Іменем України
23 листопада 2022 року Справа № 360/1010/22
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Тихонов І.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Луганській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
08 лютого 2022 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (далі - ГУНП в Луганській області), в якому позивач просить суд:
-визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо ненарахування та невиплати на користь позивача надбавки за роботу в умовах режимних обмежень у розмірі 15% до посадового окладу оперуповноваженого відділу боротьбі з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області а період з 14.02.2019 по 15.05.2021;
-зобов'язати Головне управління Національної поліції в Луганській області нарахувати та виплатити позивачу компенсацію в розмірі 15% надбавки до щомісячного посадового окладу у зв'язку з роботою в умовах режимних обмежень з відомостями, які становлять державну таємницю за періоди з 14.02.2019 по 15.05.2021 на посаді оперуповноваженого відділу боротьбі з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що з 30 липня 1994 року позивач проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07 листопада 2015 року в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області. 15 травня 2021 року наказом від 13 травня 2021 року № 205 о/с його звільнено за пунктом 4 частиною 1 пункту 7 статті 77 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів) зі служби в поліції.
Позивач вважає, що під час перебування позивачем на посаді оперуповноваженого в період часу з березня 2019 року по 15 травня 2021 року, ГУНП в Луганській області безпідставно не нараховувало і не виплачувало йому надбавку до шомісячного посадового окладу у зв'язку з роботою в умовах режимних обмежень з відомостями, які становлять державну таємницю, чим порушило його права і заподіяло йому матеріальну шкоду.
Вказана інформація позивачу стала відома в ході вивчення довідки про доходи, наданої ГУНП Луганській області від 24.06.2021 № 719/111/22-2021, з якої встановлено, що в період часу з березня 2019 року по 15.05.2021 позивачу не здійснювалися виплати у вигляді надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, доступу до інформації із ступенем секретності «Цілком таємно» та «таємно» в розмірі 15% від посадового окладу, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015.
01.09.2021 позивачем було отримано відповідь № 1436/111/22-2021 від 31.08.2021 про те, що Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України» 29.04.2016 за № 669/28799, який набрав чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», в якому визначено, що установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимним органом. Зазначених наказів до УФЗБО не надходило. Тому надбавка за службу в умовах режимних обмежень не нараховувалась та не сплачувалась.
Також, 09.11.2021 позивач отримав відповідь за № 1702/111/22-2021 від 27.10.2021, з якої відповіді на запитання не було. В подальшому, 27.12.2021 позивач отримав відповідь з ГУНП в Луганській області № 6534/111/22/05-2021 від 02.12.2021, яка була відправлена лише 22.12.2021 в якій вказано, що на запит позивача від 06.10.2021 було проведено службове розслідування, та факту можливого порушення службової дисципліни співробітниками відділу режиму та технічного захисту інформації ГУНП в Луганській області не встановлені. Грошове забезпечення було нараховано та виплачено з урахування вимог наказу МВС України від 06.04.2016 № 260, а також з урахуванням пропозицій наданих керівництвом УБЗПТЛ.
24.12.2021 позивачем до ГУНП в Луганській області був спрямований запит з питанням: «який доступ був у нього в період часу з березня 2019 року по 15 травень 2021 року, та з проханням підтвердження ведення ним робіт в умовах режимних обмежень за вказаний час». 28.01.2022 позивач отримав відповідь від ГУНП в Луганській області в якій повідомляється: «у період з 14.02.2019 до 13.05.2021 позивач перебував на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області. Розпорядженням УСБУ в Луганській області в березні 2015 року позивачу надано допуск до державної таємниці, допуск до державної таємниці надано в лютому 2019 року та припинено в травні 2021 року. Повідомлено, що відповідно до наявних облікових форм, і документів, що перебувають на зберіганні у ВРТЗІ ГУНП в Луганській області, у період з серпня 2019 року до травня 2021 року він працював з відомостями, що ставлять державну таємницю.
