Справа № 560/9877/22
іменем України
22 листопада 2022 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ГУНП в Хмельницькій області, в якому просить визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу начальника ГУНП в Хмельницькій області від 16.08.2022 №1174 "Про застосування дисциплінарних стягнень", згідно якого за вчинення дисциплінарних проступків, що виразились в порушенні вимог частин першої, другої статті 18 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", пункту шостого розділу 2 Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 №100, частини п'ятої статті 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, застосоване до позивача дисциплінарне стягнення у виді суворої догани.
Позивач не погоджується з висновками службового розслідування щодо вчинення ним дисциплінарних проступків та вважає, що службове розслідування, за результатом якого прийнятий спірний наказ від 16.08.2022 №1174, призначене та проведене за відсутності правових підстав.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що дисциплінарна комісія встановила в діях позивача порушення вимог частин першої, другої статті 18 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", пункту шостого розділу 2 Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 №100, оскільки останній, отримавши інформацію про можливий продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без ліцензії, не вжив заходів реагування щодо реєстрації вказаного повідомлення в системі ІПНП та журналі вхідної кореспонденції. Крім того, позивач в порушення вимог пункту 7 розділу пункту 7 розділу IV Порядку проведення службових розслідувань у Національній поліції України, затвердженого наказом МВС України від 07.11.2018 №893, не сприяв проведенню службового розслідування та надав дисциплінарній комісії завідомо неправдиві пояснення.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини справи.
Відповідно до наказу ГУНП в Хмельницькій області від 18.07.2022 №1009 за фактом можливого порушення службової дисципліни окремими працівниками поліції Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області призначити службове розслідування у формі письмового провадження.
Пунктом 2 наказу ГУНП в Хмельницькій області від 16.08.2022 №1174 за вчинення дисциплінарних проступків, що виразились в порушенні вимог частин першої, другої статті 18 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", пункту шостого розділу 2 Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 №100, частини п'ятої статті 15 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, до позивача начальника відділення поліції №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області підполковника поліції ОСОБА_1 застосоване дисциплінарне стягнення у виді суворої догани.
Позивач оскаржив вказаний пункту наказу від 16.08.2022 №1174 до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 18 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" поліцейський зобов'язаний неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського.
Відповідно до статті 19 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.
Дисциплінарний статут Національної поліції України затверджений Законом України від 15.03.2018 №2337-VIII.
За змістом частини першої статті 1 Дисциплінарного статуту службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.
Частиною першою статті 12 Дисциплінарного статут передбачено, що дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.
Відповідно до положень статті 13 Дисциплінарного статуту дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.
Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.
До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.
За змістом статті 14 Дисциплінарного статуту службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського.
Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.
Підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України затверджений наказом МВС України від 07.11.2018 №893 "Про реалізацію окремих положень Дисциплінарного статуту Національної поліції України" (далі - Порядок №893).
Відповідно до пунктів 1-2 розділу II Порядку №893 службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.
Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.
Службове розслідування призначається, зокрема, за наявності даних про:
- внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про скоєння поліцейським кримінального правопорушення;
- повідомлення поліцейському про підозру в учиненні ним кримінального правопорушення, якщо службове розслідування не було проведено на підставі абзацу другого цього пункту або якщо за його результатами не було встановлено дисциплінарного проступку;
- надходження подання спеціально уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції або припису Національного агентства з питань запобігання корупції, в якому міститься вимога щодо проведення службового розслідування з метою виявлення причин та умов, за яких стало можливим учинення корупційного або пов'язаного з корупцією правопорушення чи невиконання вимог Закону України "Про запобігання корупції";
- ознаки дисциплінарного проступку, що призвів до загибелі або поранення (контузії, травми або каліцтва) поліцейського під час виконання ним службових повноважень; недотримання підстав та порядку застосування або використання вогнепальної зброї, спеціальних засобів або заходів фізичного впливу;
- недотримання норм кримінального процесуального законодавства України під час проведення досудового розслідування;
- втрату поліцейським службового посвідчення та спеціального нагрудного знака (жетона), табельної, добровільно зданої чи вилученої зброї або боєприпасів, нагородної зброї, якщо вона зберігалася в територіальному органі поліції чи його територіальному (відокремленому) підрозділі, а також закладі, установі Національної поліції України, що належать до її управління (далі - органі (підрозділ, заклад, установа) поліції), а також втрату спеціальних засобів поліцейським чи відсутність їх в органі (підрозділі, закладі, установі) поліції, матеріалів досудового розслідування, справ оперативного обліку та справ про адміністративні правопорушення, речових доказів, а також тимчасово вилученого майна під час кримінального провадження;
- розголошення конфіденційної, таємної, службової або іншої інформації, яка містить таємницю, що охороняється законом;
- порушення законодавства України у сфері фінансово-господарської діяльності органів поліції, а також установ, які належать до сфери управління Національної поліції України, виявлені під час ревізій або перевірок, внутрішніх аудитів;
- перебування поліцейського на роботі (службі) у стані алкогольного сп'яніння або стані, викликаному вживанням наркотичних чи інших одурманюючих засобів, або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції;
- приховування від обліку заяв і повідомлень про вчинені кримінальні та адміністративні правопорушення, які були відомі поліцейському, але не отримали реєстраційного номера або не були зафіксовані ним у встановленому законодавством України порядку.
