ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"03" серпня 2010 р. Справа № 2a-111/10/0970
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
при секретарі Круглій О.М.,
за участю сторін:
представника позивача: Савчук Н.І.,
представника відповідача: не з"явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Калуської об'єднаної державної податкової інспекції, вул. В.Стуса, 2,м. Калуш,Івано-Франківська область,77300
до відповідача: Калуської міської організації партії регіонів, вул. Грушевського, 54,м. Калуш,Калуський район, Івано-Франківська область,77300
про стягнення заборгованості за рахунок активів боржника в сумі 2210,00 грн.,-
11 січня 2010 року Калуська об'єднана державна податкова інспекція звернулася до суду з адміністративним позовом до Калуської міської організації партії регіонів про стягнення податкового боргу в сумі 2210 грн. (штрафних санкцій за неподання податкової звітності про використання коштів неприбутковими організаціями).
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав, пояснив, що відповідач в порушення вимог п.16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” від 22.05.1997 року №283-97/ВР та п.п.4.1.4 п.4.1 ст.4 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” не подавав податкову звітність за 13 податкових періодів, внаслідок чого податковим органом на підставі п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашення зобов”язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” застосовано штрафні санкції на загальну суму 2210 гривень, які на даний час в дохід державного бюджету не сплачені.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився з невідомих суду причин, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце судового розгляду. На адресу суду подав заперечення проти позову.
Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд прийшов до висновку про обґрунтованість частини позовних вимог, а тому позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Калуська міська організація партії регіонів відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію місцевого об»єднання громадян №208 від 15.05.2001 року набула статусу юридичної особи та є платником податків і зборів, передбачених Законом України “Про систему оподаткування”.
Відповідач не подавав до Калуської ОДПІ податкову звітність за 12 податкових періодів: 1 квартал 2005 року, 1 півріччя 2005 року, 3 квартали 2005 року, за 2005 рік, 1 квартал 2006 року, 1 півріччя 2006 року, 3 квартали 2006 року, за 2006 рік, 1 квартал 2007 року, 1 півріччя 2007 року, 3 квартали 2007 року та за 2007 рік, що підтверджується актом перевірки №498/1501/25989874 від 11.04.2008р., та за 1 півріччя 2009 року, що підтверджується актом перевірки №3700/1501/25989874 від 11.11.2009року.
У зв»язку з чим Калуською ОДПІ винесено податкові повідомлення-рішення та визначено відповідачу податкові зобов'язання на 2040 грн. та 170 грн., які на даний час не сплачені.
Згідно ч.1 ст.67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Законом України “Про систему оподаткування” визначені види податків і зборів (обов'язкових платежів), що справляються на території України.
Згідно із ст.1 Закону України "Про об'єднання громадян" N 2460-XII від 16.06.1992р. об'єднанням громадян є добровільне громадське формування, створене на основі єдності інтересів для спільної реалізації громадянами своїх прав і свобод. Об'єднання громадян, незалежно від назви (рух, конгрес, асоціація, фонд, спілка тощо) відповідно до цього Закону визнається політичною партією або громадською організацією.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про політичні партії в Україні»№2365 від 05.04.2001р. політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії є неприбутковими організаціями (ст.14 даного Закону).
Контроль за джерелами та розмірами надходжень, сплатою податків об'єднаннями громадян здійснюють відповідно фінансові органи та органи державної податкової інспекції (ст.25 Закону України "Про об"єднання громадян"). Об'єднання громадян у встановленому порядку подають фінансовим органам декларації про свої доходи та витрати (ст.26 Закону).
Відповідно до ст.2 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств»платниками податку з числа резидентів є суб'єкти господарської діяльності, бюджетні, громадські та інші підприємства, установи та організації, які здійснюють діяльність, спрямовану на отримання прибутку як на території України, так і за її межами.
Оподаткування неприбуткових установ і організацій здійснюється за правилами п.7.11 ст.7 даного Закону.
В п.п. «б»п.п.7.11.1 п.7.11 ст.7 вказаного Закону зазначено, що дана стаття застосовується до неприбуткових установ і організацій, якими, зокрема, є політичними партіями.
Відповідно до п.п.7.11.2 п.7.11 ст.7 даного Закону окремі доходи неприбуткових організацій звільняються від оподаткування.
Відповідно до п.п.7.11.3 п.7.11 ст.7 цього Закону від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, визначених у абзаці "б" підпункту 7.11.1, отримані у вигляді: коштів або майна, які надходять безоплатно або у вигляді безповоротної фінансової допомоги чи добровільних пожертвувань; пасивних доходів; коштів або майна, які надходять таким неприбутковим організаціям, від проведення їх основної діяльності, з урахуванням положень підпункту 7.11.11 цієї статті; дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або у межах благодійної, у тому числі гуманітарної допомоги чи технічної допомоги, що надаються таким неприбутковим організаціям відповідно до умов міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх отримувачам згідно із законодавством, з метою зниження рівня таких цін.
Згідно п.п.7.11.9 п.7.11 ст.7 даного Закону незалежно від положень абзацу першого цього підпункту, у разі коли неприбуткова організація отримує доход з джерел, інших ніж визначені відповідними підпунктами 7.11.2 - 7.11.7 цього пункту, така неприбуткова організація зобов'язана сплатити податок на прибуток, який визначається як сума доходів, отриманих з таких інших джерел, зменшена на суму витрат, пов'язаних із отриманням таких доходів, але не вище суми таких доходів. При підрахунку суми перевищення доходів над витратами згідно із абзацом першим цього підпункту, а також при визначенні сум оподатковуваного прибутку згідно із абзацом другим цього підпункту сума амортизаційних відрахувань не враховується.
