61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649
іменем України
16.11.2022 Справа №905/73/22
Господарський суд Донецької області у складі судді Аксьонової К.І. за участю секретаря судового засідання Парахотіна Ю.А., розглянувши матеріали справи
за позовом Заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області, м.Волноваха, Донецька область, в інтересах держави в особі позивача, Східного офісу Держаудитслужби, м. Дніпро, Дніпропетровська область,
до відповідача-1: Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель», м. Краматорськ, Донецька область,
відповідача-2: Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз», м.Дружківка, Донецька область,
про визнання недійсним рішення тендерного комітету Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель», оформленого протоколом від 09.07.2021 №37; визнання недійсним договору №28/07/21 від 28.07.2021,
За участю (в режимі відеоконференції):
прокурора відділу Харківської обласної прокуратури Хряка О.О. №059740 від 08.02.2021
від позивача: представник не з'явився
від відповідача-1: представник не з'явився
від відповідача-2: представник не з'явився
Заступник керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області, м.Волноваха, Донецька область, в інтересах держави в особі позивача, Східного офісу Держаудитслужби, м.Дніпро, Дніпропетровська область, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовом до Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель», м. Краматорськ, Донецька область, Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз», м. Дружківка, Донецька область, про визнання недійсним рішення тендерного комітету Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель», оформленого протоколом від 09.07.2021 №37, та визнання недійсним укладеного відповідачами за результатом закупівлі договору №28/07/21 від 28.07.2021.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідачем-1 порушено законодавство у сфері публічних закупівель, а саме: всупереч ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі» прийнято рішення про відповідність тендерної пропозиції відповідача-2 вимогам тендерної документації в той час як тендерна пропозиція відповідача-2 не відповідала кваліфікаційним критеріям та вимогам тендерної документації. Прокурор зазначає, що наявні такі обставини: 1). пропозиція відповідача-2 не відповідала вимогам п.3 додатку 2 до тендерної документації, відсутні документи на підтвердження наявності у учасника закупівлі обладнання та матеріально-технічної бази, зазначених у довідці №30/06-1 від 30.06.2021, а саме: не наданий вказаний учасником процедури закупівлі договір оренди №30/06/Т від 30.06.2021; 2). у складі тендерної пропозиції відповідача-2 відсутня довідка у довільній формі за підписом керівника з печаткою учасника з описом робіт, які будуть виконуватись учасником (додаток №5 до тендерної документації). Помилковість висновку про відповідність тендерної пропозиції відповідача-2 вимогам тендерної документації на думку заявника позову призвела до незаконного постановлення рішення про прийняття пропозиції ТОВ «Інтех-Буд Союз» в закупівлі UA-2021-06-17-003514-с (рішення оформлене протоколом №37 від 09.07.2021), та подальшого неправомірного укладання договору підряду №28/07/21 від 28.07.2021, який відповідно до ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підлягає визнанню недійсним. Обґрунтовуючи звернення до суду прокурор зазначає про наявність достатніх підстав для здійснення прокурором представництва держави в особі Східного офісу Державної аудиторської служби України, посилаючись на нездійснення захисту інтересів держави в суді позивачем.
Позивач надав пояснення, в яких повідомив, що управлінням Східного офісу Державної аудиторської служби України в Донецькій області було проведено моніторинг закупівлі UA-2021-06-17-003514-с, за результатами якого складено висновок від 01.10.2021 №151 про невідповідність тендерної пропозиції Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз» кваліфікаційним критеріям, установленим ст.16 Закону України «Про публічні закупівлі», умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації замовника; зазначив про відсутність, на його думку, повноважень у позивача на подання позовів про визнання недійсними рішень і договорів, укладених за результатами проведення публічних закупівель.
Відповідач-1 у відзиві на позовну заяву зазначив про відсутність у прокурора підстав для здійснення представництва держави в особі Східного офісу Державної аудиторської служби України; недотримання прокурором вимог ст.23 Закону України «Про прокуратуру» при зверненні з позовом до суду; просив залишити позов без розгляду. Відзиву по суті заявлених позовних вимог відповідач-2 не надав.
Відповідач-2 правом на подання відзиву на позов не скористався; спрямовану за його місцезнаходженням згідно з відомостями ЄДРПОУ поштову кореспонденцію суду не отримав.
Провадження у справі відкрито ухвалою Господарського суду Донецької області від 01.02.2022; розгляд справи вирішено здійснити за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначене на 22.02.2022 з подальшим відкладанням на 17.03.2022.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №2102-ІХ, в Україні введений воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.
Згідно з наказом Господарського суду Донецької області «Про встановлення особливого режиму роботи Господарського суду Донецької області» №20 від 28.02.2022 встановлено особливий режим роботи суду в умовах воєнного стану та тимчасово до усунення обставин, які зумовили загрозу життю, здоров'ю та безпеці відвідувачів, працівників суду в умовах воєнної агресії проти України обмежений доступ до приміщення суду.
Приймаючи до уваги неможливість забезпечити безпечне перебування працівників суду та відвідувачів в приміщенні суду, проведення судових засідань не вбачалось за можливе, отже 17.03.2022 підготовче засідання у справі №905/73/22 не відбулось.
Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 14.03.2022 №133/2022, від 18.04.2022 №259/2022 від 17.05.2022 №341/2022, від 12.08.2022 №573/2022, від 07.11.2022 №757/2022 продовжений строк дії воєнного стану в Україні. Наведені Укази Президента України затверджені Верховною Радою України відповідними законами.