Позивач зазначає, що отримана від ГУНП в Луганській області відмова в нараховуванні і виплаті йому надбавки до щомісячного посадового окладу у зв'язку з роботою в умовах режимних обмежень з відомостями, які становлять державну таємницю, є порушенням статті 19 Конституції України та вимог нормативно-правових актів, які регламентують дану сферу службової діяльності, що виразилося в своєчасному неоформлені відповідних відомчих документів, передбачених законодавством на той час, на що позивач мав законне право, у зв'язку з чим він вимушений звернутися до суду з даним позовом.
Ухвалою від 14.02.2022 про відкриття провадження в адміністративній справі ухвалено розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою від 16.09.2022 продовжено Головному управлінню Національної поліції в Луганській області строк на подання відзиву на позовну заяву.
Головне управління Національної поліції в Луганській області позов не визнало, про що подало відзив на позовну заяву, в якому у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю за необгрунтованістю.
Заперечуючи проти позовних вимог, відповідач зазначив, що необхідною умовою отримання компенсації у зв'язку з виконанням робіт, які передбачають доступ до державної таємниці, є наявність в особи допуску до державної таємниці (на підставі якого надається доступ до державної таємниці), а також виконання робіт/завдань та/або посадових обов'язків, які вимагають доступу до державної таємниці чи з огляду на поставлені завдання передбачають виникнення необхідності у такому доступі. Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським, погоджених з режимно-секретним органом, за умови надання допуску таким поліцейським та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю.
Зазначив, що під час підготовки відзиву на позовну заяву ОСОБА_1 представником відповідача з метою отримання інформації щодо роботи позивача у спірний період с документами яким надано гриф секретності "цілком таємно" або "таємно" до Управління міграційної поліції ГУНП в Луганській було направлено запиту від 20.09.2022 № 372/111/28-2022.
Згідно листа Управління міграційної поліції ГУНП в Луганській області від 22.09.2022 № 208/111/15-2022 надати інформацію щодо роботи ОСОБА_1 у спірний період з носіями які мали гриф обмеження доступу «цілком таємно» або «таємно» не видається можливим, у зв'язку з тим, що на підставі наказу НПУ від 23.02.2021 № 149 управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області в цілому припинило свою діяльність, та після ліквідації режимно секретного органу всі облікові форми передані до ВРТЗІ в Луганській області.
Згідно листа відділу режиму та захисту інформації ГУНП в Луганській області від 23.09.2022 № 131/111/12-2022, інформація, щодо надання та скасування доступу та допуску до державної таємниці колишньому працівнику відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області ОСОБА_1 , а також матеріали визначення підстав та порядку нарахування та виплати ГУНП в Луганській області надбавки до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень останньому відсутня, у зв'язку з тим, що облікові форми які могли містити зазначену інформацію, 24.02.2022 через ведення воєнного стану в Україні, відповідно до Указу Президента України № 64 від 24.02.2022 «Про ведення воєнного стану в Україні», загостренням ситуації на території області на тлі окупації російською федерацією частини території Донецької, Луганської та інших областей, загрозою або пошкодженням матеріальних носіїв секретної та іншої інформації, знищено відповідно до пункту 747 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 № 939.
Таким чином, відповідач зазначив, що будь-яких документів, які б свідчили про службу (роботу) в умовах режимних обмежень під час перевірки та підготовки відзиву отримано не було, крім того позивачем не надано жодного доказу який би засвідчував службу в умовах режимних обмежень.
Просив у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі у зв'язку з необґрунтованістю.
Враховуючи дистанційний режим роботи суддів та працівників апарату Луганського окружного адміністративного суду з 02.05.2022, з метою збереження життя і здоров'я та забезпечення безпеки суддів і працівників апарату суду, судом розглянуті матеріали електронної справи.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), судом встановлено таке.
Позивач - ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) у період з 30.07.1994 по 15.05.2021 проходив службу в органах внутрішніх справ України.
Позивач має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 11.06.2015.
Відповідно до витягу з наказу від 13.05.2021 № 205 о/с «По особовому складу» звільнено зі служби в поліції майора поліції ОСОБА_1 (0121085), оперуповноваженого відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Луганській області за пунктом 4 частини першої статті 77 (у зв'язку із скороченням штатів або проведенням організаційних заходів), з 15.05.2021, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 26 років 09 місяців 14 днів, у пільговому обчисленні: 41 рік 07 місяців 00 днів, з виплатою одноразової грошової допомоги при звільненні зі служби в поліції та стаж служби в поліції для її виплати складає 26 років, з виплатою компенсації за невикористану в році звільнення відпустку у кількості 15 діб, встановивши відсоток премії за травень 2021 року 52,6%.
