Ухвала від 21.11.2022 по справі 200/4705/22

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відкриття провадження в адміністративній справі

21 листопада 2022 року Справа №200/4705/22

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Череповський Є.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Краматорської міської військової адміністрації (84313, Донецька область, м. Краматорськ, пл. Миру, 2, ЄДРПОУ 44691014), треті особи які не заявляють самостійних вимог: Спеціалізоване комунальне підприємство “Ритуальна служба” Краматорської міської ради (84302, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Залізнична, 8, ЄДРПОУ 03342942), Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №3” Краматорської міської ради (84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Героїв України, 17, ЄДРПОУ 01990810) про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту, -

ВСТАНОВИВ:

24.10.2022 року ОСОБА_1 звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Краматорської міської військової адміністрації, треті особи які не заявляють самостійних вимог: Спеціалізоване комунальне підприємство “Ритуальна служба” Краматорської міської ради, Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №3” Краматорської міської ради про визнання протиправним та не чинним нормативно-правового акту, в якому просить суд:

визнати Розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області Олександра Гончаренка “Про встановлення порядку огляду трупа працівниками закладів охорони здоров'я Краматорської територіальної громади” від 10.09.2022 року № 33 протиправним та нечинним.

Ухвалою суду від 01.11.2022 року позовну заву було залишено без руху.

15.11.2022 року на виконання вимог ухвали від 01.11.2022 року представником позивача було надано уточнену позовну заяву.

Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України, підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі не встановлено, тому вважаю за необхідне відкрити провадження у цій справі.

Відповідно до частини першої - дев'ятої статті 264 КАС України передбачено, що правила цієї статті поширюються на розгляд адміністративних справ щодо: 1) законності (крім конституційності) постанов та розпоряджень Кабінету Міністрів України, постанов Верховної Ради Автономної Республіки Крим; 2) законності та відповідності правовим актам вищої юридичної сили нормативно-правових актів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів владних повноважень.

Право оскаржити нормативно-правовий акт мають особи, щодо яких його застосовано, а також особи, які є суб'єктом правовідносин, у яких буде застосовано цей акт.

Нормативно-правові акти можуть бути оскаржені до адміністративного суду протягом всього строку їх чинності.

У разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений.

Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.

Оголошення має бути опубліковано не пізніш як за сім днів до підготовчого засідання, а у випадку, визначеному частиною десятою цієї статті, - у строк, визначений судом.

Якщо оголошення опубліковано своєчасно, вважається, що всі заінтересовані особи належним чином повідомлені про судовий розгляд справи. Скарги на судові рішення в цій справі заінтересованих осіб, якщо вони не брали участі у справі, залишаються без розгляду.

Адміністративна справа щодо оскарження нормативно-правових актів вирішується за правилами загального позовного провадження.

Суд може визнати нормативно-правовий акт протиправним (незаконним чи таким, що не відповідає правовому акту вищої юридичної сили) та нечинним повністю або в окремій його частині.

Так, крім вищевикладеного, суд вважає необхідним зазначити наступне.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ІХ, введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб.

Указами Президента України від 14 березня 2022 року № 133/2022, від 18 квітня 2022 року № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», від 22 квітня 2022 року № 259/2022, від 17 травня 2022 року № 341/2022 та від 12 серпня 2022 року № 573/2022, затверджених Законами України «Про продовження дії воєнного стану в Україні» від 15 березня 2022 року № 2119, від 21 квітня 2022 року № 2212, від 22 травня 2022 року № 2263 та від 15 серпня 2022 року № 2500-IX(відповідно), строк дії воєнного стану в Україні продовжено з 5 год 30 хв 26 березня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 квітня 2022 року строком на 30 діб, з 5 год 30 хв 25 травня 2022 року строком на 90 діб та з 5 год 30 хв 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.

Згідно з опублікованими Радою суддів України 02.03.2022 Рекомендаціями щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано за можливості відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів) та знімати їх з розгляду, зважати на те, що велика кількість учасників судових процесів не завжди мають змогу подати заяву про відкладення розгляду справи через залучення до функціонування критичної інфраструктури, вступ до лав Збройних сил України, територіальної оборони, добровольчих воєнних формувань та інших форм протидії збройної агресії проти України, або не можуть прибути в суд у зв'язку з небезпекою для життя.

