про залишення позовної заяви без руху
24 листопада 2022 року м. Житомир справа № 240/28199/22
категорія 112010200
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Нагірняк М.Ф., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність та дії посадових осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, через грубе порушення ст. ст. 3, 8, 17, 19, 21, 22, 58 та 64 Конституції України, які є прямої дії, рішень Конституційного Суду України, Європейського Суду з прав людини та правових норм міжнародних договорів та зобов'язань, до яких приєдналася Україна, а також статей 43, 51, ч. 1.4 ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови КМУ № 45 І № 704 (988) щодо відмови йому у перерахунку, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 1 квітня 2019 року повний i правильний перерахунок пенсії йому з урахуванням вcix зазначених у ньому основних i додаткових видів грошового забезпечення за відповідною посадою та в примусовому порядку здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати документи, на підставі яких проводився перерахунок суми заборгованості пенсії, надати завірені належним чином копії протоколів "ПЕРЕРАХУНОК ПЕНСІЇ", які складені після перерахунку за рішенням суду починаючи з 01.04.2019 року і по теперішній час, (таких протоколів повинно бути, як мінімум 4 (чотири), котрі необхідні як належні і допустимі докази для здійснення повного і правильного перерахунку пенсії йому, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати розрахунок пенсії по інвалідності згідно Постанови КМУ 103 від 21.02.2018 року, що складає з 01.01.2020 року щомісячно 100% від підвищення: 4824.20 грн., замість невірно встановленого ПФУ показника підвищення пенсії, котрий встановлено з 01.01.2019 р. щомісячно 75% у розмірі 3618.15 грн., що є незаконно;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надати розрахунок помісячного перерахунку з відображенням доплати за кожен місяць, надати розрахунок про те, який розмір пенсії виник після перерахунку за рішенням суду, надати розрахунок про те, яка повна і правильна сума заборгованості виникла із 01.04.2019 року після перерахунку за рішенням суду, котрі необхідні як належні і допустимі докази для здійснення перерахунку йому, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити йому, новий перерахунок та виплату пенсії є 01 квітня 2019 року відповідно до частин 3, 18 ст.ст. 43, частини 3 ст.51 та частим 1,4 ст. 63 ЗУ №2262-Х11, постанов КМУ №45, 704(988) з врахуванням основних та додаткових видів грошового забезпечення згідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії Міністерства Юстиції від 11.04.2018 року № 4.3-4409 у розмірі 100% від грошового забезпечення на підставі рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року у справі №240/42888/21.
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення розміру пенсії йому за рахунок виплати з 05 березня 2019 року 75% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з провести перерахунок та виплату пенсії йому з урахуванням раніше виплачених сум, з 05 березня 2019 року з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 100% до 70% суми грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії йому, як пенсіонеру МВС України і інваліду війни 1-ї групи відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою КМУ від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 100% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
Перевіряючи позовну заяву на відповідність нормам статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, встановлено, що вона підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Відповідно до вимог п. 4 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовної заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів. Всупереч зазначеним вимогам Позивач не обґрунтував свої позовні вимоги. Викладення Позивачем обґрунтувань позовних вимог є незрозумілим щодо суті спірних відносин, що виникли між сторонами та судового порядку їх розгляду.
Так, як зазначено в позові, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 23.05.2022 року (справа №240/42888/21) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії задоволено, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у здійсненні з 01 квітня 2019 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021 №9/1-741 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести з 01 квітня 2019 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України від 09.09.2021 №9/1-741 про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням всіх зазначених у ній основних і додаткових видів грошового забезпечення за відповідною (аналогічною) посадою, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням вже здійснених виплат. Вказане рішення набрало законної сили 23 червня 2022 року.
Як зазначає Позивач, Відповідачем проведено розрахунки його пенсійних виплат без врахування вказаного судового рішення та із порушенням його висновків і без врахування права Позивача на розмір пенсійних виплат-100% від грошового забезпечення.
Одночасно Позивачем до позовної заяви долучені заяви в порядку вимог ст.382 та ст.383 КАС України про визнання протиправної бездіяльності Відповідача, як суб'єкта владних повноважень, щодо невиконання вказаного судового рішення і, відповідно, про накладання штрафу на винну посадову особу за невиконання вказаного судового рішення.
Суд враховує, що приписами ст.383 КАС України передбачено право подання особою-позивачем, на користь якої ухвалено рішення суду, до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - Відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Розгляд такої заяви проводиться не в загальному порядку, а в порядку судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних судах, а вимоги до такої заяви викладені в ч.2 ст.383 КАС України. Тобто, заяви в порядку вимог ст.382 та ст.383 КАС України подаються в межах тієї адміністративної справи, рішення в якій, на думку заявника, не виконано Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень.
Таким чином, із тексту позовної заяви Позивача та долучених до неї заяв неможливо зрозуміти чи має місце новий спір, і який саме, між сторонами щодо протиправності дій Відповідача, чи має місце бездіяльність Відповідача, зумовлена невиконанням вказаного судового рішення у справі №240/42888/21, що набрало законної сили, що потребує вирішенню у відповідності до вимог ст.382 та ст.383 КАС України.
За приписами ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Зазначені в ухвалі недоліки позовної заяви підлягають усуненню шляхом уточнення позовних вимог, а саме Позивачу слід чітко розмежувати чи має місце новий спір (який саме, чим зумовлений і коли виник) чи Позивачем подаються заяви (не позовна заява) в порядку ст.382 та ст.383 КАС України щодо протиправної бездіяльності Відповідача на виконання вказаного рішення суду у справі №240/42888/21.
Крім того, Позивачу слід надати докази та обґрунтування того коли Позивачу була призначена пенсія в розмірі 100% грошового забезпечення.
На усунення таких недоліків Позивачу слід подати відповідно позовну заяву або заяву в порядку ст.383 КАС України.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 243, 248, 256,383 КАС України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.
Позивачу усунути зазначені в ухвалі суду недоліки протягом 10 днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала, не пізніше наступного дня після її постановлення.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя М.Ф. Нагірняк