Єдиний унікальний номер 725/6426/22
Номер провадження 3/725/3344/22
25.11.2022 року м.Чернівці
Суддя Першотравневого районного суду м. Чернівці Нестеренко Є.В., розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Чернівецької митниці Держмитслужби, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Туреччина, не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , закордонний паспорт НОМЕР_1 , виданий 27.09.2016 року, уповноваженим органом Туреччини, за ч. 6 cт. 481 Митного Кодексу України, -
01.11.2022 року до суду від Чернівецької митниці Держмитслужби надійшла адміністративна справа відносно громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 6 cт. 481 Митного Кодексу України.
Як вбачається із протоколу про порушення митних правил, 22.10.2022 року о 17 год. 40 хв. на територію п/п «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці заїхав автобус марки «MERCEDES BENZ», реєстраційний номер НОМЕР_2 , під керуванням гр. Туреччини ОСОБА_3 . В даному автобусі в якості пасажира слідував громадянин Туреччини ОСОБА_4 . Вказаний громадянин слідував з України до Туреччини в приватних справах.
Під час здійснення митних формальностей, згідно інформації, яка міститься в програмно інформаційному комплексі „Облік транспортних засобів в пунктах пропуску для автомобільного сполучення" ЕАІС ДМСУ було встановлено, що гр. Туреччини ОСОБА_4 14.04.2018 р. ввіз на митну територію України легковий автомобіль марки «OPEL ZAFIRA» країна реєстрації Польща, р/н НОМЕР_3 , VIN код НОМЕР_4 через пункт пропуску «Порубне-Сірет» Чернівецької митниці в режимі тимчасового ввезення в термін до 1 року.
Фактично гр. Туреччини ОСОБА_4 даний транспортний засіб з митної території станом на 22.10.2022 року не вивіз.
Митним органом складений протокол, відносно громадянинаТуреччини ОСОБА_1 за ч. 6 ст. 481 МК України, за перевищення встановленого відповідно до ст. 380 Митного кодексу України строку перебування автомобіля марки «OPEL ZAFIRA» країна реєстрації Польща, р/н НОМЕР_3 , VIN код НОМЕР_4 , у митному режимі тимчасового ввезення на митній території України більше ніж тридцять діб, вчинення порушення митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.
До початку судового засідання представник ОСОБА_1 - адвокат Марусяк В.С. подав клопотання про закриття провадження у справі зазначивши, що станом на день ввезення вищевказаного автомобіля та і спливом строку його вивезення стаття 481 МК України складалась із трьох частин і санкції будь-якої із її частин не передбачала додаткового виду стягнення у виді конфіскації транспортних засобів чи товарів. Таким чином вважає, що ОСОБА_4 не може бути притягнутий до адміністративної відповідальності за вказаною статтею оскільки ніхто не може відповідати за діяння які на час їх вчинення не визнавались законом як правопорушення.
Відповідно до вимог ст.245 КУпАП, ст.486 МК України, завданням у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. При розгляді кожної справи суддя зобов'язаний з'ясувати обставини, передбачені ст.280 КУпАП, ст.489 МК України, а винесене у справі судове рішення має ґрунтуватись на конкретних доказах.
Вимогами ч.1 ст.458 МК України визначено, що порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений МК України та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи Митним Кодексом чи іншими законами України, і за які МК України передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 494 МК України про кожний випадок виявлення порушення митних правил уповноважена посадова особа органу доходів і зборів, яка виявила таке порушення, невідкладно складає протокол за формою, установленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Стаття 481 МК України (у редакції, чинній на момент вчинення адміністративного правопорушення) складалась із трьох частин та Диспозиція ч.3 ст.481 МК України передбачала адміністративну відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення товарів на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів за межі митної території України більше ніж на десять діб і тягнула за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Разом з цим, 22 серпня 2019 року набрав чинності Закон України від 08 листопада 2018 року №2725-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України»,яким було внесено зміни до окремих положень, зокрема і до ст. 481 МК України.
Після змін стаття 481 МК України складається із шести частин та викладена в такій редакції: Частина 1 перевищення встановленого відповідно до цього Кодексу строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України не більше ніж на три доби - тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Частина 2 вчинення правопорушення, передбаченого частиною першою цієї статті, особою, яка протягом року притягалася до відповідальності за вчинення такого правопорушення, а так само перевищення строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України більше ніж на три доби, але не більше ніж на десять діб -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Частина 3 перевищення строку тимчасового ввезення товарів, у тому числі транспортних засобів особистого користування, та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України більше ніж на десять діб, але не більше ніж на двадцять діб - тягне за собою накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Частина 4 перевищення строку тимчасового ввезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, на митну територію України або строку тимчасового вивезення товарів, крім транспортних засобів особистого користування, за межі митної території України більше ніж на двадцять діб - тягне за собою накладення штрафу в розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Частина 5 перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на двадцять діб, але не більше ніж на тридцять діб - тягне за собою накладення штрафу в розмірі п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Частина 6 перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів.
Згідно зі статтею 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах та відповідно до законів України.
Органи державної влади, їх посадові особи відповідно до статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 58 Конституції України визначено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Крім того, відповідно до ч.3 ст.3 МК України, норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів.
Враховуючи те, що прийняті зміни до законодавства пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , оскільки стара редакція ст. 481 МК України передбачала накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, в той час як нова редакція ч.6 ст. 481 МК України, за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування передбачає накладення штрафу в розмірі десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію таких транспортних засобів, то передбачена ч.3 ст. 481 МК України, підлягає застосуванню до правопорушення, що інкримінується ОСОБА_5 за ст. 481 МК України ще до моменту набрання чинності змін.
Таким чином, з дослідження матеріалів справи встановлено, що в діях ОСОБА_1 вбачаються ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.481 МК України у чинній редакції статті.
Водночас, ч. 1 ст. 522 МК України (зі змінами) передбачено, що справи про порушення митних правил, передбачені ч.3 ст. 481 МК України, розглядаються митними органами.
Враховуючи викладене, суд вважає за необхідне справу про порушення митних правил відносно ОСОБА_1 повернути до Чернівецької митниці Держмитслужби з метою проведення перевірки та прийняття відповідного рішення.
Відповідно до положень ст. 527 МК України у справі про порушення митних правил орган доходів і зборів або суд (суддя), що розглядає справу, виносить одну з таких постанов: про проведення додаткової перевірки; про накладення адміністративного стягнення; про закриття провадження у справі. У постанові про проведення додаткової перевірки зазначаються конкретні суб'єкти, завдання та строки перевірки.
З огляду на викладене, враховуючи, що вищенаведені неточності при оформленні матеріалів справи про адміністративне правопорушення про порушення митних правил є істотними і не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно та об'єктивно розглянути справу про адміністративне правопорушення і прийняти законне рішення по справі, на підставі чого матеріали даної справи, як неналежно оформлені, підлягають направленню до органу, який порушив адміністративне провадження для проведення додаткової перевірки із визначенням завдань та строків такої перевірки.
Керуючись ст.ст. 486, 489,494,527 Митного Кодексу України,-
Адміністративну справу про порушення митних правил № 725/6426/22 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 6 ст. 481 МК України громадянина Туреччини ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 - направити начальнику Чернівецької митниці Держмитслужбидля проведення додаткової перевірки.
Встановити строк в межах додаткової перевірки Чернівецькій митниці Держмитслужби30 (тридцять ) днів з дати отримання матеріалів даної справи для усунення недоліків, описаних у постанові суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Є. В. Нестеренко