Ухвала від 22.11.2022 по справі 912/1302/22

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25022,

тел. (0522) 32 05 11, факс 24 09 91, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

22 листопада 2022 рокуСправа № 912/1302/22

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Коваленко Н.М.

при секретарі судового засідання Пастуховій А.Ю.,

розглянувши у відкритому підготовчому засіданні справу №912/1302/22 від 11.10.2022

за позовом: Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (далі - АТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ"), код ЄДР 00191307, вул. Симбірцева, 1А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50029

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНСЬКА СТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ" (далі - ТОВ "ДСК"), код ЄДР 42846623, вул. Сонячна, 47, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500

про стягнення 200 000,00 грн,

ПРЕДСТАВНИКИ:

від позивача - адвокат Скирда В.Є., ордер серія АІ №1285150 від 28.09.2022;

від відповідача - Сафонов М.В. та Шрамко О.Ю. (в порядку самопредставництва) відповідно до статуту члени правління.

У підготовчому засіданні 22.11.2022 оголошено перерву до 16:00 - 22.11.2022.

У підготовчому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява АТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ" до ТОВ "ДОЛИНСЬКА СТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ" з вимогами про таке:

1. Прийняти дану позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі;

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНСЬКА СТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ" (ЄДРПОУ 42846623, місцезнаходження: 28500, Кіровоградська обл., м. Долинська, вул. Сонячна, 47) на користь Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (ЄДРПОУ 00191307, місцезнаходження: 50029, м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, 1а) штрафні санкції за порушення строків та якості виконаних робіт за Договором підряду №1001 від 16.07.2021 року у розмірі 200 000 (двісті тисяч) грн;

3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНСЬКА СТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ" (ЄДРПОУ 42846623, місцезнаходження: 28500, Кіровоградська обл., м. Долинська, вул. Сонячна, 47) на користь Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (ЄДРПОУ 00191307, місцезнаходження: 50029, м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, 1а) понесені судові витрати, які складаються з судового збору, вартості проведеної експертизи та витрат на правничу допомогу.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов Договору підряду №1001 на виконання ремонтних робіт від 16.07.2021, а саме порушено строки виконання робіт, вимоги щодо якості виконаних робіт, положення п. 12.6. Договору щодо залучення субпідрядної організації та умови договору щодо повернення металопрокату. Таким чином, за допущення кожного окремого порушення Договору передбачено застосування до відповідача штрафних санкцій. При цьому, застосування штрафних санкцій передбачених положеннями п. 8.2. Договору не виключає застосування штрафних санкцій передбачених положеннями п. 8.3. Договору. Загальна сума штрафних санкцій, нарахованих позивачем складає 5 019 245,76 грн, проте даний позов подається на суму в 200 000,00 грн, яка є частиною від загальної суми штрафних санкцій в розмірі 5 019 245,76 грн.

Ухвалою від 11.10.2022 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №912/1302/22, ухвалив справу №912/1302/22 розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 08.11.2022 - 11:00, встановив сторонам строки для подачі заяв по суті справи.

18.10.2022 відповідачем сформовано в системі "Електронний суд" клопотання №б/н від 18.10.2022 про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору залучити до участі у справі №912/1302/22 за господарським позовом Акціонерного товариства "КРИВОРІЗЬКИЙ ЗАЛІЗОРУДНИЙ КОМБІНАТ" (далі - АТ "КРИВБАСЗАЛІЗРУДКОМ"), код ЄДР 00191307, вул. Симбірцева, 1А, м. Кривий Ріг, Дніпропетровська область, 50029 до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНСЬКА СТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ" (далі - ТОВ "ДСК"), код ЄДР 42846623, вул. Сонячна, 47, м. Долинська, Кіровоградська область, 28500, про стягнення 200 000,00 грн у якості третьої особи без самостійних вимог на стороні Товариства з обмеженою відповідальністю "ДОЛИНСЬКА СТАЛЬКОНСТРУКЦІЯ" Державну інспекцію архітектури та містобудування України.

Крім того, 18.10.2022 відповідачем сформовано в системі "Електронний суд" клопотання №б/н від 18.10.2022 про зупинення розгляду справи зупинити провадження у справі №912/1302/22 в зв'язку із неможливістю її розгляду до вирішення пов'язаної з нею іншої справи за №904/838/22.

Протокольною ухвалою від 08.11.2022 на підставі ч. 5 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) господарський суд оголосив перерву до 22.11.2022 о 12:30 год.

