Рішення від 24.11.2022 по справі 240/14964/22

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2022 року м. Житомир справа № 240/14964/22

категорія 112030500

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Корольовського району про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Корольовського району щодо не встановлення статусу інваліда війни, зобов'язання встановити такий статус та видати відповідне посвідчення.

Позовні вимоги Позивача обґрунтовані тим, що Позивач у складі Управління будівництва-605, яка була військовою частиною, приймав участь в 1987 році в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії. На думку Позивача, відповідно до вимог п.9 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на статус особи з інвалідністю внаслідок війни.

Ухвалою суду від 01.08.2022 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

19.10.2022року Позивач направив до суду заяву, в якій зазначив, що має право на статус особи з інвалідністю внаслідок війни в силу вимог п.1 ч.2 ст.7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Тобто вказаною заявою Позивач по суті змінив обґрунтування своїх позовних вимог.

Відповідач надав до суду відзив, в якому проти позову заперечує. Одночасно у відзиві Відповідач вказав, що до звернення Позивача до суду з даним позовом жодних звернень від Позивача до Управління соціального захисту населення Корольовського району м.Житомира не надходило. Відповідне звернення від Позивача надійшло лише 02.08.2022року.

Разом з тим, до відзиву представником Відповідача не долучено належним чином завірених звернень Позивача та результатів їх розгляду.

Ухвалою суду від 04.11.2022 року від Відповідача витребувано належним чином завірені копії звернення (звернень) Позивача до Управління соціального захисту населення Корольовського району м. Житомира з питання встановлення йому статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачі відповідного посвідчення встановленого зразка і відповіді на вказане звернення Позивача.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню за таких підстав.

Судом встановлено та визнається сторонами, що Позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1 та особою з інвалідністю 2-ї групи.

Судом встановлено, що Позивач 02.08.2022року звернувся до Відповідача із заявою про встановлення статусу особи з інвалідністю внаслідок війни та видачу відповідного посвідчення.

Як зазначено в позові, Позивач вважає, що як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії відповідно до вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" має право на статус особи з інвалідністю внаслідок війни.

Суть спірних відносин між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни врегульовано правовими нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (далі - Закон № 3551-XII).

Судом в встановлено та визнається сторонами, що в розумінні вимог приписів Закону № 3551-XII та абзацу третього пункту 7-1 Положення про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 р. № 302, встановлення особі статусу особи з інвалідністю внаслідок війни з видачею посвідчення відповідного зразку віднесено до повноважень органу соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

В силу даних повноважень Відповідач за результатами розгляду звернення Позивача листом від 25.08.2022року, який досліджено судом, роз'яснив Позивачу, що "для встановлення зазначеного статусу необхідно надати документальне підтвердження (витяг із наказу по Житомирському заводу хімічного волокна, довідку від зазначеного підприємства про безпосередню участь в складі зведеного загону Цивільної оборони, сформованого на базі об'єднання "Хімволовно" тощо). Після надання необхідних документів звернення буде розглянуте повторно".

Такі дії Відповідача за результатами розгляду звернення Позивача не відповідають обставинам справи та не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства з огляду на таке.

Як зазначено в дослідженому зверненні Позивача, Позивач у складі Управління будівництва-605, яка була військовою частиною, приймав участь в 1987 році в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Позивач вважав, що в силу вимог п.9 ч.2 ст.7 Закону № 3551-XII має право на статус особи з інвалідністю внаслідок війни.

Жодних обґрунтувань участі Позивача в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у складі зведеного загону Цивільної оборони, сформованого на базі об'єднання "Хімволовно" заява Позивача від 02.08.2022року до Відповідача не містила.

Вказана заява Позивача також не містила жодних обґрунтувань щодо наявності його права на статус особи з інвалідністю внаслідок війни в силу вимог п.1 ч.2 ст.7 Закону № 3551-XII.

Суд враховує, що в силу приписів п.9 ч.2 ст.7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювань, пов'язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

В силу приписів п.1 ч.2 ст.7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов'язків військової служби, пов'язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, іншим ураженням ядерними матеріалами.

Суд зазначає, що до позову Позивачем долучено копії:

- наказу Управління будівництва-605 від 23.01.1987року № 1422 лс (по особовому складу) щодо прийняття на період ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС Позивача до складу управління водієм автомобіля;

- наказу Управління будівництва-605 від 24.08.1987року № 964 лс (по особовому складу) щодо звільнення Позивача за станом здоровя;

- довідку Галузевого державного архіву МО України про те, що Управління будівництва-605 зазначено у переліку військових частин, які підпорядковувалися Міністерству середнього машинобудування бувшого СРСР.

Як свідчить відзив Відповідача та оскаржуване рішення (лист Відповідача від 25.08.2022року) вказані документи не були предметом розгляду Відповідачем і відповідно оцінка таким документам за результатами розгляду звернення Позивача не була надана.

Одночасно суд враховує, що згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України від 28.03.2006року, копія якого долучена до відзиву Відповідача, в ліквідації аварії на ЧАЕС брали участь також формування та підрозділи різних міністерств, які формувалися та направлялися в район виконання робіт згідно розпоряджень керівників таких відомств.

Таким чином, звернення Позивача від 02.08.2022року Відповідачем не розглянуто по суті та із врахуванням досліджених судом доказів і Відповідачем не ухвалювалося рішення по суті щодо відсутності чи наявності у Позивача права на статус особи з інвалідністю внаслідок війни в розумінні вимог п.1 та п.9 ч.2 ст.7 Закону № 3551-XII.

В силу вимог ст.245 КАС України суд не наділений правами, що входять до повноважень інших суб'єктів владних повноважень, до яких відноситься і Відповідач по даній справі.

Одночасно суд зазначає, що в силу приписів ч.2 ст.2 КАС України рішення суб'єктів владних повноважень повинні прийматися:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи викладене, суд констатує про наявність порушеного права Позивача щодо несвоєчасно (протягом розумного строку) розгляду по суті із ухваленням відповідного рішення його звернення від 02.08.2022року щодо наявності чи відсутності підстав для отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Таке порушене право підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради розглянути звернення ОСОБА_1 у повній відповідності до вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та із врахуванням висновків суду.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України підстави для відшкодування або стягнення судових витрат по даній справі відсутні.

Керуючись статтями 242-246,295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов задовольнити частково, зобов'язати Управління соціального захисту населення Корольовського району Департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (площа Польова,8 м.Житомир, 10009, ЄДРПОУ 42103215) розглянути звернення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНОКПП НОМЕР_2 ) у повній відповідності до вимог Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та із врахуванням висновків суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк