18 листопада 2022 року справа № 580/4111/22
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю “Блек Сі Агро” до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, -
12.09.2022 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю “Блек Сі Агро” з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті, в якій просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову від 05.07.2022 №303992 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 8500 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що здійснював перевезення подільного сипучого вантажу, а саме кукурудзи. Видача дозволу на перевезення кукурудзи, яка є подільним вантажем, законодавством не передбачена. Перевірка проводилась 04.02.2022, а розгляд справи здійснювався без участі і без запрошення представника позивача 05.07.2022, тобто з пропуском двомісячного строку, передбаченого Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України №1567 від 08.11.2016. З вказаних підстав вважає оскаржувану постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню.
Відповідач проти позову заперечив. 07.10.2022 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що на час проведення перевірки працівниками відповідача було виявлено перевищення позивачем встановлених вагових норм від 5% до 10% включно при перевезенні подільного вантажу, а саме навантаження на одиночну вісь становило 11,98 т при нормативно допустимих 11 т.
Листом №15795/726.4/24-22 від 07.06.2022 позивачу було надіслано повідомлення про розгляд справи на 05.07.2022. (з 09-00 год. до 11-30 год.). Рекомендований лист був надісланий позивачу 08.06.2022.
Щодо посилань позивача на порушення двомісячного строку розгляду справи про порушення автомобільного законодавства зазначив, що статтею 250 Господарського кодексу України передбачено, що адміністративно-господарські санкції застосовуються протягом шести місяців з дня виявлення порушення.
З вказаних підстав просив у задоволенні позов відмовити.
Ухвалою суду від 19.09.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без виклику учасників справи.
З'ясувавши доводи учасників справи, викладені у заявах по суті, дослідивши подані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач 04.02.2022 здійснював перевезення вантажу (кукурудзи) за допомогою водія ОСОБА_1 транспортним засобом марки MAN, державний номер НОМЕР_1 .
На підставі направлення на рейдову перевірку №026536 від 02.02.2022 та щотижневого графіка проведення рейдових перевірок посадовими особами відповідача була проведена рейдова перевірка додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, за результатами якої було встановлено, що позивач о 15 год. 11 хв. 04.02.2022 на а/д М-05 452 км+811 м здійснював перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні подільного вантажу (кукурудза), що є порушенням п. 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: перевищення встановлених вагових норм становить 8,9%, навантаження на одиночну вісь 11,98 т при нормативно допустимому 11 т. Відповідальність за вказане порушення передбачена абзацом 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За результатами перевірки був складений акт №328858 від 04.02.2022 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Відповідач листом №15795/726.4/24-22 від 07.06.2022 повідомив позивача про розгляд справи на 05.07.2022 з 09.00 до 11.30, за адресою: м. Черкаси, вул. Хрещатик, 223, каб. 401.
05.07.2022 відповідачем в особі начальника Центрального міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Олега Лучина було винесено постанову №303992 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 8500 грн. за допущене порушення, передбачене абзацом 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Вважаючи постанову про накладення адміністративно-господарського штрафу протиправними, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 та пункту 4 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 року № 103 (далі - Положення) основними завданнями Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті.
Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань: здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (підпункти 15, 27 пункту 5 Положення).
Відтак, саме на Укртрансбезпеку покладені повноваження щодо реалізації державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування, що не заперечується сторонами.
Частиною другою статті 29 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів.
Частиною четвертою статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що у разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.
Згідно пункту 4 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30 (далі - Правила № 30), рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів.
В силу вимог пункту 3, абзацу четвертого пункту 4 Правил № 30 транспортний засіб з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.
Пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306 визначено, що за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоча б один з їх габаритних та/або вагових параметрів перевищує нормативи, визначені цим пунктом, здійснюється відповідно до Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 р. № 30 “Про проїзд великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами”.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами не допускається.
За змістом вказаних приписів у разі перевищення навантаження на вісь транспортний засіб вважається великоваговим; проїзд такого автомобільного транспорту з неподільним вантажкем здійснюється за спеціальним дозволом на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів, а проїзд такого автомобільного транспорту з подільним вантажем забороняється взагалі.
Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879 (далі - Порядок № 879).
