11 серпня 2010 року < Текст > Справа № 2а-5321/10/0870
(12год. 15хв.) м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Малиш Н.І.,
при секретарі Рожик О.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізьке ПНУ” до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м.Запоріжжя про зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю “Запорізьке ПНУ” (далі Позивач або ТОВ «Запорізьке ПНУ») до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя (далі Відповідач або ДПІ) про зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовують наступним. 07.06.2010р. Позивач звернувся, відповідно до норм чинного законодавства, до Відповідача про перехід товариства з 01.07.2010р. на спрощену систему оподаткування. Проте листом від 18.06.2010р. №4954-10/1502 Відповідач відмовив здійснити перехід на спрощену оподаткування зі сплатою єдиного податку з 3-го кварталу. Відмову вважають протиправною, та такою що не відповідає Наказу ДПА України №555 від 12.10.1999р.
У судовому засіданні представники Позивача позовні вимоги підтримали повністю, просили їх задовольнити.
Представник відповідача до суду не з'явився, направив факс про неможливість прибути у судове засідання, справу просив відкласти, посилаючись на п.2 ст. 128 КАС України.
Враховуючи те, що представник Відповідача будь-яким чином не обґрунтував неможливість явки до суду, відповідно до ч. 2, ч. 4 ст. 128 КАС України, суд розглядав справу у відсутності представника Відповідача, за наявними в ній доказами.
Вислухавши представників Позивача, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно матеріалам справи 07.06.2010р. Позивачем подано до Відповідача заяву про видачу свідоцтва про право сплати єдиного податку.
Листом ДПІ від 18.06.2010р. №4954-10/1502 Відповідач відмовив здійснити перехід на спрощену оподаткування зі сплатою єдиного податку з 3-го кварталу оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2000 року N 507 "Про роз'яснення Указу Президента України від 03.07.98 N 727" у ст. 1 Указу під словом "рік" розуміється календарний рік. Тому при переході на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) та середньооблікова чисельність працюючих визначаються за календарний рік. За попередній календарний рік обсяги виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) по Вашому підприємству перевищили 1,0 млн. грн., а саме: 1374223грн., тому такий суб'єкт малого підприємництва не може протягом 2010 року застосовувати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності зі сплатою єдиного податку.
У ході апеляційного оскарження, ДПА у Запорізькій області у листі від 15.07.2010р. №3040/10/15-113 зазначила, що враховуючи той факт, що загальний доход ТОВ «Запорізьке ПНУ» за 2009 рік відповідно до поданої Декларації з податку на прибуток становить 1374,2 тис.грн., що в свою чергу не відповідає вимогам Указу, Державна податкова інспекція у Комунарському районі не мала підстав для видачі підприємству Свідоцтва про право сплати єдиного податку.
Відповідно до п. 1 Порядку видачі Свідоцтва про право сплати єдиного податку суб'єктом малого підприємництва - юридичною особою ( затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 12 жовтня 1999 р. N 555, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18 жовтня 1999 р. за N 709/4002) - (далі Порядок) відповідно до Указу Президента України від 28 червня 1999 року N 746/99 "Про внесення змін до Указу Президента України від 3 липня 1998 року N 727 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" юридична особа - суб'єкт підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в якої за рік середньооблікова чисельність працюючих не перевищує 50 осіб і обсяг виручки якої від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 1 млн. гривень, має право перейти на спрощену систему оподаткування, обліку й звітності.
Відповідно до п. 3 Порядку, для переходу на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єкт малого підприємництва - юридична особа подає письмову заяву, згідно з додатком до цього Порядку, до органу державної податкової служби за місцем державної реєстрації не пізніше ніж за 15 днів до початку наступного звітного (податкового) періоду (кварталу) за умови сплати всіх установлених податків та обов'язкових платежів, термін сплати яких настав на дату подання заяви.
Поняття терміну «рік» у розумінні Указу, врегульовано прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2000 №507, якою визначено, що в Указі під терміном «рік» вживається термін «календарний рік».
Позивач на єдиний податок забажав перейти у середині року (тобто з другого з третього кварталу), виручка від реалізації за минулий рік не має значення. Ії відлік розпочинається з початку поточного календарного року.
Саме у заяві про видачу Свідоцтва про право сплати єдиного податку зазначається обсяг виручки від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг, майна, основних фондів) за рік, який складається із двох сум: фактичної виручки за період, що передує переходу на спрощену систему оподаткування, тобто отриманої до подання заяви; розрахункової - за решту місяців, що залишилися до кінця року (визначається виходячи із середньомісячної фактичної виручки за період із початку року до моменту подачі заяви).
Крім того, відповідно до п. 3 абз. 2 Порядку суб'єкт малого підприємництва - юридична особа в заяві обов'язково зазначає, яку ставку єдиного податку ним обрано.
Позивачем вимоги зазначені вище виконані.
Частиною 2 статті 71 КАС України у справах про протиправність рішень суб'єктів владних повноважень обов'язок доказування правомірності таких рішень покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суд також бере до уваги, що згідно з ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, суд -
Адміністративний позов - задовольнити повністю.
Визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя здійснити перехід Товариства з обмеженою відповідальністю “Запорізьке ПНУ” на спрощену систему оподаткування зі сплатою єдиного податку з 3-го кварталу 2010року, оформленою ллистом від 18.06.2010р. №4954-10/1502.
Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Комунарському районі м. Запоріжжя видати Товариству з обмеженою відповідальністю “Запорізьке ПНУ” Свідоцтво платника єдиного податку за ставкою 10% з 01 липня 2010року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлено 13 серпня 2010року.
Суддя (підпис) Н.І. Малиш