м. Вінниця
22 листопада 2022 р. Справа № 120/8100/22
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги обґрунтовано протиправністю прийнятого рішення Пенсійного фонду від 01.08.2022 року, яким позивачу відмовлено у призначені пільгової пенсії з підстав не зарахування до пільгового стажу роботи з 31.07.1986 року по 27.02.2015 року в ТОВ "Калинівський Агрохім" та з 18.03.2015 року по 07.12.2018 року ТОВ "Сервісагротех".
Відповідно до ухвали про відкриття провадження від 11.10.2022 року розгляд справи здійснюється в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання. Цією ж ухвалою відповідачу встановлено строк для надання відзиву.
Управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області надано відзив на адміністративний позов, яким заперечує щодо заявлених позовних вимог та просить відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Зауважує, що комісією з призначення пенсії розглянуто документи наданні позивачем та відмовлено у оскаржуваних періодів роботи, як таких що дають право на пільгову пенсію, оскільки первинними документами не підтверджено роботу за пільговою професією.
Позивачем подано до суду відповідь на відзив, однак суд не приймає її до уваги, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 263 КАС України, заявами по суті справи, у даній категорії справ, є позов та відзив.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачу рішенням від 23.02.2022 року призначено пенсію на пільгових умовах з 14.02.2022 року.
Нараховану пенсію позивач отримував з до травня 2022 року.
В подальшому позивачем отримано лист Пенсійного фонду від 07.06.2022 року, яким повідомлено, що виплата призначеної пенсії з 14.02.2022 року припинена до з'ясування усіх обставин.
01.08.2022 року управлінням прийнято рішення від 01.08.2022 року № 25650005538, яким відмовлено позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах з підстав відсутності пільгового стажу роботи в ТОВ "Калинівський Агрохім" в період з 31.07.1986 року по 27.02.2015 року та в ТОВ "Сервісагротех" в період з 18.03.2015 року по 07.12.2018 року, оскільки при перевірці уточнюючих довідок за вказаний період не було надано первинних документів, які б містили відомості про безпосередню зайнятість на виробництві с/г продукції.
Не погоджуючись з прийнятими рішенням управління про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із частиною 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII(далі - Закон №1788-XII) "Про пенсійне забезпечення" та Законом України від 09.07.2003 №1058-ІV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон №1058-ІV).
Згідно з пунктом "в" частини 1 статті 13 Закону №1788-XII на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 30 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі. За відсутності стажу роботи, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, страхового стажу: з 01.04.2021 по 31.03.2022 не менше 28 років 6 місяців.
Аналогічні умови призначення пенсії трактористам-машиністам на пільгових умовах визначені пунктом 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV.
Таким чином, головними умовами для призначення позивачу пенсії за віком на пільгових умовах є досягнення відповідного віку 55 років, наявність страхового стажу 28 років 6 місяців, а також стажу при виконанні робіт на посаді тракториста-машиніста, безпосередньо зайнятого у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства упродовж 20 років.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7. Так до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільгосппродукції, належать працівники, які оформлені на роботу трактористами-машиністами, мають відповідні посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відпрацювали повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи на стаціонарних і причіпних установках та агрегатах, з ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Трактористи-машиністи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених наведених вище умов. Трактористам-машиністам, постійно зайнятим на причіпних і стаціонарних установках і агрегатах, пенсії призначаються на загальних підставах.
Отже, право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 3 частини 2 статті 114 Закону №1058-IV мають право триктористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства. При цьому, обов'язковою умовою для зарахування до пільгового стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до вказаної норми, є безпосередня зайнятість тракториста у виробництві сільськогосподарської продукції.
За відсутності однієї з умов для призначення пенсії за віком на пільгових умовах призначення вказаної пенсії неможливе.
Статтею 62 Закону №1788-ХІІ передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Разом з цим, постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 року затверджений Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (далі Порядок -637).
