справа№380/11922/22
21 листопада 2022 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд, суддя Гавдик З.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу № 380/11922/22 за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, -
Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із вищевказаним адміністративним позовом, в якому просив:
- Визнати протиправною відмову Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років до стажу служби в поліції (від 26.07.2022 N 3223/12/1/1/01-2022);
- Зобов'язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та зарахувати генералу поліції третього рангу начальнику Головного управління поліції у Львівській області ОСОБА_1 , до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 01.09.2004 по 26.07.2011, а саме 03 роки 05 місяців 11 днів;
- Зобов'язати Національну поліцію України здійснити перерахунок та зарахувати генералу поліції третього рангу начальнику Головного управління поліції у Львівській області ОСОБА_1 стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років із зарахуванням вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 01.09.2004 по 26.07.2011, а саме 03 роки 05 місяців 11 днів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до Голови Національної поліції України із рапортом, в якому просив зарахувати відповідно до статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 N 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.09.2004 по 26.07.2011, у загальній кількості 03 роки 05 місяців 11 днів. Однак, листом про надання відповіді від 26.07.2022 №3223/12/1/1/01-2022 ОСОБА_1 було відмовлено в задоволенні згаданого рапорту, з підстав, що вислуга років у пільговому обчисленні, буде врахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» при звільненні зі служби поліції.
Позивачу не враховано пільгу при підрахунку вислуги років, однак відповідач фактично не заперечує наявність законних підстав для пільгового обчислення вислуги років позивачу протягом зазначеного періоду. Таке неврахування пільги порушує як право на додаткове грошове матеріальне забезпечення, так і на достроковий вихід на пенсію.
Відповідач проти задоволення позову заперечив, у встановлений судом строк подав відзив на позов. Вказує, що підставою для виникнення права на пенсію, призначення чи відмови у призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є факт звільнення зі служби, натомість позивач зі служби в поліції не звільнений, а отже станом на теперішній час не набув права на призначення пенсії. Як наслідок, позовна вимога про зобов'язання НПУ зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні сформовану за відповідні періоди є передчасною, оскільки позивач зі служби в поліції не звільнений. На час звернення до суду з даним позовом позивач проходить службу в поліції в ГУНП у Львівській області, а тому позовні вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, є передчасними, оскільки вирішення цього питання має бути здійснено під час звільнення позивача зі служби в поліції. Відповідач також зазначає, що обчислення стажу служби в поліції повністю врегульовано статтею 78 Закону «Про Національну поліцію» № 580-VIII, і включення до нього періодів пільгової вислуги років не передбачено.
Згідно п. 3 ч. 3 ст. 246 КАС України, суд зазначає, що ухвалою судді від 02 вересня 2022 року у даній справі відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Судом встановлені наступні обставини:
ОСОБА_1 , працює на посаді начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Позивачем подано рапорт до Національної поліції України про надання документів про підтвердження проходження ОСОБА_1 служби.
28.07.2022 року за №3236/15/1/1/03-2022 Департаментом кадрового забезпечення НПУ скеровано:
Витяги з наказів ГУНП в Київській області від 07.11.2015 №1 о/с та від 06.04.2018 №193 о/с на 2 арк.;
Витяг з наказу Національної поліції України від 16.02.2021 №176 о/с на 1 арк;
Витяг із послужного списку особової справи на 2 арк;
Довідка про пільгову вислугу років на 1 арк;
Копія трудової книжки на 2 арк.
Департаментом кадрового забезпечення НПУ листом від 28 липня 2022 за №3236/15/1/1/03-2022 скеровано наступні документи відповідно до яких трудова діяльність позивача, згідно витягу із послужного списку особової справи, складається з наступного, а саме:
16.08.1999 - 0.07.2003 - курсант Херсонського юридичного інституту Національного університету внутрішніх справ.
30.07.2003 - 01.09.2004 - слідчий слідчого відділення Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області.
01.09.2004 - 02.11.2007 - оперуповноважений відділення карного розшуку Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області.
02.11.2007 - 27.12.2007 - заступник начальника відділення карного розшуку Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області.
27.12.2007 - 25.11.2008 - заступник начальника сектора карного розшуку Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області.
25.11.2008 - 19.05.2010 - старший оперуповноважений відділу карного розшуку Голосіївського районного управління Головного управління МВС України в м. Києві.
19.05.2010 - 15.09.2010 - заступник начальника сектора карного розшуку Броварського міського відділу (з обслуговування м. Бровари та Броварського району) Головного управління МВС України в Київській області.
