Справа № 420/1369/22
14 листопада 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хурси О.О.,
за участю секретаря судового засідання Юхимчук К.І.,
представника позивача - Воронкова В.О.,
представника відповідача - Старостіна О.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ОНК-ГРУП» (вул. Рішельєвська, 11, корпус А, м. Одеса, 65026) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057) про визнання протиправними та скасування постанов,-
20.01.2022 до Одеського окружного адміністративного суду року надійшов позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ОНК-ГРУП» (далі - ТОВ «ОНК-ГРУП») до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП), в якому позивач просить суд визнати протиправними та скасувати постанови НКРЕКП: від 10.11.2021 №2138 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ОНК-ГРУП» та від 10.12.2021 №2550 «Про накладення штрафу на ТОВ «ОНК-ГРУП» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)».
Також позивач просить суд стягнути з відповідача на його користь суму судових витрат.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що оскаржені постанови НКРЕКП є безпідставними та підлягають скасуванню з огляду на те, що призначення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ОНК-ГРУП» є протиправним з перевищенням наданих відповідачу повноважень в результаті невірного застосування п. 4 ч. 8 ст. 19 ЗУ «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комінальних послуг». Невірне трактування НКРЕКП п.4 ч. 4, ч. 5 ст. 77 ЗУ «Про ринок електичної енергії» від 13.04.2017 №2019 -VIII та ч. 2 ст. 12 ЗУ «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V, що призвело до необгрунтоваго визначення розміру застосованих контролюючим органом штрафних санкцій.
Позивач зазначає, що здійснює діяльність з постачання електричної енергії на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, виданої відповідно до постанови НКРЕКП. З метою участі у торгах, купівлі-продажу електричної енергії та врегулювання відповідних фінансових зобов'язань 28.06.2019 між ТОВ «ОНК-ГРУП» та державним підприємством «ОПЕРАТОР РИНКУ» (далі- ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ») укладено договір №149/01 про участь у ринку «на добу наперед» (далі - РДН) та на внутрішньодобовому ринку (далі - ВДР). На підставі отриманої листом від 02.11.2021 за вих. №01-13/2777 від ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» інформації, щодо перевищення обмеження у 10% від зареєстрованих обсягів купівлі електричної, що може свідчити про недотримання учасниками РДН та ВДР вимог закону, НКРЕКП проведено позапланову невиїзну перевірку за наслідками якої, складено акт від 17.11.2021 №615. Позивач вважає, що відомості викладенні у зазначеному листі не відносяться до підстав визначених законом для прийняття рішення про проведення позапланової невиїзної перевірки, виходячи з цього факт проведення перевіки є протиправним та підлягає скасування, оскаржувані постанови не містять посилань на обствини порушення ТОВ «ОНК-ГРУП» будь-яких прав та охоронюваних законом інтересів ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ», та документів, що підтверджують таке порушення.
Ухвалою Одеського окружного адміністравного суду від 25.01.2022 відкрито провадження у справі № 420/1369/22 в порядку загального позовного провадження.
14.02.2022 через канцелярію Одеського окружного адміністравного суду представником відповідача до суду подано відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що відповідач заперечує проти позовних вимог, на тій підставі, що позапланова перевірка з дотримання позивачем ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності належить до виключних повноважень Регулятора, а оскаржувані постанови №2138 від 10.11.2021 та №2550 від 10.12.2021 НКРЕКП є такими, що прийняті в межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.
Відповідач також вказує, що підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки було звернення ДП «Оператор ринку», в якому зазначено, що у позивача спостерігалось перевищення загального обсягу продажу електричної енергії на ринку «на добу наперед» 10% зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсягів імпорту, а також у яких відсутні відповідні зареєстровані обсяги купівлі за вересень 2021.
Відповідач також зазначає, що постанову №2550 від 10.12.2021 прийнято з дотриманням принципів пропорційності порушення і покарання, прозорості та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив, зокрема, при прийнятті рішення НКРЕКП про накладення штрафу на TOB «ОНК ГРУП», застосовано санкції відповідно до законодавства. Як вбачається із позовної заяви, позивач не спростовує порушення норм законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії, а лише вважає, що Регулятор повинен застосувати штрафну санкцію пропорційно, з урахуванням серйозності, тривалості правопорушення та наслідків правопорушення на учасників ринку. В обґрунтування своєї позиції посилається на висновки Верховного суду викладені у постанові від 21.04.2021 у справі №480/2675/20, а саме: якщо за результатом проведеної у встановленому порядку перевірки НКРЕКП виявлено порушення у діяльності суб'єкта господарювання, то вирішення питання про визначення конкретного розміру санкцій у межах встановлених ч. 4, ч. 5 ст. 77 ЗУ «Про ринок електричної енергії» є дискреційним повноваженням НКРЕКП.
11.03.2022 через канцелярію Одеського окружного адміністравного суду від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача, зі змісту якої вбачається незгода позивача з доводами НКРЕКП щодо підтвердження правомірності оскаржуваних постанов.
14.04.2022 через канцелярію Одеського окружного адміністравного суду надійшли заперечення відповідача, відповідно до яких останній зазначає, що викладені у відповіді на відзив підстави такими, що не спростовують позицію Регулятора зазначену у відзиві. Звертає увагу на те, що ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» у своєму листі від 02.11.2021 №01-13/2777 надав докази - переліки електропостачальників та трейдерів, зокрема, позивача, у яких спостерігалось перевищення загального обсягу продажу електричної енергії на РНД 10% зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсягів імпорту, а також у яких відсутні відповідні зареєстровані обсяги купівлі за вересень 2021. Стверджує, що оскаржувані постанови прийняті відповідачем у межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України.
В судовому засіданні представник позивача просив позов задовольнити у повному обсязі. Представник відповідача у задоволенні позову просив відмовити.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали адміністративної справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, суд встановив.
10.11.2021 на підставі інформації, отриманої з листа від 02.11.2021 за вих. №01-13/2777 від ДП «ОПЕРАТОР РИНКУ» інформації (а.с. 97-99), щодо перевищення обмеження у 10% від зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії, що може свідчити про недотримання учасниками РДН та ВДР вимог закону, НКРЕКП прийнято рішення про проведення позапланової невиїзної перевірки позивача (Постанова від 10.11.2021 №2138 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ОНК ГРУП» (а.с. 100-106)). На підставі Постанови №2138, посвідчення на проведення позапланової невиїзної перевірки від 15.11.2021 № 713 (а.с.107-109), 17.11.2021 здійснено позапланову невиїзну перевірку TOB «ОНК ГРУП».
17.11.2021 за результатами проведеної перевірки відповідачем було затверджено Акт позапланової невиїзної перевірки №615 (а.с. 36-41), відповідно до якого ТОВ «ОНК ГРУП» порушило вимоги нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, Ліцензійні умови з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійні умови з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності).
Позивачем 29.11.2021 за вих. №2911/21-п до НКРЕКП, у зв'язку з незгодою з актом подані заперечення до акту №615.
За результатами розгляду 10.12.2021 на засіданні НКРЕКП акту, прийнято постанову «Про накладення штрафу на ТОВ «ОНК ГРУП» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)» №2550 від 10.12.2021, відповідно до якої на ТОВ «ОНК ГРУП» накладено штраф у розмірі 1 700 000,00 грн.
Вважаючи постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від №2550 від 10.12.2021 «Про накладення штрафу на ТОВ «ОНК ГРУП» за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)» протиправною та такою, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус та повноваження Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг визначаються Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі також - Закон № 1540-VIII) (тут і далі - у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частин першої-третьої статті 1 Закону № 1540-VIII Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - Регулятор) є постійно діючим незалежним державним колегіальним органом, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Регулятор є юридичною особою публічного права, має відокремлене майно, що є державною власністю, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням. Роботу Регулятора забезпечують його центральний апарат і територіальні органи.
За змістом статті 4 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" основними принципами діяльності Регулятора є, зокрема: законність; компетентність; справедливість; прогнозованість та своєчасність прийняття рішень; неупередженість та об'єктивність під час прийняття рішень; відкритість і прозорість, гласність процесу державного регулювання; недопущення дискримінації; відповідальність за прийняті рішення.
Відповідно до статті 19 Закону № 1540-VIII НКРЕКП здійснює державний контроль за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Положеннями частин другої-третьої статті 19 Закону №1540-VIII передбачено, що перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора. Для проведення перевірки створюється комісія з перевірки, що складається не менш як із трьох представників центрального апарату та/або територіальних органів Регулятора.
