ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"23" листопада 2022 р. справа № 300/3682/22
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Матуляка Я.П., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом керівника Івано-Франківської окружної прокуратури до Букачівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -
Керівник Івано-Франківської окружної прокуратури звернувся до суду з позовом до Букачівської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що під час вивчення стану дотримання законодавства України про охорону дитинства та вимог законодавства із забезпечення благоустрою населених пунктів Івано-Франківського району Івано-Франківської області Івано-Франківською окружною прокуратурою виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків Букачівської селищної ради Івано-Франківської області. Зокрема, паспортизація дитячого майданчика, який розташований по вул. Б.Хмельницького, 23 у с. Журавеньки, не проводилася, а план паспортизації та інвентаризації закріпленого об'єкту благоустрою, не затверджений. Враховуючи вказане позивач вважає таку бездіяльність міської ради порушенням Законів України "Про благоустрій населених пунктів" і "Про місцеве самоврядування в Україні" в частині не вжиття заходів до розробленню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, що приводить до безконтрольності за технічним станом елементів дитячого майданчика і може завдати тяжких наслідків здоров'ю дітей села.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.09.2022 відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач ухвалу про відкриття провадження у даній справі отримав 01.11.2022, однак своїм правом на подання відзиву на позов, не скористався.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у позовній заяві, встановив таке.
Згідно з інформацією Букачівської селищної ради, на балансі територіальної громади перебуває дитячий ігровий майданчик, який розташований по вул. Б.Хмельницького, 23 у с. Журавеньки (а.с.13,14,18).
Вказаний ігровий майданчик складається з наступних елементів: гойдалка металева - 1 шт., качалка-балансир - 1 шт., дитячий ігровий комплекс - 1 шт., стенд інформаційний - 1 шт.
Згідно листа Букачівської селищної ради від 15.09.2022 за №538, станом на 15.09.2022 план технічної інвентаризації та паспортизації вказаного майданчика не затверджено, технічний паспорт відсутній (а.с.18).
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Питання, вирішення яких віднесено до виключної компетенції сільської, селищної, міської ради передбачено у статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" від 21.05.1997 за №280/97-ВР (надалі по тексту також - Закон №280/97-ВР).
Відповідно до пункту 44 частини 1 статті 26 Закону №280/97-ВР виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність.
Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" від 06.09.2005 за №2807-IV (надалі по тексту також - Закон №2807-IV) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
За змістом частини 1 статті 2 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об'єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об'єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об'єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов'язків суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
Організацію благоустрою населених пунктів в силу вимог частина 1, 2 статті 20 Закону №2807-IV забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Як визначено частиною 1 статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.
Об'єктами благоустрою населених пунктів, серед іншого, є території загального користування та прибудинкові території (пункти 1, 2 частини 1 статті 13 Закону №2807-IV).
Елементами (частинами) об'єктів благоустрою, відповідно до пункту 8 частини 1 статті 21 Закону України "Про благоустрій населених пунктів", є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.
Пунктом 5 частини 2 статті 18 Закону №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
На виконання наведених вище положень Закону України "Про благоустрій населених пунктів" Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України наказом від 29.10.2012 за №550 затвердило Інструкцію з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів (надалі по тексту також - Інструкція №550).
Згідно із пунктом 1.3 Інструкції № 550 під паспортизацією об'єктів благоустрою слід розуміти складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; під технічною інвентаризацією об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.
Технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою (пункти 1.4, 1.5 Інструкції №550).
Для підтримання об'єктів благоустрою у належному стані Закон України "Про благоустрій населених пунктів" зобов'язує, зокрема, підприємства, установи, організації у сфері благоустрою населених пунктів проводити їх планову інвентаризацію та паспортизацію. Однією з необхідних умов для належного виконання цього обов'язку є наявність затвердженого плану проведення таких заходів з благоустрою населеного пункту.
Однак, як встановлено судом і підтверджується матеріалами справи, відповідачем не затверджено плану інвентаризації та паспортизації такого об'єкта благоустрою, як дитячий майданчик, хоча вказаний дитячий майданчик, який розташований по вул. Б.Хмельницького, 23 у с. Журавеньки, перебуває на балансі Букачівської селищної ради.
Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами позивача стосовно допущення відповідачем бездіяльності з питання забезпечення проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, яка ставить під загрозу закріплені статтями 3, 27 Конституції України права дітей на життя, охорону здоров'я, грубо порушує вимоги Закону України "Про благоустрій населених пунктів".
Як наслідок, суд зазначає, що відсутність затвердженого плану інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою (дитячого майданчика) свідчить про протиправну бездіяльність відповідача, що слугує підставою для вжиття заходів щодо належного його утримання. Крім того, зважаючи на цільове призначення такого об'єкта благоустрою як дитячий майданчик, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.
Враховуючи те, що бездіяльність Букачівської селищної ради Івано-Франківської області підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову, а позовні вимоги є такими, що підлягають до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов керівника Івано-Франківської окружної прокуратури (код ЄДРПОУ 03530483, вул. Василіянок, 48, м. Івано-Франківськ, 76019) до Букачівської селищної ради (код ЄДРПОУ 04354781, вул. В. Чорновола, 26, смт. Букачівці, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77065) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Букачівської селищної ради Івано-Франківської області щодо незатвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, розташованого по вул. Б.Хмельницького, 23 у с. Журавеньки Букачівської територіальної громади.
Зобов'язати Букачівську селищну раду (код ЄДРПОУ 04354781, вул. В. Чорновола, 26, смт. Букачівці, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 77065) вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого майданчика, розташованого по вул. Б.Хмельницького, 23 у с. Журавеньки Букачівської територіальної громади.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя Матуляк Я.П.