Категорія №6.19
Іменем України
09 серпня 2010 року Справа № 2а-5245/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смішливої Т.В.
при секретарі Попові М.Г.
в присутності представників:
прокурора-заявника: Майборода О.О. (посвідчення № 672)
від позивача: Селезньова О.О. (дов.від 19.04.2010 № 174),
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганські області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Ровеньківське» про стягнення суми штрафу у сумі 1700,00 грн., -
30.06.2010 до Луганського окружного адміністративного суду звернувся заступник прокурора Луганської області в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганські області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» з адміністративним позовом до державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Ровеньківське» про стягнення суми штрафу у сумі 1700,00 грн.
Позивач в обґрунтування позовних вимог посилається на те, що відповідно до п.2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» до суб'єктів господарської діяльності застосовуються штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Оскільки відповідач не забезпечив виконання заходів щодо усунення порушень законодавства, які були виявлені під час обстеження інспектором Держенергонагляду в Луганській області, відповідно до чого складено Акт перевірки від 03.03.2010, постановою від 15.03.2010 № 02/26-0079 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1700,00 грн.
У судовому засіданні прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали, просили стягнути з відповідача до Державного бюджету України суму штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату та час слухання справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не доповів, заперечень проти позову не надав. (а.с. 40, 46, 49)
Заслухавши пояснення прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У жовтні 2009 року позивачем обстежено відокремлений підрозділ «Шахтоуправління Ровеньківське»» Державного підприємства «Ровенькиантрацит», за результатами якого відповідача було зобов'язано вжити заходів щодо усунення порушень законодавства з метою безпечного та раціонально використання теплопостачаючого господарства. Термін виконання - жовтень-грудень 2009 року, січень 2010 року.
У березні 2010 року інспектором Державної інспекції з енергонагляду проведено перевірку виконання відповідачем вимог припису Інспекції від 15.10.2009 №02/26-0360 про усунення порушень законодавства про теплопостачання.
Актом перевірки від 03.03.2010 № 02/26-0079 зафіксовано невиконання відповідачем п.п.№1,3,4,8 припису Інспекції від 15.10.2009.
На підставі зазначеного акту постановою від 15.03.2010 № 02/26-0079 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про теплопостачання у розмірі 1700,00 грн.
Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 року № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України (далі - Мінпаливенерго) визначено центральним органом виконавчої влади на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996 р., та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК „Укренерго") та його структурних підрозділів.
Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК «Укренерго» воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 №598/2000.
Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення (п.п. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України «Про теплопостачання» державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.
Державні інспектори, згідно до ч.2 ст.14 Закону України «Про теплопостачання», мають право застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.
Пунктом 2 ч.1 ст.31 Закону України «Про теплопостачання» уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання-юридичних осіб штрафні санкції за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, копію постанови про накладення штрафу за порушення законодавства про теплопостачання відповідачем отримано 24.03.2010, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.
Частинами 8,9 ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» визначено, що суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладення, у разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Несплата суб'єктами господарювання сум штрафів, накладених Державною інспекцією з енергонагляду унеможливлює виконання державою відповідних економічних програм та спричиняє значні негативні наслідки у сфері ПЕК.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, Суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані Позивачем підтверджують обставини, на які Позивач посилається та їх обґрунтування.
Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи Позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовні вимоги заступника прокурора Луганської області в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі інспекції Держенергонагляду в Луганські області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Ровенькиантрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахтоуправління Ровеньківське» (ЄДРПОУ 32320704) інд. 93403, Луганська область, м.Ровеньки, вул..Комуністична, буд.6, р/р 26008301230607 у АК ПІБ України м.Ровеньки, МФО 304502 код 32320704 штраф у сумі 1700,00 грн.( одна тисяча сімсот грн. 00 коп.)
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяСмішлива Т.В.