Згідно з частиною четвертою статті 19 Закону №1540-VIII під час здійснення державного контролю Регулятор має право: 1) вимагати від суб'єкта господарювання усунення виявлених порушень вимог цього Закону та законів, що регулюють діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, і ліцензійних умов; 2) фіксувати процес здійснення планового або позапланового заходу чи кожну окрему дію засобами аудіо- та відеотехніки, не перешкоджаючи здійсненню такого заходу; 3) вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю; 4) призначати експертизу, одержувати пояснення, довідки, копії документів, відомості з питань, що виникають під час державного контролю; 5) приймати обов'язкові до виконання суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, рішення про усунення виявлених порушень; 6) накладати штрафні санкції та вживати заходів, передбачених законом.
Відповідно до пункту 4 частини 8 статті 19 Закону про НКРЕКП підставою для проведення позапланової невиїзної перевірки є, зокрема, обґрунтоване звернення фізичної або юридичної особи про порушення суб'єктом господарювання, що провадить діяльність у сфері енергетики чи комунальних послуг, її законних прав та надання документів (копій документів), що підтверджують таке порушення.
Згідно з частиною п'ятою статті 19 Закону №1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки. Один примірник акта про результати перевірки передається суб'єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі. У разі відмови суб'єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб'єкту господарювання рекомендованим листом протягом п'яти робочих днів з дня підписання акту членами комісії з перевірки. Суб'єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п'яти робочих днів з дня отримання акту про результати перевірки. У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом. Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб'єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акту на засіданні Регулятора.
Положенням пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» було встановлено, що тимчасово, до 1 листопада 2021 року загальний (максимальний) обсяг продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку "на добу наперед" у розрахунковому періоді (місяці) не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць). У разі здійснення імпорту електричної енергії постачальником та/або трейдером обсяг електричної енергії, що може бути проданий таким електропостачальником та/або трейдером на ринку "на добу наперед", збільшується на обсяг такої імпортованої електричної енергії.
З матеріалів справи вбачається, що до НКРЕКП надійшло звернення ДП «Оператор ринку» від 02.11.2021 №01-13/2777 в доповнення до листів ДП «Оператор ринку» з конференційною інформацією від 01.10.2021 №03-13/2522 та від 02.11.2021 № 01-13/2774, в якому ДП «Оператор ринку» повідомив, що у деяких електропостачальників та трейдерів спостерігається перевищення встановленого в Законі обмеження у 10%, а у деяких взагалі відсутні зареєстровані обсяги купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, а також обсяги імпорту електричної енергії, що може свідчити про недотримання учасниками РДН/ВДР, вимог абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону.
ДП «Оператор ринку» у своєму листі від 02.11.2021 № 01-13/2777 надав Переліки електропостачальників та трейдерів, зокрема, ТОВ «ОНК ГРУП», у яких спостерігалось перевищення загального обсягу продажу електричної енергії на РДН 10% зареєстрованих обсягів купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсягів імпорту, а також у яких відсутні відповідні зареєстровані обсяги купівлі за вересень та за жовтень 2021.
Згідно з інформацією, наведеною у додатку 1 до листа ДП «Оператор ринку» від 01.10.2021 № 03-13/2522, у вересні 2021 року акцептований обсяг продажу електричної енергії позивача на РДН склав 30 562,0 МВт*год.
Проте, у позивача у вересні 2021 було зареєстровано купівлю електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця, та обсяги імпорту електричної енергії в обсязі 171 360,0 МВт*год. 10% від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за такими двосторонніми договорами та імпорту становить 17 136,0 МВт*год. Відхилення акцептованого обсягу продажу електричної енергії позивачем на РДН від встановленого пунктом 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону обмеження в 10% склало 30 562,0 - 17 136,0 =13 426,0 МВт*год. Обсяг проданої Ліцензіатом електричної енергії на РДН у співвідношенні від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників та/або гарантованого покупця та імпорту у вересні 2021 становить 17,8 %.
З метою перевірки інформації, викладеної у листах ДП «Оператор ринку» від 01.10.2021 № 03-13/2522, від 02.11.2021 № 01-13/2774 та від 02.11.2021 № 01-13/2777, на підставі пункту 4 частини 8 статті 19 Закону про НКРЕКП 10.11.2021 НКРЕКП на засіданні у формі відкритого слухання прийнято постанову № 2138 «Про проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «ОНК ГРУП».
Враховуючи, що проведення позапланової перевірки дотримання позивачем ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності належить до виключних повноважень Регулятора, а також те, що перевірка проводилась на підставі обґрунтованого звернення ДП «Оператор ринку», суд приходить до висновку, що позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ОНК ГРУП» була здійснена Регулятором у відповідності до вимог Закону № 1540-VIII.
