Справа № 639/3738/22
Провадження № 2-о/639/338/22
25 листопада 2022 року Жовтневий районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Труханович В.В.,
за участю секретаря - Яременко В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові цивільну справу №639/3738/22 за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Холодногірський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження,-
22 листопада 2022 року до Жовтневого районного суду м. Харкова звернулась ОСОБА_1 з заявою, в якій просить суд встановити факт народження дитини, жіночої статі, Місько Дар?ї ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Куп?янськ, Куп?янського району, Харківської області у матері - ОСОБА_3 , батька - ОСОБА_2 .
Заяву обґрунтовує тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2 . У її сина ОСОБА_2 та її невістки ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у окупованому на той час м. Куп?янськ народилася донька Місько Дар?я ОСОБА_4 .
На початку вересня 2022 року територію Куп?янська було деокуповано Збройними силами України. Під час проведення деокупації, з метою збереження життя і здоров?я її син та невістка з новонародженою онукою виїхали на територію Латвійської республіки, де перебувають і зараз.
ОСОБА_3 та ОСОБА_2 звернувшись до посольства у Латвійській Республіці,з метою оформлення онуці заявника - ОСОБА_5 посвідки на тимчасове перебування, останні отримали відмову.
Заявник вказує, що отримати свідоцтво про народження у відділі ДРАЦС неможливо, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом ДРАЦС для здійснення реєстрації народження.
Заявник також зазначає, що встановлення факту народження необхідно їй для отримання свідоцтва про народження дитини.
Ухвалою Жовтневого районного суду від 23 листопада 2022 року прийнято заяву до розгляду та відкрито окреме провадження у цивільній справі за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Холодногірський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження. Призначено судове засідання.
В судове засідання заявник не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи за її відсутності.
Заінтересовані особи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з?явились, надали суду заяви про розгляд справи у їх відсутність.
Представник Холодногірського районного у місті Харкові відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) в судове засідання також не з'явився, про день, час та місце слухання справи повідомлений належним чином, клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надходило.
За таких обставин, на підставі ст. 223 ЦПК України, суд вважає за можливе розглядати справу у відсутність сторін на підставі наявних в матеріалах справи доказів. Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_2 , батьками якого зазначені: батько - ОСОБА_6 , мати ОСОБА_1 (а.с.10).
Отже, судом достовірно встановлено, що ОСОБА_1 є матір?ю ОСОБА_2 та відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України має право на звернення до суду з заявою про встановлення факту народження онуки Місько Дар?ї Андріївни.
27 вересня 2013 року між ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_4 було укладено шлюб, про що Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по місту Куп?янську реєстраційної служби Куп?янського міськрайонного управління юстиції у Харківській області було зроблено відповідний актовий запис № 251 (а.с. 8).
ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Куп?янськ, Куп?янського району, Харківської області у громадян України ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народилась дівчинка (дочка) - ОСОБА_5 (а.с. 9).
Згідно з ч. 1 ст. 2 та ч. 1 ст. 4 ЦПК України завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно з ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч.1 ст. 430 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів, що закріплено ч.2 ст. 319 ЦПК України.
Факт народження дитини вбачається зі змісту так званого «Свідоцтва про народження», виданого Виконавчим комітетом Петропавлівської сільської ради Куп?янського району Харківської області 10 травня 2022 року серія НОМЕР_1 , згідно якого Місько Дар?я ОСОБА_4 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1 , Довідкою № 19 для призначення і виплати державної допомоги, у зв?язку з вагітністю та пологами жінкам, які не застраховані в системі загальнообов?язкового державного соціального страхування, видана ОСОБА_3 , Довідкою № 53 від 28 квітня 2022 року, підтверджується, що у ОСОБА_3 пологи відбулися 26 квітня 2022 року, виданою КНП Куп?янське ТМО 28 квітня 2022 року (а.с. 18,19,22).