Відповідно до п.п.7.11.10 п.7.11 ст.7 цього Закону з метою оподаткування центральний податковий орган веде реєстр всіх неприбуткових організацій, які звільняються від оподаткування згідно з положеннями цієї статті. Державна реєстрація неприбуткових організацій здійснюється у порядку, передбаченому відповідним законодавством.
Згідно із п.п.7.11.12 п.7.11 ст.3 згаданого Закону центральний податковий орган встановлює порядок обліку і подання податкової звітності про використання коштів неприбуткових організацій (неприбуткових організацій, визначених в абзаці "ж" підпункту 7.11.1, у частині обліку і подання податкової звітності за доходами, що підлягають оподаткуванню) та вирішує питання про виключення організацій з реєстру неприбуткових організацій і оподаткування їх доходів у разі порушення ними положень цього Закону та інших законодавчих актів про неприбуткові організації.
Наказом Державної податкової адміністрації N 233 від 11.07.1997р. затверджено Порядок складання податкового звіту про використання коштів неприбутковими організаціями і установами, який застосовується установами й організаціями, що включені до реєстру неприбуткових організацій та установ з присвоєнням ознаки неприбутковості у встановленому порядку. Податковий звіт про використання коштів неприбутковими установами й організаціями складається за визначеною формою і подається неприбутковою установою за кожний звітний період (п.1.3 Порядку).
Відповідно до п.1.5 Порядку у звіті зазначаються усі передбачені в ньому показники наростаючим підсумком з початку календарного року. Звіт подається неприбутковою установою до податкового органу протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду. Сплата податку здійснюється у строки, визначені у п. 5.3 статті 5 Закону N 2181 (п.4 Порядку).
В п.16.4 ст.16 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств»зазначено, що за звітній квартал, півріччя та три квартали платники податку подають спрощену декларацію, а за результатами звітного року - повну. Форми декларацій з цього податку встановлюються центральним податковим органом за узгодженням з комітетом Верховної Ради України, що відповідає за проведення податкової політики.
Згідно п.2 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” платники податків зобов'язані подавати до державних податкових органів відповідно до законів декларації, пов'язані з обчисленням і сплатою податків.
Згідно п.п.17.1.1 п.17.1 ст.17 Закону України “Про порядок погашень зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі 10 неоподаткованих мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.
Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум (п.17.3 ст.17 даного Закону).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.11 Закону України «Про державне податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі, а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем у 13 податкових періодах (1 квартал 2005 року, 1 півріччя 2005 року, 3 квартали 2005 року, за 2005 рік, 1 квартал 2006 року, 1 півріччя 2006 року, 3 квартали 2006 року, за 2006 рік, 1квартал 2007 року, 1 півріччя 2007 року, 3 квартали 2007 року та за 2007 рік, 1 півріччя 2009 року) не було подано звіти про використання коштів неприбутковими організаціями. Дане підтверджується актами перевірки №498/1501/25989874 від 11.04.2008р. та №3700/1501/25989874 від 11.11.2009року. На підставі вказаних актів перевірок, керуючись п.п.17.1.7 п.17.1 ст.17 зазначеного вище Закону податковим органом було винесено два податкові повідомлення-рішення №0003341501/0 від 16.04.2008 року та №0009131501/0 від 11.11.2009 року, якими відповідачу визначено податкові зобов'язання у розмірі 2040 грн. та 170 грн. відповідно.
Оскільки поштове повідомлення про вручення податкового повідомлення-рішення №0003341501/0 від 16.04.2008 року повернулося до податкового органу з відміткою, що за вказаною адресою відповідач не значиться, то таке рішення було розміщено на дошці податкових оголошень. Податкове повідомлення-рішення №0009131501/0 від 11.11.2009 року було отримане керівником відповідача 20.11.2009 року.
Перша та друга податкові вимоги направлені відповідачу відповідно 14.05.2008 року та 13.06.2008 року, однак у зв»язку з поверненням до податкового органу з відміткою, що за вказаною адресою відповідач не значиться, то такі рішення були розміщені на дошці податкових оголошень.
Відповідно до п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим в день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків його апеляційного узгодження Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.5.4 ст.5 Закону).
Відповідно до п.п. 3.1.1 ст.3 вказаного Закону, активи платників податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Оскільки податкове повідомлення-рішення №0003341501/0 від 16.04.2008 року, яким відповідачу визначено податкові зобов'язання в розмірі 2040 грн., останнім не було отримано, то дані податкові зобов'язання є неузгодженими, а відтак не є податковим боргом відповідача.
Податкові зобов'язання в розмірі 170 грн. суд вважає узгодженими, а тому податковий борг в даному розмірі підлягає стягненню.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги в частині стягнення податкового боргу в розмірі 170 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Стосовно судових витрат, то відповідно до ч.4 ст.94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійсненні позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Калуської міської організації партії регіонів (код ЄДРПОУ 25989887, вул.Костельна,4, м. Калуш, Івано-Франківська область, 77300) в дохід бюджету податковий борг в розмірі 170 грн. (сто сімдесять гривень).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України постанова про апеляційне оскарження постанови подається скаргі протягом 10 днів з дня отримання копії постанови, складеної в повному обсязі. Апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 09.08.2010 року.