Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
22 листопада 2022 року № 520/11265/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі судді Шляхової О.М., розглянувши в порядку спрощеного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 2 під, 8, 9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822), третя особа - Харківська міська рада (ЄДРПОУ 04059243, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 61003, Харківська обл., місто Харків, Майдан Конституції, будинок 7) про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування рішень, скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки локальних коефіцієнтів місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони та сукупного коефіцієнту Км3 розміром 1,18063 при формуванні витягу №1557/0/45-19 від 07.11.2019 і застосування локальних коефіцієнтів та сукупного коефіцієнту Км3 розміром 1,5 при формуванні витягів № 4048 від 20.05.2020 та № 2181 від 26.05.2021 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 6310138200:03:016:0005, площею 0,10 га;
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, викладене в листах № 32-20-10-4283/0/19-21 від 01.06.2021 та № ПІ-173/0-194/0/63-21 від 10.06.2021, про відмову у здійсненні перерахунку нормативно-грошової оцінки земельної ділянки площею 0,10 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 6310138200:03:016:0005 за 2019 рік та 2020 рік в частині застосування локальних коефіцієнтів місцезнаходження земельної ділянки та сукупного коефіцієнту КмЗ розміром 1,18063 при розрахунку нормативно-грошової оцінки у 2019, сукупного коефіцієнту КмЗ розміром 1,5 при розрахунку нормативно-грошової оцінки у 2020 у відповідності до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 зі змінами, та внесенні до Державного земельного кадастру змін до відомостей про земельну ділянку;
- скасувати витяги Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №1557/0/45-19 від 07.11.2019, №4048 від 20.05.2020, №2181 від 26.05.2021 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 6310138200:03:016:0005, розміром 0,10 га;
- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області видати ОСОБА_1 нові витяги з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 6310138200:03:016:0005, розміром 0,10 га, із застосуванням сукупного коефіцієнту КмЗ (локальні фактори), який розрахувати з урахуванням всіх показників, особливостей та властивостей зазначеної земельної ділянки, в тому числі і тих, які були враховані при формуванні витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1557/0/45-19 від 07.11.2019, у відповідності до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 зі змінами.
Ухвалою суду від 30.06.2021 прийнято адміністративну справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Ухвалою суду від 08.11.2022 залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги щодо предмету спору Харківську міську раду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що при складанні оскаржуваних витягів відповідачем не дотримано критерії обґрунтованості та пропорційності, а саме встановлені розміри локальних коефіцієнтів Км3 вище, ніж максимальні граничні розміри, визначені Порядком та рішенням Харківської міської ради. Позивач вважає вказані витяги протиправними, у зв'язку з чим звернувся до суду з даним позовом.
Відповідач не погодився з позовними вимогами та направив до суду відзив на позовну заяву, в якому в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що на основі ГІС-технологій створено модель проявів відповідно кожного локального фактору. У подальшому застосування локальних коефіцієнтів при оцінці земельних ділянок має здійснюватися спеціалістами Відділу у м. Харкові Головного управління Держгеокадастру у Харківській області за допомогою програмного комплексу, що є невід'ємною частиною технічної документації з грошової оцінки земель населеного пункту, в основу якого закладено емпіричні формули, що дозволяє автоматично визначати кількість факторів та зону їх впливу.
Третя особа правом подання пояснень на позовну заяву не скористалась.
Позивач через канцелярію суду надав відповідь на відзив, я якій додатково аргументував доводи позовної заяви.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАСУ країни суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 у процесі оформлення договору оренди земельної ділянки з Харківською міською радою, виконала підготовчі дії для укладання договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 6310138200:03:016:0005, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2 , для експлуатації та обслуговування виробничої нежитлової будівлі.
24.03.2021 позивач у порядку, передбаченому Законом України «Про оренду землі», подав сформований пакет документів до Управління земельних відносин Департаменту територіального контролю та земельних відносин Харківської міської ради, справа № РЦ-0323102645-164 від 24.03.2021 з терміном виконання 22.04.2021.
