ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
08.11.2022Справа № 910/5577/22
За позовом Павлівської сільської ради Болградського району Одеської області
до Міністерства юстиції України
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державне підприємство "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві"
про визнання протиправним та скасування наказу
Суддя Котков О.В.
Секретар судового засідання Дяченко Я.А.
Представники учасників справи:
від позивача Танцюра О.А.;
від відповідача Колток О.М.;
від третьої особи не з'явилися.
В судовому засіданні 08.11.2022 року, відповідно до положень ст. 233, 240 Господарського процесуального кодексу України, було оголошено вступну та резолютивну частину рішення, повідомлено представників позивача та відповідача, що повне рішення буде складено 21.11.2022 року.
06 липня 2022 року до Господарського суду міста Києва від Павлівської сільської ради Болградського району Одеської області (позивач) надійшла позовна заява б/н від 24.06.2022 року до Міністерства юстиції України (відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу Міністерства юстиції України № 2105/5 від 26.05.2022 року "Про задоволення скарги".
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що рішеннями від 08.10.2020 року № 60856402, № 60856230, № 60855774 державним реєстратором Павлівської сільської ради Бузаджи Ангеліни Валеріївни до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено записи про право комунальної власності на земельні ділянки із кадастровими номерами 5120485200:01:001:0001, 5120482100:01:002:0013, 5120482100:01:002:0014, які були скасовані наказом Міністерства юстиції України № 2105/5 від 26.05.2022 року "Про задоволення скарги" Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві". Позивача про розгляд скарги Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" не було повідомлено, чим було порушено його права на участь у розгляді відповідної скарги, наданні своїх пояснень та доказів на їх підтвердження. Крім того, при розгляді скарги Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" відповідачем порушено строк розгляду скарги.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.07.2022 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/5577/22, ухвалено розгляд справи здійснювати у порядку загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 11.08.2022 року та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача - Державне підприємство "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві".
02.08.2022 року через відділ діловодства суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач проти позовних вимог заперечив, посилаючи на правомірність оскаржуваного наказу та належне повідомлення позивача про розгляд скарги. Крім того, у прохальній частині відзиву відповідач просить поновити строк для подання відзиву.
Щодо поновлення строку на подання відзиву суд зазначає наступне.
Так, ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.07.2022 року встановлено відповідачу строк у п'ятнадцять днів з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позов.
Як вбачається з рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення № 0105492549289 ухвалу Господарського суду міста Києва від 11.07.2022 року у справі № 910/5577/22 вручено уповноваженому представнику відповідача - 18.07.2022 року.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Тобто, строк для надання відзиву на позовну заяву до 02.08.2022 року (включно).
Отже, відзив на позовну заяву поданий відповідачем у встановлений судом строк, тому підстави для його поновлення відсутні.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.08.2022 року підготовче засідання відкладено на 06.09.2022 року.
За ч. 4 ст. 233 Господарського процесуального кодексу України ухвали суду, які оформлюються окремим документом, постановляються в нарадчій кімнаті, інші ухвали суд може постановити, не виходячи до нарадчої кімнати.
Так, в підготовчому засіданні 06.09.2022 року судом постановлено ухвалу про закриття підготовчого провадження, яка занесена до протоколу судового засідання, та призначено справу № 910/5577/22 до судового розгляду по суті на 04.10.2022 року.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.10.2022 року розгляд справи відкладено на 08.11.2022 року.
В судовому засіданні 08.11.2022 року представник позивача позовні вимоги підтримав та просив суд задовольнити позов. Представник відповідача проти задоволення позову заперечив та просив відмовити в задоволені позову в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників учасників справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва, -
Наказом Міністерства юстиції України № 2105/5 від 26.05.2022 року відповідно до частини третьої статті 26, підпунктів «а», «г» пункту 2 частини шостої статті 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» задоволено скаргу Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві", скасовано рішення від 08.10.2021 року № 60856402, 60856230, 60855774, прийняті державним реєстратором Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліни Валеріївни (п. 2) та тимчасово блоковано доступ державному реєстратору Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліні Валеріївні до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) місяць (п. 3). Виконання пункту 2 наказу покладено на Офіс протидії рейдерству, пункту 3 - Державне підприємство «Національні інформаційні системи».
