22 листопада 2022 року м. Ужгород№ 260/4000/22
Закарпатський окружний адміністративний суд в особі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області у якому просить: визнати відмову Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області КОД ЄДРПОУ: 20453063 оформлену листом протиправною; зобов'язати Відповідача Головне управління пенсійного фонду України в Закарпатській області КОД ЄДРПОУ: 20453063 - здійснити перерахунок пенсії, на підставі оновленої довідки № ХР9902, із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, та з врахуванням моєї пенсії по інвалідності (надбавки, доплати, підвищення) та премії, перерахунок якого почати здійснювати з 01.04.2019 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області здійснено перерахунок пенсії позивача із обов'язковим врахуванням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, разом з тим, без врахування пенсії позивача по інвалідності. У зв'язку з чим звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 17 жовтня 2022 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому в задоволенні позову просить відмовити. Зазначає, що перерахунок позивачу проведено відповідно до рішення Закарпатського окружного адміністративного суду №260/5366/21 від 21.12.2021 року. Вказує, що станом на 01.04.2019 Позивач не отримував пенсію по інвалідності, а отримував пенсійне забезпечення у відповідності до норм Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за вислугу років, а отже здійснено перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2019року до 19.07.2021 року, саме до дати (зміненім) переходу на інший вид пенсійного забезпечення. Просить у задоволенні позову відмовити.
На виконання ухвали Закарпатського окружного адміністративного суду від 14.11.2022 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області 17.11.2022 р. надано до суду пенсійну справу ОСОБА_1 .
Відповідно до положень ч.5 ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Суд зазначає, що судове рішення у справі, постановлене у письмовому провадженні, складено у повному обсязі відповідно до ч.4 ст.243 КАС України, з врахуванням положень ст.262 КАС України.
Згідно з ч.5 ст.250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року.
Позивачу призначено пенсію за вислугу років із розрахунку 74% сум грошового забезпечення (за 28 років вислуги).
19 липня 2021 року на підставі поданої Позивачем заяви йому здійснено переведення з пенсії за вислугу років на пенсію по інвалідності II групи.
Суд зазначає, що позивачем вже заявлялись подібні вимоги, щодо перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року до 19.07.2021 року на підставі наданої довідки Закарпатським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки №ХР 9902.
По даному спору було ухвалено рішення Закарпатським окружним адміністративним судом у справі №260/5366/21 від 21.12.2021 року. Вказаним рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/5366/21 від 21.12.2021 року, яке набрало чинності 20.01.2022 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, за участю третьої особи без самостійних вимог: Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо нездійснення обчислення і перерахунку з 01.04.2019 р. пенсії на підставі довідки ХР9902 виданої Закарпатським обласним військовим комісаріатом про грошове забезпечення станом на 05.03.2019р, за посадою, яку займав ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби, із врахуванням розміру посадового окладу -3260,00 грн., оклад за військовим званням -1020,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2140,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) -4173,00 грн., надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 10% -326,00 грн., премія 95 % - 3097,00 грн. які передбачені згідно Постанови КМУ № 704. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області прийняти видану Закарпатським обласним військовим комісаріатом довідку ХР9902 (за формою, передбаченою додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008р. № 451 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р. та здійснити обчислення і перерахунок з 01.04.2019 р. основного розміру пенсії на підставі довідки ХР9902 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019р., що підлягає врахуванню для перерахунку пенсії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992р. №2262-Х-ІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військово? служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20,12.1991р. №2011- XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та" членів їх сімей", положень постанови КМУ від 30.08.20І7р, №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", із врахуванням розміру посадового окладу - 3260,00 грн., оклад за військовим званням -1020,00 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2140,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (65%) -4173,00 грн., надбавка за роботу , що передбачає доступ до державної таємниці 10% -326,00 грн., премія 95 % - 3097,00 грн. які передбачені згідно Постанови КМУ № 704, а всього із суми грошового забезпечення 14016,00 грн. В решті позовних вимог, відмовлено.
Відповідно до статті 78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
На виконання рішення Закарпатського окружного адміністративного суду у справі № 260/5366/21 від 21.12.2021 року. Головним управлінням здійснено перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року до 19.07.2021 року на підставі наданої довідки Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки ХР9902 з урахуванням виплачених сум.
Різниця пенсії за минулий час (з урахуванням виплачених сум) за період з 01.04.2019 року по 18.07.2021 року склала 165 416 грн. 14 коп.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, що перебували на військовій службі, та зокрема щодо виплати таких забезпечень (пенсій, тощо) є, зокрема, Закон України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХП).
Відповідно до статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» виплата пенсій, у тому числі додаткових пенсій, доплат, надбавок та підвищень до них, компенсаційних виплат, встановлених законодавством, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, забезпечується за рахунок коштів державного бюджету.
Водночас судом встановлено, що станом на 01.04.2019 Позивач не отримував пенсію по інвалідності, а отримував пенсійне забезпечення у відповідності до норм Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.1992 року «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за вислугу років, а отже здійснено перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 01.04.2019 року до 19.07.2021 року, саме до дати (зміненім) переходу на інший вид пенсійного забезпечення.
Так відповідно до статті 7 Закону № 2262-ХП. Особа має право вибору пенсії. Військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна -пенсія за їх вибором. У разі якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", призначається одна пенсія за її вибором.
При цьому різниця між розміром пенсії, на який особа має право відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", і розміром пенсії із солідарної системи відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка визначається в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, Фінансується за рахунок коштів державного бюджету.
На переконання суду, у спірних відносинах відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правові підстави для задоволення заявлених позовних вимог відсутні.
Згідно частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Статтею 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно частин першої третьої статі 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши належність, допустимість, достовірність вказаних вище доказів окремо, а також достатність і взаємний зв'язок цих доказів у їх сукупності, суд вважає, що відповідач довів законність оскаржуваних дій та рішення. Натомість доводи позивача є безпідставними та необґрунтованими, а тому позов не підлягає задоволенню.
Відповідно до встановлених статтею 139 КАС України правил розподілу судових витрат понесені позивачем витрати на сплату судового збору покладаються судом на нього.
Керуючись ст. ст. 5, 9, 19, 77, 243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (пл. Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська область,88008, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
СуддяЮ.Ю.Дору