23 листопада 2022 р. № 400/4239/22
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Фульги А.П. розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Житлопромбуд-8", вул. Толстого, 2-Б, м. Миколаїв, 54022,вул. Кузнецька, 211, м. Миколаїв,54034
до відповідача:Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради, вул. Адміральська, 20, м. Миколаїв, 54001,
треті особи:Товариство з обмеженою відповідальністю " ІНВЕСТ - БУД", вул. Кузнецька, 211, м.Миколаїв, 54034,
про:зобов'язання вчинити певні дії,
Товариство з обмеженною відповідальністю «Будівельна Компанія Житлопромбуд - 8» звернулося до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом до Департаменту з надання адміністративних послуг ММР з вимогою зобов'язати Департамент з надання адміністративних послуг ММР виключити відомості з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань щодо місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕСТ - БУД» за адресою: Україна, вул.Кузецька, буд.211, м. Миколаїв.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Житлопромбуд-8» стало відомо, що у Реєстрі місцезнаходження ТОВ «ІНВЕСТ - БУД» зареєстровано за адресою: 54034. Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Кузнецька, буд. 211). Вказане підтверджується витягом з Реєстру. Будівля за адресою: Миколаївська обл. м. Миколаїв, вулиця Скороходова, будинок 211, належить на праві власності позивачу (підстава - свідоцтво про право власності САЕ № 837197 від 13.12.2012), що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта.
Позивач, як власник нежитлової будівлі за адресою, не укладав із ТОВ «ІНВЕСТ - БУД» будь-які усні чи письмові правочини щодо оренди будівлі або її частини, а також не надавав ТОВ «ІНВЕСТ - БУД» жодного усного чи письмового дозволу на користування будівлею (її частиною) або на реєстрацію місцезнаходження даної юридичної особи за адресою. ТОВ «ІНВЕСТ-БУД» не веде господарської діяльності, не має офісу за зазначеною адресою, тому відомості в реєстрі є недостовірними і підлягають виключенню.
Ухвалою від 21.09.2022 суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
19.10.2022 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову. Відповідач зазначив, що державним реєстратором Департаменту з надання адміністративних послуг ММР норми законодавства порушено не було.
Відповідно до положень ч. 9 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України справа вирішується на підставі наявних у ній доказів у письмовому провадженні.
Дослідив матеріали справи, суд встановив наступне.
Будівля за адресою: Миколаївська обл. м. Миколаїв, вулиця Скороходова, будинок 211, належить позивачу на праві власності, що підтверджується свідоцтвом про право власності НОМЕР_1 від 13.12.2012, та інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта. Товариству з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «Житлопромбуд-8» стало відомо, що у Реєстрі місцезнаходження ТОВ «ІНВЕСТ - БУД» зареєстровано за адресою: 54034. Миколаївська обл., м. Миколаїв, вул. Кузнецька, буд. 211. Вказане підтверджується витягом з Реєстру.
26.08.2022 позивач направив на адресу відповідача заяву про виключення з Реєстру недостовірних відомостей щодо місцезнаходження ТОВ «ІНВЕСТ - БУД» за вказаною адресою.
13.09.2022 позивач отримав відповідь на заяву, якою відповідач відмовив у вилученні з Реєстру відомостей про місцезнаходження ТОВ «ІНВЕСТ - БУД», повідомив позивачу, що подана ним заява не є підставою для проведення реєстраційних дій у Єдиному державному реєстрі.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не виключення відомостей з реєстру, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців регулює Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" від 15.05.2003 року № 755-IV (далі - Закон № 755).
Згідно з підпунктом 10 пункту 2 статті 9 Закону № 755 в Єдиному державному реєстрі серед інших містяться відомості про місцезнаходження юридичної особи.
Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
Відповідно до пункту 7 частини 1 статті 4 Закону № 755 державна реєстрація базується на принципі об'єктивності, достовірності та повноти відомостей у Єдиному державному реєстрі.