Підставою для прийняття вказаного наказу був висновок центральної Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції від 03.02.2022 року за результатами розгляду скарги Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" від 22.11.2021 року, зареєстровану в Міністерстві юстиції України 10.12.2021 року за № СК-3642-21.
Спір у справі виник у зв'язку з порушенням відповідачем, на думку позивача, порядку розгляду скарги Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві", у зв'язку з чим позивач вказує на підстави для скасування наказу Міністерства юстиції України № 2105/5 від 26.05.2022 року.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відповідно до статті 8 Конституції України, в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Статтею 55 Конституції України встановлено, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Правосуддя в Україні здійснюють виключно суди. Юрисдикція судів поширюється на будь-який юридичний спір та будь-яке кримінальне обвинувачення (стаття 124 Конституції України).
Частиною 1 ст. 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Частиною 2 наведеної статті визначені способи захисту цивільних прав та інтересів, якими є, зокрема, визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб (п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 20 Цивільного кодексу України право на захист особа здійснює на свій розсуд.
З огляду на положення ст. 20 Цивільного кодексу України та принцип диспозитивності господарського судочинства (ст. 14 ГПК України), позивач має право вільно обирати способи захисту порушеного права чи інтересу.
За Державним підприємством «Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві», яке підпорядковане Міністерству аграрної політики України, зареєстровано право постійного користування земельними ділянками, які відносяться до земель державної власності, а саме:
- 5120485200:01:001:0001, площа земельної ділянки 693,8848 га, дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 31.03.2020, номер запису про право (в державному реєстрі прав) 39996177;
- 5120482100:01:002:0014, площа земельної ділянки 313,2355 га, дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 14.04.2020, номер запису про право (в державному реєстрі прав) 39983756;
- 5120482100:01:002:0013, площа земельної ділянки 31.3265 га, дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 14.04.2020, номер запису про право (в державному реєстрі прав) 39983941.
08.10.2021 року державним реєстратором Павлівської сільської ради Арцизького району Бузаджи Ангіліною Валеріївною проведено державну реєстрацію, право комунальної власності на земельні ділянки за Павлівською сільською радою, з наступними кадастровими номерами:
- 5120485200:01:001:0001, площа земельної ділянки 693,8848 га, форма власності комунальна, дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 06.10.2021, номер запису про право (в державному реєстрі прав) 44394170, орган, що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області. Державний реєстратор: Бузаджи Ангеліна Валерїївна, Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області, Одеська обл. Підстава для державної реєстрації: розділ І, п. 4, п.п. 58, абзац сімнадцятий Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, серія та номер: 1423-ІХ, виданий 28.04.2021, видавник: Верховна Рада України; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 208-УІІІ, виданий 05.10.2021, видавник: Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області. Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 60856402 від 08.10.2021;
- 5120482100:01:002:0014, площа земельної ділянки 313,2355 га, форма власності комунальна, дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 06.10.2021, номер запису про право (в державному реєстрі прав), 44393977, орган, що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області. Державний реєстратор: Бузаджи Ангеліна Валеріївна, Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області, Одеська обл. Підстава для державної реєстрації: розділ І, п. 4, п.п. 58, абзац сімнадцятий Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, серія та номер: 1423-ІХ, виданий 28.04.2021, видавник: Верховна Рада України; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 208-УІІІ, виданий 05.10.2021, видавник: Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області. Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер; 60856230 від 08.10.2021;
- 5120482100:01:002:0013, площа земельної ділянки 31,3265 га, форма власності комунальна, дата державної реєстрації права (в державному реєстрі прав) 06.10.2021, номер запису про право (в державному реєстрі прав), 44393548, орган, що здійснив державну реєстрацію права (в державному реєстрі прав) Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області. Державний реєстратор: Бузаджи Аигеліна Валерїївна, Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області, Одеська обл. Підстава для державної реєстрації: розділ І, п. 4, п.п. 58, абзац сімнадцятий Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин, серія та номер: 1423-IX, виданий 28.04.2021, видавник: Верховна Рада України; рішення органу місцевого самоврядування, серія та номер: 208-УІІІ, виданий 05.10.2021, видавник: Павлівська сільська рада Арцизького району Одеської області. Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 60855774 від 08.10.2021.
