Справа №705/4446/22
3/705/2761/22
14.11.2022 м. Умань
Суддя Уманського міськрайонного суду Черкаської області Єщенко О.І., розглянувши матеріали, які надійшли з ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , оператора РЛС, солдата військової служби за призивом за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 , який зареєстрований у АДРЕСА_1 та проживає по АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
Згідно з протоколом про військове адміністративне правопорушення серії КИЧк № 1316 від 11.11.2022 військовослужбовець військової служби за мобілізацією військової частини НОМЕР_1 солдат ОСОБА_1 11 листопада 2022 року о 10 год. 30 хв. знаходився в місці дислокації підрозділу військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ) з наявними ознаками наркотичного сп'яніння, що виражалось у сонливості, почервонінні слизових очей, неприродною блідістю обличчя та поведінці, що не відповідає обстановці. У зв'язку з вище викладеним було запропоновано ОСОБА_1 пройти огляд на стан наркотичного сп'яніння у КНП «Уманська центральна міська лікарня» Уманської міської ради. Так, під час проходження медичного огляду об 11 год. 20 хв. 11.11.2022 ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що 11.11.2022 дійсно перебував на території військової частини НОМЕР_1 , але не в стані наркотичного сп'яніння. Будь-які наркотичні засоби на території військової частини не вживав.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, суддя дійшов такого висновку.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною третьою статті 172-20 КУпАП передбачена відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за ч. 1 або ч. 2 цієї статті, або в умовах особливого періоду.
За змістом статей 251, 256 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення та збирання доказів покладений на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу. Однак він не виконаний працівниками Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку, відтак надані протокол та додані до нього матеріали не можуть підтверджувати винуватість ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного правопорушення.
Відповідно до протоколу № 788 медичного огляду для встановлення факту вживання психоактивної речовини та стану сп'яніння від 11.11.2022, долученого до матеріалів справи, станом на час проведення огляду ОСОБА_1 був напружений, стан свідомості - орієнтований, мовна здатність - не порушена, дихання - не змінене, рухова сфера - не порушена, міміка - звичайна, ходьба - стійка. У ОСОБА_1 відсутній запах алкоголю чи іншої речовини з рота.
Відповідно, у матеріалах справи відсутні докази вчинення ОСОБА_1 правопорушення, зазначеного у протоколі про адміністративне правопорушення. Сама по собі відмова від проходження огляду на стан будь-якого сп'яніння без наявних підстав для проведення такого огляду не може слугувати підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 , знаходячись в місці дислокації підрозділу військової частини НОМЕР_1 , мав ознаки наркотичного сп'яніння та при цьому відмовився від проходження огляду на стан такого сп'яніння, суддя доходить висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, а тому провадження у справі слід закрити.
Керуючись ст. ст. 247, 251, 256, 284, 287 КУпАП,
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП щодо ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляції через Уманський міськрайонний суд Черкаської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя О.І.Єщенко