22.11.2022 на електронну адресу суду (з КЕП) від позивача надійшли заперечення №47/5.52-2-21/2022 від 18.11.2022 на клопотання ТОВ "ДСК" про залучення третьої особи - ТОВ "Державна інспекція архітектури та містобудування України" та заперечення №47/5-21/2022 від 18.11.2022 на клопотання ТОВ "ДСК" про зупинення провадження у справі.

Розглядаючи клопотання №б/н від 18.10.2022 відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, господарський суд зазначає таке.

Відповідно до ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов'язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. Якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначив, що результати розгляду справи вплинуть на права та/або законні інтереси Державної інспекції архітектури та містобудування України, а саме: порушення відповідачем умов Договору підряду №1001 на виконання ремонтних робіт від 16.07.2021.

Відповідно п. 1.1 договору підрядник зобов'язується в порядку і на умовах, зазначених у даному договорі, власними силами та на власний ризик виконати за завданням замовника роботи по ремонту копра та канатопідтримуючої щогли стовбура ш."Октябрська" з усуненням дефектів зазначених в вимірювальнообстежувальному звіті №10-20052-5088-КМ. ОР, АТ "Кривбасзалізрудком", відповідно до локальних кошторисів з розрахунком договірної ціни, які погоджуються та підписуються сторонами додатково та є невід'ємною частиною договору (додатки №№1,2,3). Замовник зобов'язується створити підрядникові необхідні для виконання даних робіт умови, прийняти виконані роботи і оплатити відповідно до умов договору.

Відповідно до ст. 11 Закону України "Про архітектурну діяльність" під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають кваліфікаційний сертифікат. Авторський нагляд здійснюється архітектором - автором проекту об'єкта архітектури, іншими розробниками затвердженого проекту або уповноваженими ними особами. Авторський нагляд здійснюється відповідно до законодавства та договору із замовником.

У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.

Відповідно до ДСТУ-Н Б А.2.2-11:2014 настанова, щодо проведення авторського нагляду за будівництвом (62930) результати авторського нагляду фіксуються у журналі авторського нагляду.

Журнал оформляється у двох примірниках, кожен з яких доцільно прошнурувати, а його сторінки пронумерувати, підписати замовником і проектувальником, а також скріпити їх печатками (у разі наявності).

Згідно із п. 5 Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури представники групи авторського нагляду вносять в обидва примірники журналу записи щодо відхилень від проектних рішень, які допущені підрядником, та пропозиції стосовно їх усунення.

Представник групи авторського нагляду ознайомлює представника підрядника (генерального підрядника) із записами у журналі авторського нагляду під розпис, який у свою чергу вносить записи щодо виконання робіт з усунення відхилень, вказаних представниками групи авторського нагляду.

Статтею 11 Закону України "Про архітектурну діяльність" передбачено, що у разі відмови представника підрядника (генерального підрядника) виконувати роботи з усунення виявлених відхилень проектувальник письмово повідомляє про це замовника та відповідний орган державного архітектурно-будівельного контролю.

Порядок проведення авторського і технічного наглядів установлюється Кабінетом Міністрів України. Обов'язок щодо здійснення технічного нагляду може бути покладений замовником на спеціалізовану організацію чи спеціаліста з технічного нагляду або на інженера консультанта, з визначенням у договорі підряду їхніх повноважень. Примірні форми договорів про здійснення технічного нагляду та про надання інженерно консультаційних послуг у будівництві затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері архітектури.

У відповідності до абз. 1 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Частиною 1 ст. 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI передбачено, що клас наслідків (відповідальності) будівель і споруд (далі - клас наслідків) - це характеристика рівня можливої небезпеки для здоров'я я і життя людей, які постійно або періодично перебуватимуть на об'єкті або які знаходитимуться зовні такого об'єкта, матеріальних збитків чи соціальних втрат, пов'язаних із припиненням експлуатації або з втратою цілісності об'єкта.

У відповідності до ч. 2-4 цієї ж статті клас наслідків визначається відповідно до вимог будівельних норм, стандартів, нормативних документів і правил, затверджених згідно із законодавством. Клас наслідків визначається для кожного об'єкта - будинку, будівлі, споруди будь-якого призначення, їхніх частин, лінійних об'єктів інженернотранспортної інфраструктури, у тому числі тих, що належать до складу комплексу (будови). До складу комплексу (будови) можуть належати об'єкти, будівництво яких здійснюється за єдиною проектно-кошторисною документацією.