Отже, на підставі вищезазначених рішень державного реєстратора Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліни Валеріївни проведена державна реєстрація переходу права державної власності у комунальну до Павлівської сільської ради.
Вказана державна реєстрація проведена на підставі абзацу сімнадцятого підпункту 58 пункту 4 розділу 1 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» та рішення Павлівської сільської ради від 05.10.2021 року № 208-VIII щодо врегулювання питання подальшого використання окремих земельних ділянок на території Павлівської сільської територіальної громади.
При цьому, відповідно до листа від 12.11.2021 року Головного управління Держгеокадастру у Одеській області, останнім не видавались накази про передачу земель 5120485200:01:001:0001, площа земельної ділянки 693,8848 га, 5120482100:01:002:0014, площа земельної ділянки 313,2355 га та 5120482100:01:002:0013, площа земельної ділянки 31,3265 га, із державної в комунальну власність.
Державне підприємство "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" (скаржник) звернулося до Міністерства юстиції України зі скаргою від 22.11.2021 року, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 10.12.2021 року за № СК-3642-21 (далі - скарга) на рішення від 08.10.2021 № 60856402, 60856230, 60855774, прийняте державним реєстратором Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліною Валеріївною, на підставі яких припинено право державної власності на земельні ділянки та зареєстровано право комунальної власності на них за Павлівською сільською радою Болградського району Одеської області.
За результатами розгляду скарги Колегія Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України на підставі Висновку центральної Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України 03.02.2022 року рекомендувала скаргу Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" від 22.11.2021 року задовольнити в повному обсязі та скасувати рішення від 08.10.2021 року № 60856402, 60856230, 60855774, прийняті державним реєстратором Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліни Валеріївни.
Відповідно до Висновку Колегії від 03.02.2022 року скаргу було задоволено з мотивів того, що оскаржувані рішення є протиправними, оскільки реєстрація проведена без рішення власника майна на передачу земельних ділянок, рішення набувача права про надання згоди на передачу земельних ділянок, а також без акту приймання-передачі таких земельних ділянок; на момент прийняття оскаржуваних рішень були підстави для зупинення розгляду заяв, а також відмови у державній реєстрації прав, оскільки для такої реєстрації заявником не було подано рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єктів нерухомого майна з державної у комунальну власність, рішення правонабувача майна, уповноваженого ним органу про надання згоди на передачу об'єктів нерухомого майна, а також акта приймання- передачі таких об'єктів нерухомого майна.
26.05.2022 року Міністерством юстиції України на підставі Висновку центральної Колегії видано Наказ № 2105/5 "Про задоволення скарги", яким задоволено скаргу Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві", скасовано рішення від 08.10.2021 року № 60856402, 60856230, 60855774, прийняті державним реєстратором Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліни Валеріївни та тимчасово блоковано доступ державному реєстратору Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліні Валеріївні до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно строком на 1 (один) місяць.
Позивач вважає Наказ № 2105/5 від 26.05.2022 року протиправним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки скаргу Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" від 22.11.2021 року розглянуто з порушенням встановленого Порядком розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1128 строку та за належного повідомлення позивача про дату, час та місце розгляду скарги, у зв'язку з чим останній був позбавлений можливості бути присутнім при розгляді скарги та подати письмові пояснення, що, за твердженням позивача, є додатковою підставою для скасування наказу міністерства та висновку комісії в судовому порядку.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (надалі - Закон), відповідно до ст. 2 якого державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (надалі - державна реєстрація прав) - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону організаційну систему державної реєстрації прав становлять: 1) Міністерство юстиції України та його територіальні органи; 2) суб'єкти державної реєстрації прав: виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, Київська, Севастопольська міські, районні, районні у містах Києві та Севастополі державні адміністрації; 3) державні реєстратори прав на нерухоме майно (далі - державні реєстратори).
