Рішення від 23.11.2022 по справі 320/9078/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 листопада 2022 року м. Київ № 320/9078/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

провизнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (місце проживання як внутрішньо переміщеної особи - АДРЕСА_1 ; адреса реєстрації АДРЕСА_2 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) звернувся до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ПФУ в м. Києві (код ЄДР: 42098368), в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить суд:

1) визнати протиправним та скасувати рішення № 083250004689 від 18.06.2021 ГУ ПФУ в м. Києві про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії;

2) зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 14 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» з 14.06.2021 та зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди його роботи з 16.01.1989 по 27.05.1989, а також з 26.08.1991 по 06.05.1995 в Макеевское производственное объединение по добыче угля «Макеевуголь» Шахта «Чайкина», а також з 10.05.1995 року по 10.01.1999 року на шахті «Бутівська» Макіївське виробниче об'єднання по видобутку вугілля «Макіїввугілля»;

3) зобов'язати відповідача зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 період навчання з 01.09.1985 року по 09.01.1989 року в «СПППУ № 102 города Макеевка», а також період проходження служби в радянській армії з 06.06.1989 року по 21.06.1991 року.

Наведене зарахування стажу позивач просить здійснити на підставі довідок про стаж та заробітну плату, виданих так званими «учреждениями», які діють під патронатом, у складі вертикалі окупаційної влади рф, терористичної організації - так званої «днр», яку позивач іменує «Донецька Народна Республіка»

Позиція позивача.

В обґрунтування позовних вимог позивач, 15.09.1970 р.н., внутрішньо переміщена особа з місцем проживання м. Бердянськ, (т. 2, а.с. 33; довідка про взяття на облік від 10.06.2021) зазначає, що відповідач прийняв рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, в якому зазначив, що пільговий стаж не враховано, у зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок, що підтверджують пільговий стаж роботи.

Між тим, як зазначає позивач, він надав довідки, в яких зазначено, що позивач у наведений період працював з особливо тяжкими і особливо шкідливими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію по пільгових умовах по Списку № 1. Позивач зазначає, що вказані довідки залучені до матеріалів пенсійної справи.

Позивач додає, що основним документом, який підтверджує стаж, є трудова книжка.

Таким чином, як зазначає позивач, відмова відповідача зарахувати пільговий стаж, з тієї підстави, що довідки надані позивачем засвідчені печатками окупаційної влади, «донецької народної республіки», є, на думку позивача, незаконними, тому що періоди роботи зазначені у трудовій книжці, в якій, як зазначає позивач, має записи про прийняття на роботу, посаду, номера наказів про прийняття та звільнення, підписи посадових осіб, та печатки підприємств, на яких позивач працював за Списком № 1.

Позивач звертає також увагу на те, що в матеріалах пенсійної справи наявний диплом, військовий квиток, в яких зазначені періоди навчання та служби в армії, а саме: період навчання з 01.09.1985 по 09.01.1989, період служби в армії з 06.06.1989 по 18.06.1991.

Наприкінці уточненого варіанту позову позивач (в особі адвоката) зазначає, що викладене дає право позивачу пред'явити вимогу про визнання бездіяльності (дію) ГУ Пенсійного Фонду України в Запорізькій області протиправною.

Відтак, позивач (в особі адвоката) просить задовольнити позов до ГУ ПФУ в м. Києві.

Позиція відповідача.

Відповідач надіслав відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог, виходячи з наступного.

Зазначає, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка (стаття 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788).

Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637.

Додає, що Кабінет Міністрів України постановою від 01.08.1992 № 442 зобов'язав керівників підприємств та організацій незалежно від форми власності й господарювання провести атестацію робочих місць, визначити за її результатами перелік робочих місць, виробництв, робіт, професій, посад з пільговим пенсійним забезпеченням та ознайомити з ним працюючих осіб.

Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладено на керівників підприємств, установ, організацій.

Основним документом, що підтверджує право на пільгове пенсійне забезпечення за результатами атестації робочих місць за умовами праці є наказ по підприємству, організації (пункт 9 "Порядку проведення атестації робочих місць за умови праці", затвердженого постановою КМУ від 01.08.1992 № 442).