15.09.2010 - 25.04.2013 - начальник сектора карного розшуку Броварського міського відділу (з обслуговування м. Бровари та Броварського району) Головного управління МВС України в Київській області.
25.04.2013 - 21.08.2015 - начальник сектора карного розшуку Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області.
21.08.2015 - 06.11.2015 - заступник начальника міського відділу - начальник кримінальної міліції Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області.
06.11.2015 - Згідно з пунктом 9 розділу XI Закону України «Про Національну поліцію» та відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ звільнений з 06.11.2015 в запас ЗСУ за пунктом 64 «з» (у зв'язку з переходом у встановленому порядку на роботу (службу) до Національної поліції),наказ ГУМВС України в Київській області від 06.11.2015 №590 о/с з звільнений з органів внутрішніх справ у зв'язку з переходом у встановленому порядку на службу до Національної поліції України.
07.11.2015 - 04.05.2016 - заступник начальника відділу поліції - начальник відділу кримінальної поліції Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області.
04.05.2016 - 24.11.2016 - заступник начальника відділу поліції - начальник відділу кримінальної поліції Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області.
24.11.2016 - 23.03.2017 - начальник відділу кримінальної поліції Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області.
23.03.2017 - 07.12.2017 - заступник начальника відділу поліції - начальник відділу кримінальної поліції Броварського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області.
07.12.2017 - 18.07.2019 - начальник Бориспільського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області.
18.07.2019 - 02.03.2020 - заступник начальника Головного управління Національної поліції в Київській області.
02.03.2020 - 16.02.2021 - начальник Головного управління Національної поліції в Закарпатській області.
16.02.2021 - до т.ч.- начальник Головного управління Національної поліції у Львівській області.
ОСОБА_1 подано рапорт до Голови Національної поліції України щодо зарахування вислуги років у пільговому обчисленні до загального стажу служби для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей».
Листом від 26.07.2022 року №3223/12/1/1/01-2022 «Про надання відповіді» позивачу відмовлено, з підстав, що вислуга років у пільговому обчисленні, буде врахована відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» при звільненні зі служби в поліції.
Станом на 29.08.2022 на 29.08.2022 календарна вислуга років становить 23 роки 00 місяців 10 днів.
Період проходження служби ОСОБА_1 на посадах в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ за якими зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця, а саме:
01.09.2004 по 02.11.2007 - оперуповноважений відділення карного розшуку Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області. Вислуга років у календарному обчисленні складає 03 роки 02 місяці 01 день, у пільговому - 01 рік 07 місяців 00 днів;
02.11.2007 по 27.12.2007 - заступник начальника відділення карного розшуку Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області. Вислуга років у календарному обчисленні - 00 років 01 місяць 25 днів, у пільговому - 00 років 00 місяців 27 днів;
27.12.2007 по 25.11.2008 - заступник начальника сектору карного розшуку Броварського міського відділу Головного управління МВС України в Київській області. Вислуга років у календарному обчисленні - 00 років 10 місяців 28 днів, у пільговому - 00 років 05 місяців 14 днів;
25.11.2008 по 19.05.2010 - старший оперуповноважений відділу карного розшуку Голосіївського районного управління Головного управління МВС України в місті Києві. Вислуга років у календарному обчисленні - 01 рік 05 місяців 24 дні, у пільговому - 00 років 08 місяців 27 днів;
19.05.2010 по 15.09.2010 - заступник начальника сектора карного розшуку Броварського міського відділу (з обслуговування м. Бровари та Броварського району) Головного управління МВС України в Київській області. Вислуга років у календарному обчисленні - 00 років 03 місяці 26 днів, у пільговому - 00 років 01 місяць 28 днів;
15.09.2010 по 26.07.2011 - начальник сектору карного розшуку Броварського міського відділу (з обслуговування м. Бровари та Броварського району) Головного управління МВС України в Київській області. Вислуга років у календарному обчисленні - 00 років 10 місяців 11 днів, у пільговому - 00 років 05 місяців 05 днів;
Загальна вислуга років у пільговому обчислені ОСОБА_1 в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ становить 03 роки 05 місяців 11 днів.
У довідці від 28 липня 2022 №3237/12/1/1/03- 2022 виданій Національною поліцією України зазначено, що за даними особової справи ОСОБА_1 значиться, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 №1497, наказу МВС України від 29.07.2008 №361, до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах із розрахунку один місяць за півтора місяці може бути зараховано час проходження служби на зазначених посадах у період з 01.09.2004 по 26.07.2011, та у пільговому обчисленні становить 03 роки 05 місяців 11 днів.
