Рішення від 22.11.2022 по справі 640/15105/21

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2022 року м. Київ № 640/15105/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1

до проКиївського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненарахування та непроведення виплати ОСОБА_1 разової щорічної грошової допомоги до 05 травня у 2020 році та 2021 році, як учаснику бойових дій, у відповідності до вимог частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, за виключенням здійсненої в 2020 та 2021 роках виплати;

- зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати і виплатити ОСОБА_1 щорічну разову державну грошову допомогу до 05 травня у період з 2020-2021 р. відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", виходячи з 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше проведених виплат, а саме суму заборгованості у розмірі 14154,00 грн. Кошти перерахувати на наступні банківські реквізити: отримувач платежу; установа банку Приватбанк; код РНОКПП отримувача НОМЕР_1 , МФО 305299; рахунок отримувача НОМЕР_2 ; IBAN НОМЕР_3 ; поповнення рахунку ОСОБА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено про те, що він є учасником бойових дій, а отже має право на отримання одноразової грошової допомоги до 5 травня у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком. Водночас, всупереч рішенню Конституційного Суду України від 27 лютого 2020 року №3-р/2020, відповідач протиправно виплатив грошову допомогу у неповному розмірі, оскільки позивачу, як учаснику бойових дій, мала бути виплачена разова грошова допомога до 5 травня 2020 року у розмірі 8190,00 грн. та до 5 травня 2021 року у розмірі 8 845,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.06.2021 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Позивач у встановлені судом строки усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29.06.2021 прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/15105/21 та визначено, що справа буде розглядатись без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва 12.07.2021 від представника відповідача надійшло клопотання про залишення позову без розгляду, оскільки, на думку відповідача, позивачем пропущено строк звернення до суду з даним позовом.

У відзиві на позовну заяву, який надійшо до суду 12.07.2021, відповідач зазначив про те, що перерахування щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік в розмірі 1491,00 грн. ОСОБА_1 здійснювалася на підставі списку, наданого Військовою частиною НОМЕР_4 . Центр є проміжною ланкою між Міністерством соціальної політики та місцем роботи позивача, а саме Центр проводить перерахунок коштів, які надходять від Міністерства соціальної політики на рахунок місця служби ( в даному випадку це Військова частина НОМЕР_4 ), які проводять безпосередню виплату особам, які мають права на отримання допомоги до 05 травня. Отже, Центр ніяким чином не може вплинути на розмір самої допомоги. Відповідач зауважив, що жодним нормативно-правовим актом не надано повноважень Центру встановлювати розміри щорічної грошової допомоги до 5 травня. Водночас, розміри щорічних виплат до 5 травня встановлено, виходячи з видатків, передбачених на ці цілі законом про держбюджет на відповідний рік, як це передбачено Конституцією України, Бюджетним кодексом України, а також статтею 17 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", в якій визначено, що фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.08.2021 запропоновано позивачу надати свої пояснення стосовно клопотання представника відповідача про залишення позову без розгляду у справі №640/15105/21.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2022 у задоволені вимоги представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду у справі №640/15105/21 відмовлено.

Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.

Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.

Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_5 від 11.07.2019.

Згідно положень статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», позивач, як учасник бойових дій, має право на отримання щорічної разової грошової допомоги до 5 травня.

Відповідно до листа Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 18.05.2021 №051-В-776-14-044, у 2021 році позивачу нараховано та виплачено разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 1491,00 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 «Деякі питання виплати у 2021 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

З приводу виплату позивачу одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік останній звернувся до відповідача із заявою від 29.03.2021 про перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, проте відповідач відповіді на вказану заяву не надав.

Позивач, вважаючи бездіяльність відповідача щодо ненарахування та непроведення йому виплати разової щорічної грошової допомоги до 05 травня у 2020 році та 2021 році, як учаснику бойових дій, у відповідності до вимог частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, за виключенням здійсненої в 2020 та 2021 роках виплати, звернувсядо суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20) встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Суд зауважує, що дана справа є типовою справою до вищевказаної зразкової адміністративної справи №440/2722/20, яку розглянув Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду та рішенням від 29.09.2020 задовольнив позов частково, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.

Згідно з частиною третьою статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Крім того, з 27.02.2020 (прийняття Конституційним Судом України рішення у справі 1-247/2018(3393/18) норми і положення, зокрема статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону №3551-XII, не застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Щодо позовних вимог, які стосуються періоду з 2020 року по 2021 рік, суд зазначає, що у даному випадку застосуванню підлягають положення статті 12 Закону №3551-XII в редакції Закону №367-XIV «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», частиною п'ятою якої встановлено виплату разової грошової допомоги до 05 травня учасникам бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.

Згідно з частиною першою статті 28 Закону України від 09 липня 2003 року №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено в 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2020 року 1638 гривень, а в 2021 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, з 1 січня 2021 року 1769,00 гривень.

Відповідачем виплата здійснена у меншому розмірі, що підтверджується матеріалами справи та не заперечується останнім, а відтак суд дійшов висновку про протиправність виплати позивачу у 2020-2021 роках допомоги до 05 травня як учаснику бойових дій не у повному обсязі та з метою належного захисту прав позивача зобов'язує відповідача виплатити допомогу до 5 травня позивачу як учаснику бойових дій у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком за 2020 рік та у розмірі п'яти мінімальних пенсій за 2021 рік, з урахуванням здійснених виплат.

У той же час, суд відмовляє у задоволені вимоги щодо визначення конкретної суми перерахунку щорічної разової грошової допомоги та на розрахунковий рахунок позивача у зв'язку із їх передчасністю, оскільки перерахування вказаних коштів можливе лише після прийняття відповідачем відповідного рішення.

Крім того, суд зазначає про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненарахування та непроведення виплати ОСОБА_1 разової щорічної грошової допомоги до 05 травня у 2021 році, як учаснику бойових дій, у відповідності до вимог частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком, за виключенням здійсненої в 2021 році виплати, оскільки в даному випадку, відповідачем вчинялись дії, за наслідками яких останнім прийнято рішення у формі листа від 18.05.2021 №051-В-776-14-044 про відсутність підстав для здійснення позивачу виплати разової щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2021 рік, як учаснику бойових дій, у відповідності до вимог частини п'ятої статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», у розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною першою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На підставі наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову частково.

Позивач є звільненим від сплати судового збору, що підтверджується посвідчення серії НОМЕР_5 від 11.07.2019. Доказів понесення інших судових витрат позивач суду не надав.

Керуючись статтями 72-77, 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат стосовно не здійснення перерахунку та проведення виплати ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

3. Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової допо моги до 05 травня за 2021 рік у розмірі меншому, ніж передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

4. Зобов'язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (03165, м. Київ, вул. Любомира Гузара, 7, код ЄДРПОУ 22886300) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) перерахунок та виплату щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020-2021 роки як особі, яка має статус учасника бойових дій, у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, у відповідності до статті 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», з урахуванням раніше виплачених сум.

5. В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.