Звертає увагу на те, що результати атестації використовуються при встановленні пенсій за віком на пільгових умовах, пільг і компенсацій за рахунок підприємств та організацій, обґрунтовані пропозицій про внесення змін і доповнень до Списків № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, а також для розробки заходів щодо поліпшення умов праці та оздоровлення працюючих.

Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників, у яких має бути зазначено: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професію або посаду; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видано таку довідку, що передбачено пунктом 20 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 (зі змінами внесеними постановою від 05.07.2006 № 920).

Крім довідки, як зазначає відповідач, додається копія (копії) наказу (наказів) підприємства про результати атестації робочих місць з додатком, у якому зазначено перелік робочих місць та їхнє право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 чи № 2.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу професія або посада, характер виконуваної роботи, розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи: первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

Посилаючись на положення профільного законодавства, ГУ ПФУ в м. Києві додає, що в червні 2021 року гр. ОСОБА_1 звернувся до Головного управління із заявою № 4098 щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Розглянувши дану заяву, Головним управлінням було прийняте рішення № 083250004689 від 18.06.2021 щодо відмови Позивачеві в призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з огляду на наступне.

Так, як зазначено у відзиві, відповідно до підпункту 1 частини 2 статті 114 Закону право на пенсію на пільгових умовах пенсія за віком мають працівники, зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, після досягнення 50 років і при стажу роботи не менше 25 років, з них не менше 10 років на зазначених посадах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у Період до 01 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу з 01 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років.

Працівникам, які не мають стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п'ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону чоловікам - на 1 рік за кожний повний рік такої роботи.

Відповідно до пункту 20 постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовахабо за вислугу років. Установлені для окремих категорій працівників. Для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування Списків або їхні номери, до яких включається цей період роботи, а також первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана довідка.

Таким чином, як зазначає відповідач, період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи визначає підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки у відповідності зі Списками, затвердженими Кабінетом Міністрів України на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.

Атестація робочого місця обов'язкового потрібна для зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 21.08.1992, як передбачено постановою КМ України від 01.08.1992 № 442.

Відповідач, між тим, акцентує увагу на тому, що документи, в тому числі уточнюючої довідки про періоди роботи, видані підприємствами, які знаходяться в районах проведення антитерористичної операції, є недійсними і не створюють правових наслідків і, відповідно, не можуть бути враховані при призначенні пенсії.

Відповідач додає, що у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до наданих до заяви документів про стаж (ідентифікаційний код, трудова книжка, диплом, військовий квиток) загальний страховий стаж Позивача складає 23 роки 8 місяців.

Пільговий стаж не враховано, у зв'язку з відсутністю уточнюючих довідок, що підтверджують пільговий характер роботи.

Процесуальні дії, вчинені у справі.

Ухвалою судді Київського окружного адміністративного суду від 29.07.2021 матеріали позовної заяви № 320/9078/21 передано до Окружного адміністративного суду м. Києва за територіальною підсудністю.

Матеріали позову спрямовані до Окружного адміністративного суду м. Києва із супровідним від 20.08.2021 та 26.08.2021 отримані Окружним адміністративним судом м. Києва.

Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями від 26.08.2021 матеріали позовної заяви № 320/9078/21 розподілені на суддю Кармазіна О.А.

Відповідно до ухвали судді від 02.09.2021 відмовлено у прийнятті до свого провадження матеріалів позовної заяви № 320/9078/21 та повернуто матеріали позовної заяви до Київського окружного адміністративного суду у зв'язку з недотриманням базових умов, які передують передачі справи (матеріалів) до іншого суду (відсутні докази надіслання/вручення ухвали КОАС учасникам справи), про що детально зазначено в ухвалі судді.

Надалі, після виконання вимог зазначеної вище ухвали, із супровідним від 20.10.2021 справу передано до ОАС м. Києва.

Відповідно до протоколу розподілу справ між суддями від 21.10.2021 матеріали позовної заяви № 320/9078/21 розподілені на суддю Кармазіна О.А.

Ухвалою судді від 26.10.2021 позовну заяву залишено без руху та позивачу надано строк на усунення недоліків позову.

Ухвалою судді від 06.12.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.

Вказану справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 263 КАС України).

13.01.2022 канцелярією суду зареєстрована заява відповідача про залучення співвідповідача - ГУ ПФУ в Запорізькій області. ГУ ПФУ в м. Києві мотивувало свою заяву тим, що позивач не перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві.

