (а.с. 97).
Відповідно до пункту 6 глави 6, розділу X Кодексу ГРС, у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає:
1) витоки газу з елементів та конструкції комерційного ВОГ, у тому числі імпульсних ліній манометрів, датчиків тиску і температури тощо;
2) відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
3) наявність сторонніх шумів та нехарактерних звуків при роботі лічильника газу чи іншого ЗВТ;
4) індикація або наявність повідомлень про порушення в роботі ЗВТ, в тому числі про необхідність зміни елементів живлення;
5) забруднення або відкладання осадів, потрапляння сторонніх предметів до внутрішньої порожнини вимірювального трубопроводу або лічильника газу чи на робочі поверхні первинних перетворювачів;
6) інші ознаки порушень вимог щодо експлуатації ЗВТ, які можуть вплинути на результати вимірювання.
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікованих (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
Водночас відповідно до пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема про: пошкодження пломб; пошкодження ЗВТ (лічильника газу); наявність зміни параметрів параметризації обчислювача чи коректора об'єму газу; непрацездатність комерційного ВОГ чи його складових та/або його (їх) невідповідність умовам експлуатації чи узгодженій проектній документації або умовам договору; наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ; наявність несанкціонованого газопроводу; несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок чого перевищується діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Розрахунок необлікованого або облікованого частково об'єму природного газу внаслідок порушення здійснюється за наявності акта про порушення та у порядку, визначеному в розділі ХІ цього Кодексу.
Як вбачається із матеріалів справи, за наслідками контрольного огляду вузла обліку 02.12.2021 року представниками АТ "Харківміськгаз" було складено акт про порушення № НG 001335, у якому зазначено, що встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем (відмітка про порушення, № пункту Кодексу ГРМ та вид порушення): 12. Розділ ХІ. Глава 2, п. 3, п.п. 1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу / або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, також зазначено, що під час роботи лічильника наявні шуми та ривки лічильного кола. Потрібна перевірка в лабораторних умовах. До газової мережі підключено обладнання: Fondital у кількості 1 одиниця, ПГ - 5 у кількості 1 одинця, ПГ - 4 у кількості 1 одинця.
09.12.2021 року було складено акт № 912 /БД-2 контрольного огляду вузла обліку.
09.12.2021 року було складено протокол № 811 /21-1 щодо направлення ЗВТ на позачергову чи експертну повірку, та протокол № 811/21 щодо направлення ЗВТ та/ або пломби на експертизу(а.с. 95-96).
14.12.2021 року складено акт № 45БЕ експертизи ЗВТ та пломб, відповідно до якого за результатами огляду лічильника газу встановлено: пункт 1.1. відповідність розташувань пломб - відповідає; пункт 1.2. цілісність та місцезнаходження пломб - ціла; пункт 1.3 цілісність заводського та повір очного тавра на ЗВТ - згідно п. 1.2. пункт 1.4. цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ - ціла; пункт 1.5. цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка - цілий; пункт 1.6. наявність сторонніх предметів всередині ЗВТ - немає; пункт 1.7. відповідність маркування ЗВТ нормативно - технічній документації - відповідає. Щодо результатів позапланової повірки зазначено: 2.1. втрати тиску Р ( Qmах) - 100%; Па Р (Qmіn) 30. 3.2. похибка лічильника за об'ємної витрати Qmin - 100%; 0,2 Qmах - 2,59%; Qmах - 1,5 %. Покази лічильника газу після повірки 04079 м3. Висновки комісії: втручання в газовий лічильник не виявлено. За результатами позачергової повірки лічильника газу визнано непридатним до застосування (а.с. 97) .
16.12.2021 року Державним підприємством "Всеукраїнський державний науково - виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" складено довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/6976 ЦСБ 45 БЕ, а саме лічильник газу мембранний Самгаз RS/2,4Р G-6 зав. № 6400860 з зазначенням підстав для визнання ЗВТ непридатним: похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення.
Протоколом № 2074 постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень, споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем від 29.12.2021 року за результатами розгляду якого комісія вирішила акт про порушенні задовольнити. Нарахування провести згідно з Кодексом оператора газорозподільних систем.
На підставі вищенаведених обставин, відповідачем було задоволено акт про порушення та проведено нарахування не облікованих об'ємів газу згідно Кодексу оператора ГРМ, яке відповідно до розрахунку необлікованих об'ємів природного газу за період з 01.12.2021 року 07:00 год. по 09.12.2021 року 07:00 год. та складає - 1 981,44 м3 газу.
