м. Львів, вул. Чоловського, 2
про повернення позовної заяви
Львів
02.08.2010.2а-7027/10/1370
Cуддя Львівського окружного адміністративного суду Дем'яновський Галій Семенович, розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали СПД ФО ОСОБА_1
до Департаменту містобудування Львівської міської ради
про про зобовязання надати дозвіл на встановлення літнього майданчика
< Текст >
< Текст > ВСТАНОВИВ:
30.07.2010р. суб"єкт підприємницької діяльності-фізична особа звернувся до суду з адміністративним позовом до Департаменту містобудування Львівської міської ради, за участі третьої особи на боці відповідача Львівської міської ради про спонукання до вчинення дій, а саме надання дозволу на встановлення літнього майданчика на вул.Кн.Романа, 38 у м.Львові.
Даний позов підлягає поверненню, виходячи з наступного.
Частиною 2 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.
В розумінні пункту 2 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України місцеві загальні суди при розгляді та вирішенні адміністративних справ є адміністративними судами.
Відповідно до частини 1 статті 21 Закону України «Про судоустрій України»місцевими загальними судами є районні, районні у містах, міські та міськрайонні суди.
З означеною позовною заявою позивач звернувся до Львівського окружного адміністративного суду.
Статтею 140 Конституції України та статтею 5 Закону України «Про місцеве самоврядування»до органів місцевого самоврядування віднесено:
1) сільські, селищні, міські, районні у містах ради;
2) виконавчі комітети, відділи, управління та інші виконавчі органи сільської, селищної, міської, районної у місті ради;
3) районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст
4) органи самоорганізації населення.
Головними посадовими особами місцевого самоврядування є сільський, селищний, міський голова (стаття 12 Закону України «Про місцеве самоврядування»).
Ухвалою Львівської міської ради «Про затвердження структури виконавчих органів Львівської міської ради, загальної чисельності апарату ради та її виконавчих органів, витрат на їх утримання»від 06.07.2006р. № 94 визначено структуру виконавчих органів Львівської міської ради, до яких відносяться Департаменти Львівської міської ради зокрема і Департамент містобудування Львівської міської ради, як орган місцевого самоврядування.
Так, Департамент є підзвітним і підконтрольним міській раді, підпорядкованим виконавчому комітету, міському голові, заступнику міського голови з питань містобудування та інфраструктури. Департамент є відповідальним за виконання частини повноважень виконавчих органів міської ради, покладених на нього у встановленому порядку.
Таким чином, згідно визначеної ч.1 ст.18 КАС України предметної підсудності дана адміністративна справа підсудна не окружному адміністративному, а місцевому загальному суду і за встановленим ч.2 ст. 19 КАС України правилом територіальної підсудності адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання ( перебування, знаходження) позивача.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За таких обставин суддя приходить до висновку про необхідність повернення позовної заяви СПД ФО ОСОБА_1 та необхідності роз'яснити останньому його право повторного звернення до адміністративного суду в порядку встановленому законом.
Керуючись п. 1 ч. 3 ст. 108 Кодексу адміністративного судочинства України, Львівський окружний адміністративний суд , -
1. Позовну заяву повернути.
2. Ухвалу про повернення позовної заяви надіслати позивачу негайно.
3. Попередити позивача, що позовні матеріали будуть йому повернуті супровідним листом рекомендованим поштовим відправленням із зворотною розпискою про їх одержання після спливу терміну для оскарження ухвали про повернення позовної заяви.
4. У випадку оскарження ухвали позовні матеріли будуть скеровані до апеляційної інстанції разом з апеляційною скаргою.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'яти днів з дня її отримання особою, яка оскаржує ухвалу, за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження
Суддя Дем'яновський Г.С.