Як вбачається з позовної заяви та відзиву на позов сторони визнають ту обставину, що позивач в період часу з 14.02.2019 по 15.05.2021 проходив службу на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Луганській області, під час служби на цій посаді в цей період виплата надбавки за роботу в умовах режимних обмежень відповідачем позивачу не призначалася та не здійснювалася.
Згідно з довідками про доходи, наданими ГУНП в Луганській області від 24.06.2021 за №№ 716/111/22-2021, 718/111/22-2021, 719/111/22-2021 в період часу з січня 2016 року по лютий 2019 року позивачу здійснювалися виплати у вигляді надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, доступу до інформації із ступенем секретності «Цілком таємно» та «таємно» в розмірі 15% від посадового окладу, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.
Згідно з довідками про доходи, наданими ГУНП в Луганській області від 24.06.2021 за №№ 719/111/22-2021, 720/111/22-2021, 721/111/22-2021 в період часу з березня 2019 року по травень 2021 року позивачу не здійснювалися виплати у вигляді надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, доступу до інформації із ступенем секретності «Цілком таємно» та «таємно» в розмірі 15% від посадового окладу, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.
Відповідно до листа ГУНП в Луганській області за № 1436/111/22-2021 від 31.08.2021 на заяву позивача від 06.08.2021 повідомлено, що Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», у якому визначено, що установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним органом.
Зазначений наказ до УФЗБО не надходив. Тому надбавка за службу в умовах режимних обмежень не нараховувалась та не сплачувалась.
На заяву позивача від 06.10.2021 ГУНП в Луганській області листом від 27.10.2021 за № 1702/111/22-2021 повідомило, що за фактом щодо не встановлення надбавки за роботу в умовах режимних обмежень буде проведено службове розслідування.
27.12.2021 позивач отримав відповідь від ГУНП в Луганській області за № 6534/111/22/05-2021 від 02.12.2021 в якій зазначено, що за результатами проведеного службового розслідування факти можливого порушення службової дисципліни співробітниками відділу режиму та технічного захисту інформації ГУНП в Луганській області не встановлені.
Таким чином, під час проходження служби грошове забезпечення позивачу було нараховано та виплачено з урахування вимог наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання , що здійснюють підготовку поліцейських», а також з урахуванням пропозицій наданих керівництвом УБЗПТЛ (премія, надбавки тощо).
У листі ГУНП в Луганській області за №68/111/12/01-2022 від 24.01.2022 повідомляється, що у період з 14.02.2019 до 13.05.2021 позивач перебував на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області. Розпорядженням УСБУ в Луганській області в березні 2015 року позивачу надано допуск до державної таємниці, доступ до державної таємниці надано в лютому 2019 року та припинено в травні 2021 року. Також листом повідомлено, що відповідно до наявних облікових форм, і документів, що перебувають на зберіганні у ВРТЗІ ГУНП в Луганській області, у період з серпня 2019 року до травня 2021 року позивач працював з відомостями, що становлять державну таємницю. Розділом 15 наказу Національної поліції України від 12.10.2018 № 945 «Про затвердження Переліку відомостей, що становлять службову інформацію в системі Національної поліції України» визначено, що відомості у сфері здійснення оперативно-розшукової діяльності, якою позивач займався під час виконання своїх функціональних обов'язків за вищевказаною посадою, становлять службову інформацію, що має гриф обмеження доступу «Для службового користування».
Таким чином позивач мав допуск та доступ до державної таємниці в період часу з 14.02.2019 до 13.05.2021.
Крім того судом встановлено, що відповідно до листа Управління міграційної поліції ГУНП в Луганській області від 22.09.2022 № 208/111/15-2022 надати інформацію щодо роботи ОСОБА_1 у спірний період з носіями які мали гриф обмеження доступу «цілком таємно» або «таємно» не видається можливим, у зв'язку з тим, що наказом НПУ від 23.02.2021 № 149 управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області в цілому припинило свою діяльність, та після ліквідації режимно секретного органу всі облікові форми передані до ВРТЗІ в Луганській області.