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 2 Закону заявник: власник, інший правонабувач, сторона правочину, у яких виникло, перейшло чи припинилося речове право, або уповноважені ними особи - у разі подання документів для проведення державної реєстрації набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону загальними засадами державної реєстрації прав є: 1) гарантування державою об'єктивності, достовірності та повноти відомостей про зареєстровані права на нерухоме майно та їх обтяження; 2) обов'язковість державної реєстрації прав у Державному реєстрі прав; 2-1) одночасність вчинення нотаріальної дії з нерухомим майном, об'єктом незавершеного будівництва та державної реєстрації прав; 3) публічність державної реєстрації прав; 4) внесення відомостей до Державного реєстру прав виключно на підставах та в порядку, визначених цим Законом; 5) відкритість та доступність відомостей Державного реєстру прав.
Положеннями ч. 2-4 ст. 3 Закону визначено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 26 Закону за результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав.
Статтею 27 Закону визначено перелік підстав для державної реєстрації прав. Так, відповідно до п. 1, 6, 9, 13, 14 ч. 1 ст. 27 Закону державна реєстрація права власності та інших речових прав, крім державної реєстрації права власності на об'єкт незавершеного будівництва, проводиться на підставі, зокрема:
- укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації, чи його дубліката;
- свідоцтва про право власності на нерухоме майно, виданого до 1 січня 2013 року органом місцевого самоврядування або місцевою державною адміністрацією, чи його дубліката;
- судового рішення, що набрало законної сили, щодо набуття, зміни або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно;
- рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність;
- інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст. 37 Закону рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.
Міністерство юстиції України розглядає скарги: 1) на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір); 2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.
Порядок розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України 27.12.2015 року за № 1128 затверджено Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації (надалі - Порядок № 1128), який визначає процедуру розгляду відповідно до Законів України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» та «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту (надалі - суб'єкт оскарження), що здійснюється Мін'юстом та його територіальними органами (надалі - суб'єкт розгляду скарги).
Пунктом 9 Порядку № 1128 зазначено, що під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації Мін'юст чи відповідний територіальний орган встановлює наявність обставин, якими обґрунтовано скаргу, та інших обставин, які мають значення для її об'єктивного розгляду, зокрема шляхом перевірки відомостей, що містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно чи Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - реєстри), у разі необхідності витребовує документи (інформацію) і вирішує:
1) чи мало місце рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту;
2) чи було оскаржуване рішення, дія або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіального органу Мін'юсту прийнято, вчинено на законних підставах;
3) чи належить задовольнити скаргу у сфері державної реєстрації або відмовити в її задоволенні;
4) чи можливо поновити порушені права або законні інтереси скаржника іншим способом, ніж визначено ним у скарзі у сфері державної реєстрації;
5) які рішення підлягають скасуванню або які дії, що випливають з факту скасування рішення або з факту визнання оскаржуваних дій або бездіяльності протиправними, підлягають вчиненню.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 1128 за результатами розгляду скарги у сфері державної реєстрації, у тому числі колегіально, Мін'юст чи відповідний територіальний орган приймає рішення про задоволення скарги у сфері державної реєстрації або про відмову в її задоволенні з підстав, передбачених законом.
Пунктом 40 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 року № 1127 (у редакції, чинний на момент прийняття оскаржуваних рішень), (далі - Порядок № 1127) визначено, що державна реєстрація прав проводиться на підставі документів, необхідних для відповідної реєстрації передбачених законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (у редакції, чинний на момент прийняття оскаржуваних рішень) (надалі - Закон), іншими законами України та Порядком № 1127.
Пунктом 62 Порядку № 1127 встановлено, що для державної реєстрації права власності на підставі рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єкта нерухомого майна з державної у комунальну власність чи з комунальної у державну власність або з приватної у державну чи комунальну власність відповідно до Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» також подаються:
- рішення правонабувача майна, уповноваженого ним органу про надання згоди на передачу об'єкта нерухомого майна;
- акт приймання-передачі такого об'єкта нерухомого майна.
Частиною третьою статті 10 Закону встановлено, що державний реєстратор, зокрема, перевіряє документи на наявність підстав для проведення реєстраційних дій, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, зупинення державної реєстр прав, відмови в державній реєстрації прав та приймає відповідне рішення.
