Справа № 712/9920/22
Провадження № 2а/712/120/22
24 листопада 2022 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Пироженко В.Д.
за участі секретаря - Жук М.О.
за участі представника позивача Слобожаник А.В.
за участі відповідача Хусейн Шахіда
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Соснівського відділу у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення,
Соснівський відділ у місті Черкаси Управління Державної Міграційної служби України в Черкаській області звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення посилаючись на те, що в листопаді 2022 року співробітниками Соснівського відділу у місті Черкаси УДМС у Черкаській області спільно із співробітниками Управління СБУ в Черкаській області та співробітниками Черкаського міського відділу поліції ГУНП в Черкаській області по АДРЕСА_1 було виявлено громадянинаАзербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При вивченні інформації, що міститься в паспортному документі відповідача встановлено, що ОСОБА_3 10.01.2022 року прибув на територію України на підставі паспорта громадянина Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 , літаком, перетнувши державний кордон через КПП „Бориспіль”, з приватною метою.
При проведенні перевірки законності перебування відповідача встановлено, що 24.06.2022р. Соснівським відділом у м. Черкаси Управління ДМС у Черкаській області було прийнято рішення №10 про примусове повернення вказаного іноземця до країни походження та встановлено термін для самостійного залишення території України до 24.07.2022 року.
В період з 10.01.2022 р. по дату виявлення ОСОБА_3 перебував на території України, проживав в АДРЕСА_1 , законного працевлаштування не мав.
Відповідач, в порядку, передбаченому пунктом 6 розділу І Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої спільним наказом Міністерства внутрішніх справ України, адміністрації Прикордонної служби України та Служби Безпеки України від 23.04.2012р. № 353/271/150 в письмовій формі зобов'язався не пізніше 24.07.2022 року залишити територію України.
В службовому приміщенні № 12 Соснівського відділу у місті Черкаси УДМС у Черкаській області Хусейн Шахіду доведено зміст та вимоги ст. 26 закону України „Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства”, за ухилення від залишення території України після закінчення терміну, встановленого для самостійного залишення до 24.07.2022 року, та складено протокол ПР МЧК № 001320 від 24.06.2022р. за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, на підставі якої його притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 1700,00 грн. На даний час штраф відповідачем сплачено.
Позивач в позові зазначає, що відповідач має постійне місце проживання в АДРЕСА_1 , у встановленому законодавством України порядку не працевлаштований, намірів повернутися до країни походження не має, своїми діями перешкоджатиме проведенню процедури видворення та існує ризик його переховування від співробітників поліції та відСоснівського відділу у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області
Позивач вважає, що відповідач свідомо не виконав рішення про примусове повернення, не залишив територію України у встановлені рішенням про примусове повернення від 24.06.2022р. № 10 термін.
Просять примусово видворити громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) за межі території України.
Ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси від 23.11.2022 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні.
Представник позивача Слобожаник А.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити.
Відповідач ОСОБА_3 в судовому засіданні позовні вимоги визнав та не заперечував щодо їх задоволення.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, як регулюються нормами адміністративного законодавства та Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».
В судовому засіданні встановлено, що в листопаді 2022 року по АДРЕСА_1 співробітниками Соснівського відділу у місті Черкаси УДМС у Черкаській області спільно із співробітниками Управління СБУ в Черкаській області та співробітниками Черкаського міського відділу поліції ГУНП в Черкаській області було виявлено громадянинаАзербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При проведенні перевірки законності перебування відповідача на території України було встановлено, що 24.06.2022 р. Соснівським відділом у м. Черкаси Управління ДМС у Черкаській області було прийнято рішення №10 про примусове повернення ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 до країни походження та встановлено термін для самостійного залишення території України до 24.07.2022р.
При вивченні інформації, що міститься в паспортному документі відповідача встановлено, що ОСОБА_3 10.01.2022 р. прибув на територію України на підставі паспорта громадянина Азербайджанської Республіки № НОМЕР_1 , літаком, перетнувши державний кордон через КПП „Бориспіль”, з приватною метою.
24.06.2022 року Соснівським відділом у м. Черкаси УДМС України в Черкаській області відповідача притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 1 статті 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 1700 гривень. Даний штраф відповідачем сплачено.
Згідно частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 статті 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорам України.
Частиною 1 статті 16 Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Частиною 15 статті 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в'їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2-14 цієї статті вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в'їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.
Згідно частини 4 статті 4 Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважають такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що перетинання державного кордону у разі в'їзду в Україну або транзитний проїзд через територію України громадянами держав, перелік яких, зазначено у додатку 5, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України.
Згідно до пункту 14 статті 1 вищезазначеного Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Відповідно до частини 1 статті 23 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальні мігранти та інші іноземці та особи без громадянства, які вчинили злочин, адміністративні або інші правопорушення, несуть відповідальність відповідно до закону.
Пунктом 2 статті 25 цього Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій.
Абзацом 1 статті 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» встановлено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Згідно Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, контроль за дотриманням іноземцями та особами без громадянства вимог законодавства здійснюють в межах своєї компетенції територіальні підрозділи Державної міграційної служби України, до повноважень яких віднесено прийняття рішень про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, їх документування та здійснення заходів з безпосереднього примусового повернення та примусового видворення за межі України.
При таких обставинах, суд вважає встановленим той факт, що іноземний громадянин знаходиться на території України незаконно, ухиляється від виїзду з України, законних підстав перебування його на території України судом не встановлено, у зв'язку з чим суд вважає заявлені позовні вимоги законними та обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно частини 2 статті 371 КАС України суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в постанові звернути до негайного виконання рішення суду про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
За таких обставин суд вважає, що позов підлягає задоволенню, оскільки є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виїзду з території України в добровільному порядку, про що свідчить порушення чинного законодавства України, відсутність документа на право перебування в Україні, а також відсутність у нього законних підстав перебування та проживання на території України.
Керуючись ст.ст. 2-3, 5-15, 241-246, 250-251, 288-289, 371 КАС України ст. ст. 3-4, 9, 21, 23-25, 30 ЗУ «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд -
Адміністративний позов Соснівського відділу у місті Черкаси Управління Державної міграційної служби України в Черкаській області до громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про примусове видворення - задовольнити.
Примусово видворити громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_4 (ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , за межі території України.
Рішення підлягає до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата виготовлення рішення 24.11.2022