Позивач, не погодившись з відмовою Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років до стажу служби в поліції, звернувся до суду з позовом.
Зміст спірних правовідносин полягає у відмові відповідача зарахувати до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за період з 01.09.2004 року по 26.07.2011 року.
Вказані обставини, та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначені Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 року №580-VIII (далі - Закон №580-VIII).
Відповідно до ст. 59 Закону №580-VIII, служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень. Час проходження служби в поліції зараховується до страхового стажу, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Згідно із ч.ч. 1-3 ст. 78 Закону №580-VIII, стаж служби в поліції дає право на встановлення поліцейському надбавки за вислугу років, надання додаткової оплачуваної відпустки.
До стажу служби в поліції зараховуються: 1) служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими, з дня призначення на відповідну посаду; 2) військова служба в Збройних Силах України, Державній прикордонній службі України, Національній гвардії України, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній спеціальній службі транспорту; 3) служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; 4) час роботи у Верховній Раді України, місцевих радах, центральних і місцевих органах виконавчої влади із залишенням на військовій службі, на службі в органах внутрішніх справ України або на службі в поліції; 5) час роботи в органах прокуратури і суді осіб, які працювали на посадах суддів, прокурорів, слідчих, а також служба у Службі судової охорони; 6) дійсна військова служба в Радянській Армії та Військово-Морському Флоті, прикордонних, внутрішніх, залізничних військах, в органах державної безпеки та інших військових формуваннях колишнього СРСР, а також служба в органах внутрішніх справ колишнього СРСР.
Під час обчислення стажу служби в поліції враховуються тільки повні роки вислуги років без округлення фактичного розміру вислуги років у бік збільшення.
Позивач вважає, що не зарахування до стажу спірних періодів позбавляє його права на звернення за отриманням пенсії згідно з нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).
При цьому, судом встановлено, що позивач на теперішній час працює в Головному управлінні Національної поліції у Львівській області на посаді начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області.
Положеннями ст.1 Закону №2262 передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, регламентовані положеннями ст. 17 Закону №2262, серед яких: служба в органах внутрішніх справ, поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 Закону №580-VIII, порядок обчислення вислуги років у поліції встановлює Кабінет Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» (далі - Порядок №393).
Водночас суд враховує, що Кабінетом Міністрів України не визначено іншого порядку обчислення вислуги років у поліції, в тому числі і під час проходження служби, окрім того, що передбачений Порядком №393.
Отже, на переконання суду, норми Порядку №393 необхідно застосовувати не лише при обчисленні вислуги років після звільнення особи зі служби в поліції, але й під час проходження такої служби, з метою встановлення права на пенсію за вислугу років. При цьому, таке обчислення вислуги років відповідно до Порядку №393 проводиться лише з метою подальшого призначення пенсії.
Окрім того, суд враховує правові висновки об'єднаної палати Касаційного адміністративного суду, викладені у постанові від 03.03.2021 року у справі №805/3923/18-а, відповідно до яких при встановленні наявності в особи права на пенсію за нормами Закону №2262, обрахунок вислуги років такої слід здійснювати з урахуванням пільгового зарахування періодів служби, визначених Порядком №393.
Згідно з підп. «в» п.3 Порядку №393, до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, крім іншого, один місяць служби за півтора місяці: у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, Служби судової охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
Період служби позивача в підрозділах карного розшуку органів внутрішніх справ, відповідно до Наказу Міністерства внутрішніх справ України №361 від 29.07.2008 року «Про затвердження Переліку посад працівників карного розшуку органів внутрішніх справ, за яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяця», зараховується до вислуги років, яка дає право на пенсію з розрахунку один місяць служби за півтора місяця.
З огляду на фактичні обставини справи та зумовленого ними нормативного регулювання спірних правовідносин, суд приходить висновку, що вислуга років позивача у пільговому обчисленні на посадах в підрозділах карного розшуку в період з 01.09.2004 року по 26.07.2011 року становить 03 роки 5 місяців 11 днів.
Отже, згідно зі ст.17 Закону №2262 та положеннями Порядку №393, позивач має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні періодів служби в органах внутрішніх справ з 01.09.2004 року по 26.07.2011 року.
Календарна вислуга років ОСОБА_2 станом на 29.08.2022 року становила 23 роки 00 місяців 10 днів.