Відповідно до підпункту 4 пункту 2 Порядку № 879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Відповідно до пунктів 21, 22 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567) у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Згідно з абзацом 14 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Судом встановлено, що актом проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №328858 від 04.02.2022 встановлено, що позивач о 15 год. 11 хв. 04.02.2022 на а/д М-05 452 км+811 м здійснював перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5% до 10% при перевезенні подільного вантажу (кукурудза), а саме: перевищення встановлених п. 22.5 Правил дорожнього руху вагових норм становить 8,9%, навантаження на одиночну вісь 11,98 т при нормативно допустимому 11 т, і вказана обставина позивачем визнається.
Отже позивач, здійснюючи перевезення подільного вантажу (кукурудзи) з перевищенням вагових норм навантаження на одиночну вісь на 8,9%, допустив порушення пункту 22.5 Правил дорожнього руху.
За вказаних обставин постанова про застосування адміністративно-господарського штрафу від 05.07.2022 №303992 прийнята на законних підставах і скасуванню не підлягає.
Посилання позивача на ту обставину, що дозвіл на перевезення подільного вантажу не видається, тому підстави для застосування штрафу відсутні, є необгрунтованими.
Суд погоджується з доводами позивача про те, що дозвіл на перевезення подільного вантажу з перевищенням габаритно-вагових параметрів не видається, позаяк це твердження узгоджується з приписами пункту 22.5 Правил дорожнього руху, який передбачає, що рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами не допускається.
Також суд звертає увагу, Законом України №1534-1Х від 03.06.2021 до абз. 14 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» були внесені зміни, якими було передбачено, що за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм від 5 відсотків до 10 відсотків включно при перевезення неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - застосовується штраф у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів громадян.
Отже статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» імперативно передбачено, що підставою для притягнення до відповідальності у разі перевезення неподільного вантажу з перевищенням габаритно-вагових норм є відсутність відповідно дозволу, проте щодо подільного вантажу така вимога відсутня, отже при перевезенні подільного вантажу підставою для застосування штрафу є сам факт перевищення вагових норм.
Закон України №1534-1Х від 03.06.2021 набрав чинності з 01.10.2021, тому з цієї дати при здійсненні перевезень як подільних, так і неподільних вантажів у разі перевищення габаритно-вагових норм застосовується штраф.
Щодо доводів позивача про не повідомлення про розгляд справи суд зазначає, що згідно пункту 26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - порядок №1567), справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Згідно пункту 27 Порядку №1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі.
Відповідач листом №15795/726.4/24-22 від 07.06.2022 направив позивачу повідомлення про розгляд справи на 05.07.2022. (з 09-00 год. до 11-30 год.). З доданої до відзиву копії чека ПАТ «Укрпошта» вбачається, що вказаний лист був направлений позивачу рекомендованим листом 08.06.2022, отже відповідач виконав свій обов'язок щодо повідомлення позивача про розгляд справи.
Позивач не надав до суду як доказів неотримання листа №15795/726.4/24-22 від 07.06.2022, так і доказів на спростування виявленого порушення чи відсутності законодавчих підстав для застосування штрафу, тому відсутність представника позивача при розгляді справи про притягнення до відповідальності не вплинула на притягнення позивача до відповідальності.
Вказаний висновок узгоджується з правовими позиціями, зазначеними у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 22.05.2020 у справі №825/2328/16, згідно з якими порушення процедури прийняття рішення суб'єктом владних повноважень саме по собі може бути підставою для визнання його протиправним та скасування у разі, коли таке порушення безпосередньо могло вплинути на зміст вказаного рішення.
Посилання позивача на пропуск двохмісячного строку з дня виявлення порушення є необгрунтованим з таких підстав.
Відповідно до статті 250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через 1 рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
Термін притягнення до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт встановлений пунктом 25 Порядку №1567, який передбачає, що справа про порушення розглядається в територіальному органі Укртрансбезпеки за місцезнаходженням автомобільного перевізника або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи автомобільного перевізника) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Зважаючи на те, що Господарський кодекс України має вищу юридичну силу відносно Порядку №1537, оскаржувана постанова є такою, що прийнята у визначений статтею 250 Господарського кодексу України шестимісячний строк, і порушення відповідачем двохмісячного строку, передбаченого Порядком №1567, не є підставою для її скасування.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є необгрунтованими та задоволенню не підлягають.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову розподіл судових витрат відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю “Блек Сі Агро” до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Головуючий Алла РУДЕНКО