Рішенням зборів суддів Господарського суду Донецької області від 13.06.2022, зберігаючи віддалений режим роботи, відновлено можливість доступу працівникам суду до приміщення суду у разі процесуальної необхідності.
З метою дотримання принципів та виконання завдань господарського судочинства суд ухвалою від 18.08.2022 постановив призначити підготовче засідання у справі №905/73/22 на 31.08.2022 з подальшим відкладанням на 29.09.2022; строк підготовчого провадження судом продовжено на 30 днів. Ухвалою суду від 29.09.2022 підготовче провадження закрито, розгляд справи по суті призначений на 01.11.2022.
У судовому засіданні 01.11.2022 взяли участь прокурор та представник відповідача-1. Розпочавши розгляд справи та заслухавши учасників справи, суд оголосив перерву до 16.11.2022, про що в судовому засіданні повідомив прокурора та представника відповідача-1.
З метою повідомлення відповідача-2 про дату, час та місце розгляду справи, враховуючи зупинення направлення поштової кореспонденції в Господарському суді Донецької області з 22.02.2022 у зв'язку з відсутністю фінансування на відправлення вихідної поштової кореспонденції, судом розміщено оголошення на офіційній сторінці Господарського суду Донецької області веб-порталу «Судова влада України». Також відповідальним працівником здійснено направлення ухвали на електронні адреси учасників справи.
Отже судом виконані всі можливі дії з метою повідомлення всіх учасників справи про дату, час та місце судового засідання.
Крім іншого суд зазначає, що учасники справи мали можливість ознайомитись зі всіма процесуальними документами у справі в Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua), який є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб порталі судової влади України (ч.1 ст. 4 Закону України «Про доступ до судових рішень»).
У судовому засіданні 16.11.2022 взяв участь в режимі відеоконференції прокурор, підтримав позовні вимоги. Інші учасники справи представників у судове засідання не направили.
Зважаючи на те, що під час розгляду справи учасники справи мали достатні умови для доведення фактичних обставин справи, зокрема, з урахуванням тривання судового провадження у справі мали достатній час для реалізації своїх процесуальних прав, передбачених ст. ст. 42, 46 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку про розгляд справи по суті в даному судовому засіданні. Підстав для задоволення клопотання відповідача-1 про відкладення судового засідання суд не вбачає.
Враховуючи ненадання відповідачем-2 відзиву, згідно з положеннями ст. 178 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Оцінивши надані суду докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
27.04.2021 опубліковано оголошення про проведення відкритих торгів UA-2021-06-17-003514-с, замовник - Комунальне підприємство «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель»; вид предмета закупівлі - роботи «Реконструкція технологічної частини каналізаційних очисних споруд м. Волноваха» (код ДК 021-2015-45454000-4 - «Реконструкція», ДСТУ Б Д.1.1-1:2013); строк поставки товарів, виконання робіт чи надання послуг - від 30.07.2021 до 30.07.2022; розмір бюджетного призначення за кошторисом або очікувана вартість предмета закупівлі 61774063,20грн; вид забезпечення тендерних пропозицій - безумовна електронна банківська гарантія; розмір забезпечення тендерних пропозицій - 308870,00UAН; кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 05.07.2021 17:00; дата та час проведення електронного аукціону - 06.07.2021 13:31.
Рішенням тендерного комітету Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» №30 від 17.06.2021 затверджено тендерну документацію на закупівлю по предмету: «Реконструкція технологічної частини каналізаційних очисних споруд м. Волноваха».
Як визначено п.1 розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерної пропозиції» тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у ст.17 Закону України «Про публічні закупівлі» і в цій тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у цій тендерній документації.
За приписами п.4 розділу 3 тендерної документації тендерні пропозиції вважаються дійсними протягом 120 днів від дати розкриття тендерних пропозицій.
В пункті 5 розділу 3 тендерної документації встановлені кваліфікаційні критерії для учасників відповідно до статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі» та зазначено, що для підтвердження інформації про відповідність учасника кваліфікаційним критеріям учасники завантажують окремими файлами в електронну систему закупівель кольорово відскановані документи згідно з переліком та вимогами замовника, визначеними у додатку №2 тендерної документації.
Пунктом 3 додатку №2 тендерної документації «Документальне підтвердження інформації про відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, згідно ст.16 Закону» визначено перелік документів, які повинен надати учасник для підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, а саме: учасник має надати Довідку на фірмовому бланку (у разі наявності таких бланків) в довільній формі за підписом керівника або уповноваженої особи учасника про наявність обладнання (відповідно до кошторису) та матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт, що є предметом закупівлі; у якості документального підтвердження наявності власного обладнання та матеріально-технічної бази учасник надає довідку у довільній формі за бухгалтерськими рахунками обліку основних засобів, або інший підтверджуючий документ; у разі відсутності власного обладнання та матеріально-технічної бази та/або використання їх на договірних умовах та/або отримання необхідних для (виконання робіт) від інших фізичних/юридичних осіб про це зазначається у довідці із наданням документів, що підтверджують право користування обладнанням та матеріально-технічною базою або наданням завірених учасником копій договорів, на підставі яких учасник користується обладнанням чи матеріально - технічною базою та/або отримує необхідні для постачання товару (виконання робіт, надання послуг) від інших фізичних/юридичних осіб. Документальне підтвердження наявності обладнання та матеріально-технічної бази, необхідних для (виконання робіт) надається по кожному зазначеному у довідці з підтвердженням права власності та/або на договірних умовах, у тому числі оренди.
Пунктом 6 розділу 3 тендерної документації визначено, що учасники процедури закупівлі повинні надати в складі тендерної пропозицій документальне підтвердження відповідності тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, встановлені замовником згідно з додатком №5.