Щодо суті виявлених під час перевірки порушень, суд зазначає наступне.
Комісією з проведення перевірки встановлено, що TOB «ОНК ГРУП» у вересні 2021 року здійснило продаж електричної енергії на РДН в обсязі 30 562,0 МВт*год. Проте, у позивача в зазначеному періоді (місяці) було зобов'язання продати на РДН не більше 17 136,0 МВт*год електричної енергії, що становить 10 % зареєстрованого обсягу купівлі в цьому місяці електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників та/або гарантованого покупця та імпорту (171 136,0 МВт*год). За даними перевірки, у вересні 2021 року TOB «ОНК ГРУП» продало на РДН 30 562,0 МВт*год, що перевищує встановлене обмеження на 13 426,0 МВт*год. (30 562,0 - 17 136,0). Проданий TOB «ОНК ГРУП» у вересні 2021 року понад граничний обсяг електроенергії складає 78,3% від встановленого обмеження.
TOB «ОНК ГРУП» листом від 29.12.2021 року за вих. №2911/21-п надало до НКРЕКП заперечення до Акту про проведення позапланової невиїзної перевірки від 17.11.2021 № 615 посилаючись на безпідставність проведення позапланової невиїзної перевірки (а.с. 44-46).
Суд зазначає, що абзац третій пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії» встановив обмеження щодо загального (максимального) обсягу продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці), який не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць). При цьому дата укладення двосторонніх договорів не мала значення, оскільки виконання договору можливе у майбутньому. ТОВ «ОНК ГРУП», ураховуючи обмеження абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ринок електричної енергії», міг продати електричну енергію на ринку «на добу наперед», якщо законтрактував її у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця і в обсязі не більше 10% від такого зареєстрованого обсягу.
За результами перевірки позивача Регулятором було встановлено порушення законодавства, що регулює функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії, (трейдерської діяльності) та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу, що підтверджується Актом позапланової невиїзної перевірки №615 від 17.11.2021 р.
Акт перевірки позивач отримав у передбачений законодавством строк, та надав відповідачу свої письмові заперечення, які були враховані Регулятором при винесенні оскаржуваної постанови.
Зазначене свідчить про недотримання ТОВ «ОНК ГРУП» вимог нормативно- правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу, затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1469 (Ліцензійні умови № 1469) та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності), затверджених постановою НКРЕКП від 27 грудня 2017 року № 1468 (Ліцензійні умови № 1468).
Таким чином, суд дійшов висновку про правомірність Постанови Регулятора №2550 від 10.12.2021 р., прийнятої за результатами позапланової невиїзної перевірки позивача, щодо порушення законодавства ТОВ «ОНК ГРУП», що регулює функціонування ринку електричної енергії та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з перепродажу електричної енергії, (трейдерської діяльності) (Ліцензійних умов № 1468) та Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу (Ліцензійних умов № 1469), а саме:
пункту 1 частини другої статті 55 Закону України «Про ринок електричної енергії» в частині обов'язку трейдерів дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності із трейдерської діяльності та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
пункту 1 частини другої статті 57 Закону України «Про ринок електричної енергії» в частині обов'язку електропостачальника дотримуватися ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії;
абзацу третього пункту 9 розділу XVII Закону, яким встановлено, що тимчасово, до 1 листопада 2021 року загальний (максимальний) обсяг продажу електричної енергії електропостачальниками та/або трейдерами на ринку «на добу наперед» у розрахунковому періоді (місяці) не може перевищувати 10 відсотків від зареєстрованого обсягу купівлі електричної енергії за двосторонніми договорами у виробників електричної енергії та/або гарантованого покупця такими електропостачальниками та/або трейдерами на такий розрахунковий період (місяць). У разі здійснення імпорту електричної енергії постачальником та/або трейдером обсяг електричної енергії, що може бути проданий таким електропостачальником та/або трейдером на ринку «на добу наперед», збільшується на обсяг такої імпортованої електричної енергії;
пункту 1 постанови НКРЕКП від 01 вересня 2021 року № 1495 «Про деякі питання діяльності електропостачальників та/або грейдерів на ринку «на добу наперед», яким встановлено, що електропостачальникам, трейдерам, Оператору системи передачі та Оператору ринку забезпечити дотримання абзацу третього пункту 9 розділу XVII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону;
підпункту 5 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов № 1469 щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством;
підпункту 22 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов № 1469 відповідно до якого ліцензіатам забороняється надавати пропозиції та укладати договори, які містять положення, що суперечать Закону;
підпункту 5 пункту 2.2 глави Ліцензійних умов № 1468 щодо обов'язку ліцензіата виконувати рішення НКРЕКП у строки, встановлені відповідним рішенням та законодавством;
підпункту 12 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов № 1468 щодо обов'язку ліцензіата здійснювати купівлю-продаж електричної енергії за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку електричної енергії відповідно до Закону та нормативно- правових актів, що забезпечують функціонування ринку електричної енергії.