Згідно з ч. 5 ст. 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI усі об'єкти поділяються за такими класами наслідків (відповідальності): незначні наслідки - СС1; середні наслідки - СС2; значні наслідки - СС3.

При цьому, у ч. 6 ст. 32 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17 лютого 2011 року №3038-VI зазначено, що віднесення об'єкта до певного класу наслідків (відповідальності) здійснюється проектною організацією за погодженням із замовником будівництва. Об'єкту присвоюється найвищий клас наслідків (відповідальності) за одним із критеріїв, встановлених частиною п'ятою цієї статті.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" замовник має право виконувати будівельні роботи після видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками або підлягають оцінці впливу на довкілля згідно із Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Відповідно до п. 28 Постанови Кабінету міністрів України від 13.04.2011 №466 "Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт" замовник (його уповноважена особа) подає до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву через електронний кабінет (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України "Про державну таємницю").

До заяви додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію; копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою); проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника (співвласників), засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації чи капітального ремонту; копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; інформація про інженера-консультанта (у разі його залучення); інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати; результати оцінки впливу на довкілля у випадках, визначених Законом України "Про оцінку впливу на довкілля".

Копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, копія договору суперфіцію або копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, не подається у разі, коли державна реєстрація такого права здійснювалася у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (крім об'єктів, на які поширюється дія Закону України "Про державну таємницю"). У цьому випадку інформація про документ, який посвідчує відповідне речове право, зазначається у заяві про видачу дозволу на виконання будівельних робіт.

Під час подання заяви через електронний кабінет автоматично програмними засобами здійснюється аналіз даних, зазначених у заяві та поданих документах, на їх повноту, відповідність формату, логічність та достовірність. За результатами такого аналізу формується чек-лист, до якого включається перелік питань, що підлягають перевірці посадовою особою органу архітектурно-будівельного контролю, для прийняття рішення щодо видачі дозволу або відмови у його видачі.

Абзац 2 п. 10 Постанови від 11 травня 2011 року №560 "Про затвердження Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України" обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва об'єктів, що: за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів із середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками, - що до додержання нормативів з питань санітарного та епідеміологічного благополуччя населення, екології, охорони праці, енергозбереження, пожежної, техногенної, ядерної та радіаційної безпеки, міцності, надійності, довговічності будинків і споруд, їх експлуатаційної безпеки та інженерного забезпечення, у тому числі щодо додержання нормативів з питань створення умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

Аналізуючи викладене роботи пов'язані з капітальним ремонтом укосини шахти "Октябрська" кваліфікуються як середні наслідки - СС2.

Відповідно до розділу п'ять "Соціальні аспекти та кадрова політика" Звіту про управління АТ "Кривбасзалізрудком" розміщеного на офіційному сайті відповідача для ознайомлення акціонерам та підписаним Головою правління С. Новаком, Головним бухгалтером Ярошевською Л. зазначено на сторінці № 21 Звіту, що станом на 01.01.2021 на шахті "Октябрська" працювали 896 чоловік, а станом на 01.01.2022 на шахті "Октябрська" працювали 900 чоловік.

За класом наслідків (відповідальності) капітальний ремонт шахти "Октябрьська", а саме заміна укосини належать до об'єктів із середніми (СС2). Тому при виконання робіт повинен бути проект який пройшов архітектурно-будівельну експертизу, Дозвіл на виконання будівельних робіт в якому повинно бути зазначено суб'єкта господарювання який проводить технічний нагляд, суб'єкта підрядника який проводить роботи та особа.

З огляду на викладене Державне підприємство "Державний інститут по проектуванню підприємств гірничорудної промисловості Кривбаспроект" не мало повноважень здійснювати функції авторського нагляду, з огляду на наступне, відсутність проектної документації на капітальний ремонт металевого копра та укосини шахти "Октябрьська", відсутність дозволу на проведення будівельних робіт та відсутність експертизи проекту будівництва.

Відповідно п. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення сфері містобудівної діяльності" суб'єкти містобудування, які є замовниками будівництва об'єктів (у разі провадження містобудівної діяльності), або ті, що виконують функції замовника і підрядника одночасно, несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення:

1) виконання підготовчих робіт без повідомлення про початок їх виконання, а також наведення недостовірних даних у такому повідомленні - у розмірі десяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про відповідальність за правопорушення сфері містобудівної діяльності" справи про правопорушення, передбачені цим Законом, розглядаються:

3) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Державна інспекція архітектури та містобудування України (ДІАМ) - центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

ДІАМ створено у грудні 2020 року постановою Кабінету Міністрів України №1340.