Як встановлено додатком №5 тендерної документації «Документальне в підтвердження відповідності технічним, якісним та кількісним вимогам предмета закупівлі» учасник надає довідку в довільній формі за підписом керівника з печаткою учасника з описом робіт, які будуть виконуватись учасником та їх відповідність технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у п.6 «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» Розділ 3 тендерної документації. Даний документ відскановується та завантажується в електронну систему закупівель окремим файлом (Ім'я файлу: «Технічний опис робіт.pdf») безпосередньо учасником з датою завантаження до завершення періоду прийому пропозицій у форматі Portable Document Format (PDF) з розширенням .pdf. Тип файлу: «Документи, що підтверджують відповідність».
Відповідно до п.2 розділу 4 тендерної документації «Подання та розкриття тендерної пропозиції» дата і час розкриття тендерних пропозицій визначаються електронною системою закупівель автоматично та зазначаються в оголошені про проведення процедури відкритих торгів.
Кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 05.07.2021 (п.1 розділу IV «Подання та розкриття тендерної пропозиції»).
За приписами п.3 розділу 5 тендерної документації «Оцінка тендерної пропозиції» замовником визначаються критерії та методика оцінки відповідно до статті 29 Закону України «Про публічні закупівлі». Замовник відхиляє тендерну пропозицію у випадках передбачених ч.1 ст.31 Закону України «Про публічні закупівлі». Замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо, зокрема:1) учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону України «Про публічні закупівлі» та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 Закону України «Про публічні закупівлі»; 2) тендерна пропозиція учасника: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації.
Пунктом 4 розділу 6 «Результати торгів та укладання договору про закупівлю» визначено істотні умови, що обов'язково включаються до договору про закупівлю.
Згідно з реєстром отриманих тендерних пропозицій до участі у процедурі закупівлі UA-2021-06-17-003514-с подано пропозиції від двох учасників, а саме: ТОВ «Авто-М» (цінова пропозиція 60811380,46 UAН з ПДВ) та ТОВ «Інтех-Буд Союз» (цінова пропозиція 60204107,16 UAН з ПДВ).
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій UA-2021-06-17-003514-с замовником розглянуто пропозицію ТОВ «Інтех-Буд Союз» та встановлено, що його тендерна пропозиція відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації; підстави для відмови, встановлені ст.17 Закону України «Про публічні закупівлі» - відсутні
Рішенням тендерного комітету Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель», оформленим протоколом від 09.07.2021 №37, прийнято пропозицію ТОВ «Інтех-Буд Союз» на закупівлю «Реконструкція технологічної частини каналізаційних очисних споруд м. Волноваха» (UA-2021-06-17-003514-с).
За наслідком проведеної закупівлі 28.07.2021 між Комунальним підприємством «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз» (підрядник) укладений договір підряду №28/07/21, відповідно до умов якого підрядник прийняв на себе зобов'язання на свій ризик виконати роботи згідно робочого проекту: «Реконструкція технологічної частини каналізаційних очисних споруд м.Волноваха». (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013; код за ДК 021-2015 - 45454000-4 «Реконструкція»), а замовник прийняти та оплатити такі роботи відповідно до проектно-кошторисної документації.
Доказів виконання сторонами договору підряду №28/07/21 від 28.07.2021 матеріали справи не містять. Представник відповідача-1 під час судового провадження усно зазначав про часткове виконання договору, однак пропозиція суду надати до матеріалів справи відповідні докази у підтвердження цих обставин не зумовила їх надання.
З огляду на те, що недійсність договору є наслідком певних обставинами його укладання (а не виконання), підстав для витребування доказів виконання спірного договору на підставі ст.81 Господарського процесуального кодексу України судом не встановлено.
Протилежне призвело б до порушення визначеного ст.2 Господарського процесуального кодексу України принципу диспозитивності господарського судочинства.
За результатом проведення моніторингу закупівлі UA-2021-06-17-003514-с Східним офісом Держаудитслужби в Донецькій області складений висновок від 04.10.2021, з якого вбачається, що тендерна пропозицій ТОВ «Інтех-Буд Союз» не відповідає кваліфікаційним критеріям, визначеним ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме: відповідно до вимог пункту 3 Додатку 2 до тендерної документації на підтвердження наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій учасником надано довідку від 30.06.2021 №30/06-1, в якій зазначено перелік з 99 одиниць обладнання, орендованого за договору оренди 30.06.2021 № 30/06/Т. При цьому документи у підтвердження наявності зазначеного в довідці обладнання та матеріально-технічної бази з підтвердженням права власності та/або на договірних умовах, у тому числі оренди, у складі тендерної пропозиції учасника відсутні. Крім цього встановлено, що тендерна пропозиція учасника ТОВ «Інтех-Буд Союз» не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації Замовника. Відповідно пункту 1 Розділу 3 тендерної документації замовником вимагалося підтвердження відповідності пропозиції учасника необхідним технічним, якісним та кількісним характеристикам предмета закупівлі, у тому числі відповідній технічній специфікації (у разі потреби - планам, кресленням, малюнкам чи опису предмета закупівлі) у вигляді листа-гарантії - згідно з Додатком 5 до тендерної документації. На вимоги Додатку 5 до тендерної документації учасником ТОВ «Інтех-Буд Союз» в складі тендерної пропозиції не надано довідку в довільній формі за підписом керівника з печаткою учасника з описом робіт, які будуть виконуватись учасником та їх відповідність технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у пункті 6 Розділ 3 тендерної документації. Отже замовник в порушення пунктів 1 та 2 ч.1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» не відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ «Інтех-Буд Союз» та уклав з ним договір підряду.