Стосовно агрументів позивача, що оскаржувана постанова є непропорційною, оскільки не враховує дотримання необхідного балансу між несприятливими наслідками для позивача, та цілям, на досягнення яких спрямоване це рішення», застосований штраф є надмірним, суд зазначає наступне.
Так, відповідно до статті 22 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон про НКРЕКГГ), за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, зокрема, у вигляді накладення штрафу.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акту перевірки розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, як мають стримуючий вплив.
Згідно з частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон) учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Згідно з частиною третьою статті 77 Закону у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії до відповідних учасників ринку можуть застосовуватися санкції у виді, зокрема, штрафу.
Відповідно до положень підпункту 4 частини четвертої статті 77 Закону, Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку електричної енергії приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на учасників ринку (крім споживачів) у таких розмірах: від 5 тисяч до 100 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на суб'єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню, зокрема, б) за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку електричної енергії, що підлягає ліцензуванню; в) за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Так, частина третя статі 2 КАС України передбачає, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим частиною третьою статті 2 КАС України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання прав та вимог законодавства, інакше було б порушено принцип розподілу влади.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - ключовим завданням якого є здійснення правосуддя. Тому завданням адміністративного суду є контроль за легітимністю прийняття рішення.
Суд не може підміняти державний орган рішення якого оскаржується, приймати замість рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб'єкта владних повноважень, оскільки такі дії виходять за межі визначених йому повноважень законодавцем.
Також суд зазначає, що у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 21.04.2021 у справі № 480/2675/20 (адміністративне провадження № К/9901/4877/21) зазначено, що якщо за результатом проведеної у встановленому порядку перевірки НКРЕКП виявлено порушення у діяльності суб'єкта господарювання, то вирішення питання про визначення конкретного розміру санкцій у межах, встановлених частиною четвертою з урахуванням вимог частини п'ятої статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії», є дискреційним повноваженням НКРЕКП.
Враховуючи вище викладене, Постанову № 2550 прийнято з урахуванням вимог статті 77 Закону, а також з дотриманням принципів пропорційності порушення, прозорості та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив, зокрема, при прийнятті рішення НКРЕКП про накладення штрафу на ТОВ «ОНК ГРУП», застосовано санкції відповідно до законодавства.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та рішеннь, та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що приймаючи оскаржувані постанови «Про проведення позапланової невиїзної перевіки ТОВ «ОНК ГРУП» №2138 від 10.11.2021та «Про накладення штрафу на ТОВ «ОНК ГРУП» № 2550 від 10.12.2021 за недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії та порушення Ліцензійних умов з постачання електричної енергії споживачу та Ліцензійних умов з перепродажу електричної енергії (трейдерської діяльності)», НКРЕКП діяла обґрунтовано, в межах повноважень, на підставі та у спосіб, що визначені законодавством України.
На думку суду, позивачем не доведено протиправності та необґрунтованості спірних рішень, а тому суд приходить до висновку про відсутність порушень прав позивача під час прийняття оскаржуваних постанов, та вважає їх такими що прийняті з урахуванням вимог, визначених частиною другою статті 19 Конституції України, частини другої статті 2 КАС України.
Таким чином, розглянувши справу по суті заявлених вимог, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У даному випадку відповідачем, як суб'єктом владних повноважень доведено правомірність рішень, що оскаржується.
Враховуючи, що у задоволенні позовних вимог суд відмовив, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 2, 6, 8, 9, 77, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ОНК-ГРУП» (вул. Рішельєвська, 11, корпус А, м. Одеса, 65026, код ЄДРПОУ 37872468) до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Смоленська, 19, м. Київ, 03057, код ЄДРПОУ 39369133) про визнання протиправними та скасування постанов №2138 від 10.11.2021 та №2550 від 10.12.2021- відмовити.
Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.
Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.
Суддя О.О. Хурса
.