В свою чергу, у поданому клопотанні відповідача не зазначено на які саме права чи обов'язки Державної інспекції архітектури та містобудування України та яким чином може вплинути рішення суду, виходячи, як з предмета, так і підстав позову у даній конкретній справі.

За вказаних обставин, господарський суд не встановив підстав для залучення до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державної інспекції архітектури та містобудування України.

З урахуванням викладеного, господарський суд у задоволенні клопотання №б/н від 18.10.2022 відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору відмовляє.

Розглядаючи клопотання №б/н від 18.10.2022 відповідача про зупинення розгляду справи, господарський суд вважає за необхідне зазначити таке.

В обґрунтування поданого клопотання відповідач зазначає, що 01.09.2022 Центральним апеляційним господарським судом винесено Ухвалу за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 01.08.2022 у справі №904/838/22: Відкрити апеляційне провадження за апеляційною скаргою Акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 01.08.2022 року у справі №904/838/22. Розглянути апеляційну скаргу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження. Встановити позивачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу (з доказами надсилання копії відзиву та доданих до нього документів апелянту) - до 07.10.2022. Копію ухвали надіслати учасникам справи. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Враховуючи, що підстави які мають, розглядаються №912/1302/22 такі самі що підстави яким надається оцінка у справі №904/838/22 відповідач просить зупинити провадження у справі.

Як встановлено ч. 3 ст. 6 Закону України "Про доступ до судових рішень" суд при здійсненні судочинства може використовувати лише текст судового рішення, який опубліковано офіційно або внесено до Реєстру.

Таким чином, дані Єдиного державного реєстру судових рішень є офіційною інформацією.

Згідно з даними сайту Єдиного державного реєстру судових рішень (http://reyestr.court.gov.ua), станом на 22.11.2022 в ньому наявна інформація про рішення Господарського суду Дніпропетровської області по справі №904/838/22 від 01.08.2022, яким позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Долинська стальконструкція" до Акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" про стягнення 200 000,00 грн. заборгованості за виконані роботи за договором підряду на виконання ремонтних робіт №1001 від 16.07.2021 задоволено, стягнуто з Акціонерного товариства "Криворізький залізорудний комбінат" (50029, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Симбірцева, буд. 1А, ідентифікаційний код 00191307) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Долинська стальконструкція" (28500, Кіровоградська область, Долинський район, м. Долинська, вул. Сонячна, буд. 47, ідентифікаційний код 42846623) 200 000,00 грн. заборгованості за виконані роботи за договором підряду на виконання ремонтних робіт №1001 від 16.07.2021 та судовий збір у розмірі 3 000,00 грн.

Рішення не набрало законної сили.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 01.09.2022 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою АТ "Криворізький залізорудний комбінат" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 01.08.2022 року у справі №904/838/22.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 02.11.2022 призначено розгляд справи №904/838/22 у судовому засіданні з повідомленням сторін на 15.11.2022 на 10 год. 00 хв.

Станом на 22.11.2022 інформація щодо розгляду апеляційної скарги АТ "Криворізький залізорудний комбінат" на рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 01.08.2022 року у справі №904/838/22 у Єдиному державному реєстрі судових рішень відсутня, а також сторонами до господарського суду не надана.

Статтею 227 ГПК України передбачено обов'язок суду зупинити провадження у справі у випадках, зокрема, об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 229 ГПК України провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 5 частини першої статті 227 цього Кодексу - до набрання законної сили судовим рішенням, від якого залежить вирішення справи.

Отже, для вирішення питання про зупинення провадження у справі господарський суд у кожному конкретному випадку зобов'язаний з'ясувати: 1) як пов'язана справа, яка розглядається господарським судом, з іншою справою, що розглядається судом; 2) чим обумовлюється об'єктивна неможливість розгляду справи.

Зупинення провадження у справі - це тимчасове повне припинення всіх процесуальних дій у справі, що викликане настанням зазначених у законі причин, що перешкоджають подальшому руху процесу і щодо яких невідомо, коли вони можуть бути усунені.

Метою зупинення провадження у справі до розгляду іншої справи є виявлення обставин, підстав, фактів тощо, які не можуть бути з'ясовані та встановлені у цьому процесі, проте які мають беззаперечне значення для справи, провадження у якій зупинено.

