Справа № 2а-7220/10/1570
09 липня 2010 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Тарасишина О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 діючого в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, відкритого акціонерного товариства «Шляхбуд»за участю третіх осіб: начальника Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, голови правління ВАТ «Шляхбуд»ОСОБА_3, відділу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 діючого в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, відкритого акціонерного товариства «Шляхбуд»за участю третіх осіб: начальника Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, голови правління ВАТ «Шляхбуд»ОСОБА_3, відділу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
У відповідності до п.1 ч.1 ст. З Кодексу адміністративного судочинства України, справу адміністративної юрисдикції визначено як публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно з п.1 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється, зокрема, на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
В розумінні ст. 17 КАС України, справою адміністративної юрисдикції може бути спір, який виник між кількома суб'єктами стосовно їхніх прав та обов'язків у конкретних правових відносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо уповноважений владно керувати поведінкою іншого суб'єкта, а цей суб'єкт відповідно зобов'язаний виконувати вимоги та приписи такого владного суб'єкта. Єдиною ознакою суб'єкта владних повноважень є здійснення ним владних управлінських функцій і при цьому ці функції повинні здійснюватись ним саме у тих правовідносинах, у яких виник спір.
Відповідно до ч. 1. ст. 15 ЦПК України суди цивільної юрисдикції розглядають справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин.
Як вбачається з позовної заяви ОСОБА_1 між ним та Відповідачами існує спір про, право позивача та членів його родини на реєстрацію місця проживання.
Правовідносини, що існують між сторонами у даній справі не засновані на адміністративному або іншому владному підпорядкуванні, здійсненні управлінських чи контролюючих функцій відповідачами по відношенню до Позивача, а владні управлінські функції, навіть і притаманні відповідачам у певних правовідносинах, не здійснюються ними у тих правовідносинах, у яких в даному випадку виник спір.
Спірні правовідносини за своєю природою є житловими правовідносинами і регулюються Житловим кодексом Української PCP, статтею 1 якого закріплюється право громадян на житло, а статтею 2 -регулювання житлових відносин з метою забезпечення гарантованого Конституцією України права громадян на житло як завдання житлового законодавства.
Відповідно до ч.2 ст.4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Таким чином, дана справа не є публічно-правовим спором і не підпадає під визначення справи адміністративної юрисдикції (адміністративна справа), яке наведене у п.1 ч.1 ст.3 КАСУ, оскільки вимоги позивача не стосуються захисту його прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку відповідачів. Компетенція адміністративних судів, встановлена ст. 17 КАСУ, на цей спір не поширюється.
Також слід зазначити, що відкрите акціонерне товариство «Шляхбуд»не здійснює владних управлінських функцій щодо врегулювання цього спору, а отже не має встановлених нормами КАС України ознак суб'єкта владних повноважень. Отже, спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки не містить ознак публічно-правового спору.
Тому позовна заява ОСОБА_1 діючого в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, відкритого акціонерного товариства «Шляхбуд»за участю третіх осіб: начальника Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, голови правління ВАТ «Шляхбуд»ОСОБА_3, відділу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки ці правовідносини врегульовані цивільно-процесуальним законодавством України.
Згідно вимог п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи викладене, приймаючи до уваги те, що ОСОБА_1 звернувся до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, відкритого акціонерного товариства «Шляхбуд»за участю третіх осіб: начальника Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, голови правління ВАТ «Шляхбуд»ОСОБА_3, відділу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради щодо визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, позов ОСОБА_4 не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки ці правовідносини врегульовані цивільно-процесуальним законодавством України (ця справа належить до компетенції місцевих загальних судів у порядку ЦПК України), суд вважає у відкритті адміністративного судочинства позивачу слід відмовити та повернути позов з усіма доданими до нього матеріалами відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України, у зв'язку з тим, що для даних правовідносин законом встановлений інший порядок судового провадження.
Керуючись ст. 109, 158-160, 165 КАС України, суддя,-
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 діючого в інтересах неповнолітнього ОСОБА_2 до Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, відкритого акціонерного товариства «Шляхбуд»за участю третіх осіб: начальника Малиновського РВ ОМУ ГУМВС України в Одеській області, голови правління ВАТ «Шляхбуд»ОСОБА_3, відділу опіки та піклування Малиновської районної адміністрації Одеської міської ради про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, позов повернути позивачу.
Ухвалу може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання до Одеського окружного адміністративного суду заяви про апеляційне оскарження протягом п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали, а також подання апеляційної скарги до Одеського окружною адміністративного суду протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження
Суддя О.М. Тарасишина