Категорія №6.6.4
Іменем України
26 липня 2010 року Справа № 2а-4266/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ковальової Т.І.
при секретарі Ворошило О.Є.,
за участю
представників сторін:
від позивача: Сегеда О.В., довіреність № 6588/9/10 від 14.05.2010 р.
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовною заявою Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до товариства з обмеженою відповідальністю «ВТК «НВК» про стягнення податкового боргу,-
31 травня 2010 року позивач звернувся до суду з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «ВТК «НВК» про стягнення податкового боргу по земельному податку в сумі в розмірі в сумі 27078 грн. 56 коп. та орендної плати за землю у розмірі 23666 грн. 76 коп..
В судове засідання з'явився представник позивача, яка просила задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
В судове засідання не з'явився представник відповідача, який був повідомлений про слухання справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-торгова компанія «НВК» зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 01.04.1997 року про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ № 164/7428 та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України. З 26 червня 1998 року знаходиться на обліку в ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську.
Станом на 25 травня 2010 року у відповідача виник податковий борг перед бюджетом у сумі 50745,32 грн., а саме з земельного податку у розмірі 27078,56 грн., у тому числі податкові зобов'язання у сумі 24890,84 грн., штрафні санкції у сумі 2064,91 грн., пеня у сумі 122,81 грн.; з орендної плати за землю у розмірі 23666,76 грн., у тому числі податкові зобов'язання у сумі 22074,06 грн., штрафні санкції у сумі 1502,86 грн., пеня у сумі 89,84 грн..
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з п.3 ч.1 ст.9 Закону України „Про систему оподаткування” платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Пунктом 11 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу в Україні” зазначено, що органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно ст. 2 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Статтею 5 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII встановлено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди. Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.
Статтею 13 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки
Відповідно до ст.25 Закону України «Про плату за землю» від 03.07.1992 р. №2535-XII за прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня у розмірах, визначених законом. Розмір пені за несвоєчасне внесення орендної плати передбачається у договорі оренди, проте він не може перевищувати ставки пені за несвоєчасну сплату земельного податку.
Відповідно ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Відповідно до п. 5.2.1 ст. 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.
Абзацом 6 підпункту 5.2.4 пункту 5.2 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» регламентовано, що день закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобов'язання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення.
Пунктом 2.3.1 ст. 2 Законом України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашеннням податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Згідно 5.4.1. ст. 5„Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
У звязку з несплатою податкового зобовязання позивач надіслав відповідачу першу від 05 вересня 2008 року № 1/670 (а. с. 25) та другу від 29.10.2008 року № 2/788 (а. с. 27) податкові вимоги.
22 вересня 2010 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську складено акт про незнаходження підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «ВТК «НВК» за юридичною адресою, по якому пошта не має можливості вручити податкову вимогу № 1/670 від 05.09.20008 року( звор. стор а. с. 25).
17 листопада 2010 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську складено акт про незнаходження підприємства товариства з обмеженою відповідальністю «ВТК «НВК» за юридичною адресою, по якому пошта не має можливості вручити податкову вимогу № 2/788 від 29.10.2008 року (а. с. 26).
Суми податкового боргу, вказані у податкових вимогах залишилися несплаченими.
На підставі акта перевірки № 43/1510/21810401 від 26.02.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001271510/0 від 27 лютого 2009, яким визначено ТОВ «ВТК «НВК» податкове зобов'язання в розмірі 170 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб, яке було отримано відповідачем 27.02.2009 року (а. с. 10).
На підставі акта перевірки № 44/1510/21810401 від 26.02.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001261510/0 від 27 лютого 2009, яким визначено ТОВ «ВТК «НВК» податкове зобов'язання в розмірі 170 грн. за платежем оренда землі з юридичних осіб, яке було отримано відповідачем 27.02.2009 року (а. с. 11).
На підставі акта перевірки № 155/1510/21810401 від 09.07.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005481510/0 від 10 липня 2009, яким зобов'язано ТОВ «ВТК «НВК» сплатити штраф в розмірі 316,21 грн. за платежем оренда землі юридичних осіб, яке було отримано відповідачем 10.07.2009 року (а. с. 4)
На підставі акта перевірки № 155/1510/21810401 від 09.07.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005501510/0 від 10 липня 2009, яким зобов'язано ТОВ «ВТК «НВК» сплатити штраф в розмірі 55,23 грн. за платежем оренда землі юридичних осіб (а. с. 5)
На підставі акта перевірки № 155/1510/21810401 від 09.07.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005491510/0 від 10 липня 2009, яким зобов'язано ТОВ «ВТК «НВК» сплатити штраф в розмірі 961,42 грн. за платежем оренда землі юридичних осіб, яке було отримано відповідачем 10.07.2009 року (а. с. 6).
На підставі акта перевірки № 154/1510/21810401 від 09.07.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005471510/0 від 10 липня 2009, яким зобов'язано ТОВ «ВТК «НВК» сплатити штраф в розмірі 94,27 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб, яке було отримано відповідачем 10.07.2009 року (а. с. 7).
На підставі акта перевірки № 154/1510/21810401 від 09.07.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005451510/0 від 10 липня 2009, яким зобов'язано ТОВ «ВТК «НВК» сплатити штраф в розмірі 755,83 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб, яке було отримано відповідачем 10.07.2009 року (а. с. 8).
На підставі акта перевірки № 154/1510/21810401 від 09.07.2009 року ДПІ в Артемівському районі у м. Луганську прийнято податкове повідомлення-рішення № 0005461510/0/0 від 10 липня 2009, яким зобов'язано ТОВ «ВТК «НВК» сплатити штраф в розмірі 1044,81 грн. за платежем земельний податок з юридичних осіб, яке було отримано відповідачем 10.07.2009 року (а. с. 9).
Податкові повідомлення-рішення отримані відповідачем, у встановленому законом порядку не оскаржені і є чинними.
Відповідно до п.п. 3.1.1. п.3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Суд приходить до висновку, що позовні вимоги Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до товариства з обмеженою відповідальністю «ВТК «НВК» про стягнення податкового боргу є обґрунтованими, підтвердженими доказами, які містяться в матеріалах справи, тому підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 17, 18, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. ст. 3,5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, суд
Позовну заяву Державної податкової інспекції в Артемівському районі у м. Луганську до товариства з обмеженою відповідальністю «ВТК «НВК» про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "ВТК "НВК" (ЄДРПОУ 21810401) суму податкового боргу з земельного податку у розмірі 27078 грн. 56 на користь державного бюджету , код платежу 13050100, отримувач УДК у м. Луганську ГУДКУ у Луганській області, код отримувача 24046582, банк ГУ ДКУ у Луганській області, МФО 804013, р/р 33218811700003; з орендної плати за землю у розмірі 23666,76 грн. на користь державного бюджету, код платежу 13050200, отримувач УДК у м. Луганську ГУ ДКУ у Луганській області, код отримувача 24046582, банк ГУ ДКУ У Луганській області, МФО 804013, р/р 33217812700003 шляхом звернення стягнення на активи боржника.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано у встановлений КАС України строк. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений КАС України строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Про апеляційне оскарження спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова в повному обсязі виготовлена 30 липня 2010 року.
СуддяКовальова Т.І.