Постанова від 12.08.2010 по справі 2а-4047/10

копія

Справа № 2а-4047/10 року

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2010 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

в складі: головуючого судді - Бершадської О.В.

при секретарі - Матірна Н.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда про визнання дій незаконними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії та додаткової пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась в суд із позовом , яким просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда щодо призначенню їй пенсії по інвалідності у розмірі нижчому, ніж встановленому ст.ст. 50,54 Закону » Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» -протиправними та зобов»язати Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді здійснити перерахунок призначеної їй пенсії по інвалідності та додаткової пенсії згідно ст. 50, 54 Закону України » Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі не менше 6 мінімальних пенсій за віком, а також згідно ст. 50 вказаного Закону і додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров»ю у розмірі 50% від мінімальної пенсії за віком, із 01.10.2009 року. Вимоги мотивовано тим, що обрахунок пенсії здійснювався згідно постанов Кабінету Міністрів України, які є підзаконними актами і визнані неконституційними, в той час як Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» чинний і підлягає застосуванню.

Представник відповідача в суді позов не визнала , зазначила, що заявлений суб»єкт оскарження не є розпорядником коштів і правомірно здійснював спірні виплати в межах фінансування, на виконання Постанов Уряду.

В судове засідання 12.08.2010 року, після оголошеної перерви за клопотанням, сторони не з»явились, повідомлялись , надали заяви про розгляд справи у їх відсутності.

Вивчивши матеріали справи , суд вважає , що позов підлягає задоволенню , із наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), що підтверджується посвідченням виданим на її ім»я, та є інвалідом третьої групи захворювання, пов'язаного з ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС (а.с.5), тобто відноситься до осіб, постраждалих внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС та має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Перебуває на обліку у відповідача , отримує пенсію по інвалідності третьої групи внаслідок захворювання, пов»язаного з виконанням робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у розмірі відшкодування фактичних збитків за нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Стаття 62 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», уповноважує Кабінет Міністрів України приймати виключно роз'яснення порядку застосування Закону, а не визначати новий розмір виплат основної та додаткової пенсії даній категорії осіб.

Пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, таким чином звуження змісту та обсягу права позивача наданого цим Законом, є безпідставним і не може залежати від бюджетного фінансування. В цій частині посилання суб»єкта оскарження на відсутність коштів як на підставу невиконання своїх зобов'язань судом до уваги не приймається, як і помилкові твердження представника відповідача про необґрунтованість звернення з позовом до заявленого відповідача , так-як обов»язок виплати основної і додаткової пенсії Закон покладає на територіальні управління Пенсійного Фонду України - правовідносини існують тільки між сторонами по справі. Враховуючи те, що позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, вона наділена державою певним правовим статусом, який включає в себе й право на додаткові елементи соціального захисту, зокрема право на отримання передбаченого законом, відповідного розміру пенсії.

Положення ст. ст. 8, 19 Конституції України передбачають обов»язок дотримання верховенства права і діяти на підставі і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. З цих підстав суд, встановивши невідповідність положень нормативно-правового акту Закону України застосував положення Закону України як нормативно-правового акту, що в ієрархії нормативно-правових актів має вищу юридичну силу.

При цьому, не застосовує підзаконний нормативно-правовий акт, який не відповідає Закону України і визнаний неконституційним. Відтак, виходячи з пріоритетності норм Закону України, суд приходить до висновку, що застосуванню підлягають норми статті 50 та 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не положення Постанов Кабінету Міністрів України , що регулювали в оскаржуваний період розмір спірних виплат.

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, віднесеним до категорії 1, які є інвалідами першої групи призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі - 100 відсотків мінімальної пенсії за віком, другої групи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 відсотків мінімальної пенсії за віком, а особам, які є інвалідами третьої групи - у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Згідно з частиною четвертою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в усіх випадках розмір пенсій для інвалідів першої групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 10 мінімальних пенсій за віком, другої групи - 8 мінімальних пенсій за віком, а для інвалідів третьої групи - не нижчим 6 мінімальних пенсій за віком.

Наявність права у позивача на призначення пенсії та додаткової пенсії в розмірах передбачених ст. ст. 50, 54 Закону №796 є визначальною для вирішення даного спору, крім того це право гарантується Конституцією України (частина 2 статті 46 Конституції України).

Статями 50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що під час визначення розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за віком. За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими частиною першою статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акту, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

Відповідно ч.3 ст.67 Закону № 796, у разі збільшення визначеного законом розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, підвищується розмір пенсії визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму і цей перерахунок проводиться з дня встановлення цього мінімуму.

Частина 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" зазначає, що мінімальний розмір пенсій за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму. Оскільки пенсія позивачці має визначатись виходячи з мінімальної пенсії за віком, яка встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, то у разі збільшення розміру цього прожиткового мінімуму перерахунок пенсії повинен проводитись, виходячи з нового розміру мінімальної пенсії за віком, тому заявлений суб»єкт оскарження неправомірно відмовив позивачці у перерахунку пенсій у разі встановлення для осіб, які втратили працездатність, розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом.

Право позивача підлягає поновленню щодо нарахування та виплати основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю за період з 01.10.2009 року, а недоотримані позивачем суми підлягають перерахунку та виплаті, в тому числі і визнання дій за цей період протиправними.

.

Суд також враховує, що відповідно до ст.4 Декрету КМУ «Про державне мито» позивача звільнено від сплати судового збору, а тому останній не підлягає стягненню з відповідача. Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 3,16, 19, 46, 92, 152 Конституції України, ст. ст.50, 54,62 Закону України « Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України « Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» , Законом України «Про державний бюджет України на 2009 рік», ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст. ст.10-11, 71, 86, 160-164 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов - задовольнити .

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді щодо призначення ОСОБА_1 пенсії по інвалідності та додаткової пенсії у розмірі нижчому, ніж встановлено ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком , визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- протиправними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в місті Кіровограді призначити та провести перерахунок та виплату пенсії по інвалідності в мінімальному розмірі та додаткову пенсію за шкоду заподіяну здоров”ю, з відрахуванням сум, які були виплачені ОСОБА_1 , у відповідності до ст.ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи із розрахунку мінімальної пенсії за віком визначеної ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01 жовтня 2009 року.

Судові витрати компенсувати за рахунок Державного бюджету України.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення.

Суддя підпис Згідно з оригіналом:

Суддя Кіровського районного

суду м. Кіровограда: О.В.Бершадська