Частиною 4 статті 17 Закону № 755 передбачено виключний перелік документів, які подаються для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі, у тому числі змін до установчих документів юридичної особи, та які повинні відповідати вимогам, що визначені статтею 15 названого Закону.
Згідно з частиною 1 статті 25 Закону № 755 державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації.
Порядок проведення державної реєстрації та інших реєстраційних дій на підставі документів, що подаються заявником для державної реєстрації, згідно з частиною 2 названої статті Закону включає: 1) заповнення форми заяви про державну реєстрацію - у разі подання документів особисто заявником (за бажанням заявника); 2) прийом документів за описом - у разі подання документів у паперовій формі; 3) виготовлення копій документів в електронній формі - у разі подання документів у паперовій формі; 4) внесення копій документів в електронній формі до Єдиного державного реєстру; 5) перевірку документів на наявність підстав для зупинення розгляду документів; 6) перевірку документів на наявність підстав для відмови в державній реєстрації.
Відповідно до ст.4 Закону №755-IV держава реєстрація здійснюється за заявницьким принципом, перелік документів, що подається для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі передбачено ч.4 ст.17 Закону №755- IV.
Частиною 4 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" передбачено виключний перелік документів, які подаються для державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, та які повинні відповідати вимогам ст. 15 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Крім того, ч.2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" визначено, що форми заяв про державну реєстрацію затверджуються Міністерством юстиції України.
Так, Форми заяв затверджено наказом Міністерства юстиції України від 18 листопада 2016 року №3268/5 (далі Наказ №3268/5).
Вичерпний перелік осіб, які можуть бути заявниками у розумінні цього Закону закріплено в п.8 ч.1 ст. 1 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".
Так, для зміни місцезнаходження юридичної особи подаються такі документи: 1) заява про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі; 2) документ про сплату адміністративного збору, передбачений ст.36 Закону № 755-IV. У разі подання документів представником додатково подається примірник оригіналу (нотаріально засвідчена копія) документа, що засвідчує його повноваження (крім випадку, якщо відомості про повноваження цього представника містяться в ЄДР). Заявник відповідно до п.8 ст.1 Закону № 755-IV - уповноважений представник юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, - у разі подання документів для проведення інших реєстраційних дій щодо юридичної особи, громадського формування, що не має статусу юридичної особи
Однак суд вважає, що подана позивачем заява не є заявою у розумінні Закону № 755-IV, також, позивачем не надано жодного підтвердження, що він є уповноваженим представником Третьої особи для внесення щодо неї змін до ЄДР.
Заява позивача 26.08.2022 за № 215 розглянута відповідачем як лист-звернення, а не у порядку розгляду заяв відповідно до Закону № 755-IV, Порядку державної реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, затвердженого наказом Мін'юсту від 09.02.2016 № 359/5, та надано обґрунтовану відповідь за № 19.03.01-03/1148/22 від 13.09.2022
Відповідно до Закону № 755-IV передбачено лише зміну відомостей про юридичну особу, що містяться в ЄДР, у тому числі зміна її місцезнаходження. Як наслідок, вилучення відомостей про юридичну особу, перелік яких встановлено ст.9 Закону № 755-IV, не передбачено.
Як наслідок, «виключення відомостей про місцезнаходження юридичної особи з ЄДР» є прямим порушенням вимог ст.9 Закону № 755-IV щодо наявності в ЄДР визначеного Законом № 755-IV переліку відомостей про юридичну особу.
Суд вважає, що в даному випадку відповідач діяв обґрунтовано, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України та з дотриманням принципу рівності перед законом..
Відповідно до ч. 1. ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене у сукупності, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Судові витрати, відповідно до норм ст.139 КАС України, покласти на позивача.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1.В задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельна компанія Житлопромбуд-8" (вул. Толстого, 2-Б, м. Миколаїв, 54022 код ЄДРПОУ 05409952) до Департаменту з надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради (вул. Адміральська, 20,м. Миколаїв, 54001 код ЄДРПОУ 41210422) - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А. П. Фульга