майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,
e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ 03499916
"24" листопада 2022 р. м. Житомир Справа № 906/598/22
Господарський суд Житомирської області у складі судді Машевської О.П.,розглядаючи подані через підсистему "Електронний суд" 22.11.22р. ( вх. № г/с 17384/22) додаткові пояснення фізичної особи-підприємця Дєвєтьярової Світлани Павлівни у справі
за позовом: Акціонерного товариства "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" (м.Житомир)
до Фізичної особи-підприємця Дєвєтьярової Світлани Павлівни ( м.Бердичів)
про стягнення 5 462,14 грн,
Господарським судом Житомирської області за правилами спрощеного позовного провадження розглядається справа за позовом АТ "Оператор газорозподільних систем "Житомиргаз" до відповідача ФОП Дєвєтьярової С.П. про стягнення 5462,14грн ( надалі - Позивач та Відповідач).
На виконання вимог ухвали суду від 20.09.22р. Позивач подав 04.11.22. за вх. № г/с 16244/22 обґрунтований розрахунок стягуваної суми 5462,14грн окремо по кожному об'єкту , який підлягав дослідженню судом після перерви 15.11.22р.
Оскільки у заяві від 15.11.22р. (вх. № 16897/22) Відповідач повідомила суд, що через тимчасову непрацездатність не має змоги прийняти участь у судовому засіданні, однак хоче надати пояснення по суті поданих позивачем документів, у судовому засіданні 15.11.22р. оголошено перерву до 12:00год. 28.11.22р.
22.11.22р. через підсистему "Електронний суд" ( вх. № г/с 17384/22) надійшли додаткові пояснення Відповідача по суті поданого Позивачем обґрунтованого розрахунок стягуваної суми 5462,14грн окремо по кожному об'єкту ( надалі - Додаткові пояснення від 22.11.22р.)
Додаткові пояснення від 21.11.22р. суд ухвалює повернути без розгляду на підставі ч.4 ст. 170 ГПК України. Мотиви суду наступні.
Відповідно до ч.1 ст.10 Конституції України державною мовою в Україні є українська мова.
У Рішенні Конституційного Суду України від 14 грудня 1999 року (справа № 10-рп/99) зазначено, що українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом.
Згідно з частиною шостою статті 13 Закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної" органи державної влади, органи влади Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації державної і комунальної форм власності беруть до розгляду документи, складені державною мовою, крім випадків, визначених законом.
Згідно з ч. 1 ст. 10 ГПК України судочинство і діловодство в господарських судах провадиться державною мовою.
Згідно з ч. 3 ст. 10 ГПК України суди використовують державну мову в процесі судочинства та гарантують право учасників судового процесу на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють.
За приписами ч.4 ст.10 ГПК України учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, користуючись при цьому послугами перекладача, в порядку, встановленому цим Кодексом.
Отже, учасники судового процесу, які не володіють або недостатньо володіють державною мовою, мають право робити заяви, надавати пояснення, виступати в суді і заявляти клопотання рідною мовою або мовою, якою вони володіють, проте процесуальні документи мають бути подані лише державною мовою (вимоги щодо викладення документа процесуального характеру державною (українською) мовою викладені, зокрема, в ухвалах ВПВС від 19.09.2019 у справі № 11-955зі19 та від 12.02.2020 року у справі № 9901/12/20).
Рішенням Конституційного Суду України від 22 квітня 2008 року № 8-рп/2008 у справі № 1-18/2008 встановлено, що відповідно до статтею 124 Конституції України Конституційний Суд України та суди загальної юрисдикції здійснюють правосуддя, яке стосується конституційного, адміністративного, господарського, кримінального та цивільного судочинства. Ці види судочинства є процесуальними формами правосуддя та охоплюють порядок звернення до суду, процедуру розгляду судом справи та ухвалення судового рішення. Суди реалізують державну мову в процесі судочинства та гарантують право громадян щодо використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють, відповідно до Конституції і законів України. Таким чином, Основним Законом України закладено конституційні основи для використання української мови як мови судочинства та одночасно гарантовано рівність прав громадян у судовому процесі за мовною ознакою.
Гарантування у судочинстві використання російської та інших мов національних меншин України цілком узгоджується з Європейською хартією регіональних мов або мов меншин, ратифікованою Законом України від 15 травня 2003 року N 802-IV.
Разом з тим Суд зазначає, що забезпечення рівності прав громадян у судовому процесі за мовною ознакою, гарантування права громадян на використання ними в судовому процесі рідної мови або мови, якою вони володіють, не означають абсолютного права сторони (учасника справи) подавати відповідні процесуальні документи мовою, якою вона володіє, якому кореспондує безумовний обов'язок суду приймати такі документи до розгляду. Законом України "Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин" передбачено, що при застосуванні положень Хартії заходи, спрямовані на утвердження української мови як державної, її розвиток і функціонування в усіх сферах суспільного життя на всій території України, не вважаються такими, що перешкоджають чи створюють загрозу збереженню або розвитку мов, на які відповідно до статті 2 цього Закону поширюються положення Хартії.
Слід зазначити, що у постановах від 19 грудня 2019 року у справі №520/6952/19 та від 14 травня 2020 року у справі №826/7282/17 Верховним Судом висловлено правову позицію щодо викладення відповідної заяви (скарги) державною мовою, тобто українською мовою.
Крім того, згідно із рішенням Конституційного Суду України від 28 лютого 2018 року № 2-р/2018 у справі № 1-1/2018 визнано таким, що не відповідає Конституції України та втратив чинність Закон України "Про засади державної мовної політики" від 03 липня 2012 року № 5029-VI зі змінами.
З огляду на зазначене Додаткові пояснення від 22.11.22р. повинна бути викладена державною (українською) мовою.
Керуючись ч.3 ст. 3, ст. 10, ч.4 ст.170 , ч.2 ст. 232, 234-235 ГПК України, господарський суд
1. Повернути без розгляду подані фізичною особою-підприємцем Дєвєтьяровою Світланою Павлівною через підсистему "Електронний суд" додаткові пояснення від 22.11.22р. ( вх. № г/с 17384/22).
Ухвала набрала законної сили 24.11.22р. та апеляційному оскарженню окремо від рішення суду не підлягає.
Суддя Машевська О.П.
Друк:
1 - в справу
2- позивачу на ел. пошту: office@ztgaz.com.com ІНФОРМАЦІЯ_1
3- відповідачу на ел.пошту: ІНФОРМАЦІЯ_2