На даний час питання укладення договору оренди земельної ділянки знаходиться на розгляді Харківської міської ради.
05.04.2021 позивач отримала позов від Харківської місцевої прокуратури № 3 в інтересах держави, в особі Харківської міської ради, до ФОП ОСОБА_1 , про стягнення безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати за використання земельної ділянки з кадастровим номером 6310138200:03:016:0005 площею 0,10 га по АДРЕСА_2 .
Керівник Харківської місцевої прокуратури № 3 обґрунтовує свої позовні вимоги, в частині розрахунку суми стягнення, посилаючись на витяги з технічної документації про нормативно грошову оцінку земельної ділянки з кадастровим номером 6310138200:03:016:0005 площею 0,10 га по АДРЕСА_2 , від 07.11.2019 № 1557/0/45-19 та № 4048 від 20.05.2020, які виготовлені Головним управлінням Держгеокадастру у Харківській області.
Позивач вважає, що відповідачем, в оскаржуваних витягах встановлені розміри локальних коефіцієнтів Км3 вище, ніж максимальні граничні розміри, визначені Порядком та рішенням Харківської міської ради, з огляду на що, витяги порушують права позивача.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» (далі - Закону 1378-ІV) нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами, а під рентним доходом розуміється дохід, який можна отримати із землі як фактору виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.
Частиною 5 статті 5 вказаного Закону 1378-ІV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, окрім іншого, для визначення розміру земельного податку, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Відповідно до абзацу третього частини першої статті 13 Закону 1378-ІV нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
При цьому, як визначено підпунктом 14.1.125 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодекс) України, нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч. 1 ст. 15 Закону 1378-ІV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 18 Закону 1378-ІV, нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться на землях, розташованих у межах населених пунктів, незалежно від їх цільового призначення не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
У відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону 1378-ІV дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону 1378-ІV витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Відповідно до розділу III «Нормативна грошова оцінка земель населених пунктів» Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 №213, нормативна грошова оцінка земель населених пунктів визначається за відповідною формулою, з урахуванням окрім інших величин, величин зазначених коефіцієнтів Км2 і КмЗ.
Дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформлюються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви (пункт 2-1 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів).
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень, а згідно зі ст. 73 цього Закону акти ради сільського, селищного, міського голови, голови районної вмісті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі створення) ради, прийняті в межах наданих повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Судом встановлено, що Рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 №1209/13 затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013.
Згідно з п. 1.1. вказаного рішення затверджено базову вартість одного квадратного метра земель міста Харкова у сумі 291.18 грн., яка отримана на підставі витрат на освоєння і облаштування території міста станом на 01.01.2013 та підлягала в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Пунктом 2 вказаного рішення встановлено, що рішення вводиться в дію з моменту оприлюднення в установленому порядку, а нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013 застосовується з 01 січня 2014 року.
Цим рішенням у тому числі затверджено значення коефіцієнтів зон впливу локальних факторів.
Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Відповідно до п. 2 цього рішення нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020.
Відповідно до технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова станом на 01.01.2018 становить 639,78 грн. і підлягає в подальшому індексації в порядку, встановленому законодавством України.
Механізм нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах населених пунктів та порядок оформлення Витягів з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки регламентується Порядком нормативної грошової оцінки земель населених пунктів затвердженим Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 (далі - Порядок № 489).
Відповідно до п. 1 зазначеного Порядку № 489 в основі нормативної грошової оцінки земель населених пунктів лежить капіталізація рентного доходу, що отримується залежно від місця розташування населеного пункту в загальнодержавній, регіональній і місцевій системах виробництва та розселення, облаштування його території та якості земель з урахуванням природно-кліматичних та інженерно-геологічних умов, архітектурно-ландшафтної та історико-культурної цінності, екологічного стану, функціонального використання земель.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 489 вартість одного квадратного метра земельної ділянки певного функціонального використання (Цн) визначається з урахуванням територіально-плану вальних, інженерно-геологічних, історико-культурних. природно- ландшафтних. санітарно-гігієнічних та інженерно-інфраструктурних особливостей місця її розташування в межах економіко-планувальної зони за формулою:
Цн = Цнз х Кф х КмЗ,
де Цнз - середня для економіко-планувальної зони вартість одного квадратного метра земель (у гривнях).
Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки:
КмЗ - локальний коефіцієнт, який враховує місце розташування земельної ділянки в межах економіко-планувальної зони.
Значення коефіцієнта Км3 визначається щодо кожного населеного пункту, виходячи з його особливостей. Значення локального коефіцієнта для окремої земельної ділянки можливо встановлювати на основі визначення частки площі, яку займає цей фактор на земельній ділянці. Встановлення частки площі здійснюється переважно шляхом використання ГІС-технологій та електронних цифрових карт масштабу не менше ніж 1:10000 - для міст з чисельністю населення понад 100 тис. осіб, та 1:5000 - для інших населених пунктів.
Для обчислення Км3 враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50.
Судом з матеріалів справи встановлено, що Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1557/0/45-19 від 07.11.2019 складений під час дії рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 «Про затвердження «Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2013».
Як вбачається зі змісту зазначеного Витягу №1557/0/45-19 від 07.11.2019 з технічної документації про нормативну грошову оцінку щодо земельної ділянки, розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки склав 2011430 грн., з урахуванням коефіцієнту функціонального призначення (Кф) - 1.2 та сукупного коефіцієнту КмЗ 1.18063
Відповідно до Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №1557/0/45-19 від 07.11.2019 земельна ділянка по вул. Северина Потоцького, 11 знаходиться в зоні дії наступних локальних факторів у межах економіко-планувальної зони, які впливають на її вартість, а саме:
Місцезнаходження земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до громадських центрів:
- значення, застосоване у Витягу від 07.11.2019, - 1,1;
- граничні значення, визначені Порядком № 489 (Додаток № 7) - 1.04 - 1.2
У зоні магістралей підвищеного містоформувального значення:
- значення, застосоване у Витягу від 07.11.2019, - 1.08;
- граничні значення, визначені Порядком № 489 (Додаток № 7) - 1.05 - 1,2
У зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту значення:
- значення, застосоване у Витягу від 07.11.2019, - 1.01;
- граничні значення, визначені Порядком № 489 (Додаток № 7) - 1,04-1,15
У зоні пішохідної доступності природних об'єктів значення:
- значення, застосоване у Витягу від 07.11.2019, - 1.04;
- граничні значення, визначені Порядком № 489 (Додаток № 7) - 1,04-1,10
Місцезнаходження земельної ділянки у зоні перевищення припустимого рівня шуму від залізниці, автодоріг, електропідстанцій та аеродромів:
- значення, застосоване у Витягу від 07.11.2019, - 0.97;
- граничні значення, визначені Порядком № 489 (Додаток № 7) - 0.90 - 0.97
Місцезнаходження земельної ділянки в ареалі забруднення ґрунтів (важкі метали), на територіях, зайнятих породними відвалами і териконами:
- значення, застосоване у Витягу від 07.11.2019, - 0,97537;
- граничні значення, визначені Порядком № 489 (Додаток № 7) - 0.90-0,95
Сукупний коефіцієнт КмЗ - 1.18063.
З аналізу нормативно встановлених значень КмЗ у порівнянні з Витягом від №1557/0/45-19 від 07.11.2019 вбачається перевищення максимальних значень локального фактору Км3:
-«У зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту значення», мінімальний розмір якого відповідно до Рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 не може бути 1,04, у той час, як у Витягу встановлений коефіцієнт 1,01,
- «Місцезнаходження земельної ділянки в ареалі забруднення ґрунтів (важкі метали), на територіях, зайнятих породними відвалами і териконами», граничний розмір якого відповідно до Рішення Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13 не може перевищувати 0,95, в той час, як у Витягу встановлений коефіцієнт 0,97537.
Таким чином, відповідачем у спірному Витязі №1557/0/45-19 від 07.11.2019 встановлені розміри зазначених локальних коефіцієнтів Км3 вищі, ніж максимальні граничні розміри, визначені вказаним Порядком та рішенням Харківської міської ради.
