Справа № 761/24251/22
Провадження № 3/761/7510/2022
08 листопада 2022 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Романишена І.П., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з військової частини про притягнення до адміністративної відповідальності: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця, за ч.4 ст.172-11 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу № 369 про адміністративне правопорушення від 07.11.2022 року встановлено, що 31.10.2022 року діючи всупереч інтересам служби та вимогам Статутів Збройних Сил України, ОСОБА_1 став на шлях вчинення адміністративного правопорушення, яке виразилось у його відсутності на території розташування підрозділу військової частини, за що передбачена адміністративна відповідальність, згідно ч.4 ст.172-11 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненому визнав повністю, щиро розкаявся та підтвердив викладені у протоколі про адміністративне правопорушення обставини.
Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, приходжу до висновку, що в діях особи наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.4 ст.172-11 КУпАП.
Вина військовослужбовця підтверджується матеріалами справи, зокрема протоколом №369 про вчинення адміністративного правопорушення від 07.11.2022, письмовими та усними поясненнями ОСОБА_1 , рапортом від 04.11.2022 р.
Відповідно до ч.2 ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч.1 ст.9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною першою та другою статті 172-11 КУпАП встановлено, що самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем строкової служби, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на службу у разі звільнення з частини, призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до трьох діб - тягнуть за собою арешт з утриманням на гауптвахті на строк до п'яти діб. Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, - тягнуть за собою арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб. Самовільне залишення військової частини або місця служби військовослужбовцем (крім строкової військової служби), а також військовозобов'язаним та резервістом під час проходження зборів, а також нез'явлення його вчасно без поважних причин на військову службу у разі призначення або переведення, нез'явлення з відрядження, відпустки або з лікувального закладу тривалістю до десяти діб, - тягнуть за собою накладення штрафу від сімдесяти до ста сорока п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до семи діб.
Частиною 4 вказаної статті визначено, що діяння, передбачені частинами першою або третьою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, - тягнуть за собою накладення штрафу від ста сорока п'яти до двохсот вісімдесяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від семи до десяти діб.
Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України №2102-ІХ від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022. Указом Президента України № 573/2022 від 17.09.2022 року, затвердженого Законом України № 2500-IX від 15.08.2022 року, воєнний стан в Україні продовжено до 21.11.2022.
Тобто, ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, в період дії в України особливого періоду.
Статтею 23 КУпАП визначено, що метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Згідно з ст.22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року), Європейський Суд вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Враховуючи встановленні обставини справи, щире розкаяння військовослужбовця, суд дійшов висновку про малозначність вчиненого правопорушення, а тому вважає можливим звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності і обмежитись оголошенням усного зауваження.
Згідно із ч.2 ст.284 КУпАП, при оголошенні усного зауваження виноситься постанова про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст. 22, 172-11, 283, 285 КУпАП, суддя,
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП та звільнити його від адміністративної відповідальності на підставі ст.22 КУпАП, обмежившись щодо нього усним зауваженням.
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 у вчиненні ним адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.172-11 КУпАП - закрити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду.
СУДДЯ І.П. РОМАНИШЕНА