Рішення від 22.11.2022 по справі 420/1380/22

Справа № 420/1380/22

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Свиди Л.І.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» до Одеської митниці, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До суду звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» з позовною заявою до Одеської митниці, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у не підготовці висновку про повернення з Державного бюджету України на користь позивача надмірно сплачених митних платежів в сумі 23327,81 грн. і у не поданні його для виконання до Державної казначейської служби України та зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України на користь позивача надмірно сплачені митні платежі в сумі 23327,81 грн. та подати його для виконання до Державної казначейської служби України.

За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження у відповідності до ст. 12 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу відповіді на відзив, а третім особам - пояснень на позовну заяву.

Позов обґрунтований позивачем тим, що відповідачем допущена протиправна бездіяльність, яка полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання висновку про повернення надміру сплачених ТОВ «АНТЕСКО» до Державного бюджету платежів на суму 23327,81 грн., оскільки позивач дотримався вимог законодавства щодо надання до митного органу заяви про повернення надміру сплачених коштів, враховуючи скасування судом рішення про визначення коду товару №КТ-UА500010/0121/2019 19.11.2019 року та має право на повернення надміру сплачених коштів з цих підстав.

Відзив на позовну заяву відповідач до суду не надав.

З пояснень на позовну заяву Державної казначейської служби України вбачається, що Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області зможе здійснити повернення на користь позивача надмірно сплачені митні платежі в сумі 23327,81 грн. тільки у разі надходження від Одеської митниці висновку.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає позов Товариства з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

Між ТОВ «АНТЕСКО» та «Qingdao Hua Yushun Commercial Co., Ltd.» укладено контракт №01/03-2019 від 01.03.2019 року, предметом якого є постачання на територію України різноманітного обладнання для автомобільної промисловості.

Так, ТОВ «Антеско» згідно контракту та специфікації №3 придбав у «Qingdao Hua Yushun Commercial Co., Ltd.» фарбувально-сушильну камеру Captain CPDE187501 вартістю 31000 дол. США.

З метою проведення митного оформлення товару декларантом ТОВ «Алідарт» до Одеської митниці Держмитслужби подано митну декларацію №UА500010/2019/032244, в графі 31 зазначено: обладнання для сушіння автомобілів після фарбування, сушильна камера в розібраному стані. При цьому, в графі 33 декларантом зазначено код товару УКТ ЗЕД 8419390090.

За результатами огляду Одеською митницею Держмитслужби прийнято рішення про визначення коду товару №КТ-UА500010/0121/2019, згідно якого змінено опис товару з «обладнання для сушіння автомобілів після фарбування, фарбувально-сушильну камеру в розібраному стані…» на «фарбувально-сушильна камера Captain CPDE187501 у розібраному стані» та призначено код товару згідно УКТ ЗЕД 8424890000.

На підставі вищевказаного рішення відповідачем оформлено картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформлені випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА500010/2019/00615.

З метою випуску товарів у вільний обіг позивач подав до митного органу нову декларацію №UA500010/2019/033262 від 21.11.2019 року із описом та кодом, визначеним відповідачем та відповідно із ставкою ввізного мита 2%,замість 0%.

В позовній заяві позивач зазначає, що різниця понесених позивачем митних платежів у результаті прийнятого відповідачем рішення про визначення коду товару №КТ-UА500010/0121/2019 19.11.2019 року замість визначених декларантом у первісно поданій митній декларації, у прийнятті якої було відмовлено, склала 23327,81 грн.

Не погоджуючись з рішенням відповідача про визначення коду товару №КТ-UА500010/0121/2019 від 19.11.2019 року та карткою відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА500010/2019/00615 позивач звернувся до суду з позовом про їх скасування.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19 червня 2020 року по справі №420/2558/20, яке залишено без змін в цій частині постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 25 березня 2021 року, позов був задоволений частково, визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці Держмитслужби про визначення коду товару №КТ-UА500010/0121/2019 від 19.11.2019 року та визнано протиправною та скасовано картку відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення № UА500010/2019/00615 (аркуші справи 34-58).

Враховуючи скасування судом рішення про коригування митної вартості товарів, за якими позивачем надміру сплачені кошти, 19.07.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» звернулося до Одеської митниці Держмитслужби із заявою №025 про повернення надмірно сплачених митних платежів в розмірі 20262,53 грн. (аркуш справи 66).