Суд зазначає, що відповідачем не обґрунтовано застосування вищезазначених коефіцієнтів у розмірах, що перевищують розміри, встановлені Порядком та рішенням Харківської міської ради від 03.07.2013 № 1209/13.
Суд вважає необґрунтованими доводи відповідача щодо неможливості впливати на показники коефіцієнтів Км3 у зв'язку з наданням Витягу №1557/0/45-19 від 07.11.2019 із застосуванням програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013» в автоматизованому режимі, з огляду на наступне.
Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, як суб'єкт владних повноважень, у відповідності до приписів ч. 2 ст. 19 Конституції України зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Надаючи оскаржуваний Витяг №1557/0/45-19 від 07.11.2019, відповідач зобов'язаний був перевірити правомірність та обґрунтованість вказаних в ньому даних, які впливають на вартість грошової оцінки земельної ділянки. Складення Витягу №1557/0/45-19 від 07.11.2019 в автоматичному режимі не може бути підставою для встановлення в ньому розмірів коефіцієнтів, які не відповідають вимогам чинного законодавства.
Відповідно до ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд не приймає до уваги твердження відповідача щодо неможливості впливати на показники коефіцієнтів Км3 у зв'язку з наданням витягу із застосуванням програмного комплексу «Нормативна грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2013» в автоматизованому режимі з огляду на те, що вказана обставина не передбачена законом, як така, що може виправдати наявність порушень.
Аналогічні висновки викладені Верховним Судом у Постанові від 19.03.2021 у справі № 820/456/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог позивача, в частині скасування витягу №1557/0/45-19 від 07.11.2019 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, та як наслідок зобов'язання відповідача видати новий витяг.
Інші доводи позову в частині вказаних вимог висновків суду не змінюють.
Одночасно суд відмовляє у задоволенні позову в частині визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо застосування при розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки локальних коефіцієнтів місцезнаходження земельної ділянки у межах економіко-планувальної зони та сукупного коефіцієнту Км3 розміром 1,18063 при формуванні витягу №1557/0/45-19 від 07.11.2019 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Северина Потоцького, 11 у м. Харкові, кадастровий номер 6310138200:03:016:0005, площею 0,10 га, з огляду на те, що належним та достатнім способом захисту прав позивача є саме скасування Витягу та частково застосування локальних коефіцієнтів у ході розгляду справи визнано правомірним.
Щодо правомірності Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №4048 від 20.05.2020, судом з матеріалів справи встановлено, що вказаний Витяг складений під час дії рішення Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018».
Відповідно до вказаного Витягу земельна ділянка знаходиться в зоні дії наступних локальних факторів, які впливають на її вартість, а саме:
Місцезнаходження земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до громадських центрів
- значення, застосоване у Витягу від 20.05.2020, - 1,2;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.04-1.2
Місцезнаходження земельної ділянки у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення:
- значення, застосоване у Витягу від 20.05.2020, - 1,2;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.05-1.2
Місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту:
- значення, застосоване у Витягу від 20.05.2020, - 1,15;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.04-1.15
Місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності до національних природних, регіональних ландшафтних, зоологічних га дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва. ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, біосферних та природних заповідників, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів:
- значення, застосоване у Витягу від 20.05.2020, - 1,15;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.04-1.15
Сукупний коефіцієнт Км3 1,5.
З аналізу вказаного Витягу вбачається, що показники Км3 не перевищують гранично допустимих показників, визначених Порядком № 489 та Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018».
Норми чинного законодавства визначають, що добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50. Як вбачається з Витягу від 20.05.2020, сукупний коефіцієнт Км3, зазначений у витягу складає 1,5.
Щодо правомірності Витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки №2181 від 26.05.2021, судом з матеріалів справи встановлено, що вказаний Витяг складений під час дії рішення Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018».