Ухвалою суду від 19.01.2022 відмовлено у задоволенні клопотання ГУ ПФУ в м. Києві про залучення співвідповідача - ГУ ПФУ в Запорізькій області, оскільки вчинення таких дій здійснюється за згодою позивача, яка відсутня, саме позивач керує своїми вимогами та процесуальною поведінкою (принцип диспозитивності), вимоги до ГУ ПФУ в Запорізькій області не заявлялися.

Встановлені судом обставини.

14.06.2021 позивач, який мешкає у м. Бердянськ, звернувся до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах - як зазначено вище.

18.06.2021 ГУ ПФУ в м. Києві прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії з підстав, аналогічним тим, що викладені у відзиві на позов.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 80 Закону України «Про пенсійне забезпечення» заява про призначення пенсії працюючим подається за місцем роботи, а непрацюючим - до зазначених у статті 81 цього Закону органів за місцем проживання заявника.

Згідно з останнім записом у трудовій книжці, позивача звільнено з роботи у лютому 2017, тобто при завершенні роботи на окупаційну владу (наявні копії сторінки трудової книжки не містять інформації про інше).

Станом на 10.06.2021 (дата довідки про взяття на облік як ВПО), 15.07.2021 (дата договору з адвокатом), 11.11.2022 (дата звернення адвоката до суду) позивач проживав у м. Бердянськ.

Між тим, позивач звернувся із заявою про призначення пенсії саме до ГУ ПФУ в м. Києві.

У свою чергу, спірні правовідносини, що виникли між сторонами врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV); Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 № 345-VI (далі - Закон № 345-VI).

Положенням ч. 1 ст. 9 Закону № 1058-IV передбачено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до п/п. «а» ч. 1 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» («Пенсії за віком на пільгових умовах») на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п. 1. ч. 2 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 23 років у чоловіків і не менше 18 років у жінок.

Відповідно до статті 1 Закону № 345-VI, який набрав чинність 16.09.2008, дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Частинами 1 та 2 статті 10 Закону 345-VI встановлено, цей Закон набирає чинності з дня його опублікування. Дія частини першої статті 7 і статті 8 цього Закону поширюється також на пенсіонерів, пенсія яким була призначена до набрання чинності цим Законом.

В той же час, статтею 8 Закону 345-VI визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

У свою чергу, щодо підтвердження стажу, слід додати, що відповідно до п. 17-1 Порядку, затвердженого постановою КМ України від 12 серпня 1993 р. N 637 (в редакції постанови КМУ від 30.01.2019 № 109) у разі коли в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях або їх правонаступниках, розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, стаж роботи, який дає право на пенсію, зараховується у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики.

У тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5) (п. 20 Порядку).

У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.

У даному випадку є очевидним, що наявні у трудовій книжці записи не розкривають (не містять) вказаних відомостей, що потребувало подання довідок такого характеру для підтвердження спеціального стажу та заробітної плати для її врахування, оскільки, слід повторитися, - відомості у трудовій книжці є скороченими та не розкривають сутності та характеру виконуваних робіт та інших згаданих вище відомостей, які є необхідними для підтвердження стажу (для призначення пенсії за Списком №1.

У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (п. 20 Порядку).

У даному випадку, як вже зазначалося, ГУ ПФУ змогло встановити за даними реєстру лише загальний страховий стаж Позивача складає 23 роки 8 місяців.

Відповідно до Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10 листопада 2006 р. N 18-1, цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи:

для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;

до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).

Дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали:

на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України;

на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до п. 3. цього Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).

Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в ….. містах Києві ….., до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці. До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань (п. 4 Порядку).

Із заявою про підтвердження стажу роботи (додаток 2) заявник (його законний представник або представник, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально (далі - його представник)) може звернутись до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України незалежно від території обслуговування цього органу (п. 11 Порядку).

Для підтвердження періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, заявник (його представник) подає трудову книжку та зазначає у заяві дані про свідків (не менше двох), які знають заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (у тому числі в колгоспі) і мають документи про свою роботу за період, щодо якого вони підтверджуватимуть роботу заявника.

За результатами звернення із заявою про підтвердження стажу, Комісія приймає Рішення про результати розгляду заяви про підтвердження стажу роботи (Додаток № 1).

Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку (п. 15 Порядку).

Вказане рішення Комісії є передумовою прийняття рішення про призначення пенсії.

