ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
22 листопада 2022 року м. Київ № 320/3799/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних
виплат
про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті щорічної допомоги до 5 травня за 2020 рік, виходячи з розміру п'яти мінімальних пенсій за віком;
- зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу разову грошову допомогу до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених коштів.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідач всупереч вимогам частини другої статті 2, частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пункту 3 статті 22, статті 8 Конституції України та рішенню Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 протиправно виплатив йому щорічну грошову допомогу до 05 травня за 2020 рік у неповному розмірі - 1390,00 грн.
На думку позивача, він має право на отримання одноразової грошової допомоги до 05 травня в розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, оскільки він має статус учасника бойових дій та з 27.02.2020 застосовуються положення статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», якими визначено, що щорічно до 05 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2021 справу передано за територіальною підсудністю до Окружного адміністративного суду м. Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.06.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому проваджені).
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог та просить відмовити у їх задоволенні, оскільки виплата позивачу разової допомоги у 2020 році взагалі не проводилась.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
ОСОБА_1 має статус учасника бойових дій, що підтверджується копією посвідчення від 29.04.2020 серії НОМЕР_1 .
Позивач, вважаючи протиправними дії відповідача щодо виплати грошової допомоги у меншому розмірі, ніж це передбачено законодавством, звернувся з цим позовом до суду.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з таких підстав.
Правовий статус ветеранів війни визначає Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551-XII від 22 жовтня 1993 року (далі - Закон України №3551-XII).
Відповідно до частини першої, другої та четвертої статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснює центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 №112 "Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" встановлено, що до 23 березня 2020 р. районним органам соціального захисту населення необхідно подати перелік осіб, які мають право на отримання грошової допомоги:
Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Національною гвардією, Національною поліцією, Державною податковою службою, Державною митною службою, Державною службою з надзвичайних ситуацій, Службою безпеки, Службою зовнішньої розвідки, Міністерством юстиції, Управлінням державної охорони, Адміністрацією Державної прикордонної служби, Адміністрацією Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державною спеціальною службою транспорту, Офісом Генерального прокурора, іншими утвореними відповідно до законів військовими формуваннями, підприємствами, установами, організаціями - щодо осіб, які не перебувають на обліку в органах Пенсійного фонду України;
Пенсійним фондом України - щодо осіб, які перебувають на обліку в його органах.
Відповідач зазначає, що ОСОБА_1 був відсутній в жодному з переліків осіб, які мають право на отримання разової грошової допомоги до 05 травня, у зв'язку з чим виплата грошової допомоги у 2020 році взагалі не проводилась.
При цьому, у відповідача відсутні повноваження щодо самостійного визначення переліку осіб, якім необхідно проводити виплату допомоги, оскільки Законом № 3551-XII чітко визначено, що виплата проводиться органами соціального захисту населення за списками, що надаються уповноваженими органами.
Разом з тим, суд звертає увагу, що Законом № 3551-XII передбачено, що у разі, якщо особа не отримала у встановлений термін грошову допомогу, то вона має право звернутись самостійно до органу соціального захисту населення з заявою про виплату допомоги - у термін до 30 вересня відповідного року.
При цьому суд звертає увагу позивача, що частиною шостою статті 17-1 Закону № 3551-XII передбачено, що особам, яким статус учасника бойових дій присвоєно після 5 травня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги, то така допомога не виплачується.
Позивач набув статусу учасника бойових дій, згідно копії посвідчення, у квітні 2020 року, а отже мав право на отримання грошової допомоги до 5 травня.
Водночас стаття 17-1 Закону № 3551-XII передбачає, що учасник бойових дій у разі неотримання грошової допомоги за відповідний рік повинен звернутися до органів соціального захисту населення у термін до 30 вересня відповідного року, у разі звернення після 30 вересня відповідного року - право на отримання разової грошової допомоги втрачається.
Позивачем не було надано доказів того, що він звертався до органів соціального захисту населення з заявою про виплату грошової допомоги у термін до 30 вересня 2020 року, а тому позивач втратив право на отримання разової грошової допомоги до 05 травня у 2020 році, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
На переконання суду, відповідачем доведено правомірність вчинених дій, з урахуванням вимог, встановлених частиною 2 статті 19 Конституції України та частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 2, 6-10, 19, 72-77, 90, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, пр. Любомира Гузара, 7, код ЄДРПОУ 22886300) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.А. Качур