м. Вінниця
25 листопада 2022 р. Справа № 120/8757/22
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Томчука А.В., розглянувши письмово в порядку спрощеного позовного провадження матеріали справи за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправною, на думку позивача, бездіяльністю Управління праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради щодо недоплати щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2022 рік у розмірі, передбаченому статтею 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту". Тому, з метою зобов'язання відповідача здійснити відповідну виплату у повному розмірі, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Ухвалою від 01.11.2022 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, вирішено її розгляд здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін. Встановлено відповідачеві строк для подачі відзиву на позовну заяву.
21.11.2022 на адресу суду від відповідача надійшла заява Управління праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради, в якій представник повідомив суд, що ОСОБА_1 не перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради та не занесений до Єдиного Державного автоматизованого реєстру осіб, які мають право на пільги як учасник бойових дій, а оскаржувана виплата до 5 травня 2022 відповідачем йому не здійснювалась.
Ознайомившись з заявою відповідача, суд дійшов висновку про витребування додаткових доказів з метою прийняття законного та обґрунтованого рішення у цій справі.
В цьому контексті суд враховує, що одним з принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин справи.
Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства та полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі.
Принцип офіційності реалізований, зокрема, у частині четвертій статті 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Так, в позові позивач вказує, що виплату грошової допомоги до 5 травня у 2022 році здійснено йому Управлінням праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради. Відповідно, саме Департамент має здійснити йому нарахування та виплату недонарахованої частини щорічної разової грошової допомоги до 5 травня, яка виплачується учасникам бойових дій за 2021 рік.
Однак, до матеріалів позову не додано доказів нарахування та виплати позивачу саме Управлінням праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради одноразової грошової допомоги в сумі 1491,00 грн., як учаснику бойових дій до 05 травня 2022 року та доказів перебування позивача на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради, як отримувача спірних виплат, в той час як останній заперечує виплату позивачу одноразової допомоги.
Відповідно до ч. 5 ст. 77 КАС України, суд не може витребовувати докази у позивача в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, окрім доказів на підтвердження обставин, за яких, на думку позивача, відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Відтак, з метою повного та всебічного з'ясування всіх обставин справи, суд дійшов висновку витребувати у позивача докази нарахування та виплати Управлінням праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради одноразової грошової допомоги в сумі 1491,00 грн., як учаснику бойових дій до 05 травня 2021 року та докази перебування на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради, як отримувача спірних виплат.
Про витребування доказів за власною ініціативою суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
При цьому, суд роз'яснює позивачу, що в силу приписів п. 9 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо позивач у визначений судом строк без поважних причин не подав витребувані судом докази, необхідні для вирішення спору.
Керуючись ст. ст. 72, 77, 80, 248, 256, 294 КАС України суд, -
Витребувати у ОСОБА_1 та зобов'язати його надати суду в 10-денний строк з дня отримання копії даної ухвали наступні докази:
- докази нарахування та виплати Управлінням праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради одноразової грошової допомоги в сумі 1491,00 грн., як учаснику бойових дій до 05 травня 2021 року;
- докази перебування на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Хмільницької міської ради, як отримувача спірних виплат.
Копію ухвали направити учасникам справи: позивачу - для виконання; відповідачу - для відома.
Ухвала суду першої інстанції оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Томчук Андрій Валерійович