Листом №7.10-3/15-01/13/1820 від 28.07.2021 року Одеська митниця Держмитслужби України повідомила позивачу, що обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних платежів є відсутність у платника податків податкового боргу та подання заяви про таке повернення в порядку і на умовах, встановлених ст. 43 ПКУ, ст. 301 МКУ та ст. 45 Бюджетного кодексу України, за наявності підстав та з дотриманням процедури, врегульованої Порядком №643. В зв'язку із чим, позивача проінформовано, що відповідно до п. 4.1 розділу ІV «Порядку виконання митних формальностей при здійсненні митного оформлення товарів із застосуванням митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.05.2012 року №631, при виконанні митної формальності щодо реєстрації митної декларації здійснюється фіксування дати й часу подання МД для оформлення шляхом, зокрема, присвоєння МД реєстраційного номера за допомогою АСМО. За результатом опрацювання заяви від 19.07.2021 року №025 встановлено, що зазначені реквізити митної декларації щодо дати подання МД не відповідають даним АСМО «Інспектор» щодо реквізитів митної декларації, за якою здійснена надмірна сплата до держбюджету митних платежів. Питання про повернення позивачу надмірно сплачених до бюджету сум митних платежів буде здійснено за умови подання заяви про повернення надмірно сплачених митних платежів з дотриманням вимог ПКУ, МКУ та Порядку №643 (аркуші справи 64-65).

09.08.2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» повторно звернулося до Одеської митниці Держмитслужби із заявою №032 про повернення надмірно сплачених митних платежів в розмірі 20262,53 грн. (аркуш справи 66).

Листом №7.10-3/15-01/13/3506 від 17.08.2021 року Одеська митниця Держмитслужби України повідомила позивачу, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 19.06.2020 року у справі №420/2558/20 визнано протиправним та скасовано рішення Одеської митниці Держмитслужби від 19.11.2019 року №КТ-UА500010/0121/2019 від 19.11.2019 року, тоді як митне оформлення товарів здійснено за МД від 21.11.2019 року №UA500010/2019/033262 згідно з рішенням про визначення коду товару від 19.11.2019 року №КТ-UА500010-0121-2019, прийнятим Одеською митницею ДФС. Судове рішення, яким визнано протиправним та скасоване рішення Одеської митниці Держмитслужби про визначення коду товару від 19.11.2019 року №КТ-UА500010/0121/2019 - відсутнє. Інформація щодо прийняття Одеською митницею Держмитслужби рішення про визначення коду товару від 19.11.2019 року №КТ-UА500010/0121/2019 в АСМО «Інспектор» - відсутня. Зазначене рішення також не відповідає формі, встановленої порядком №650 (аркуші справи 67-69), що і стало підставою для звернення позивача до суду з цим позовом про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.

Відповідно до п. 43.1 ст. 43 Податкового кодексу України, помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Відповідно до ч. 1, 3 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до п. 43.2, 43.3, 43.4, 43.5 ст.43 Податкового кодексу України у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або на єдиний рахунок або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків..

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Платник податків подає заяву про повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на єдиний рахунок (у разі його використання); на погашення грошового зобов'язання та/або податкового боргу з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення у готівковій формі коштів за чеком у разі відсутності у платника податків рахунка в банку.

Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.

Згідно з п. 1, 4, 5, 6, 8 Розділу 3 «Порядку повернення авансових платежів (передоплати) та помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 18.07.2017 року № 643, повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплаченої суми митних, інших платежів та пені здійснюється за заявою платника податків протягом 1095 днів від дня її виникнення.

Після надходження до митниці Держмитслужби заява, подана за допомогою засобів ІТС Держмитслужби в електронній формі, автоматично після перевірки засобами антивірусного захисту інформації вноситься до Реєстру опрацювання заяв на повернення, який ведеться за допомогою засобів АСМО.

Підрозділ перевіряє факт перерахування суми коштів з відповідного рахунку до державного бюджету та відсутність у нього податкового боргу за допомогою засобів АСМО.

Співробітник Підрозділу до Реєстру вносить дату сплати і реквізити, за якими кошти перераховано до бюджету (код класифікації доходів бюджету, бюджетний рахунок, на який перераховано кошти, код за ЄДРПОУ територіального органу Казначейства, на ім'я якого відкрито рахунок, та МФО Казначейства).

Якщо за результатами розгляду заяви митницею Держмитслужби встановлено наявність підстав для повернення коштів, працівник Підрозділу формує електронний висновок про повернення з державного бюджету помилково та/або надміру сплачених сум митних, інших платежів та пені (далі - електронний висновок) за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку, який подається керівнику (заступнику керівника) митниці Держмитслужби для прийняття рішення щодо повернення відповідної суми коштів.

