Рішення від 23.11.2022 по справі 520/6882/22

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

23 листопада 2022 року № 520/6882/22

Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Зінченко А.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під.,7 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив суд скасувати Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 335317 від 09.08.2022 року як протиправну.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що Постановою Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті № 335317 від 09.08.2022 року про застосування адміністративно-господарського штрафу на позивача накладено санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17000 грн.

Позивач вважає зазначену постанову протиправною, оскільки вона ухвалена з порушеннями норм діючого законодавства, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Дослідивши надані матеріали справи та надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Порядок проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі), затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006.

Відповідно до п. З, 4 Порядку № 1567, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Пунктом 15 Порядку № 1567 вказано виключний перелік питань, що перевіряється контролюючими особами під час здійснення рейдової перевірки, зокрема, в частині виконання внутрішніх перевезень пасажирів перевіряється:

-наявність визначених ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення пасажирів автомобільним транспортом;

-додержання водієм режиму праці та відпочинку;

-виконання водієм вимог Правил перевезення вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», Порядком №1567, на підставі направлення на рейдову перевірку №014470 співробітниками Відділу державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області 20.07.2022 проводилась рейдова^ перевірка в м. Кривий Ріг, вул. Дніпропетровське шосе б, 1А.

Порядок зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної служби з безпеки на транспорті та її територіальних органів, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 422 від 20.05.2013 (далі - Порядок № 422).

Відповідно до п. З, 4 Порядку № 422, був зупинений транспортний засіб марки Меrcedes-Bеnz, модель Sprinter 316 CDI, державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , який здійснював регулярні перевезення пасажирів за міжобласним автобусним маршрутом «Харків -Львів».

Водій транспортного засобу надав для перевірки:

свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;

посвідчення водія.

Відповідно до наданих документів було встановлено, що автомобільним перевізником є ФОП ТУНЧ МУРАТ, який надавав послуги з перевезення пасажирів за регулярним міжобласним автобусним маршрутом «Харків - Львів», що також підтверджується квитком № НОМЕР_3 від 20.07.2022.

В порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. 30 ПКМУ № 176 від 18.02.1997 у водія транспортного засобу на момент проведення перевірки був відсутній витяг з дозволу, схема маршруту та розклад руху, таблиця вартості проїзду наявність яких передбачено ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт» та п. ЗО Постанови Кабінету Міністрів України №176 від 18.02.1997 «Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту» (далі Постанова №176).

Стаття 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», зазначає про те, що документами для регулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, Інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.

У відповідності до п. 30 Постанови КМУ №176 перевезення пасажирів за приміськими та міжміськими маршрутами, які виходять за межі території областей (міжобласні маршрути), здійснюється на підставі дозволу, який видається в установленому законодавством порядку. Витяг з дозволу повинен перебувати в автобусі.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про автомобільний транспорт» забезпечення організації пасажирських перевезень покладається:

на міжміських і приміських автобусних маршрутах загального користування, що виходять за межі території області (міжобласні маршрути), і міжнародних автобусних маршрутах загального користування - на центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту.

У відповідності до ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, здійснює:

державний нагляд і контроль за „ дотриманням автомобільними перевізниками вимог законодавства, норм на автомобільному транспорті;

контроль за дотриманням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах.

Відсутність витягу з дозволу, схеми маршруту, розкладу руху, таблиці вартості проїзду наявність яких передбачено ст. 39 Закону та п. 30 Постанови №176 зафіксовано в акті №326959 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.07.2022.

Судом встановлено, що водій з актом №326959 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 20.07.2022 був ознайомлений, проти виявленого порушення не заперечував та підписав акт, в пояснення водія про причини порушення зазначив «С актом ознакомлен».

Також встановлено, що водій транспортного засобу не надавав посадовим особам на момент проведення перевірки витягу з дозволу, схеми маршруту, розкладу руху, таблиці вартості проїзду та не надає зазначених документів до Суду.

Щодо розгляду справи про порушення автотранспортного законодавства та винесення постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу №335317 від 09.08.2022.

Відповідно до п. 25 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08 листопада 2006 року, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.

Згідно з п. 26 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи автомобільного перевізника. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа автомобільного перевізника повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням або надсиланням на офіційну електронну адресу (за наявності).

Повідомленням №23435/40/24-22 від 04.08.2022, направленим рекомендованим листом №0600019589274 від 04.08.2022, Позивача було викликано для розгляду справи на 09.08.2022 з 9.00 до 12.00.

В позовній заяві Позивач стверджує, що Відповідач розглянув справу без участі його представника, чим нібито позбавив його права на захист та надання доказів невинуватості.

Матеріалами справи підтверджено, що повідомлення №23435/40/24-22 від 04.08.2022, направленим рекомендованим листом №0600019589274 "від 04.08.2022, вже 08.08.2022 знаходилось в постовому відділені у точці видачі/доставки та в той же день не вручене Позивачу під час доставки та отримано позивачем 09.08.2022, про що свідчить трекінг рекомендованого поштового відправлення №0600019589274.

Зазначене свідчить про те, що Відповідачем у повній мірі виконано свій обов'язок щодо повідомлення Позивача про дату та час розгляду справи.

Поряд з цим, Позивач не навів жодної обставини та не надав доказів, які б підтверджували неможливість отримання ним повідомлення.

Крім цього копію постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу від 09.08.2022 №3353317 отримано Позивачем особисто у Відділі 10.08.2022 під особистий підпис, тобто Відповідач в повній мірі виконав свій обов'язок щодо належного та своєчасного» інформування Позивача про час та місце розгляду справи.

А посилання Позивача на те, що їм нібито отримано постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №335317 від 09.08.2022 лише 11.09.2022 року не відповідають дійсності оскільки копію постанови Позивач отримав 10.08.2022 під особистий підпис.

З огляду на зазначене, відповідно п. 27 Порядку №1567, яким передбачено, що за наявності підстав керівник територіального органу Укртрансбезпеки або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, Відділом державного нагляду (контролю) у Харківській області правомірно розглянуто справу та прийнято рішення.

За результатами розгляду справи винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №335317 від 09.08.2022 за порушення ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також п. 30 Постанови №176, та відповідно до абз. З ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 17000 грн. (сімнадцять тисяч гривень).

Копію постанови №335317 від 09.08.2022 було отримано особисто Позивачем 10.08.2022 у Відділі державного нагляду (контролю) у Харківській області під особистий підпис.

Як вбачається з матеріалів перевірки, перевізник здійснював регулярні перевезення пасажирів за міжобласним автобусним маршрутом «Харків - Львів» з порушенням ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а також п. 30 Постанови №176.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та їх посадові особи повинні діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

З наведеного вбачається, що посадові особи Укртрансбезпеки, діяли в межах повноважень, що надані їм чинним законодавством України.

Отже, зазначене вище та надані Відповідачем письмові докази в повній мірі спростовують твердження Позивача, на підтвердження яких не надано жодного належного доказу.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що відповідачем правомірно була винесена вищевказана постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу стосовно Позивача та застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 17000грн.

Статтею 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Висновки відповідача, на думку суду, підтверджуються належними доказами, є обґрунтованими та такими що, відображають дійсних обставин справи.

Таким чином, проаналізувавши наведене, суд вважає за необхідне вказати, що позовні вимоги є не обґрунтованими, не підтверджені нормативно та документально, а тому є такими, що не підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 243, 244, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у Харківській області Державної служби України з безпеки на транспорті (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 6 під.,7 пов.,м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 39816845) про скасування постанови про застосування адміністративно - господарського штрафу - залишити без задоволення.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду у відповідності до ст. 295 цього Кодексу.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Зінченко А.В.