про залишення позовної заяви без руху
21 листопада 2022 р. м. Чернівці Справа № 600/1864/20-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Левицький В.К., розглянув справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування рішень, -
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся до суд з позовом, в якому просив:
визнати протиправним та скасувати наказ № 387 від 31.05.2019 виданий Головним управлінням ДФС У Чернівецькій області “Про проведення документальної планової перевірки” за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 тривалістю 10 робочих днів з 03.06.2019;
визнати незаконними дії Головного управління ДФС У Чернівецькій області та його співробітників, що полягали у проведенні документальної перевірки фізичної особи ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Чернівецькій області № 0011511304 від 13.08.2019, на підставі якого нараховано грошове зобов'язання у сумі 980255,32 грн;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС У Чернівецькій області № 0011501304 від 13.08.2019, на підставі якого застосовано штрафні санкції у сумі 340,00 грн;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС У Чернівецькій області № 0011581304 від 13.08.2019, на підставі якого нараховано грошове зобов'язання у сумі 82047,93 грн;
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС У Чернівецькій області № 0011371304 від 13.08.2019, на підставі якого застосовано штрафні санкції у сумі 510,00 грн;
визнати протиправною і скасувати вимогу Головного управління ДФС у Чернівецькій області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-0011491304 від 13.08.2019, зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 177034,00 грн;
визнати протиправним і скасувати рішення Головного Управлінням ДФС У Чернівецькій області № 90011481304 від 13.08.2019 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, на підставі якого було застосовано штрафні санкції у сумі 24674,10 грн.
Ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.07.2021 у справі № 600/1864/20-а, залишеною без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2021, в частині позовних вимог про визнання протиправними та скасування: податкових повідомлень-рішень Головного управлінням ДФС У Чернівецькій області № 0011511304 від 13.08.2019, № 0011501304 від 13.08.2019, № 0011581304 від 13.08.2019, № 0011371304 від 13.08.2019; визнання протиправною та скасування вимоги Головного управління ДФС у Чернівецькій області про сплату боргу (недоїмки) № Ф - 0011491304 від 13.08.2019; визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДФС У Чернівецькій області № 0011481304 від 13.08.2019 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску залишено без розгляду.
Постановою Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.07.2021 у справі № 600/1864/20-а у задоволенні позову в частині вимог про визнання протиправним та скасування наказу № 387 від 31.05.2019 “Про проведення документальної планової перевірки”, визнання незаконними дії Головного управління ДФС У Чернівецькій області щодо проведення документальної перевірки, відмовлено повністю.
Постановою Верховного Суду від 23.09.2022 у справі № 600/1864/20-а касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено. Ухвалу Чернівецького окружного адміністративного суду від 30.07.2021 та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11.11.2021 у справі №600/1864/20-а скасовано. Справу № 600/1864/20-а направлено для продовження розгляду до суду першої інстанції (з урахуванням ухвали Верховного Суду про описку від 08.11.2022)
Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, адміністративну справу № 600/1864/20-а передано для розгляду судді Левицькому В.К.
Перевіривши наявність передумов та існування правових підстав для відкриття провадження в адміністративній справі, визначених ст. 171 КАС України, суд зазначає наступне.
Частиною 6 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною 4 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлено, що у разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку. Скарга на вимогу про сплату єдиного внеску подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом десяти календарних днів, що настають за днем отримання платником єдиного внеску вимоги про сплату єдиного внеску, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв вимогу про сплату єдиного внеску.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Порядок, строки та процедура оскарження вимоги про сплату єдиного внеску поширюються на оскарження рішень податкового органу щодо нарахування пені та застосування штрафів.
Згідно ч. 14 ст. 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених цим Законом, посадова особа податкового органу у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом, приймає рішення, яке протягом трьох робочих днів надсилається платнику єдиного внеску.
Суми пені та штрафів, передбачених цим Законом, підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Зазначені суми зараховуються на рахунки податкових органів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для зарахування єдиного внеску або на єдиний рахунок. При цьому платник у зазначений строк має право оскаржити таке рішення до податкового органу вищого рівня або до суду з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це податкового органу, яким прийнято це рішення.
З наведених норм вбачається, що на дату звернення до суду з позовом Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" встановлював десятиденний строк на оскарження вимоги про сплату боргу та рішення про застосування штрафних санкцій в адміністративному порядку.
Із матеріалів справи видно, що оскаржувану вимогу про сплату боргу № Ф-0011491304 та рішення № 90011481304 про застосування штрафних санкцій винесено ГУ ДФС у Чернівецькій області від 13.08.2019.
Однак, в адміністративному позові позивачем не обґрунтовано звернення до суду з вказаним позовом в частині оскарження вимоги про сплату боргу № Ф-0011491304 від 13.08.2019 та рішення № 90011481304 про застосування штрафних санкцій від 13.08.2019 поза межами десятиденного строку звернення до суду, тобто тільки 20.10.2020.
Позивачем також не обґрунтовано дотримання ним шестимісячного строку звернення до суду в частині оскарження податкових повідомлень-рішень від 13.08.2019.
Крім того, суд звертає увагу, що позивачем не надано до суду заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності причин його пропуску, а також докази на підтвердження таких обставин.
Враховуючи вищенаведене, суд приходить до висновку, що позовна заява подана без додержання вимог ст. 160 та 161 КАС України.
Згідно ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
З огляду на вищенаведене, суд вважає, що без усунення вказаного вище недоліку, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачу строк для його усунення.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 169, 241 та 248 КАС України, суд, -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу десятиденний строк для усунення недоліку, зазначеного в мотивувальній частині ухвали, з дати отримання копії ухвали.
3. У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя В.К. Левицький