На кожний сформований електронний висновок, за яким прийнято рішення про повернення, накладаються кваліфіковані електронні підписи керівника (заступника керівника) структурного підрозділу, що сформував електронний висновок, керівника (заступника керівника) митниці Держмитслужби та кваліфікована електронна печатка такого органу.

Таким чином обов'язковою умовою для здійснення повернення надмірно сплачених сум митних та інших платежів є наявність факту надмірної сплати коштів, подання платником податків заяви про таке повернення до митного органу не пізніше 1095-го від дня виникнення надміру сплаченої суми із зазначенням напрямку перерахування коштів.

Всі відомості, внесені до митних декларацій на підставі скасованих рішень про коригування митної вартості товарів, є помилковими, що підтверджується відповідними рішеннями судів, які набрали законної сили, а сплачені на підставі скасованих рішень про визначення коду товару митні платежі є надміру сплаченими та підлягають поверненню за умови звернення до митного органу платника податків із відповідною заявою.

З матеріалів справи вбачається, що рішення про визначення коду товару №КТ-UА500010/0121/2019 від 19.11.2019 року, за яким позивачем сплачені митні платежі, скасовано в судовому порядку, а тому є всі підстави вважати сплачену суму грошових зобов'язань під час здійснення митного оформлення товару ТОВ «АНТЕСКО» в розмірі іншому, ніж визначено позивачем за першим методом, тобто, за ціною договору, надміру сплаченим грошовим зобов'язанням, яке підлягає поверненню в порядку передбаченому законодавством.

Суд вважає, що позивач дотримався вимог законодавства щодо надання до митного органу заяви про повернення надміру сплачених коштів, враховуючи скасування рішення Одеської митниці про визначення коду товару №КТ-UА500010/0121/2019 від 19.11.2019 року, а тому відповідачем допущена протиправна бездіяльність, що полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання електронного висновку про повернення надміру сплачених ТОВ «АНТЕСКО» до Державного бюджету платежів за заявою від 09.08.2021 року №032.

Суд звертає увагу на те, що митний орган безпідставно позбавив позивача права на отримання надміру сплачених коштів, які сплачені на виконання неправомірного рішення митного органу, що встановлено судами при розгляді адміністративної справи, рішення по якій набрало законної сили та не повернення цих коштів призводить до порушення прав позивача, які мають бути відновлені судом.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідачем не доведено правомірності відмови в підготовці висновку про повернення з Державного бюджету надмірно сплачених сум митних платежів ТОВ «АНТЕСКО» до Державного бюджету, а тому його має бути зобов'язано судом вчинити такі дії у відповідності до вимог законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо судових витрат, зокрема, сплаченого судового збору, він підлягає стягненню з Одеської митниці за рахунок її бюджетних асигнувань у відповідності до приписів ст. 139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» (вул. Вікентія Хвойки, буд. 18/14, корп. 1, офіс 309, м. Київ, 04080, код ЄДРПОУ 36692097) до Одеської митниці (вул. Івана та Юрія Лип, 21 А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ ВП 44005631), треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Державна казначейська служба України (вул. Бастіонна, 6, м. Київ, 01601, код ЄДРПОУ 37567646) , Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (вул. Садова, 1, м. Одеса, 65000, код ЄДРПОУ 37607526) про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у не підготовці висновку про повернення з Державного бюджету України на користь позивача надмірно сплачених митних платежів в сумі 23327,81 грн. і у не поданні його для виконання до Державної казначейської служби України та зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення з Державного бюджету України на користь позивача надмірно сплачені митні платежі в сумі 23327,81 грн. та подати його для виконання до Державної казначейської служби України - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Одеської митниці, що полягає у не підготовці та неподанні до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області для виконання електронного висновку про повернення надміру сплачених ТОВ «АНТЕСКО» до Державного бюджету платежів за заявою від 09.08.2021 року №032.

Зобов'язати Одеську митницю підготувати електронний висновок про повернення надміру сплачених ТОВ «АНТЕСКО» до Державного бюджету платежів за заявою від 09.08.2021 року №032 та подати його для виконання до Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області.

Стягнути з Одеської митниці (вул. Івана та Юрія Лип, 21 А, м. Одеса, 65078, код ЄДРПОУ ВП 44005631) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АНТЕСКО» (вул. Вікентія Хвойки, буд. 18/14, корп. 1, офіс 309, м. Київ, 04080, код ЄДРПОУ 36692097) сплачений судовий збір у розмірі 2481 грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Л. І. Свида