З огляду на встановлені порушення законодавства у сфері закупівель у висновку визначено зобов'язання замовника торгів здійснити заходів щодо усунення виявлених порушень у встановленому законом порядку, зокрема розірвати договір з дотриманням положень Господарського кодексу України та Цивільного кодексу України та протягом п'яти робочих днів з дня оприлюднення висновку оприлюднити через електронну систему закупівель інформацію та/або документи, що свідчать про усунення порушення законодавства у сфері публічних закупівель, викладеного у висновку, або аргументовані заперечення до висновку, або інформацію про причини неможливості усунення виявленого порушення.
Як свідчать матеріали справи заходів з розірвання договору підряду №28/07/21 від 28.07.2021 Комунальним підприємством «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» вчинено не було.
Заступник Волноваської окружної прокуратури звернувся до начальника Східного офісу Держаудитслужби у Донецькій області з запитом від 22.10.2021 №51-2895 вих-21 щодо надання інформації про усунення виявлених порушень.
У відповідь на запит прокуратури від 22.10.2021 №51-2895 вих-21 управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області листом від 01.11.2021 повідомило про те, що замовник порушень не усунув, висновок в судовому порядку не оскаржив; на відповідальних осіб замовника складено протоколи про адміністративні правопорушення та направлено до Краматорського міського суду Донецької області для подальшого розгляду.
Постановами Краматорського міського суду Донецької області від 02.12.2021 у справі №234/15293/21 та від 03.12.2021 у справах №234/15330/21, №234/15295/21, протоколи про адміністративні правопорушення за порушення законодавства про закупівлі за статтею 164-14 Кодексу України про адміністративні правопорушення розглянуто, членів тендерного комітету замовника (ОСОБА_3., ОСОБА_1 , ОСОБА_2 ) визнано винними та накладено на них адміністративні стягнення у вигляді штрафу. Вказані постанови є такими, що набрали законної сили.
22.12.2021 Заступником керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області позивачу було направлене повідомлення про представництво інтересів держави в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру»; 28.12.2021 прокурор звернувся до суду з позовом про визнання недійсним рішення тендерного комітету Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель», оформленого протоколом від 09.07.2021 №37, та визнання недійсним укладеного за результатом закупівлі договору №28/07/21 від 28.07.2021.
Оцінюючи підстави для здійснення представництва прокурором інтересів держави в суді при поданні даного позову, судом враховано таке.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
За змістом чч. 1, 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Так чч. 3,4 ст.53 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, передбачених ст.174 цього Кодексу.
Отже прокурор виконує субсидіарну роль, замінює у судовому провадженні відповідного суб'єкта владних повноважень, який відсутній або всупереч вимог закону не здійснює захисту чи робить це неналежно. У кожному такому випадку прокурор повинен навести (а суд перевірити) причини, які перешкоджають захисту інтересів держави належним суб'єктом і які є підставами для звернення прокурора до суду.
Згідно з п.34 ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» уповноваженим органом є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері публічних закупівель.
Положенням про Державну аудиторську службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.02.2016 №43 передбачено, що Державна аудиторська служба України (Держаудитслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів та який реалізує державну політику у сфері державного фінансового контролю. Основним завданнями Держаудитслужби є, зокрема, реалізація державної політики у сфері державного фінансового контролю. Держаудитслужба відповідно до покладених на неї завдань вживає в установленому порядку заходів до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства та притягнення до відповідальності винних осіб, а саме звертається до суду в інтересах держави у разі незабезпечення виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів. Держаудитслужба для виконання покладених на неї завдань має право порушувати перед відповідними державними органами питання про визнання недійсними договорів, укладених з порушенням законодавства, у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, отримані підконтрольними установами за незаконними договорами, без установлених законом підстав та з порушенням законодавства.
Відповідно до наказу Держаудитслужби України від 02.06.2017 №23 затверджено положення про Східний офіс Держаудитслужби, згідно з яким останній підпорядковується Держаудитслужби та є її міжрегіональним територіальним органом. У складі Офісу утворюються як структурні підрозділи управління в Донецькій, Запорізькій, Кіровоградській областях. Управління здійснюють свої повноваження на території адміністративно-територіальних одиниць за їх місцезнаходженням відповідно. Повноваження Східного офісу Держаудитслужби, визначені зазначеним наказом кореспондуються із Положенням про Державну аудиторську службу України.
Виходячи з викладеного, прокурором правильно визначений орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
В обґрунтування підстав для представництва прокурор зазначив, що правовідносини, пов'язані з використанням бюджетних коштів, становлять суспільний інтерес, а незаконність рішення комітету з конкурсних торгів щодо укладення договору з переможцем, який допустив порушення вимог Закону, на підставі якого витрачаються бюджетні кошти, такому суспільному інтересу не відповідає.
Таким чином підстави для представництва прокурором інтересів держави підтверджені, звернення прокурора в інтересах держави до господарського суду в цій справі відповідає функції представництва прокуратурою інтересів держави та направлено на їх захист.
Дійшовши такого висновку, суд зазначає, що зверненню прокурора до суду 28.12.2021 передувало звернення прокурора до позивача з листом від 22.10.2021 №51-2895 вих-21 про надання інформації про усунення виявлених порушень, у відповідь на який Управління Східного офісу Держаудитслужби в Донецькій області листом від 01.11.2021 повідомило про те, що за результатами моніторингу складено та оприлюднено в електронній системі закупівель висновок з зобов'язанням щодо усунення порушень; замовник порушень не усунув, висновок не оскаржив суді.