Відповідно до вказаного Витягу земельна ділянка знаходиться в зоні дії наступних локальних факторів, які впливають на її вартість, а саме:
Місцезнаходження земельної ділянки в зоні пішохідної доступності до громадських центрів
- значення, застосоване у Витягу від 26.05.2021, - 1,2;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.04-1.2
Місцезнаходження земельної ділянки у зоні магістралей підвищеного містоформувального значення:
- значення, застосоване у Витягу від 26.05.2021, - 1,2;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.05-1.2
Місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності швидкісного міського та зовнішнього пасажирського транспорту:
- значення, застосоване у Витягу від 26.05.2021, - 1,15;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.04-1.15
Місцезнаходження земельної ділянки у зоні пішохідної доступності до національних природних, регіональних ландшафтних, зоологічних га дендрологічних парків, парків-пам'яток садово-паркового мистецтва. ботанічних садів, заказників, заповідних урочищ, біосферних та природних заповідників, пам'яток природи, курортів, парків, лісопарків, лісів, зелених зон, пляжів:
- значення, застосоване у Витягу від 26.05.2021, - 1,15;
- значення Порядку № 489 (Додаток № 7) - 1.04-1.15
Сукупний коефіцієнт Км3 1,5.
З аналізу вказаного Витягу вбачається, що показники Км3 не перевищують гранично допустимих показників, визначених Порядком № 489 та Рішенням Харківської міської ради від 27.02.2019 № 1474/19 «Про затвердження Технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018».
Норми чинного законодавства визначають, що добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0,50 і вище 1,50. Як вбачається з Витягу від 26.05.2021, сукупний коефіцієнт Км3, зазначений у витягу складає 1,5.
З огляду на вищевикладене, суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині вимог про скасування витягів Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №4048 від 20.05.2020, №2181 від 26.05.2021 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
З урахуванням зазначеного суд також відмовляє в задоволенні позовних вимог в частині визнання протиправними дії Головного управління Держгеокадастру у Харківській області щодо застосування локальних коефіцієнтів та сукупного коефіцієнту Км3 розміром 1,5 при формуванні витягів № 4048 від 20.05.2020 та № 2181 від 26.05.2021 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: вул. Северина Потоцького, 11 у м. Харкові, кадастровий номер 6310138200:03:016:0005, площею 0,10 га, з огляду зокрема на те, що для обчислення КмЗ враховуються локальні фактори, наведені в додатку 7 Порядку № 489, в межах максимальних значень, при цьому добуток пофакторних оцінок не має бути нижче 0.50 і вище 1.50, що і дотримано відповідачем.
Крім того, суд зазначає, що листи, видані відповідачем не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні КАС України, а тому позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, викладене в листах № 32-20-10-4283/0/19-21 від 01.06.2021 та № ПІ-173/0-194/0/63-21 від 10.06.2021 не підлягає задоволенню.
З огляду на вищезазначене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до ст. 139 КАС України,
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 2 під, 8, 9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822), третя особа - Харківська міська рада (ЄДРПОУ 04059243, місцезнаходження юридичної особи: Україна, 61003, Харківська обл., місто Харків, Майдан Конституції, будинок 7) про визнання дій протиправними, визнання протиправними та скасування рішень, скасування витягу та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Скасувати витяг Головного управління Держгеокадастру у Харківській області №1557/0/45-19 від 07.11.2019.
Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Харківській області видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) новий витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_2 , кадастровий номер 6310138200:03:016:0005, розміром 0,10 га, із застосуванням сукупного коефіцієнту КмЗ (локальні фактори), який розрахувати з урахуванням всіх показників, особливостей та властивостей зазначеної земельної ділянки, у тому числі і тих, які були враховані при формуванні витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки № 1557/0/45-19 від 07.11.2019, у відповідності до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затверджений Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.11.2016 № 489 зі змінами.
У задоволенні позову в іншій частині вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Харківській області (вул. Космічна, буд. 21, 2 під, 8, 9 пов., м. Харків, 61145, код ЄДРПОУ 39792822) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у сумі 1513 (одна тисяча п'ятсот тринадцять) гривень 03 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М. Шляхова