До порядку державної реєстрації прав віднесено, зокрема, перевірку документів та/або відомостей Державного реєстру прав, відомостей реєстрів (кадастрів), автоматизованих інформаційних систем на наявність підстав для зупинення розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав та прийняття відповідних рішень; прийняття рішення про державну реєстрацію прав (у разі відсутності підстав розгляду заяви, зупинення державної реєстрації прав, відмови у проведенні державної реєстрації прав (пункти 4, 5 частини першої статті 18 Закону).
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 23 Закону розгляд заяви про державну реєстрацію прав може бути зупинено у випадку подання документі: для державної реєстрації прав не в повному обсязі, передбаченому законодавством.
Пунктом 4 частини першої статті 24 Закону встановлено, що якщо подані документи не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяження, що є підставою для відмови у державній реєстрації прав. За наявності підстав для відмови в державній реєстрації прав державний реєстратор приймає рішення про відмову в державній реєстрації прав (частина друга статті 24 Закону).
Відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини шостої статті 37 Закону за результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України приймає мотивоване рішення про задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення, зокрема, про скасування рішення про державну реєстрацію прав.
З огляду на те, що на момент прийняття оскаржуваних рішень були підстави для зупинення розгляду заяв, а також відмови у державній реєстрації прав, оскільки для такої реєстрації заявником не було подано рішення власника майна, уповноваженого ним органу про передачу об'єктів нерухомого майна з державної у комунальну власність, рішення правонабувача майна, уповноваженого ним органу про надання згоди на передачу об'єктів нерухомого майна, а також акта приймання-передачі таких об'єктів нерухомого майна, суд дійшов висновку, що Колегією правомірно видано Наказ № 2105/5 від 26.05.2022 року, оскільки рішення від 08.10.2021 року № 60856402, 60856230, 60855774, прийняті державним реєстратором Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліни Валеріївни з порушенням вимог статей 10, 18, 23, 24, Закону, а також пунктів 40, 62 Порядку № 1127.
Відповідно до п. 10 Порядку № 1128 для розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально Мін'юст чи відповідний територіальний орган запрошує скаржника, державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації, територіальний орган Мін'юсту, рішення, дія або бездіяльність яких оскаржується, а також інших заінтересованих осіб, зазначених у скарзі у сфері державної реєстрації або встановлених відповідно до відомостей реєстрів. Відсутність осіб, визначених абзацом першим цього пункту, під час розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально не є перешкодою для її розгляду. Розгляд скарг у сфері державної реєстрації колегіально під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України відповідно до Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб", проводиться з урахуванням обмежень, встановлених відповідним рішенням Кабінету Міністрів України.
Як зазначає позивач, його, як зацікавлену особу, про засідання Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарги Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" від 22.11.2021 року, яке відбулося 03.02.2022 року належним чином не повідомлено.
Так, відповідно до пункту 11 Порядку № 1128 Мін'юст чи відповідний територіальний орган своєчасно, але не пізніше ніж за два дні до дня розгляду скарги у сфері державної реєстрації колегіально повідомляє особам, визначеним у пункті 10 цього Порядку, про час і місце засідання колегії шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Мін'юсту та додатково одним з таких способів:
1) телефонограмою (якщо номер телефону зазначено у скарзі у сфері державної реєстрації, повідомлено заінтересованою особою або встановлено з інших офіційних джерел);
2) засобами електронної пошти (якщо адресу електронної пошти зазначено у скарзі у сфері державної реєстрації, доданих до неї документах, повідомлено заінтересованою особою або встановлено з інших офіційних джерел).
З матеріалів справи вбачається, що Міністерством юстиції України на офіційному веб-сайті Міністерства юстиції України було розміщено оголошення, що 03 лютого 2022 року за адресою: м. Київ, вул. Євгена Сверстюка 15, в Офісі протидії рейдерству відбудеться засідання Колегії Міністерства юстиції України з розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації, територіальних органів Міністерства юстиції
Запрошуються скаржники/їх представники, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, територіальний орган Мін'юсту, рішення, дія або бездіяльність яких оскаржується та заінтересовані особи/їх представники, зокрема для розгляду скарги:
«на 10 год. 50 хв. розгляд скарги Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" від 22.11.2021, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 10.12.2021 за № СК-3642-21.