22.12.2021 заступником керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області позивачу направлене повідомлення про представництво інтересів держави в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру»; 28.12.2021 прокурор звернувся до суду з даним позовом.
Отже строк з часу первісного звернення прокурора до позивача щодо виявлених при проведенні закупівлі порушень до звернення прокурора до суду складав біля двох місяців та розцінюється судом як розумний для самостійного реагування позивача. Відтак вимоги ст.23 України «Про прокуратуру» щодо попереднього, до звернення до суду, повідомлення про це відповідного суб'єкта владних повноважень прокурором виконані.
Посилання позивача на відсутність права на подання позову про визнання недійсними рішень і договорів, укладених за результатами проведення публічних закупівель, суд до уваги не приймає з огляду на їх безпідставність, оскільки уповноваженим державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах органом та відповідно позивачем у даній справі, який має право звернутись до суду самостійно, є саме Східний офіс Державної аудиторської служби України.
Разом з тим позивач не продемонстрував при виявленні порушень в сфері публічних закупівель дієвого наміру самостійно звернутись до суду з позовом з метою оскарження результатів спірних торгів, більш того пояснення, надані позивачем під час судового розгляду справи, свідчать про протилежне.
З огляду на наведене суд вважає хибними посилання відповідача-1 на наявність в даному випадку визначеної п.2 ч.1 ст.226 Господарського процесуального кодексу України підстави для залишення позову прокурора без розгляду.
За результатами розгляду клопотання відповідача-1 про залишення позову без розгляду (розгляд клопотання здійснено в засіданні суду 22.02.2022 з занесенням до протоколу судового засідання) суд дійшов висновку про відмову у його задоволенні.
Розглядаючи спір по суті позовних вимог та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальних громад та об'єднаних територіальних громад врегульовано Законом України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 №922-VIII (далі - Закон України «Про публічні закупівлі», Закон №922-VIII (в редакції, чинній на час проведення процедури закупівлі UA-2021-06-17-003514-с)).
Відповідно до ст.11 Закону України №922-VIII відповідальною за організацію та проведення процедури закупівлі/спрощеної закупівлі є уповноважена особа, яка визначається або призначається замовником одним з таких способів: 1) шляхом покладення на працівника (працівників) із штатної чисельності функцій уповноваженої особи як додаткової роботи з відповідною доплатою згідно із законодавством; 2) шляхом введення до штатного розпису окремої (окремих) посади (посад), на яку буде покладено обов'язки виконання функцій уповноваженої особи (уповноважених осіб); 3) шляхом укладення трудового договору (контракту) згідно із законодавством.
В пункті 4 Розділу Х «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що до 1 січня 2022 року: 1) замовник може утворювати тендерний комітет (комітети) для організації та проведення процедур закупівель. Замовник має право визначити уповноважену особу (осіб) та тендерний комітет (комітети), за умови що кожен із них буде відповідальним за організацію та проведення конкретних процедур закупівель. Для цілей цього Закону тендерний комітет - це службові (посадові) та інші особи замовника, призначені відповідальними за організацію та проведення процедур закупівлі згідно із цим Законом. Тендерний комітет діє на засадах колегіальності та неупередженості. Членство в тендерному комітеті не повинно створювати конфлікт між інтересами замовника та учасника чи між інтересами учасників процедури закупівлі, наявність якого може вплинути на об'єктивність і неупередженість прийняття рішень щодо вибору переможця процедури закупівлі. Склад тендерного комітету та положення про тендерний комітет у разі створення затверджуються рішенням замовника. До складу тендерного комітету входять не менше п'яти осіб. У разі якщо кількість службових (посадових) осіб у штатній чисельності працівників замовника є меншою, ніж п'ять осіб, до складу тендерного комітету мають входити всі службові (посадові) особи замовника. Керівництво роботою тендерного комітету здійснює його голова. Голова тендерного комітету призначається замовником, організовує роботу комітету та несе персональну відповідальність за виконання покладених на комітет функцій. Не можуть входити до складу тендерного комітету та/або визначатися уповноваженими особами посадові особи та представники учасників, члени їхніх сімей, а також народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим та депутати міської, районної у місті, районної, обласної ради. Тендерний комітет планує закупівлі, складає та затверджує річний план закупівель, здійснює вибір процедури закупівлі, проводить процедури закупівель, забезпечує рівні умови для всіх учасників, об'єктивний та чесний вибір переможця, забезпечує складання, затвердження та зберігання відповідних документів з питань публічних закупівель, визначених цим Законом, забезпечує оприлюднення інформації та звіту щодо публічних закупівель відповідно до цього Закону, здійснює інші дії, передбачені цим Законом. Рішення тендерного комітету оформлюється протоколом із зазначенням дати прийняття рішення. У рішенні відображаються результати поіменного голосування членів комітету, присутніх на засіданні тендерного комітету, з кожного питання. Протокол підписується всіма членами комітету, присутніми на його засіданні. У разі відмови члена тендерного комітету підписати протокол про це зазначається у протоколі з обґрунтуванням причин відмови.
Статтею 20 Закону України №922-VIII передбачено, що відкриті торги є основною процедурою закупівлі. Під час проведення процедури відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі зацікавлені особи. Для проведення процедури закупівлі має бути подано не менше двох тендерних пропозицій.
Відповідно до ч.1 ст.21 Закону України №922-VIII оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.