Позивач з вищенаведеним актом, та рішенням постійно діючої комісії відповідача та розрахунком не облікованого об'єму природного газу не погоджується та вважає їх безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству, оскільки представниками АТ "Харківміськгаз" не було доведено причинно-наслідкового зв'язку між похибкою, які нібито міститься у лічильнику газу та діями позивача, у зв'язку із чим, наявні підстави для визнання протиправним та скасування рішення постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим АТ "Оператора газорозподільної системи "Харківміськгаз" оформлене протоколом № 2074 від 29.12.2021 року про задоволення акту про порушення № НG 001335 від 02.12.2021 року та застосованої на підставі нього санкції про донарахування об'єму природного газу за період з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року в обсязі 1981,44 куб.м.
Крім того, щодо розрахунку, позивач зазначає, що відповідно до п.п. 5.13.3. "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затвердженого наказом № 618 від 27.12.2005 року у разі отримання позитивних результатів позачергової або експертної повірки ЗВТ у всіх випадках об'єм протранспортованого газу за період відсутності ЗВТ розраховується за середнього динними або середньодобовими даними попередніх п'яти аналогічних періодів. Також зазначає, що донарахування у розмірі 1 981,44 куб.м. за 8 днів достеменно перевищує середньодобові використання позивачем газу, що за останні 2 роки не перевищує 6-8 куб.м. за один день, тобто 200-250 куб.м. на місяць. Окрім того, позивач починаючи з листопада 2021 року щоденно у телефонному вигляді повідомляв відповідача про використані об'єми газу, зазначаючи показання приладів обліку.
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач у наданому до суду відзиві на позовну заяву вх. № 4080 від 21.02.2022 року, зокрема, зазначає, що за наслідками виявленого порушення представниками відповідача складено акт про порушення від 02.12.2021 року № НG 001335, відповідно до якого лічильник газу було запаковано в поліетиленовий пакет на газопроводі та опломбовано охоронною пломбою відповідача № 10964343. За виявленими порушеннями споживачу необхідно надати доступ для демонтажу лічильника в термін до 10 робочих днів.14.12.2021 року була проведена експертиза лічильника газу позивача. За висновками експертизи: втручання в газовий лічильник не виявлено. Також після експертизи проведена позачергова повірка лічильника газу позивача. За результатами повірки лічильник визнаний непридатним до подальшого використання, про що видано довідку № 39-1-4 /6976 ЦСБ 45БЕ від 14.12.2021 року. Причиною визнання лічильника непридатним є похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення. Відповідно до пункту 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ пропущеного строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворююча різниця тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручанн в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводилися з урахуванням такого: 1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворююча різниця тиску) непридатними до застосування за результатами позачергої або експертної повірки, а також при пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживального обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводиться з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У зв'язку із чим, відповідачем нарахування проводились з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року.
Також відповідач зазначає, що позивач не скористався своїм правом бути присутнім на засіданні комісії, хоча був належним чином повідомлений про дату та час її проведення (акт про порушення від 02.12.2021 року № НG 001335). У зв'язку із чим, просить суд, відмовити у задоволенні позовних вимог.
Щодо вищевикладених тверджень позивача, викладених у наданій до суду позовній заяві, суд зазначає, що згідно пункту 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як "не з вини споживача"), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать:
1) пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно;
2) фіксація коректором чи обчислювачем об'єму газу даних щодо збоїв в роботі комерційного ВОГ або його складових, внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
3) виявлення помилок в конфігурації даних обчислювача об'єму газу, що були введені при його первинному програмуванні, чи в протоколі параметризації (діаметр газопроводу звужуючого пристрою, кількість імпульсів, параметрів ФХП тощо), внаслідок чого об'єм розподіленого (спожитого) природного газу за попередній період визначений некоректно;
4) перевищення діапазону обчислення вузла обліку тощо.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" у сфері законодавчо регульованої метрології застосовуються засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам щодо точності, регламентованим для таких засобів, у встановлених умовах їх експлуатації.
Експлуатація засобів вимірювальної техніки, які застосовуються у сфері законодавчо регульованої метрології (далі - законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки), здійснюється з дотриманням правил застосування таких засобів, встановлених у нормативно-правових актах, і вимог щодо їх експлуатації, встановлених в експлуатаційних документах на такі засоби.
Законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, які мають елементи або функції настроювання, повинні мати захист від вільного доступу до зазначених елементів і функцій (включаючи програмне забезпечення) з метою запобігання несанкціонованому втручанню.
Законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки дозволяється застосовувати, випускати з виробництва, ремонту та в продаж і видавати напрокат лише за умови їх відповідності цьому Закону та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки.
З наявного у матеріалах справи акту № 45БЕ від 14.12.2021 року експертизи ЗВТ та пломб вбачається, що втручання в газовий лічильник не виявлено. За результатами позачергової повірки лічильника газу визнано непридатним до застосування.