Тип об'єкта нерухомого майна: земельна ділянка з кадастровим номером 5120482100:01:002:0014.
Суб'єкт оскарження: державний реєстратор Павлівської сільської ради Арцизького району Одеської області Бузаджи Ангеліна Валеріївна.
Заінтересована сторона:
ПАВЛІВСЬКА СІЛЬСЬКА РАДА АРЦИЗЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ 04380910
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АРЦИЗ-СОЛАР" 41298450 .
ДЕРЖАВА В ОСОБІ ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ 39765871».
Крім того, 31.01.2022 року на електронну пошту позивача pavlovkas@ukr.net було направлено лист від 31.01.2022 року № 12137/33.2.1/33-22, в якому повідомлялось про дату, час та місце засідання Центральної Колегії Міністерства юстиції України.
Судом встановлено, що з наявних у матеріалах справи доказів слідує, що позивач був повідомлений про дату, час та місце розгляду скарги, тому твердження позивача про неповідомлення його про дату, час та місце розгляду скарги є необгрунтованими та такими, що спростовуються наявними у матеріалах справи доказами.
Щодо строку розгляду скарги суд зазначає наступне.
Розгляд скарги у сфері державної реєстрації здійснюється у строки, встановлені Законом України "Про звернення громадян".
Відповідно до ч. 3 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю. Рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України протягом 15 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю. У разі якщо розгляд та вирішення скарги потребують перевірки діяльності державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав, а також залучення скаржника чи інших осіб, Міністерство юстиції України та його територіальні органи можуть подовжити строки розгляду та вирішення скарги, повідомивши про це скаржника. При цьому загальний строк розгляду та вирішення скарги не може перевищувати 45 календарних днів.
Так, скарга Державного підприємства "Одеське обласне підприємство по племінній справі в тваринництві" надійшла до Міністерства юстиції України 10.12.2021 року, а оскаржуваний наказ № 2105/5 прийнятий 26.05.2022, тобто зі спливом встановлено строку для розгляду скарги.
В даному випадку суд приймає до уваги висновки Верховного Суду, викладені у постанові від 29.04.2020 року у справі № 826/15358/17, що «… певні дефекти адміністративного акта можуть не пов'язуватись з його змістом, а стосуватися, наприклад, процедури його ухвалення. Саме по собі порушення процедури прийняття акта не повинно породжувати правових наслідків для його дійсності, крім випадків, прямо передбачених законом.».
«Фундаментальне порушення - це таке порушення суб'єктом владних повноважень норм права, допущення суттєвої, істотної помилки при прийнятті певного рішення, яке мало наслідком прийняття незаконного рішення.
Стосовно ж процедурних порушень, то в залежності від їх характеру такі можуть мати наслідком нікчемність або оспорюваність акта, а в певних випадках, коли йдеться про порушення суто формальні, взагалі не впливають на його дійсність.».
«Процесуальні норми є вторинними порівняно з матеріальними, оскільки призначення перших полягає в забезпеченні реалізації других. Тобто характер, зміст і призначення процесуальних норм підпорядковані вимогам матеріальних норм і тому зумовлені ними та є похідними від них.».
«Колегія суддів Верховного Суду погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що невчасне направлення позивачу скарги не вплинуло на законність прийнятого рішення відповідачем.».
Встановивши обставини даної справи та надавши відповідну правову оцінку зібраним у справі доказам із застосуванням стандарту доказування, суд дійшов висновку про те, що спірний Наказ Міністерства юстиції України № 2105/5 від 26.05.2022 року винесений на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та Законами України, підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні,
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають з підстав недоведеності та необґрунтованості факту порушення відповідачем прав позивача та охоронюваних законом інтересів в аспекті ст. 78, 79 Господарського процесуального кодексу України, за викладених в позовній заяві обставин.
Судові витрати по сплаті судового збору, відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на позивача.
Керуючись ст. 73, 86, 129, 219, 233, 236, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
В позові відмовити повністю.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складено 22.11.2022р.
Суддя О.В. Котков