За приписами ст.22 Закону України №922-VIII тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення конкурентних процедур закупівель в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об'єктом авторського права та/або суміжних прав. У тендерній документації зазначаються такі відомості, зокрема: 1) інструкцію з підготовки тендерних пропозицій; 2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України «Про доступ до публічної інформації», та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним; 3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону. Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації.
Згідно з ст.23 Закону України №922-VIII технічна специфікація повинна містити опис усіх необхідних характеристик товарів, робіт або послуг, що закуповуються, у тому числі їх технічні, функціональні та якісні характеристики. Характеристики товарів, робіт або послуг можуть містити опис конкретного технологічного процесу або технології виробництва чи порядку постачання товару (товарів), виконання необхідних робіт, надання послуги (послуг).
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.16 Закону України №922-VIII замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям. Замовник установлює один або декілька з таких кваліфікаційних критеріїв: наявність обладнання та матеріально-технічної бази; наявність працівників відповідної кваліфікації, які мають необхідні знання та досвід; наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів). Якщо для закупівлі робіт або послуг замовник встановлює кваліфікаційний критерій такий як наявність обладнання, матеріально-технічної бази та технологій та/або наявність працівників, які мають необхідні знання та досвід, учасник може для підтвердження своєї відповідності такому критерію залучити спроможності інших суб'єктів господарювання як субпідрядників/співвиконавців.
Відповідно до ст.26 Закону України №922-VIII тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, де зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх встановлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 цього Закону і в тендерній документації, та шляхом завантаження необхідних документів, що вимагаються замовником у тендерній документації. Кожен учасник має право подати тільки одну тендерну пропозицію/пропозицію (у тому числі до визначеної в тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі частини предмета закупівлі (лота). Отримана тендерна пропозиція/пропозиція вноситься автоматично до реєстру отриманих тендерних пропозицій/пропозицій, у якому відображається інформація про надані тендерні пропозиції/пропозиції. Тендерні пропозиції залишаються дійсними протягом зазначеного в тендерній документації строку. До закінчення цього строку замовник має право вимагати від учасників процедури закупівлі продовження строку дії тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі має право: відхилити таку вимогу, не втрачаючи при цьому наданого ним забезпечення тендерної пропозиції; погодитися з вимогою та продовжити строк дії поданої ним тендерної пропозиції і наданого забезпечення тендерної пропозиції. Учасник процедури закупівлі має право внести зміни до своєї тендерної пропозиції або відкликати її до закінчення кінцевого строку її подання без втрати свого забезпечення тендерної пропозиції. Такі зміни або заява про відкликання тендерної пропозиції враховуються, якщо вони отримані електронною системою закупівель до закінчення кінцевого строку подання тендерних пропозицій. Учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей. Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей.
За умовами ст.28 Закону України №922-VIII перед початком електронного аукціону автоматично розкривається інформація про ціни/приведені ціни тендерних пропозицій/пропозицій. Розкриття тендерних пропозицій/пропозицій з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям/умовам, визначеним в оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, та вимогам до предмета закупівлі, а також з інформацією та документами, що містять технічний опис предмета закупівлі, здійснюється автоматично електронною системою закупівель одразу після завершення електронного аукціону. У разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, у день і час закінчення строку подання тендерних пропозицій, зазначених в оголошенні, електронною системою закупівель автоматично розкриваються всі файли тендерної пропозиції, крім інформації про ціну/приведену ціну тендерної пропозиції. Під час розкриття тендерних пропозицій/пропозицій автоматично розкривається вся інформація, зазначена в тендерних пропозиціях/пропозиціях учасників, крім інформації, зазначеної в абзаці другому цієї частини, та формується список учасників у порядку від найнижчої до найвищої запропонованої ними ціни/приведеної ціни.
Відповідно до ст.29 Закону України №922-VIII оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою закупівель автоматично. У разі якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до норм частини третьої статті 10 цього Закону, проводиться оцінка лише тих тендерних пропозицій, що не були відхилені згідно з цим Законом. Критеріями оцінки є:1) ціна; або2) вартість життєвого циклу; або3) ціна разом з іншими критеріями оцінки, зокрема: умови оплати, строк виконання, гарантійне обслуговування, передача технології та підготовка управлінських, наукових і виробничих кадрів, застосування заходів охорони навколишнього середовища та/або соціального захисту, які пов'язані із предметом закупівлі. До початку проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично розкривається інформація про ціну та перелік усіх цін тендерних пропозицій/пропозицій, розташованих у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників. Якщо крім ціни замовником встановлені інші критерії оцінки відповідно до методики оцінки, до початку електронного аукціону в електронній системі закупівель автоматично визначаються показники інших критеріїв оцінки та приведена ціна, після чого розкривається інформація про приведену ціну та перелік усіх приведених цін тендерних пропозицій/пропозицій, розташованих у порядку від найнижчої до найвищої ціни без зазначення найменувань та інформації про учасників. Під час проведення електронного аукціону в електронній системі закупівель відображаються значення ціни тендерної пропозиції/пропозиції учасника та приведеної ціни. Якщо для визначення найбільш економічно вигідної тендерної пропозиції/пропозиції, крім ціни, замовником застосовуються інші критерії оцінки, у тендерній документацїї/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі визначається їх вартісний еквівалент або питома вага цих критеріїв у загальній оцінці тендерних пропозицій/пропозицій. Питома вага цінового критерію не може бути нижчою ніж 70 відсотків, крім випадків застосування процедури конкурентного діалогу. Після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною. Строк розгляду тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, не повинен перевищувати п'яти робочих днів з дня визначення найбільш економічно вигідної пропозиції. Такий строк може бути аргументовано продовжено замовником до 20 робочих днів. У разі продовження строку