про передачу справи до іншого адміністративного суду
22 листопада 2022 року м. Кропивницький Справа № 340/5118/22
Суддя Кіровоградського окружного адміністративного суду Казанчук Г.П., розглянувши матеріали позовної заяви Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області (вул. 40-років Перемоги, 27, смт. Таїрове, Одеська область, 65496; код ЄДРПОУ 05582159) до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) (вул. Разумовська, 37, м. Одеса, 65031; код ЄДРПОУ 43315529) про визнання протиправними та скасування постанов, -
Таїровська селищна рада Одеського району Одеської області звернулась до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. про відкриття виконавчого провадження від 19.05.2022 року №03.01-5561 ВП № 69054199, (вх. №2374/02-07 від 25.10.2022 року);
- постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження від 19.05.2022 року ВП № 69054199;
- постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. про стягнення виконавчого збору від 19.05.2022 року ВП № 69054199;
- постанову головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) Щеглової Є.В. про накладення штрафу від 19.10.2022 року ВП № 69054199.
Ухвалою судді від 09.11.2022 року позовну заяву залишено без руху із встановленням строку для усунення недоліків позовної заяви, зокрема запропоновано надати заяву про поновлення строку звернення до суду із вказаним позовом та докази доплати судового збору. Недоліки позовної заяви усунуто.
Пунктом 4 частини 1 статті 171 КАС України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Перевіряючи відповідність позовної заяви вказаній вимозі, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 125 Конституції України, частини 1 статті 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
Згідно пункту 3 частини 1 статі 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Розмежування компетенції між адміністративними судами щодо розгляду та вирішення справ здійснюється із урахуванням, у тому числі, правил територіальної юрисдикції (підсудності).
Згідно частини 1 статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З аналізу вищенаведених норм процесуального закону вбачається, що Кодекс адміністративного судочинства України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).
Враховуючи факт звернення позивача до Кіровоградського окружного адміністративного суду, Таїровська селищна рада Одеського району Одеської області має намір реалізувати процесуальне право подання позову за правилами альтернативної територіальної юрисдикції (підсудності). При цьому, у позовній заяві позивачем зазначено місцем його знаходження: вул. 40-років Перемоги, 27, смт. Таїрове, Одеська область, 65496.
Суд враховує, що у нормі частиною 1 статті 25 КАС України чітко та однозначно вказано про те, що при визначенні територіальної підсудності адміністративної справи визначальним є не фактичне місце проживання особи (без реєстрації), а саме зареєстроване у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи - позивача.
Принагідно суддя зазначає, що місцезнаходження відповідача - відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), є вул. Разумовська, 37, м. Одеса, 65031.
Тобто, місцезнаходженням і позивача, і відповідача є Одеська область.
Відповідно до Указу Президента України від 16 листопада 2004 року № 1417/2004 "Про утворення місцевих адміністративних судів, затвердження їх мережі" на територію Одеської області поширюються територіальна юрисдикція (підсудність) Одеського окружного адміністративного суду.
Отже, ця справа підсудна Одеському окружному адміністративному суду (за місцезнаходженням позивача та відповідача).
Пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України визначено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Частиною 5 статті 29 КАС України передбачено, що питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Згідно частини 1 статті 30 КАС України, спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про наявність підстав для передачі адміністративної справи за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Одеського окружного адміністративного суду, оскільки розгляд адміністративної справи із порушенням правил територіальної юрисдикції (підсудності), в силу статті 318, пункту 7 частини 3 статті 353 КАС України, може бути підставою для скасування прийнятого рішення суду.
Керуючись статтями 29, 248, 256 КАС України, суддя, -
Позовну заяву Таїровської селищної ради Одеського району Одеської області до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень в Одеській області Південного регіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про визнання протиправними та скасування постанов передати на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали судді надіслати позивачу.
Ухвала судді набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 15-денний строк з дня складання такої ухвали.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. Казанчук