Згідно з пунктом 4 розділу II Порядку №893 у наказі про призначення службового розслідування та утворення дисциплінарної комісії визначаються голова та члени дисциплінарної комісії, зазначається підстава проведення службового розслідування, а також прізвище, ім'я, по батькові, посада поліцейського, стосовно якого воно проводитиметься (у разі якщо на час призначення службового розслідування це відомо).
Аналізуючи вказані норми пунктів 1-2 розділу II Порядку №893 можливо дійти висновку, що обов'язковими підставами для проведення службового розслідування є певний перелік дій, які повинні відповідати наступним ознакам: наявність заяви, скарги, повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення (пункт 1 розділу II Порядку) та інші підстави передбачені у пункту 2 розділу II Порядку.
Відповідно до наказу ГУНП в Хмельницькій області від 18.07.2022 №1009 за фактом можливого порушення службової дисципліни окремими працівниками поліції Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області призначити службове розслідування у формі письмового провадження.
Підставою для видання наказу про проведення службового розслідування від 18.07.2022 №1009 слугували висновки моніторингу робочого часу окремих працівників відділення поліції №1 Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області.
Водночас наказ від 18.07.2022 №1009 не містить посилання на підстави проведення службового розслідування, визначені статтею 14 Дисциплінарного статуту та пунктами 1-2 Порядку №893.
Суд враховує, що наявність порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку не є тотожним з припущенням про можливе порушення службової дисципліни.
За таких обставин вказана відповідачем у наказі ГУНП в Хмельницькій області від 18.07.2022 №1009 підстава для призначення службового розслідування, а саме - можливе порушення працівниками службової дисципліни, не має ознак дисциплінарного проступку, а отже не відповідає вимогам пунктів 1-2 розділу II Порядку №893.
Разом з тим, у спірному наказі від 16.08.2022 №1174 дисциплінарна комісія встановила в діях позивача порушення вимог частин першої, другої статті 18 Закону України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію", пункту шостого розділу 2 Порядку ведення єдиного обліку в органах (підрозділах) поліції заяв і повідомлень про кримінальні правопорушення та інші події, затвердженого наказом МВС України від 08.02.2019 №100 (далі - Порядок №100), оскільки останній, отримавши інформацію про можливий продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без ліцензії, не вжив заходів реагування щодо реєстрації вказаного повідомлення в системі ІПНП та журналі вхідної кореспонденції.
Відповідно до пункту 3 розділу 1 Порядку №100 джерелом інформації про кримінальні правопорушення та інші події, зокрема, є: 1) заяви (повідомлення) осіб, які надходять до органу (підрозділу) поліції, особи, уповноваженої на здійснення досудового розслідування, або службової особи, уповноваженої на прийняття та реєстрацію заяв (повідомлень); 2) самостійно виявлені слідчим (дізнавачем) або іншою посадовою особою органу (підрозділу) поліції з будь-якого джерела обставини кримінального правопорушення; 3) повідомлення осіб, які затримали підозрювану особу під час учинення або замаху на вчинення кримінального правопорушення чи безпосередньо після вчинення кримінального правопорушення, чи під час безперервного переслідування особи, яка підозрюється в його вчиненні; 4) інше.