Відповідно до довідки Державного підприємства "Всеукраїнський державний науково - виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів" про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/6976 ЦСБ 45 БЕ, щодо лічильника газу мембранний Самгаз RS/2,4Р G-6 зав. № 6400860 за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам п.п. 6.9.1. Р50-071-98 "Лічильники газу побутові. Методи та засоби повірки". У зв'язку із чим, зазначено підстави для визнання ЗВТ непридатним - похибка лічильника перевищує максимально допустимі значення.
З аналізу вищевикладеного слідує, що при здійснені експертизи, було виявлено непридатність лічильника газу до застосування.
Вищевикладене спростовує твердження позивача, що останньому не зрозуміло внаслідок чого та з яких підстав визнано не придатним лічильник газу для подальшої експлуатації.
За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.
Пунктом 8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС визначено, що акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає:
1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення;
2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення;
3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
Відповідно до пункту 9 глави 5 розділу XІ Кодексу газорозподільних систем, до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше 3 представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. Остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ.
Пунктом 10 глави 5 розділу XІ Кодексу ГРС, споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з огляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Як вбачається з акту про порушення від 02.12.2021 року № HG001335, відповідачем зазначено, що встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем (відмітка про порушення, № пункту Кодексу ГРМ та вид порушення): 12. Розділ ХІ. Глава 2, п. 3, п.п. 1 пошкодження ЗВТ (лічильника газу / або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрати (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно, також зазначено, що під час роботи лічильника наявні шуми та ривки лічильного кола. Потрібна перевірка в лабораторних умовах.
Також у пункті 8 акту зазначено, що комісія оператора ГРМ з розгляду цього акта буде проводити засідання 29.12.2021 року о(б) 10:00 год. за адресою м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи. За неможливості бути присутнім на засіданні особисто, споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
З вищевикладеного вбачається, що відповідачем у акті про порушення, було повідомлено позивача про дату та час розгляду акту про порушення, що спростовує позицію позивача, що останній у зв'язку із введенням відповідача позивача в оману щодо розгляду акту про порушення, не зміг скористатись своїм правом щодо надання будь-яких доказів або заперечень по роботі лічильника обліку.
При цьому, як вбачається із матеріалів справи, вищезазначений акт про порушення було підписано представниками Оператора ГРМ та представником позивача. Також позивачем було отримано копію акту про порушення. Будь-які заперечення, або незгода позивача, у акті про порушення відсутні.
Вищевикладене спростовує позицію позивача в частині того, що позивач неодноразово звертався до відповідача щодо уточнення дати та часу проведення засідання комісії, яке було призначене на 29.12.2021 року о 10:00 год. Оскільки відповідні твердження не підтверджені жодними належними доказами у відповідності до вимог Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до підпункту 1 пункту 4 глави 4 розділу ХІ кодексу ГРМ у разі виявлення Оператором ГРМ пропущення строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача, несправності лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску), що сталася внаслідок його пошкодження або позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
1) при визначенні лічильника газу або звужуючого пристрою (перетворювача різниці тиску) непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, а також при пропущенні строку періодичної повірки лічильника газу або звужуючого пристрою з вини споживача об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ (з дати початку прострочення періодичної повірки) до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Згідно пункту 11 глави 5 розділу ХІ кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об'ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об'єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;
3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;
4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.
При цьому, вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Як вбачається із матеріалів справи, протоколом № 2074 постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень, споживачем (несанкціонованим споживачем), що не є побутовим, вимог Кодексу газорозподільних систем від 29.12.2021 року за результатами розгляду якого комісія вирішила акт про порушенні задовольнити. Нарахування провести згідно з кодексом оператора газорозподільних систем. Також було складено розрахунок не облікованих об'ємів природного газу за період з 01.12.2021 року 07:00 год. по 09.12.2021 року 07:00 год. - 1 981,44 м3 газу.
На підставі вищенаведених обставин, відповідачем було задоволено акт про порушення та проведено нарахування не облікованих об'ємів газу згідно Кодексу оператора ГРМ.
Пунктом 12 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що вартість не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
Таким чином, АТ "Харківміськгаз" у відповідності до вимог Кодексу ГРМ, було проведено розрахунок необлікованих об'ємів природного газу за період з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року у кількості 1 981,44 м3.
З аналізу вищевикладеного слідує, що нормами Кодексу газорозподільних систем передбачено донарахування за самим лише фактом непридатності приладу обліку, і воно не ставиться у залежність від наявності або відсутності вини споживача або несанкціонованого втручання споживача в роботу ЗВТ (аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 24.12.2019 року у справі № 906/102/18), що спростовує позицію позивача в частині відсутності несанкціонового втручання з боку позивача, вини позивача та здійснення розрахунку не на підставі пункту 5.13.3. "Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання", затвердженого наказом № 618 від 27.12.2005 року.