Отже, оскільки заявник не має можливості надати до відділу ДРАЦС документи, передбачені законодавством України, та які необхідні їй для отримання свідоцтва про народження, суд приходить до висновку, що з метою захисту законних прав та інтересів громадянина України ОСОБА_1 та заінтересованих осіб ОСОБА_2 та ОСОБА_3 , необхідно встановити факт народження дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року № 1207-VII, Державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
В Інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 15.04.2016 року № 9-1130/0/4 «Про окремі питання застосування Закону України від 04 лютого 2016 року № 990-VIII «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України» вказується на те, що у зазначеному в ЦПК України порядку мають розглядатися заяви про встановлення факту народження або смерті як на території Автономної Республіки Крим, так і на території населених пунктів Донецької та Луганської областей, визначених у розпорядженні КМ України від 07.11.2014 №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».
Суд зазначає, що на час ухвалення рішення м. Куп?янськ, Куп?янського району, Харківської області відсутнє у переліку тимчасово окупованих територій, що визначені Верховною Радою України, разом з тим ведення активних бойових дій, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України на територіїм. Куп?янськ, Куп?янського району, Харківської області. у період народження дитини та на даний час є загальновідомим фактом, який, згідно ч. 3 ст. 82 ЦПК України не потребує доказування.
Разом із тим, під час вирішення питання щодо оцінки доказів у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, необхідно брати до уваги практику Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права.
Так, під час розгляду згаданої категорії справ необхідно враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії, ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Як зазначено у вказаному вище Інформаційному листі, такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, при ухваленні рішення суду документи, видані органами та установами, що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток, беруться до уваги судом та оцінюються разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку.
З огляду на вищевикладене, дослідивши матеріали справи, беручи до уваги практику Європейського суду з прав людини, суд дійшов висновку, що надані в якості доказів довідки, свідоцтво про народженням, видані медичним закладом та Виконавчим комітетом які, хоча і не є документами встановленої форми про народження, водночас вважаються доказом, який достовірно свідчить про народження дитини у певний час і за певних обставин, а саме у м. Куп?янськ, Куп?янського району, Харківської області, Україна, оскільки судом не встановлено іншого.
Враховуючи досліджені докази, суд дійшов висновку про те, що за заявою ОСОБА_1 , для якої такий факт має юридичне значення, є всі підстави для встановлення факту народження дитини ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Куп?янськ, Куп?янського району, Харківської області.
Рішення суду про встановлення факту народження є підставою для видачі відповідного свідоцтва про народження. Рішення підлягає негайному виконанню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 4, 263-265, 273, 293, 294, 315-319, 430 ЦПК України, Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд, -
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , Холодногірський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) про встановлення факту народження - задовольнити.
Встановити факт народження ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Куп?янськ, Куп?янського району, Харківської області, від матері - громадянки України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (громадянка України, уродженка м. Куп?янськ,Куп?янського району, Харківської області, місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Куп'янським РВГУДМС України в Харківській області 29 жовтня 2013 року, РНОКПП НОМЕР_3 ), та від батька - громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 (громадянин України, уродженець м. Куп?янськ,Куп?янського району, Харківської області, місце проживання якого зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Куп'янським МРВ УМВС України в Харківській області 12 листопада 2001 року, РНОКПП НОМЕР_5 , що є підставою для видачі відповідного свідоцтва про народження.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку безпосередньо до Харківського апеляційного суду подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 25.11.2022.
Найменування сторін:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , паспорт серії НОМЕР_6 , виданий Куп'янським МРВ УМВС України в Харківській області 23 липня 1997 року, РНОКПП НОМЕР_7 ;
Заінтересована особа: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_2 , виданий Куп'янським РВГУДМС України в Харківській області 29 жовтня 2013 року, РНОКПП НОМЕР_3 ;
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , паспорт серії НОМЕР_4 , виданий Куп'янським МРВ УМВС України в Харківській області 12 листопада 2001 року, РНОКПП НОМЕР_5 ;
Заінтересована особа: Холодногірський районний у місті Харкові відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) місцезнаходження: м. Харків, вул. Маліновського, буд. 10/14.
Суддя В. В. Труханович