За змістом пункту 1 розділу 2 Порядку №100 заяви (повідомлення) можуть бути усні або письмові: усні заяви (повідомлення) від осіб уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції або інший поліцейський, до повноважень якого це належить, вносить до протоколу прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію (додаток 2); під час особистого звернення заявника до органу (підрозділу) поліції із письмовою заявою (повідомленням) уповноважена службова особа органу (підрозділу) поліції її (його) приймає і реєструє.
Пунктом 6 розділу 2 Порядку №100 передбачено, що поліцейський незалежно від місця свого перебування в разі виявлення або отримання інформації про кримінальне правопорушення та іншу подію чи звернення до нього громадян із заявою (повідомленням) невідкладно повідомляє про це за скороченим номером екстреного виклику поліції "102" і зобов'язаний ужити заходів щодо запобігання правопорушенню, його припинення, рятування людей, надання допомоги особам, які її потребують, установлення і затримання осіб, які вчинили правопорушення, та охорони місця події.
Водночас, спірний наказ від 16.08.2022 №1174 та матеріали службового розслідування не містять належним чином підтверджених обставин про конкретну дату, час, джерело та спосіб отримання позивачем інформації про продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів без ліцензії, а також інформації про місце, час, дату та особу, яка здійснювала такий продаж.
Тобто, дисциплінарна комісія під час проведення службового розслідування обмежилась лише поясненнями позивача про те, що старший лейтенант поліції ОСОБА_2 отримала інформацію про продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів під час перебування на речовому ринку.
Тому суд вважає висновки відповідача про те, що позивач не вжив заходів реагування щодо реєстрації вказаного повідомлення в системі ІПНП та журналі вхідної кореспонденції безпідставними.
Разом з тим, у спірному наказі від 16.08.2022 №1174 відповідач також дійшов висновків про те, що позивач без належних на те підстав та повноважень змінив графік розпорядку робочого часу старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 .
Надаючи правову оцінку вказаним доводам відповідача, суд враховує, що відповідно до пункту 7 розділу 3 Положення про відділення поліції №1 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області, затвердженого наказом ГУНП в Хмельницькій області від 08.02.2021 №268, начальник відділення поліції реалізує свої повноваження у формі усних і письмових наказів (доручень) організаційно-розпорядчого характеру.
В свою чергу наказ від 16.08.2022 №1174 та матеріали службового розслідування не містять інформації щодо прийняття позивачем будь-якого наказу організаційно-розпорядчого характеру щодо зміни графіку розпорядку робочого часу старшого лейтенанта поліції ОСОБА_2 .
Як наслідок такі доводи відповідача також є безпідставними.
Також дисциплінарна комісія під час проведення службового розслідування дійшла висновку про те, що позивач не сприяв проведенню цього службового розслідування та надав завідомо неправдиві пояснення.
Слід зауважити, що частиною сьомою статті 14 Дисциплінарного статут передбачено, що якщо протягом проведення службового розслідування поліцейським вчинено інший дисциплінарний проступок, розпочинається нове службове розслідування.
Відповідно до наказу ГУНП в Хмельницькій області від 18.07.2022 №1009 службове розслідування призначене у зв'язку з тим, що в ході проведення моніторингу робочого часу окремих працівників поліції відповідач виявив ряд можливих порушень службової дисципліни.
Тобто, якщо під час проведення службового розслідування, призначеного відповідно до наказу від 18.07.2022 №1009, дисциплінарна комісія виявила у діях позивача ознаки дисциплінарного проступку, а саме надання завідомо неправдивих пояснень та несприяння проведенню службового розслідування, ГУНП в Хмельницькій області відповідно до вимог частини сьомої статті 14 Дисциплінарного статуту зобов'язане було призначити нове службове розслідування, що відповідачем зроблено не було.
Вказані висновки без проведення нового службового розслідування є порушення вимог Дисциплінарного статуту, тому є протиправними.
Суд враховує, що належних і допустимих доказів того, що позивач вчинив дисциплінарний проступок та порушив службову дисципліну відповідач у спірному наказі від 16.08.2022 №1174 не відобразив та суду не надав.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов задоволити.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 16.08.2022 №1174 "Про застосування дисциплінарних стягнень" про застосування до ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у виді суворої догани.
Стягнути на користь ОСОБА_1 992,40 грн (дев'ятсот дев'яносто дві гривні 40 копійок) судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )
Відповідач:Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, буд. 7,Хмельницький,Хмельницька область,29017 , код ЄДРПОУ - 40108824)
Головуючий суддя О.Л. Польовий