Приймаючи до уваги наведене вище у сукупності, враховуючи обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, оцінивши надані докази, проаналізувавши обставини справи в сукупності, суд дійшов висновку, що відповідач при прийнятті рішення постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкційованим споживачем), що не є побутовим АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" оформлене протоколом № 2074 від 29.12.2021 року про задоволення акту про порушення № НG 001335 від 02.12.2021 року, та застосування на підставі санкції про донарахування об'єму природного газу за період з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року в обсязі 1981,44 куб.м. діяв в межах своїх повноважень, у порядок та спосіб, встановлений законом, та було повно з'ясовано обставини та документи які мають значення, та які у своїй сукупності стали підставою для задоволення акту про порушення № НG 001335 від 02.12.2021 року.
Щодо посилання позивача на правову позицію викладену у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 13.02.2020 року у справі № 908/386/19 та постанові Верховного Суду від 24.10.2018 року у справі № 914/2384/17, суд проаналізувавши обставини цієї справи на предмет подібності та релевантності, не приймає відповідні посилання позивача, оскільки правовідносини у даних справах на які посилається позивач у позовній заяві та дана справа є відмінними за істотними правовими ознаками, що свідчить про неподібність правовідносин у них, та прийняті за іншої фактично-доказової бази (обставин справи та зібраних у ній доказів). При цьому, у кожній із зазначених справ судами досліджувались різні за змістом докази, які подавались сторонами, та на підставі встановлених судами різних за змістом обставин (встановлення порушень, та виявленого несакціонованого втручання в конструкцію ВОГ, заперечень споживача щодо встановлених порушень, проведених експертих) приймалися відповідні судові рішення.
Крім того, у даній справі, представниками відповідача в акті про порушення було зазначено опис порушення, а саме "Під час роботи лічильника наявні шуми та ривки лічильного кола". Тобто, зазначено про роботу лічильника газу чи його складових в позаштатному режимі.
Враховуючи вищевикладене, позивачем не доведено протиправність дій відповідача при прийнятті рішення постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкційованим споживачем), що не є побутовим АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" оформлене протоколом № 2074 від 29.12.2021 року про задоволення акту про порушення № НG 001335 від 02.12.2021 року, та застосування на підставі санкції про донарахування об'єму природного газу за період з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року в обсязі 1981,44 куб.м. у зв'язку із чим, суд дійшов до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Частинами 1, 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Частиною 2 статті 42 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що учасники справи зобов'язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні; виконувати інші процесуальні обов'язки, визначені законом або судом.
Статтею 73 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (стаття 74 Господарського процесуального кодексу України).
Відповідно до частини 1 статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Частиною четвертою статті 11 Господарського процесуального кодексу України також унормовано, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 вказав, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
Так, решта доводів учасників процесу, їх письмових пояснень, поданих до матеріалів справи документів та наданих усних пояснень представників сторін були ретельно досліджені судом, і наведених вище висновків суду не спростовують.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про відмову у задволенні позовних вимог про скасування рішення постійно діючої комісії з питань, пов'язаних з розглядом актів про порушення, складених у разі виявлення порушень споживачем (несанкційованим споживачем), що не є побутовим АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" оформлене протоколом № 2074 від 29.12.2021 року про задоволення акту про порушення № НG 001335 від 02.12.2021 року, та застосування на підставі санкції про донарахування об'єму природного газу за період з 01.12.2021 року по 09.12.2021 року в обсязі 1981,44 куб.м.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 2 частини 1 та пункту 2 частини 4 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судовий збір покладається у спорах, що виникають з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог, у разі відмови в позові - на позивача.
Таким чином, враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, судовий збір у даній справі покладається на позивача.
На підставі викладеного та керуючись статтями 4, 20, 73, 74, 86, 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
У позові відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду, у межах апеляційного округу, протягом двадцяти днів з дня складання повного тексту рішення, відповідно до статей 256, 257 Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням пункту 17.5 Перехідних положень Кодексу.
Інформацію щодо роботи суду та щодо розгляду конкретних судових справ можна отримати на сайті суду, а також за допомогою Телеграм-бота Господарського суду Харківської області https://t.me/GospSud_kh_bot.
реквізити сторін:
позивач: Фізична особа - підприємець Алієв Адем Кара-огли ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 );
відповідач: Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Харківміськгаз" (61004, м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59, ЄДРПОУ 03359552).
Повне рішення складено "28" листопада 2022 р.
Суддя О.О. Ємельянова