При цьому, беручи до уваги вищезазначені рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, тимчасово до усунення вищезазначених обставин, на час існування небезпеки для учасників провадження, пов'язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.

Проте, Донецький окружний адміністративний суд продовжує свою роботу у дистанційному режимі.

Відповідно до частин четвертої, п'ятої, шостої статті 264 КАС України у разі відкриття провадження в адміністративній справі щодо оскарження нормативно-правового акта, суд зобов'язує відповідача опублікувати оголошення про це у виданні, в якому цей акт був або мав бути офіційно оприлюднений. Оголошення повинно містити вимоги позивача щодо оскаржуваного акта, реквізити нормативно-правового акта, дату, час і місце судового розгляду адміністративної справи.

Враховуючи предмет судового спору в даній адміністративній справі, суд вважає за необхідне здійснити розгляд даної справи в порядку загального позовного провадження з визначенням дати проведення підготовчого засідання після завершення воєнного стану, а також зобов'язати відповідача опублікувати оголошення про оскарження такого нормативно-правового акту у виданні, в якому цей нормативно-правовий акт був/мав бути офіційно оприлюднений.

Керуючись статтями 171, 173-175, 179, 256, 264 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя,-

УХВАЛИВ:

Відкрити провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Краматорської міської військової адміністрації, треті особи які не заявляють самостійних вимог: Спеціалізоване комунальне підприємство “Ритуальна служба” Краматорської міської ради, Комунальне некомерційне підприємство “Міська лікарня №3” Краматорської міської ради про визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акту.

Справа буде розглядатись одноособово суддею Череповським Є.В. в порядку загального позовного провадження.

Підготовче засідання провести впродовж 30 днів після завершення дії воєнного стану в Україні.

Про дату, час і місце судового засідання, учасників справи буде повідомлено додатково.

Зобов'язати Краматорську міьку військову адміністрацію в п'ятнадцятиденний строк з дня вручення цієї ухвали надати до Донецького окружного адміністративного суду:

- пояснення на підставі яких законодавчих актів приймалося спірне розпорядження

Зобов'язати Краматорську міьку військову адміністрацію опублікувати оголошення про оскарження Розпорядження начальника Краматорської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області Олександра Гончаренка “Про встановлення порядку огляду трупа працівниками закладів охорони здоров'я Краматорської територіальної громади” від 10.09.2022 року № 33; оголошення про відкриття провадження в адміністративній справі №200/4705/22; - у виданні, в якому цей нормативно-правовий акт був/мав бути офіційно оприлюднений, відповідно до вимог ст. 264 КАС України.

Встановити відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву та опублікування відповідного оголошення протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі.

Встановити третім особам 15 (п'ятнадцятиденний) строк з дня вручення даної ухвали для подання пояснень щодо обставин викладених у позові. У зазначений строк третя особа викладає свої аргументи і міркування на підтримку або заперечення проти позову, пояснення повинні відповідати вимогам частини другої - четвертої ст. 162 КАС України.

Повідомити учасників справи, що заяви по суті справи, заяви з процесуальних питань, клопотання, пояснення, додаткові письмові докази, висновки експертів, можуть бути ними подані в електронному вигляді на електронну пошту суду або через особистий кабінет в системі «Електронний суд».

Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду. До відзиву додаються: 1) докази, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача, якщо такі докази не надані позивачем; 2) документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи (частини 3, 4 статті 162 КАС України).

Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Позивач має право подати до суду відповідь на відзив протягом п'яти днів з дня отримання відзиву на позовну заяву, а відповідач - заперечення протягом п'яти днів з дня отримання відповіді на відзив. До відповіді на відзив та заперечень застосовуються правила, встановлені частинами другою - четвертою статті 162 КАС України.

Документи, що подаються у копіях повинні бути засвідчені належним чином згідно вимог діючого законодавства.

Учасники справи можуть отримати інформацію по справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет (веб-адреса сторінки: http://court.gov.ua/).

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту постановлення.

Суддя Є.В. Череповський