Крім того, довідкою від 28 липня 2022 №3237/12/1/1/03- 2022 виданої Національною поліцією України зазначено, що за даними особової справи ОСОБА_1 підтверджено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.11.2001 №1497, наказу МВС України від 29.07.2008 №361, до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах із розрахунку один місяці за півтора місяці може бути зараховано час проходження служби на зазначених посадах у період з 01.09.2004 по 26.07.2011, та у пільговому обчисленні становить 03 роки 05 місяців 11 днів.
В той же час, відмовляючи в зарахуванні вислуги років позивача у пільговому обчисленні до календарної вислуги років, яка дає право на призначення позивачу пенсії, відповідач вказує на можливість такого обчислення лише при призначенні пенсії за наявності необхідної календарної вислуги років.
Тобто відповідач розмежовує поняття «календарна вислуга років» та «пільгова вислуга років».
В аспекті викладеного слід враховувати висновки суду касаційної інстанції в справі № 480/4241/18, викладені у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14.12.2021р.
Зокрема, в цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).
Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм, суд приходить висновку, що на час звернення позивача до відповідача з рапортом про пільгове обчислення вислуги років, у разі зарахування спірного періоду в пільговому обчисленні, у позивача виникло б право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до ст.12 Закону №2262 (вислуга років з урахуванням пільгового обчислення становила понад 25 років, зокрема, в тому числі: 23 роки 00 місяців 10 днів (календарна вислуга в органах внутрішніх справ) + 03 роки 05 місяців 11 днів (пільгове зарахування періоду служби в органах внутрішніх справ.
За таких обставин суд вважає, що позивач має право на зарахування до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу, яка сформована за період з 01.09.2004 року по 26.07.2011 року - з розрахунку 1,5 місяця за 1 місяць служби в органах внутрішніх справ. Зазначені розрахунки підтверджуються записами послужного списку позивача та трудової книжки (серії НОМЕР_1 ).
Підсумовуючи вищенаведене, суд приходить висновку про протиправність відмови відповідача у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, викладеної в листі від 26.07.2022 року №3223/12/1/1/01-2022, а тому позовні вимоги в цій частині є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та зарахувати позивачу стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років із зарахуванням вислуги в пільговому обчисленні, сформовані за період: з 01.09.2004 по 26.07.2011, а саме 03 роки 05 місяців 11 днів, суд звертає увагу на те, що статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Засіб захисту, що вимагається згаданою статтею повинен бути ефективним як у законі, так і на практиці, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави (пункт 75 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Афанасьєв проти України» від 05 квітня 2005 року).
Отже, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав.
З огляду на вищенаведене, судом враховуються аргументи позивача про те, що його спірна пільгова вислуга років підлягає зарахуванню до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції, відповідно обраний позивачем спосіб захисту свою своїх прав є ефективним способом захисту в межах спірних правовідносин, який виключає подальше звернення позивача до суду за захистом порушених прав.
Відповідно в цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню.
Крім цього, вказана позиція суду узгоджується із позицією Восьмого апеляційного адміністративного суду викладеною у постанові від 12.10.2022 року по справі 380/4723/22, про те, що: «Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393.
При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах».
Також суд враховує положення Висновку N 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява N 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява N 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява N 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
З цих же підстав судом враховуються аргументи позивача, відповідно оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про задоволення позову повністю.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 19-21, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295, підп.15.5 п.15 Перехідних положень КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, ЄДРПОУ 40108578) про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії, - задоволити повністю.
Визнати протиправною відмову Національної поліції України у зарахуванні пільгової вислуги років ОСОБА_1 до його календарної вислуги років до стажу служби в поліції викладену в листі від 26.07.2022 N 3223/12/1/1/01-2022.
Зобов'язати Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, ЄДРПОУ 40108578) здійснити перерахунок та зарахувати генералу поліції третього рангу начальнику Головного управління поліції у Львівській області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 01.09.2004 по 26.07.2011, а саме 03 роки 05 місяців 11 днів.
Зобов'язати Національну поліцію України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, ЄДРПОУ 40108578) здійснити перерахунок та зарахувати генералу поліції третього рангу начальнику Головного управління поліції у Львівській області ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) стаж служби в поліції, який дає право на встановлення надбавки за вислугу років із зарахуванням вислуги в пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 01.09.2004 по 26.07.2011, а саме 03 роки 05 місяців 11 днів.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Богомольця, 10, ЄДРПОУ 40108578) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) 2977,20 грн. сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення може бути оскаржене за правилами, встановленими ст. ст. 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно, з урахуванням положень підп.15.5 п.15 розд. VII «Перехідні положення» цього Кодексу.
Рішення складено в повному обсязі 21.11.2022 року.
Суддя Гавдик З.В.