У даному випадку таке рішення Комісії відсутнє.

У свою чергу, суд не може залишити поза увагою надання суду України копій так званих «довідок» про підтвердження стажу та заробітної плати, виданих, як вже зазначалося так званими «государственными предприятиями» («обособленными подразделениями», «филиалом»), які створені і функціонують у складі терористичної організації - так званої «днр», яка створена та діє під ефективним контролем засновника - окупаційної влади держави агресора та спонсора тероризму - «рф».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» діяльність збройних формувань Російської Федерації та окупаційної адміністрації Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що суперечить нормам міжнародного права, є незаконною, а будь-який виданий у зв'язку з такою діяльністю акт є недійсним і не створює жодних правових наслідків, крім документів, що підтверджують факт народження або смерті особи на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, які додаються відповідно до заяви про державну реєстрацію народження особи та заяви про державну реєстрацію смерті особи.

Відповідно до частин 2 та 3 статті 9 Закону України Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»:

будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом;

будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Таким чином, Україною визнаються лише документи, які підтверджують факт народження або смерті (на даний час також щодо реєстрації (розірвання) шлюбу особи), що у повній мірі відповідає і «намібійським виняткам» Міжнародного суду ООН, відповідно до яких держави, які є членами ООН, зобов'язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південно-Африканської Республіки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом ПАР від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів», що у даному випадку не охоплюється обставинами даної справи, у т.ч. в частині надання суду України «довідок» установ, створених терористичною організацією так діючих під патронатом окупаційної влади держави агресора («рф»).

Суд вважає неприйнятним розгляд документів, виданих окупаційною владою чи під її патронатом чи сприянням, тим більше, які видані за межами «намібійських принципів».

В іншому б випадку це свідчило про відмову України від частини своїх суверенних прав, про визнання та підтримку терористичної організації так званої «днр» владою України та легалізацію її діяльності.

При цьому, судом враховується, що існуючі до цього організації України не були позбавлені можливості перереєструватися на підконтрольній Україні території та забезпечувати права своїх працівників, у т.ч. у питанні підтвердження стажу.

Таким чином, надані суду так звані «довідки» підконтрольних окупаційній владі так званих "організацій"/"підприємств" є недійсними та не можуть бути прийняті та враховані ГУ ПФУ для цілей розгляду заяви позивача.

У свою чергу, обставин, які б свідчили про неврахування стажу навчання та служби позивачем в порядку ч. 1 ст. 77 КАС України суду не доведено.

Під час розгляду справи не надано відомостей щодо місцезнаходження первинних документів, доступних для контролю владою України.

Матеріали справи не містять легальних первинних документів в контексті спірних відносин та спірного періоду.

Більш того, вказані довідки та матеріали, які подані ГУ ПФУ та суду, складені іноземною мовою без перекладу на державну - українську мову, що унеможливлює їх прийняття та врахування.

Таким чином, проаналізувавши вказані обставини в контексті викладених норм права, а також беручи до уваги те, що матеріали справи не містять первинних документів, які підтверджують обставин, наведені у позові, суд приходить до висновку про відсутність підстав для висновку про вчинення ГУ ПФУ в м. Києві протиправних дій відносно позивача чи допущення відносно нього протиправної бездіяльності та, як наслідок, - відсутні підставі для задоволення позовних вимог.

Враховуючи вищевикладене, а також виходячи із заявлених вимог та підстав позову, суд приходить до висновку, що в порядку виконання обов'язку, визначеного ч. 1 ст. 77 КАС України, позивачем не доведено обставин, на яких ґрунтуються його позовні вимоги та, враховуючи положення ч. 2 ст. 77 КАС України, судом не встановлено порушень прав чи інтересів позивача у сфері публічно-правових відносин з боку відповідача.

Доводи позивача, що викладені у позовній заяві, як підстава для задоволення позовних вимог, спростовуються висновками суду, викладеними у даному рішенні.

У взаємозв'язку з наведеним слід зазначити, що відповідно до п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд, що і вчинено судом у даній справі.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог та їх обґрунтування, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки досліджених доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на з'ясуванні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями ст.ст. 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (місце проживання - АДРЕСА_1 ; адреса реєстрації АДРЕСА_2 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) -відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до приписів статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 111 «Перехідні положення»).

Суддя О.А. Кармазін