Згідно з листом відділу режиму та захисту інформації ГУНП в Луганській області від 23.09.2022 № 131/111/12-2022, інформація, щодо надання та скасування доступу та допуску до державної таємниці колишньому працівнику відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області ОСОБА_1 , а також матеріали визначення підстав та порядку нарахування та виплати ГУНП в Луганській області надбавки до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень останньому відсутня у зв'язку з тим, що облікові форми які могли містити зазначену інформацію, 24.02.2022 через ведення воєнного стану в Україні, відповідно до Указу Президента України № 64 від 24.02.2022 «Про ведення воєнного стану в Україні», загостренням ситуації на території області на тлі окупації російською федерацією частини території Донецької, Луганської та інших областей, загрозою або пошкодженням матеріальних носіїв секретної та іншої інформації, знищено відповідно до пункту 747 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 № 939.
Отже, спірним питанням у справі є наявність підстав для нарахування та виплати позивачу надбавки за роботу в умовах режимних обмежень з носіями які мали гриф обмеження доступу «цілком таємно» або «таємно» у розмірі 15% до посадового окладу за період з 14.02.2019 по 15.05.2021.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
За змістом частин 1 та 4 статті 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
Спірні правовідносини також регулюються Законом України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 року № 580-VІІІ (далі - Закон № 580-VІІІ), наказом МВС від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських» (Порядок№ 260), а також Законом України від 21 січня 1994 року № 3855-ХІІ «Про державну таємницю» (Закон № 3855-ХІІ) та Положенням про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 (Положення №414).
За правилами частини 1 статті 3 Закону №580-VIII у своїй діяльності поліція керується Конституцією України, міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, цим та іншими законами України, актами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, а також виданими відповідно до них актами Міністерства внутрішніх справ України, іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до статті 60 Закону №580-VIII проходження служби в поліції регулюється цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно з вимогами частин 1 та 2 статті 94 Закону №580-VIII поліцейські отримують грошове забезпечення, розмір якого визначається залежно від посади, спеціального звання, строку служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наявності наукового ступеня або вченого звання. Порядок виплати грошового забезпечення визначає Міністр внутрішніх справ України.
Наказом МВС від 06.04.2016 № 260 (Порядок №260) виначенно, що до складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення (абз.2 п.3 роз.І).
Пунктом 7 розділу ІІ Порядку № 260 (в чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції) затверджені такі положення щодо підстав та порядку виплати поліцейським надбавки за проходження служби в умовах режимних обмежень:
-поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень та за своїми функціональними обов'язками постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці (далі - поліцейські, які проходять службу в умовах режимних обмежень)), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації:
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 20 відсотків;
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 15 відсотків;
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 відсотків;
-поліцейським, які проходять службу в умовах режимних обмежень і безпосередньо виконують науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, що містять державну таємницю і передбачені державним замовленням (контрактом), установлюється надбавка до посадових окладів залежно від ступеня секретності та обсягу інформації:
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "особливої важливості", - 70 - 100 відсотків;
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "цілком таємно", - 30 - 70 відсотків;
-відомості та їх носії, що мають ступінь секретності "таємно", - 10 - 30 відсотків.
Установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, погоджених з режимно-секретним підрозділом цього органу, за умови їх призначення на посаду, яку включено до номенклатури посад відповідного органу поліції, перебування на яких потребує оформлення допуску та надання доступу до державної таємниці, надання йому доступу до державної таємниці та постійної роботи із секретною інформацією або її носіями.
Надбавка за службу в умовах режимних обмежень керівнику Національної поліції встановлюється наказом Міністра внутрішніх справ України.
Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень припиняється з дня:
- звільнення з посади, за якою вона була встановлена;
- припинення доступу до державної таємниці або скасування допуску до державної таємниці;
- закінчення науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт.
Припинення виплати встановленої раніше надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється на підставі відповідного наказу керівника органу поліції.
