про відстрочення виконання судового рішення
24 листопада 2022 року Справа № 480/10743/21
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді - Осіпової О.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми подання про відстрочення виконання судового рішення старшого державного виконавця Недригайлівського відділу державної виконавчої служби у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сергія Глущенко у справі за позовом ОСОБА_1 до Синівської сільської ради Роменського району Сумська область про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.06.2022р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Синівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовільнено частково. Визнано протиправною бездіяльність Синівської сільської ради щодо неприйняття у визначений законом строк жодного із рішень, які передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.08.2021р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1761 га, кадастровий номер 5923284400:01:005:0022, для ведення особистого селянського господарства та передання її у власність. Зобов'язано Синівську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.08.2021р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1761 га, кадастровий номер 5923284400:01:005:0022, для ведення особистого селянського господарства та передання її у власність та за результатами її розгляду по суті прийняти рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, які оформити у формі рішення згідно з частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Рішення в апеляційному порядку не оскаржувалося та набрало законної сили 21.07.2022р.
На виконання вказаного рішення судом 01.09.2022р. видано виконавчі листи.
14 листопада 2022р. до суду надійшло подання про відстрочку виконання рішення суду старшого державного виконавця Недригайлівського відділу державної виконавчої служби у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сергія Глущенко. У поданні зазначається, що рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.06.2022р. виконати неможливо, оскільки відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» №2145-ІХ від 24.03.2022 внесені зміни до пункту 27 розділу X "Перехідних положень" Земельного кодексу України наступним - «безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі, розроблення такої документації забороняється».
Крім того, відповідно до Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» №69/2022 від 24.02.2022 року значна кількість депутатів Синівської сільської ради на сьогодні мобілізовані до лав Збройних Сил України і, як наслідок це питання не може бути винесено на голосування через недостатній кворум для прийняття рішення згідно зі статтею 118 Земельного кодексу України. Таким чином, Синівська сільська рада не має можливості на сьогодні повторно розглянути заяву ОСОБА_1 та затвердити проект землеустрою і надати земельну ділянку у власність, по суті виконати рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/10743/21, через пряму заборону норм законодавства та відсутність необхідної кількості депутатів на сесії, яка виникла у зв'язку з введенням воєнного стану, та їх мобілізації.
Ухвалою суду від 16 листопада 2022 року призначено до розгляду подання про відстрочення виконання судового рішення на 24 листопада 2022 року.
Представники сторін, належним чином повідомлені про дату та час розгляду подання, в судове засідання не з'явилися.
Від стягувача - ОСОБА_1 надійшла заява від 23.11.2022р., в якій у задоволенні подання про відстрочку виконання рішення суду просила відмовити, оскільки відповідно до п. 34 ч.1 ст.36 Закону України «Про органи місцевого самоврядування» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин, проте Синівська сільська рада Роменського району порушує вищезазначені норми Закону, допускаючи бездіяльність шляхом протиправного невиконання рішення суду, яке набрало законної сили.
Розглянувши подання державного виконавця, дослідивши додані до нього матеріали, суд дійшов до висновку, що воно підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення врегульовуються статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (частина 3 статті 378 КАС України).
Вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує: 1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо (частина 4 статті 378 КАС України).
З аналізу наведених норм слідує, що у виняткових випадках та за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим, суд може відстрочити або розстрочити виконання рішення. Обставинами, що ускладнюють виконання судового рішення, на переконання суду, є матеріальне становище, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Так, рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 08.06.2022р. адміністративний позов ОСОБА_1 до Синівської сільської ради Роменського району Сумської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовільнено частково. Визнано протиправною бездіяльність Синівської сільської ради щодо неприйняття у визначений законом строк жодного із рішень, які передбачені статтею 118 Земельного кодексу України, за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 02.08.2021р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1761 га, кадастровий номер 5923284400:01:005:0022, для ведення особистого селянського господарства та передання її у власність. Зобов'язано Синівську сільську раду розглянути заяву ОСОБА_1 від 02.08.2021р. про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 1,1761 га, кадастровий номер 5923284400:01:005:0022, для ведення особистого селянського господарства та передання її у власність та за результатами її розгляду по суті прийняти рішення відповідно до статті 118 Земельного кодексу України, які оформити у формі рішення згідно з частиною першою статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Водночас, суд зазначає, що Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року №2102-IX затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», яким введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від 22.05.2022 року № 2263-IX затверджено Указу Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" від 17 травня 2022 року № 341/2022, яким на часткову зміну статті 1 Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ (зі змінами, внесеними Указом Президента України від 14 березня 2022 року №133/2022, затвердженим Законом України від 15 березня 2022 року №2119-IX, та Указом Президента України від 18 квітня 2022 року №259/2022, затвердженим Законом України від 21 квітня 2022 року №212-IX), та Указом від 17 травня 2022 року № 341/2022, затвердженим Законом України від 22 травня 2022 року № 2263-ІХ, продовжено строк дії воєнного стану в Україні продовжується з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України №573/2022 від 12.08.2022р., затвердженим Законом України від 15.08.2022р. № 2500-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
Указом Президента України від 7 листопада 2022 року № 757/2022, затвердженим Законом України від 16.11.2022р. № 2738-IX, продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
У свою чергу, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення умов для забезпечення продовольчої безпеки в умовах воєнного стану» від 24.03.2022 року № 2145-IX внесено зміни до законодавчих актів України, а саме розділ X «Перехідні положення «Земельного кодексу України» доповнено пунктом 27 такого змісту: « 27. Під час дії воєнного стану земельні відносини регулюються з урахуванням таких особливостей: 5) забороняється безоплатна передача державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації».
Окрім цього, Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 165 «Деякі питання реалізації прав, свобод і законних інтересів фізичних та юридичних осіб» визначено зупинити строки надання адміністративних послуг суб'єктами їх надання та строки видачі дозвільними органами документів дозвільного характеру на час воєнного стану в Україні та поновити зупинені строки у місячний строк після припинення чи скасування воєнного стану на відповідній території України.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення подання старшого державного виконавця Недригайлівського ВДВС у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сергія Глущенко про відстрочення виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.06.2022 року у справі №480/10743/21.
При цьому, щодо посилань старшого державного виконавця на відсутність необхідної кількості депутатів на сесії, яка виникла у зв'язку з введенням воєнного стану та їх мобілізацією до Збройних Сил України, як на підставу для відстрочення виконання судового рішення суд вважає необхідним відмітити, що до матеріалів подання не додано доказів такої мобілізації, тому такі доводи не можуть бути підставою для відстрочення виконання.
Керуючись ст. ст. 248, 256, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Подання старшого державного виконавця Недригайлівського ВДВС у Роменському районі Сумської області Північно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) Сергія Глущенка про відстрочення виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.06.2022 року у справі №480/10743/21 - задовольнити.
Відстрочити виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 08.06.2022 року у справі №480/10743/21 строком на один місяць після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду у строки, встановлені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.О. Осіпова