Пунктом 1 Порядку встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 637 за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження наявного трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з пунктом 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Отже, трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, однак у разі відсутності в ній відповідних записів та наявності неточностей, то факт безпосередньої участі у виробництві сільськогосподарської продукції підтверджується уточнюючою довідкою про підтвердження пільгового трудового стажу, з дотриманням пункту 20 Порядку № 637, які особа, що звертається за призначенням пенсії, повинна надати на підтвердження стажу роботи.
Відповідно до пункту 2 Порядку підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.10.2006 року №18-1, підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.
Додатково в довідці наводяться такі відомості:
стосовно трактористів-машиністів підприємств сільського господарства (в тому числі колгоспів) - про безпосередню зайнятість у виробництві сільськогосподарської продукції;
стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування;
стосовно жінок, які працюють на вирощуванні, збиранні та післязбиральному обробленні тютюну, - про зайнятість на перелічених роботах протягом повного сезону
Згідно із пунктами 1, 2 роз'яснень Міністерства соціального забезпечення України № 7 від 20.01.1992 року "Про порядок призначення пенсій на пільгових умовах трактористам-машиністам, які безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах і на інших підприємствах сільського господарства" до трактористів-машиністів, безпосередньо зайнятих у виробництві сільськогосподарської продукції, відносяться працівники, які оформлені на роботі трактористами-машиністами, мають відповідне посвідчення, постійно зайняті на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах на протязі повного сезону сільськогосподарських робіт в рослинництві та тваринництві. Трактористам-машиністам, які відробили повний польовий період на тракторах та інших самохідних сільськогосподарських машинах, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи (на стаціонарних і причепних установках та агрегатах, по ремонту сільськогосподарської техніки, на тваринницьких фермах тощо).
Віднесення господарства до сільгосппідприємств, трактористи-машиністи яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. Трактористи допоміжних сільських господарств, які не мають самостійного балансу і знаходяться в складі промислових, будівельних, транспортних та інших підприємств і організацій, мають право на пільгову пенсію при виконанні умов, передбачених пунктом 1 цього роз'яснення.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Як слідує з матеріалів справи, не всю трудову діяльність позивача на посаді тракториста відповідач зарахував до пільгового стажу, що вплинуло на можливість призначення йому пенсії на пільгових умовах.
За розрахунком ГУ ПФУ у Вінницькій області пільговий стаж позивача складає 02 років 07 місяців 01 дні, що є недостатнім відповідно до підпункту 3 пункту 2 статті 114 розділу XIV-І Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Разом з тим, з дослідженої копії трудової книжки ОСОБА_1 № НОМЕР_1 встановлено, що така видана позивачу саме, як трактористу.
Крім того, відповідно до здійснених записів в ній прослідковується діяльність позивача на посаді тракториста, що відповідає таким записам: - з 31.07.1986 року 27.02.2015 рік у ТОВ "Калинівський Агрохім" (колишнє Калинівське районне об'єднання "Сільгоспхімія"); з 02.03.2015 року по 17.03.2015 року у ПРАТ "Агрохім"; з 18.03.2015 року по 07.12.2018 року у ТОВ "Сервісагротех".
Отже, із зазначених записів трудової книжки слідує, що лише за вказаний період, який відповідачем не зараховується до пільгового стажу у позивача наявний стаж 29 років 4 місяці 4 дні.
Крім того, з наявних матеріалів справи встановлено, що відповідно до наданої довідки № 17 від 17.01.2022 року ТОВ "Сервісагротех" ОСОБА_1 з 18.02.2015 року по 07.12.2018 року працював трактористом-машиністом, з 16.03.219 року по 18.12.2020 року працював трактористом-машиністом, з 05.03.2021 року по теперішній час працює трактористом-машиністом та був зайнятий у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.