Крім того, суспільні відносини, пов'язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулює Закон України від 21 січня 1994 року № 3855-ХІІ «Про державну таємницю» (далі - Закон № 3855-ХІІ).
Відповідно до частини першої статті 23 Закону № 3855-ХІІ залежно від ступеня секретності інформації встановлюються такі форми допуску до державної таємниці: форма 1 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності «особливої важливості», «цілком таємно» та «таємно»; форма 2 - для роботи з секретною інформацією, що має ступені секретності «цілком таємно» та «таємно»; форма 3 - для роботи з секретною інформацією, що має ступінь секретності «таємно», а також такі терміни дії допусків: для форми 1 - 5 років; для форми 2 - 10 років; для форми 3 - 15 років.
Відповідно до статті 30 Закону № 3855-ХІІ у разі коли за умовами своєї професійної діяльності громадянин постійно працює з відомостями, що становлять державну таємницю, йому повинна надаватися відповідна компенсація за роботу в умовах режимних обмежень, види, розміри та порядок надання якої встановлюються Кабінетом Міністрів України.
На виконання зазначених вимог закону Кабінет Міністрів України постановою від 15 червня 1994 року № 414 затвердив Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 (далі - Положення № 414).
Пунктом 2 зазначеної Постанови № 414 визначено установити, що витрати на виплату зазначеної компенсації державні органи та інші бюджетні установи і організації здійснюють у межах бюджетних асигнувань, виділених на їх утримання, а госпрозрахункові підприємства і організації - за рахунок власних коштів з віднесенням цих витрат на собівартість продукції (робіт, послуг).
У пункті 1 Положення № 414 зазначено, що воно визначає види, розміри і порядок надання компенсації працівникам органів законодавчої, виконавчої та судової влади, органів прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, які за умовами своєї професійної діяльності постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю (далі - особи, які працюють в умовах режимних обмежень).
Згідно з пунктом 2 Положення № 414 особам, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється надбавка до посадових окладів (тарифних ставок) залежно від ступеня секретності інформації: відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «особливої важливості», - 20 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «цілком таємно», - 15 відсотків; відомості та їх носії, що мають ступінь секретності «таємно», - 10 відсотків.
Відповідно до пункту 5 Положення № 414 такими, що постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю, вважаються особи, які за своїми функціональними обов'язками або на час виконання робіт згідно з укладеними договорами займаються розробленням, виготовленням, обліком, зберіганням, використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв державної таємниці, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом захисту державної таємниці.
Згідно з пунктом 6 Положення № 414 персональний склад осіб, які працюють в умовах режимних обмежень, та розмір надбавки визначаються керівником відповідного органу законодавчої, виконавчої та судової влади, органу прокуратури, інших органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, де працюють ці особи.
Отже, зазначені вище вимоги як спеціального законодавства щодо служби в поліції так і загальні норми законодавства щодо оплати праці працівників, які працюють в умовах режимних обмежень, передбачали положення, що надбавка у відсотковому розмірі від посадового окладу мала призначатися за рішенням керівника особам, які постійно працюють з відомостями, що становлять державну таємницю.
Суд зазначає, що установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу (міжрегіонального органу) поліції на підставі мотивованих рапортів заступників керівника органу - керівникам структурних або відокремлених підрозділів органу поліції, керівників структурних або відокремлених підрозділів органу поліції - іншим поліцейським, погоджених з режимно-секретним органом, за умови надання допуску таким поліцейським та доступу до державної таємниці та постійної роботи з відомостями, що становлять державну таємницю.
Як встановлено судом вище, позивач перебуваючи на посаді оперуповноваженого відділу боротьби з торгівлею людьми та злочинами у сфері суспільної моралі Управління боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми Головного управління Національної поліції в Луганській області, відповідно до розпорядження УСБУ в Луганській області в березні 2015 року позивачу надано допуск до державної таємниці, доступ до державної таємниці надано в лютому 2019 року та припинено в травні 2021 року. Відповідно до наявних облікових форм, і документів, що перебувають на зберіганні у ВРТЗІ ГУНП в Луганській області, у період з серпня 2019 року до травня 2021 року він працював з відомостями, що становлять державну таємницю.