замовник оприлюднює повідомлення в електронній системі закупівель протягом одного дня з дня прийняття відповідного рішення. У разі відхилення тендерної пропозиції/пропозиції, що за результатами оцінки визначена найбільш економічно вигідною, замовник розглядає наступну тендерну пропозицію/пропозицію у списку пропозицій, розташованих за результатами їх оцінки, починаючи з найкращої, у порядку та строки, визначені цією статтею. Якщо оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі оприлюднюється відповідно до частини третьої статті 10 цього Закону, замовник розглядає тендерні пропозиції на відповідність вимогам тендерної документації до проведення оцінки тендерних пропозицій у строк, що не перевищує 20 робочих днів. За результатами розгляду замовником в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону складається та оприлюднюється протокол розгляду всіх тендерних пропозицій. Після оприлюднення замовником протоколу розгляду тендерних пропозицій електронною системою закупівель автоматично розсилаються повідомлення всім учасникам тендеру та оприлюднюється перелік учасників, тендерні пропозиції яких не відхилені згідно з цим Законом. Дата і час проведення електронного аукціону визначаються електронною системою автоматично, але не раніше ніж через п'ять днів після оприлюднення протоколу розгляду тендерних пропозицій. Замовник та учасники не можуть ініціювати будь-які переговори з питань внесення змін до змісту або ціни поданої тендерної пропозиції/пропозиції. За результатами розгляду та оцінки тендерної пропозиції/пропозиції замовник визначає переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі та приймає рішення про намір укласти договір про закупівлю згідно з цим Законом. Замовник має право звернутися за підтвердженням інформації, наданої учасником, до органів державної влади, підприємств, установ, організацій відповідно до їх компетенції. У разі отримання достовірної інформації про невідповідність переможця процедури закупівлі вимогам кваліфікаційних критеріїв, підставам, установленим частиною першою статті 17 цього Закону, або факту зазначення у тендерній пропозиції будь-якої недостовірної інформації, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, замовник відхиляє тендерну пропозицію такого учасника. Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю. Повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей повинно містити таку інформацію: 1) перелік виявлених невідповідностей; 2) посилання на вимогу (вимоги) тендерної документації, щодо якої (яких) виявлені невідповідності; 3) перелік інформації та/або документів, які повинен подати учасник для усунення виявлених невідповідностей. Замовник не може розміщувати щодо одного й того ж учасника процедури закупівлі більш ніж один раз повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції, крім випадків, пов'язаних з виконанням рішення органу оскарження.
Згідно з ч.1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо: 1) учасник процедури закупівлі: не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону; не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства; зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п'ятнадцятою статті 29 цього Закону; не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції; не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей; не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону; визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону; 2) тендерна пропозиція учасника: не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації; викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією; є такою, строк дії якої закінчився; 3) переможець процедури закупівлі: відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю; не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону; не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону; не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.
Як свідчать матеріали справи в п.5 розділу 3 Тендерної документації замовником визначено, що для підтвердження інформації про відповідність учасника кваліфікаційним критеріям учасники завантажують окремими файлами в електронну систему закупівель кольорово відскановані документи згідно з переліком та вимогами замовника, визначеними у додатку №2 тендерної документації.
Кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 05.07.2021 (п.1 розділу 4 «Подання та розкриття тендерної пропозиції»).
В п.3 додатку №2 тендерної документації визначений перелік документів, які повинен надати учасник для підтвердження, зокрема наявності в учасника процедури закупівлі обладнання, матеріально-технічної бази та технологій, а саме: Довідку на фірмовому бланку (у разі наявності таких бланків) в довільній формі за підписом керівника або уповноваженої особи учасника про наявність обладнання (відповідно до кошторису) та матеріально-технічної бази, необхідних для виконання робіт, що є предметом закупівлі.
В підтвердження відповідності тендерної пропозиції відповідача-2 кваліфікаційним критеріям, останнім до тендерної пропозиції додано довідку №30/06-1 від 30.06.2021 про наявність матеріально-технічної бази та обладнання, в якій зазначено перелік 99 одиниць орендованого обладнання на підставі договору оренди №30/06/Т від 30.06.2021.
У разі відсутності власного обладнання та матеріально - технічної бази та/або використання їх на договірних умовах та/або отримання необхідних для (виконання робіт) від інших фізичних/юридичних осіб, про це зазначається у довідці із наданням документів, що підтверджують право користування обладнанням та матеріально-технічною базою або наданням завірених учасником копій договорів на підставі яких учасник користується обладнанням чи матеріально - технічною базою та/або отримує необхідні для постачання товару (виконання робіт, надання послуг) від інших фізичних/юридичних осіб. Документальне підтвердження наявності обладнання та матеріально-технічної бази, необхідних для (виконання робіт) надається по кожному зазначеному у довідці з підтвердженням права власності та/або на договірних умовах, у тому числі оренди (п.3 додатку №2 тендерної документації).
Проте у складі поданої відповідачем-2 тендерної пропозиції був відсутній договір оренди №30/06/Т від 30.06.2021. Вказані обставини представником відповідача-1 у засіданні суду 01.11.2022 не заперечувались.
Своєю чергою додатком №5 до тендерної документації «Документальне підтвердження відповідності технічним, якісним та кількісним вимогам предмета закупівлі» встановлено, що учасник має надати довідку в довільній формі за підписом керівника з печаткою учасника з описом робіт, які будуть виконуватись учасником та їх відповідність технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі, встановленим замовником у п.6 «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» Розділ 3 Тендерної документації. Даний документ відскановується та завантажується в електронну систему закупівель окремим файлом (Ім'я файлу: «Технічний опис робіт.pdf») безпосередньо учасником з датою завантаження до завершення періоду прийому пропозицій у форматі Portable Document Format (PDF) з розширенням .pdf. Тип файлу: «Документи, що підтверджують відповідність».