Також, відповідно довідки ТОВ "Калинівського Агрохім" № 2 від 17.01.2022 року, ОСОБА_1 у період з 31.07.1986 року по 27.02.2015 року працював трактористом-машиністом та був зайнятий у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.
Отже, із зазначеного слідує, що підприємства на яких працював позивач відносяться до сільськогосподарських та позивач у працюючи у таких був зайнятий у виробництві с/г продукції на протязі повного польового періоду в рослинництві або на протязі календарного року в тваринництві.
Відповідно до абзацу 2 статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" при обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Наведені вище положення свідчать про те, що єдиною підставою для врахування до трудового стажу часу роботи колгоспника за фактичною тривалістю є невиконання встановленого мінімуму трудової участі саме без поважних причин.
Позивачем зазначені вимоги дотримано.
Відтак враховуючи вищевказані норми чинного законодавства та фактичні обставини, суд вважає, що відповідачем всупереч вимогам Закону не було зараховано до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи з 31.07.1986 року по 27.02.2015 року в ТОВ "Калинівський Агрохім" та з 18.03.2015 року по 07.12.2018 року ТОВ "Сервісагротех", як таких що дають право на пільгову пенсію.
Так, у зазначенні періоди роботи позивач працював на посаді тракториста-машиніста сільськогосподарського виробництва і був безпосередньо зайнятий у виробництві сільськогосподарської продукції. Періоди роботи трактористом-машиністом зазначені у наданих архівних довідках узгоджуються із записами у трудовій книжці позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, про наявність підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періодів роботи з 31.07.1986 року по 27.02.2015 року в ТОВ "Калинівський Агрохім" та з 18.03.2015 року по 07.12.2018 року ТОВ "Сервісагротех".
Отже, у зв'язку з тим, що суд дійшов висновку про протиправність дій Пенсійного органу щодо не зарахування до пільгового стажу позивача, що дає право на призначення пільгової пенсії, певних періодів роботи на посаді тракториста-машиніста, суд знаходить наявними підстави і для задоволення позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 25650005538 від 01.08.2022 року про відмову у призначенні пенсії.
Тому з метою відновлення прав та інтересів позивача, суд вважає, що задоволенню також підлягає вимога щодо зобов'язання управління Пенсійного фонду у Вінницькій області призначити та виплачувати пенсію позивачу за віком на пільгових умовах з червня 2022 року.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частини 3 статті 90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У свою чергу, відповідачами не доведено правомірності дій та рішень щодо відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах позивачу.
Таким чином суд прийшов до переконання, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо клопотання позивача про допуск судового рішення до негайного виконання в частині зобов'язання відповідача виплати позивачу суми призначеної пенсії за період з червня 2022 року по день винесення судом рішення.
З даного приводу суд зазначає, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 371 КАС України негайно виконуються рішення суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
Таким чином, негайне виконання в межах сум платежу за один місяць застосовується у разі стягнення грошових сум з відповідача.
Оскільки належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача вчинити певні дії, а не стягнення грошових сум, негайне виконання не застосовується.
Наведене свідчить про наявність правових підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Розподіл судових витрат у цій справі здійснюється відповідно до вимог ч. 3 ст. 139 КАС України
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_2 ) до головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, ЄДРПОУ 13322403) про визнання рішення протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області № 25650005538 від 01.08.2022 року яким відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії на пільгових умовах з підстав не зарахування до пільгового стажу роботи періодів з 31.07.1986 року по 27.02.2015 року в ТОВ "Калинівський Агрохім" та з 18.03.2015 року по 07.12.2018 року ТОВ "Сервісагротех" .
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу роботи періоди з 31.07.1986 року по 27.02.2015 року в ТОВ "Калинівський Агрохім" та з 18.03.2015 року по 07.12.2018 року ТОВ "Сервісагротех".
Зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області поновити ОСОБА_1 виплату пенсії на пільгових умовах починаючи з червня 2022 року.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 понесенні витрати на оплату судового збору в сумі 496,20 грн, за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович