21 листопада 2022 року Справа № 160/12981/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луніної О.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
23.08.2022 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ41847154), в якій позивач просить:
- визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо не нарахування та не виплати на користь старшого інспектора Павлоградського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, майора внутрішньої служби ОСОБА_1 додаткової винагороди за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року у розмірі 70357,14 грн.;
- зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України нарахувати та виплатити на користь старшого інспектора Павлоградського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, майора внутрішньої служби ОСОБА_1 додаткової винагороди за період з 24.02.2022 року по 31.05.2022 року у розмірі 70 357,14 грн. відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року за № 168 (у редакції постанови від 24.03.2022 року).
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначила, що позивач проходила службу в Державній кримінально-виконавчій службі з 29.05.2012 по 17.06.2022 року. Під час звільненні зі служби за власним бажанням, з позивачем не проведено повний розрахунок, а саме, не виплачено додаткову винагороду визначену постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (зі змінами). Таку бездіяльність відповідача, позивач вважає протиправною та просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 29.08.2022 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи у письмовому провадженні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2022 року у задоволенні клопотання Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України про залучення третьої особи у справі № 160/12981/22 - відмовлено.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.09.2022 року у задоволенні клопотання Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в адміністративній справі № 160/12981/22 за позовом ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовлено.
13.09.2022 року до суду надійшов від Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог та зазначив, що позивач 17.06.2022 року звільнена зі служби за власним бажанням з посади старшого інспектора Павлоградського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області. На дату звільнення Центром пробації дотримано вимоги глави 22 розділу ІІ Порядку, на дату звільнення з позивачем проведено повний розрахунок належних сум. Під час проходження служби позивач не залучалась до виконання завдань, передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану» заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави, не несла службу у розумінні Закону України «Про Національну поліцію», а виконувала свої службові обов'язки, пов'язані з реалізацією завдань та функцій пробації відповідно до посадової інструкції, Положення про Павлоградський районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області та Колективного договору, а тому, правові підстави для виплати позивачеві додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (зі змінами) - відсутні. Крім того, Центр пробації звернувся до Міністерства юстиції України з листом стосовно надання роз'яснень щодо поширення постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану» (зі змінами) на осіб начальницького складу Центру пробації. Міністерство юстиції України надало роз'яснення наступного змісту: «При підготовці проєкту постанови Кабінету Міністрів України від 22.03.2022 № 350, фінансово-економічні розрахунки здійснені за бюджетною програмою 3601020 «Виконання покарань установами і органами Державної кримінально-виконавчої служби», водночас утримання персоналу Державної установи «Центр пробації», здійснюється за бюджетною програмою 3601030 «Забезпечення діяльності органів пробації». Тобто, при підготовці змін до постанови Кабінету Міністрів України № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» коли перелік було доповнено особами рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, кошти для виплати додаткової винагороди особам начальницького складу Центру пробації не передбачались. Також, відповідач зазначає, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 11.03.2022 № 213-р Дніпропетровська область була включена до переліку територій, на яких надається допомога в рамках програми «єПідтримка» з 11.03.2022. У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 01.07.2022 № 754 «Про внесення змін до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168». Після внесених змін, установлено, що на період дії воєнного стану особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби в межах територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебувають в тимчасові окупації, оточенні (блокуванні), виплачується додаткова винагорода в розмірі до 30000 гривень пропорційно в розрахунку на місяць (крі осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць), а тим з них, які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів (у тому числі військовослужбовцям строкової служби), - розмір цієї додаткової винагороди збільшується до 100 000 гривень в розрахунку пропорційно часу участі у таких заходах. Відповідно до наказу № 75 від 25.04.2022 Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 24 травня 2022 року» (зі змінами), місто Павлоград Дніпропетровської області не включений до переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). А тому, на переконання відповідача. у позивача відсутнє право на отримання додаткової винагороди.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно зі ст. 258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Частинами 5, 8 статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
За викладених обставин, відповідно до вимог ст.ст. 258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 з 29.05.2012 по 17.06.2022 року проходила службу в Державній кримінально-виконавчій службі України, а саме, в Павлоградському районному відділі філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області.
Наказом Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України № 199/к від 07.06.2022 року майор внутрішньої служби ОСОБА_1 з 17.06.2022 звільнена зі служби з посади старшого інспектора Павлоградського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області відповідно до п. 5 ст. 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію» - за власним бажанням.
19.07.2022 року позивач звернулась до Південно-Східного міжрегіонального управління Державної кримінально-виконавчої служби України та до Філії Центру пробації у Дніпропетровській області із заявою про виплату їй усіх сум, які належні позивачу при звільненні, а саме, додаткову винагороду в розмірі 30000 гривень щомісячно за період з 24 лютого по 31 травня 2022 року.
Державна установа «Центр пробації» Міністерства юстиції України листом від 29.07.2022 року, у відповідь на заяву ОСОБА_1 , повідомила позивача про те, що вона проходила службу на посаді старшого інспектора Павлоградського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» Дніпропетровської області та не залучалась до виконання завдань, передбачених Законом України «Про правовий режим воєнного стану», заходів і повноважень, необхідних для забезпечення оборони України, захисті безпеки населення і інтересів держави, не несла службу в розумінні Закону України «Про Національну поліцію», а виконувала свої службові обов'язки, пов'язані з реалізацією завдань та функцій пробації, відповідно до посадової інструкції, Положення про Павлоградський районний відділ філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області та Колективного договору, дія якого поширюється на осіб рядового і начальницького складу Державної установи «Центр пробації», а тому правові підстави для виплати додаткової винагороди, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім?ям під час дії воєнного стану» (зі змінами), відсутні.
Позивач, вважаючи, що їй протиправно не виплачено додаткову винагороду за службу в умовах воєнного стану, звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Закон України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII визначає зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Умовами статті 2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено. що Правовою основою введення воєнного стану є Конституція України, цей Закон та указ Президента України про введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях, затверджений Верховною Радою України.
24.02.2022 року Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 введено воєнний стан на території України з 24.02.2022 року строком на 30 діб.
14.03.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №133/2022 воєнний стан на території України продовжено з 26.03.2022 року строком на 30 діб.
18.04.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №259/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.04.2022 року строком на 30 діб.
17.05.2022 року Указом Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» №341/2022 воєнний стан на території України продовжено з 25.05.2022 року строком на 90 діб.
На виконання Указів Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та № 69/2022 року «Про загальну мобілізацію» Кабінет Міністрів України 28.02.2022 року прийняв Постанову № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Відповідно до пункту першого постанови Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року (далі - Постанова № 168) на період дії воєнного стану військовослужбовцям Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Головного управління розвідки Міністерства оборони, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, Управління державної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної спеціальної служби транспорту, військовим прокурорам Офісу Генерального прокурора, особам рядового і начальницького складу Державної служби з надзвичайних ситуацій, співробітникам Служби судової охорони, особам начальницького складу управління спеціальних операцій Національного антикорупційного бюро та поліцейським, а також особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно.
Таким чином, відповідно до пункту 1 Постанови № 168 особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми єПідтримка, виплачується додаткова винагорода в розмірі 30 000 гривень щомісячно.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року «Про затвердження переліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога застрахованим особам в рамках Програми «єПідтримка» затверджено перелік адміністративно-територіальних одиниць, на території яких платникам єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, які перебувають на обліку на відповідній території, може надаватися допомога в рамках Програми «єПідтримка».
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 213-р від 11.03.2022 року внесено зміни у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року та доповнено його позицією «Дніпропетровська область».
Матеріалами справи підтверджено, що позивач проходила службу як особа рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в Павлоградському районному відділі філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, що розташована на території Дніпропетровської області.
Також судом встановлено, що додаткову винагороду, передбачену постановою КМУ від 28.02.2022 року № 168, позивачу не нараховано та не виплачено.
Відповідно до листа Міністерства юстиції України від 20.05.2022 №38144/16.3.2/32-22 виплата винагород здійснюється органом, установою за місцем постійного проходження служби особи рядового чи начальницького складу, де він призначений на штатну посаду, на підставі наказів такого органу, установи, в межах асигнувань, передбачених у кошторисі органу, установи, при цьому рішення щодо виплати такої винагороди керівникам органів та установ приймається за погодженням Державного секретаря.
Крім того, у вищевказаному листі Міністерства юстиції України зазначено, що розмір додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу, які несуть службу в органах і установах, визначається пропорційно та виплачується за фактичний час несення служби, розрахований у годинах, в розрахунковому (у годинах) місячному періоді проходження служби (24 години на добу).
Водночас, суд зазначає, що приписами Постанови № 168 передбачено щомісячне нарахування додаткової винагороди особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які несуть службу в органах і установах зазначеної Служби, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка».
При цьому, 01.07.2022 постановою КМУ №754 внесено зміни до пункту 1Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. N 168, а саме в абзаці першому:… після слова «щомісячно» доповнено словами «(крім осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, яким така винагорода виплачується пропорційно часу проходження служби в розрахунку на місяць)».
Постанова №754 про внесення змін стосовно пропорційної виплати додаткової винагороди особам, що несуть службу в установах кримінально-виконавчої служби застосовується з 01.06.2022.
Таким чином, з 11.03.2022 року, з часу внесення змін у додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України № 204-р від 06.03.2022 року та доповнено його позицією «Дніпропетровська область», по 31.05.2022 року, позивач має право на отримання щомісячної додаткової винагороди у розмірі 30000 грн.
При цьому, суд вважає безпідставними посилання відповідача на лист Мін'юсту, оскільки роз'яснення Мінюсту мають рекомендаційний характер.
Разом з тим, позовні вимоги щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди за період з 24.02.2022 по 10.03.2022 року, не підлягають задоволенню, враховуючи, що у цей період Дніпропетровська область не була віднесена до перліку адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми «єПідтримка»
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що бездіяльність відповідача щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 додаткової винагороди, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року є протиправною, а порушені права позивача слід відновити шляхом зобов'язання Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України» нарахувати та виплатити на користь ОСОБА_1 додаткової винагороди в розмірі, що передбачений Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року з врахуванням фактично виплачених сум.
Стосовно вимог позивача про нарахування та виплату додаткової винагороди у визначеному позивачем розмірі 70357,14 грн., то суд вважає їх безпідставними, оскільки суд не може перебирати на себе функції органу що здійснює безпосереднє нарахування та виплату грошового забезпечення.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій. Натомість, позивачем доведено та підтверджено належними доказами обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що позовна заява підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Частиною 3 статті 139 КАС України, суд передбачено, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
При зверненні до суду позивачем сплачено суду судового збору у розмірі 992,40 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією №0.0.2652130201.1 від 23.08.2022 року на суму 992, 40 грн.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено частково, сплачений судовий збір за подачу позову до суду в сумі 661,60 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України щодо не нарахування та не виплати на користь старшого інспектора Павлоградського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, майора внутрішньої служби ОСОБА_1 додаткової винагороди, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року.
Зобов'язати Державну установу «Центр пробації» Міністерства юстиції України вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 41847154) нарахувати та виплатити на користь старшого інспектора Павлоградського районного відділу філії Державної установи «Центр пробації» у Дніпропетровській області, майора внутрішньої служби ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) додаткову винагороду, що передбачена Постановою Кабінету Міністрів України № 168 від 28.02.2022 року за період з 11.03.2022 року по 31.05.2022 року.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної установи «Центр пробації» Міністерства юстиції України (вул. Юрія Іллєнка, 81, м. Київ, 04050, код ЄДРПОУ 41847154) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати з оплати судового збору у сумі 661,60 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.С. Луніна