печерський районний суд міста києва
Справа № 757/25830/22-к
Примірник № ___
17 жовтня 2022 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні в залі суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів,-
до провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 про надання дозволу на тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Обґрунтовуючи внесене клопотання, сторона кримінального провадження слідчий вказав, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12021000000000228 від 11.02.2021 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 358, ч. 3 ст. 362, ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 368-4, ч. 1 ст. 365-2 КК України.
Досудовим розслідуванням установлено, що суб'єкти оціночної діяльності (оцінювачі) та приватні нотаріуси, за попередньою змовою із службовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 , запровадили протиправний механізм по відчуженню нерухомого майна, шляхом внесення змін за допомогою ключів доступу до Єдиної бази даних звітів про оцінку майна та Державного реєстру речових прав на нерухоме майно з використанням документів з ознаками підробки.
Так, встановлено, що відповідно до порядку ведення єдиної бази даних звіту про оцінку, затвердженого наказом Фонду від 17.05.2018 №658, розпочала робота оновлена база даних звітів про оцінку. Єдина база містить внесену суб'єктами оціночної діяльності інформацію із звітів про оцінку майна, що складені для цілей оподаткування у випадках, передбачених Податковим кодексом України. Даний модуль контролює вартість об'єкту оцінки для того, щоб не було заниження чи завищення оціночної вартості об'єкта оцінки.
Крім того, згідно п. 4 розділу 2 Порядку - суб'єкти оціночної діяльності зобов'язані під час проведення оцінки майна відображати у звіті про оцінку повну і достовірну інформацію та забезпечувати повноту, правильність та достовірність інформації, що вноситься до Єдиної бази. При внесенні суб'єктами оціночної діяльності даних до Реєстру, оцінювач підписує звіт оцінки майна особистим ключем ЕЦП.
Також Єдина база даних звітів здійснює моніторинг звіту про оцінку на предмет відсутності порушень при його складанні та у разі його повноти , правильності та відповідальності, у тому числі відповідності оціночної вартості майна, майнових прав ринковим цінам, реєструє звіт про оцінку з присвоєння йому унікального номеру.
Однак, на даний час виявлено значні порушення, вчинені суб'єктами оціночної діяльності під час внесення недостовірних даних до Єдиної бази даних звітів про оцінку майна, що дає можливість занизити чи завищити вартість об'єкту оцінки, а саме: внесення даних щодо нульового коефіцієнту готовності незавершеного будівництва оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо виду оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо року введення в експлуатацію оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо загальної площі оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо матеріалу стін оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо типу оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо кількості поверхів оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо класу оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо зони розташування оцінюваного об'єкта; внесення недостовірних даних щодо характеристики земельної ділянки на якій розташований оцінюваний об'єкт; внесення недостовірних даних щодо оціночної вартості оцінюваний об'єкт як в цілому, так і за 1 кв. м.
В ході проведення слідчих (розшукових) дій та виконання доручень слідчого, наданих в порядку ст. 40 КПК України, встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 наділені функцією моніторингу та контролю діяльності суб'єктів оціночної діяльності, шляхом перевірки звіту про оцінку на предмет відсутності порушень при його складанні, повноти та відповідності оціночної вартості майна. У разі виявлення порушень, Фондом повинні вживатись відповідні заходи, щодо відключення вказаних суб'єктів оціночної діяльності (оцінювачів) від Єдиної бази даних звітів про оцінку майна, однак встановлено, що посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_3 , за певну грошову винагороду, не проводять моніторинг та контроль підготовлених звітів про оцінку майна підконтрольних суб'єктів оціночної діяльності.
Крім того, в ході проведення слідчих (розшукових) дій та виконання доручень слідчого, наданих в порядку ст. 40 КПК України, встановлено осіб, які причетні до протиправного механізму отримання грошової винагороди суб'єктам оціночної діяльності за виготовлення звітів про оцінку майна із заниженою його вартістю з метою ухилення від сплати податків та зборів під час його відчуження, а також юридичних осіб, які використовувались під час виготовлення вказаних звітів, зокрема: ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_2 ), керiвник - ОСОБА_5 , іпн. НОМЕР_3 , засновник - ОСОБА_6 , іпн. НОМЕР_4 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 ), керівник - ОСОБА_7 , іпн. НОМЕР_6 , засновник - ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_8 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 »), керівник та засновник - ОСОБА_9 , іпн. НОМЕР_9 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_10 ), (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), керiвник - ОСОБА_10 , іпн. НОМЕР_11 , засновник - ОСОБА_11 , іпн. НОМЕР_12 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_13 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 ») керівник - ОСОБА_12 , іпн. НОМЕР_14 , попередній засновник - ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_15 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 »), керiвник - ОСОБА_13 , іпн. НОМЕР_16 , попередній засновник та керівник - ОСОБА_14 , іпн. НОМЕР_17 ; ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_18 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 »), керiвник - ОСОБА_9 , іпн. НОМЕР_9 , попередній засновник - ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 ; ОСОБА_15 , іпн. НОМЕР_19 ; ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_20 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_21 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_23 ; ОСОБА_23 , іпн. НОМЕР_20 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_24 .