На відміну від відкладення розгляду справи, зупинення провадження у справі здійснюється без зазначення строку, до усунення обставин (до вирішення іншої справи; до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі), які зумовили зупинення провадження, тому провадження у справі слід зупиняти лише за наявності беззаперечних підстав для цього.

Наведений правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 15.05.2019 у справі №904/3935/18, від 29.04.2020 у справі №903/611/19, від 18.05.2020 у справі №905/1728/ 14-908/4808/14.

Під неможливістю розгляду даної справи слід розуміти неможливість для даного господарського суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі, - у зв'язку з непідвідомчістю або непідсудністю іншої справи даному господарському суду, обмеженістю предметом позову тощо.

Саме по собі твердження про неможливість розгляду даної справи до розгляду іншої справи не може бути підставою для застосування пункту 5 частини першої статті 227 ГПК України.

Вказаний правовий висновок викладено у постановах Верховного Суду від 20.06.2019 у справі №910/12694/18, від 17.04.2019 у справі №924/645/18, від 20.12.2019 у справі №910/ 13234/18, від 13.09.2019 у справі №912/872/18, від 21.02.2019 у справі №910/974/18.

Взаємопов'язаність справ не свідчить про неможливість розгляду та прийняття рішення у справі.

При цьому п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України прямо встановлює, що суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Такий правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 02.06.2020 у справі №910/6674/19.

Отже, обов'язок суду зупинити провадження у справі, за положеннями п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України, зумовлений лише об'єктивною неможливістю її розгляду до вирішення іншої справи, коли зібрані докази не дозволяють встановити та оцінити певні обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Відповідач вказує, що підстави, які розглядаються у даній справі такі самі, що підстави, яким надається оцінка у справі №904/838/22.

Однак, вказане твердження відповідача не підтверджує об'єктивної неможливості розгляду даної справи, а застосування процедури зупинення провадження у справі сприятиме затягування розгляду заяви по суті, що суперечить принципу оперативності господарського процесу.

Господарський суд зважує на те, що у разі зупинення провадження у справі за відсутності достатніх підстав, передбачених п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України, будуть порушені розумні строки тривалості судового провадження, що в свою чергу може бути порушенням права на справедливий та публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, і як наслідок права на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі.

Необґрунтоване зупинення провадження у справі призводить до затягування строків її розгляду і перебування в стані невизначеності учасників процесу, що свідчить про порушення положень частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, що покладає на національні суди обов'язок здійснити швидкий та ефективний розгляд справ упродовж розумного строку (правова позиція, викладена в постанові Верховного Суду від 05.03.2019 у справі №910/5425/18).

Крім того, господарський суд має право та зобов'язаний надати правову оцінку наданим учасниками судового процесу письмовим доказам та самостійно встановити факти на яких ґрунтуються позовні вимоги, незалежно від розгляду позову у провадженні інших судів.

З урахуванням вищевикладеного господарський суд відмовляє у задоволенні клопотання №б/н від 18.10.2022 відповідача про зупинення розгляду справи.

Згідно з п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.

Враховуючи викладені обставини, господарський суд дійшов висновку про необхідність відкладення підготовчого засідання у даній справі.

Керуючись ст. 3, 12, 50, 169-170, 182, 227, 229, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні клопотання №б/н від 18.10.2022 відповідача про залучення третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору відмовити.

2. У задоволенні клопотання №б/н від 18.10.2022 відповідача про зупинення розгляду справи відмовити.

3. Відкласти підготовче засідання у справі до 06.12.2022 - 15:00 год.

Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Кіровоградської області за адресою: 25022, м. Кропивницький, вул. В'ячеслава Чорновола, 29/32, в залі суд. засідань №206, тел. 0(522)32-05-11.

Ухвала набирає законної сили негайно після її оголошення та не підлягає оскарженню окремо від рішення суду.

Копії ухвали направити сторонам (відповідачу на офіційну електронну адресу через електронний кабінет).

Повний текст ухвали суду складено 28.11.2022.

Суддя Н.М. Коваленко

Повідомити учасників справи про відсутність у суду технічної можливості надавати інформацію про вебадресу судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, одночасно з врученням (надсиланням/видачі) копії повного або скороченого такого рішення до затвердження Положення про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи.

Повідомити учасників справи про можливість ознайомитись з електронною копією судового рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень за його вебадресою: http://reyestr.court.gov.ua.

Вебадреса сторінки на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: http://court.gov.ua/fair/sud5013.