Відповідно до листа ГУНП в Луганській області від 31.08.2021 за № 143/111/22-2021 на заяву позивача від 06.08.2021 щодо нездійснення виплат у вигляді надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, доступу до інформації із ступенем секретності «цілком таємно» та «таємно» в розмірі 15% від посадового окладу встановлено, що Наказом МВС України від 06.04.2016 № 260 затверджено «Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання», у якому визначено, що установлення поліцейським надбавки за службу в умовах режимних обмежень здійснюється наказом керівника органу поліції на підставі мотивованих рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним органом.
Зазначений наказ до УФЗБО не надходив. Тому надбавка за службу в умовах режимних обмежень не нараховувалась та не сплачувалась.
Згідно відповіді ГУНП в Луганській області від 02.12.2021 за № 6534/111/22/05-2021 зазначено, що за результатами проведеного службового розслідування факти можливого порушення службової дисципліни співробітниками відділу режиму та технічного захисту інформації ГУНП в Луганській області не встановлені.
Грошове забезпечення позивачу було нараховано та виплачено з урахуванням вимог наказу МВС України від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та здобувачам вищої освіти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліцейських», а також з урахуванням пропозицій наданих керівництвом УБЗПТЛ (премія, надбавки тощо).
Згідно з довідками про доходи позивача, наданими ГУНП в Луганській області від 24.06.2021 за №№ 719/111/22-2021, 720/111/22-2021, 721/111/22-2021 вбачається, що в період часу з березня 2019 року по травень 2021 року останньому не здійснювалися виплати у вигляді надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, доступу до інформації із ступенем секретності «Цілком таємно» та «таємно» в розмірі 15% від посадового окладу, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.
Тобто, отримуючи з березня 2019 року вищезазначені нарахування до щомісячного посадового окладу без надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, позивач був обізнаний про безпідставне та не належне нарахування йому грошового забезпечення, чим на його думку було порушено його права і заподіяно матеріальну шкоду.
Однак триваючий час щодо захисту свого порушенного права, лише 06 серпня 2021 року позивач звернувся до ГУНП в Луганській області з заявою в якій зазначив, що в ході вивчення довідки про доходи, наданої відповідачем від 24.06.2021 № 719/111/22-2021, йому стало відомо, що в період часу з березня 2019 року по 15 травня 2021 року йому не здійснювалися виплати у вигляді надбавки за роботу в умовах режимних обмежень, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015, чим було порушено його права і матеріальну шкоду.
Згідно листа відділу режиму та захисту інформації ГУНП в Луганській області від 23.09.2022 № 131/111/12-2022, інформація, щодо надання та скасування доступу та допуску до державної таємниці колишньому працівнику відділу боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми ГУНП в Луганській області ОСОБА_1 , а також матеріали визначення підстав та порядку нарахування та виплати ГУНП в Луганській області надбавки до посадового окладу за службу в умовах режимних обмежень останньому відсутня у зв'язку з тим, що облікові форми які могли містити зазначену інформацію, 24.02.2022 через ведення воєнного стану в Україні, відповідно до Указу Президента України № 64 від 24.02.2022 «Про ведення воєнного стану в Україні», загостренням ситуації на території області на тлі окупації російською федерацією частини території Донецької, Луганської та інших областей, загрозою або пошкодженням матеріальних носіїв секретної та іншої інформації, знищено відповідно до пункту 747 Порядку організації та забезпечення режиму секретності в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженого постановою КМУ від 18.12.2013 № 939.
Таким чином, на підставі вищезазначенного, сторонами не надано будь-яких доказів, а саме: наказів керівника органу поліції або рапортів керівників структурних підрозділів, погоджених з режимно-секретним органом на підтвердження тих обставин, що позивач працював з відомостями які б свідчили про службу (роботу) в умовах режимних обмежень, що становлять державну таємницю в період надання йому такого доступу за період часу з 14 лютого 2019 року по 15 травня 2021 року.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1.ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 242 КАС України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішуються, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні позову ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Національної поліції в Луганській області (93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Вілєсова, буд. 1) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.В. Тихонов