Слідчий зазначив, що по даному кримінальному провадженні провадяться слідчі дії, в зв'язку з чим виникла необхідність в отриманні тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів.
В судове засідання слідчий, прокурор не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Слідчий подав заяву про розгляд клопотання у його відсутність та зазначив, що клопотання підтримує в повному обсязі.
Представник особи, у володінні якої перебувають речі та документи в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Статтею 22 КПК України передбачено, що кримінальне провадження здійснюється на основі змагальності, що передбачає самостійне обстоювання стороною обвинувачення і стороною захисту їхніх правових позицій, прав, свобод і законних інтересів засобами, передбаченими цим Кодексом. Сторони кримінального провадження мають рівні права на збирання та подання до суду речей, документів, інших доказів, клопотань, скарг, а також на реалізацію інших процесуальних прав, передбачених цим Кодексом.
У відповідності до положень ст. 26 КПК України, сторони кримінального провадження є вільними у використанні своїх прав у межах та спосіб, передбачених цим Кодексом.
Оскільки, згідно ч. 4 ст. 163 КПК України, відсутність слідчого чи прокурора не є перешкодою для розгляду клопотання, суд визнав можливим розглянути клопотання за відсутності слідчого, прокурора на підставі наявних доказів.
Фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів на підставі ч. 4 ст. 107 КПК України не здійснювалась.
Згідно ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Дослідивши матеріали клопотання, враховуючи положення ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання, оскільки вказана інформація має суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні та іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів неможливо.
На підставі викладеного і керуючись ст. 108, ст.ст. 159, 160, 162-164, 166, ст. 309 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання старшого слідчого в ОВС ГСУ НП України ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей та документів - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому в ОВС Головного слідчого управління Національної поліції України ОСОБА_3 , ОСОБА_25 на тимчасовий доступ до оригіналів документів, які містять охоронювану законом таємницю та знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (код НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю вилучення належним чином завірених копій документів, щодо ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (код НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (код НОМЕР_8 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 »), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » (код НОМЕР_10 ), (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 »), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (код НОМЕР_13 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 »), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (код НОМЕР_15 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 »), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (код НОМЕР_18 ) (на даний час змінено назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 »), ОСОБА_15 , іпн. НОМЕР_19 ; ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 ; ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_16 ; ОСОБА_17 , ІНФОРМАЦІЯ_17 ; ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_18 ; ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_19 ; ОСОБА_20 , ІНФОРМАЦІЯ_20 ; ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_21 ; ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_22 ; ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_23 ; ОСОБА_23 , іпн. НОМЕР_20 ; ОСОБА_24 , ІНФОРМАЦІЯ_24 ; ОСОБА_5 , іпн. НОМЕР_3 ; ОСОБА_6 , іпн. НОМЕР_4 ; ОСОБА_7 , іпн. НОМЕР_6 ; ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 ; ОСОБА_9 , іпн. НОМЕР_9 ; ОСОБА_10 , іпн. НОМЕР_11 ; ОСОБА_11 , іпн. НОМЕР_12 ; ОСОБА_12 , іпн. НОМЕР_14 ; ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 ; ОСОБА_13 , іпн. НОМЕР_16 ; ОСОБА_14 , іпн. НОМЕР_17 ; ОСОБА_9 , іпн. НОМЕР_9 ; ОСОБА_8 , іпн. НОМЕР_7 за період з 01.01.2020 по 21.09.2022, а саме:
- відомості та копії документів щодо сплати обов'язкових страхових внесків вказаними підприємствами до ІНФОРМАЦІЯ_1 в період з 01.01.2020 по 21.09.2022.
Визначити строк дії ухвали тривалістю в два місяці, який обраховувати з дня постановлення ухвали слідчим суддею.
Службовим особам ІНФОРМАЦІЯ_1 надати (забезпечити) тимчасовий доступ до речей і документів, особам, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні та/або оперативним підрозділам органів внутрішніх справ, які здійснюють слідчі (розшукові) дії в кримінальному провадженні за письмовим дорученням слідчого, прокурора та надати їм можливість вилучити зазначені в ухвалі документи.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Підготовлено в 2-х примірниках.
Прим. 1 - справа №757/25830/22-к.
Прим. 2 - слідчий ОСОБА_3
Копія - Пенсійний фонд України
Виконавець: ОСОБА_1 , 17.10.2022