Матеріали справи свідчать, що на вимогу додатку 5 до тендерної документації відповідачем-2 не надано довідку в довільній формі за підписом керівника з печаткою учасника з описом робіт, які будуть виконуватись учасником та їх відповідність технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі в підтвердження відповідності пропозиції відповідача-2 необхідним технічним, якісним та кількісним характеристикам. Ці обставини також представником відповідача-1 у засіданні суду 01.11.2022 не спростовані.
Таким чином обставини відсутності в складі тендерної пропозиції відповідача-2 договору оренди №30/06/Т від 30.06.2021 в підтвердження використання обладнання та матеріально-технічної бази на договірних умовах (оренда) та довідки в довільній формі за підписом керівника з печаткою учасника з описом робіт, які будуть виконуватись учасником та їх відповідність технічним, якісним та кількісним вимогам до предмета закупівлі, свідчать про відсутність у учасника закупівлі (відповідача-2) встановленого ст.16 Закону України «Про публічні закупівлі» та тендерною документацією кваліфікаційного критерію (наявність обладнання та матеріально-технічної бази) та невідповідність тендерної пропозиції відповідача-2 умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації замовника.
За результатами дослідження та оцінки доказів в їх сукупності суд дійшов висновку, що пропозиція ТОВ «Інтех-Буд Союз» мала бути відхилена тендерним комітетом Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» на підставі п.п.1, 2 ч.1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі» як така, що не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим ст.16 Закону України «Про публічні закупівлі» та умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації замовника.
Проте, відповідач-1 всупереч вказаним нормам не відхилив пропозицію відповідача-2 та оформленим протоколом від 09.07.2021 №37 рішенням прийняв пропозицію останнього, що в свою чергу зумовило подальше укладання між відповідачами за результатом спірної закупівлі договору підряду №28/07/21 від 28.07.2021.
Враховуючи наведені обставини, суд дійшов висновку про визнання недійсним рішення тендерного комітету Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» про визнання переможцем Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз» відкритих торгів та намір укласти договір, оформленого протоколом від 09.07.2021 №37, як такого, що прийнято з порушенням норм Закону України «Про публічні закупівлі». Позов в цій частині підлягає задоволенню.
Розглядаючи позовні вимоги в частині визнання недійсним договору №28/07/21 від 28.07.2021, суд зазначає таке.
Відповідно до ч.1 ст.215 Цивільного кодексу України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Статтею 203 цього Кодексу (частина перша) передбачено, що зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з ч.1 ст.1 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю є договором, що укладається між замовником і учасником за результатами проведення процедури закупівлі та передбачає надання послуг, виконання робіт або набуття права власності на товари.
Отже, договір про закупівлю є похідним від результатів проведення процедури закупівлі, оформлених рішенням уповноваженої особи (замовником).
За таких обставин договір №28/07/21 від 28.07.2021, укладений між Комунальним підприємством «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз» підлягає визнанню недійним, оскільки він укладений за результатами процедури закупівлі, проведеної з порушенням Закону України «Про публічні закупівлі».
Згідно з ч.1 ст.216 Цивільного кодексу України недійсний правочин не створює юридичних наслідків, крім тих, що пов'язані з його недійсністю. У разі недійсності правочину кожна із сторін зобов'язана повернути другій стороні у натурі все, що вона одержала на виконання цього правочину, а в разі неможливості такого повернення, зокрема тоді, коли одержане полягає у користуванні майном, виконаній роботі, наданій послузі, відшкодувати вартість того, що одержано, за цінами, які існують на момент відшкодування.
З урахуванням викладеного позовні вимоги про визнання недійсним договору підряду №28/07/21 від 28.07.2021 є обґрунтованими, отже підлягають задоволенню як правомірно заявлені.
Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд зазначає, що відповідно до ст.129 Господарського процесуального кодексу України витрати Донецької обласної прокуратури зі сплати перерахованого згідно з платіжним дорученням від 17.12.2021 №3647 судового збору у сумі 4540,00грн покладаються на відповідачів в рівних долях. Інших судових витрат сторонами не заявлено.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 210, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
Позов задовольнити.
Визнати недійсним рішення тендерного комітету Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель», оформлене протоколом від 09.07.2021 №37.
Визнати недійсним договір підряду №28/07/21 від 28.07.2021, укладений між Комунальним підприємством «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» та Товариством з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз».
Стягнути з Комунального підприємства «Дирекція з капітального будівництва адміністративних і житлових будівель» (84313, Донецька область, м. Краматорськ, пр.Миру, б.6, код ЄДРПОУ 38770166) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька область, м.Маріуполь, вул. Університетська, б. 6, ЄДРПОУ 25707002) витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00грн.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Інтех-Буд Союз» (84206, Донецька область, м. Дружківка, вул. Енгельса, б.10, код ЄДРПОУ 40176826) на користь Донецької обласної прокуратури (87500, Донецька область, м. Маріуполь, вул.Університетська, б. 6, ЄДРПОУ 25707002) витрати зі сплати судового збору в сумі 2270,00грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 16.11.2022 проголошено та підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 28.11.2022.
Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів, а на ухвалу суду - протягом десяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подання апеляційної скарги відбувається з урахуванням пп.17.5 пп.17 п.1 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України.
Суддя К.І. Аксьонова