Постанова від 27.07.2010 по справі 2а-3374/10/0870

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 липня 2010 року 15 год. 52 хв. Справа № 2а-3374/10/0870

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Лазаренко М.С.

при секретарі Гончаренко Н.А.

за участю представників

від позивача: ОСОБА_1 (дов б/н від 07.08.2010)

від відповідача: Благодір Р.В. (дов. №2/10-014 від 11.01.2010)

розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: фізичної особи-підприємця ОСОБА_3

до: Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя

про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №2274 від 03.04.2009 року №00462303

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №2274 від 03.04.2009 року №00462303, посилаючись на те, що під час застосуванняпп.2.6 п.2 Положення про ведення касових операцій в національній валюті в Україні відповідач не прийняв до уваги, що позивач є фізичною особою-підприємцем та платником єдиного податку на 2009 рік, у зв'язку з чим згідно абз.4 п.4.2 Положення підприємці касової книги, яким визнається документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі, не ведуть, додатково зазначаючи, що відповідно до п.4 указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку звітності суб'єктів малого підприємництва» ведення книги обліку доходів та витрат і касової книги є обов'язковим лише для суб'єктів малого підприємництва - юридичних осіб.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити та дав пояснення в обґрунтування позову, аналогічні викладеним у позовній заяві,

Представник відповідача у судових засіданнях проти позову заперечував, відповідно до яких відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у задоволенні позову відмовити, посилаючись на те, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій є законним та обґрунтованим, надавши детальне обґрунтування у письмових запереченнях.

Вислухавши пояснення представників сторін, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що в період з 24 березня 2009 року по 25 березня 2009 року посадовими особами Державної податкової інспекції у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя на підставі направлень від 23.03.2009 року №934 та №932 проведено перевірку господарської одиниці магазину «Акцент», що розташований за адресою: м. Запоріжжя, пр. Леніна, 147, та належить суб'єкту господарської діяльності Приватному підприємцю ОСОБА_3, з питань дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено Акт №0155/08/09/23/НОМЕР_1 від 25.03.2009р.

В ході перевірки встановлено порушення пункту 2.6. Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НЬУ від 15.12.2004р. №637. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. №40/10320, а саме: не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки у сумі 2100,00 грн., а саме: відповідно до товарного чеку №00320 від 23.03.2009р. (належність зазначеного чеку саме позивачу не заперечувалась в судовому засіданні представником) в магазині по пр. Леніна, 147 реалізовано ручку «Waterman» вартістю 2100 грн., згідно пояснень продавця ОСОБА_4 та записами у книзі обліку доходів та витрат №20 від 01.03.2006р. готівкові кошти у сумі 2100 грн. не оприбутковані у книзі обліку доходів та витрат підприємця.

ОСОБА_3 в своїх поясненнях зазначив, що про факт не оприбуткування суми готівкових коштів в розмірі 2100 грн. відповідно до товарного чеку №00320 від 23.03.2009 р. йому невідомий. Проте ним взято на себе обов'язок провести службове розслідування та притягти до відповідальності винних в цьому осіб (пояснення містяться в матеріалах справи).

На підставі вищевказаного акту перевірки Державною податковою інспекцією у Орджоінкідзевському районі м. Запоріжжя прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.04.2009р. №00462303, згідно якого до позивача застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій у сумі 10500 грн.

Не погодившись із прийнятим рішення, позивач звернувся до суду про визнання його протиправним та скасування.

Пунктом 4 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів.

Згідно п.2 ст. 11 зазначеного Закону, органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати контроль за:

додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку;

наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, які видали ці документи, торгових патентів.

Крім того, згідно з п. 3 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95, контроль за додержанням особами, зазначеними у статті 1 цього Указу (крім банків), норм з регулювання обліку готівки в національній валюті, що встановлюються Національним банком України, покладено зокрема на органи державної податкової служби.

Відповідно до пункту 7.1 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою НБУ від 15.12.2004р. №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005р. №40/10320 вимоги цієї глави застосовуються під час перевірок підприємств (підприємців) органами контролю, які діють згідно законодавства України. Період проведення цих перевірок та строк, протягом якого вони здійснюються, визначають безпосередньо органами контролю.

Як встановлено пунктом 1.2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів; книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку прийнятих та виданих касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій: книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України: оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій:

Як вбачається з наведеного норми Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні застосовуються до приватних підприємців.

Пунктом 2.6 зазначеного Положення передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Згідно з пунктом 7.3. Положення, відповідальність за дотриманням порядку ведення операцій з готівкою покладається на підприємців, керівників підприємств. Особи, які винні в порушенні порядку ведення операцій з готівкою, притягуються до відповідальності в установленому законодавством України порядку. У разі виявлення порушень установленого порядку ведення операцій з готівкою органи державної податкової служби України застосовують до порушників штрафні санкції на підставі подання органів контролю згідно з законодавством України.

Так, згідно п. 4 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» № 727/98 від 03.07.1998 року (зі змінами та доповненнями) форма книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

Кабінетом Міністрів України на виконання ст. 9 Закону № 265/95-ВР прийнято постанову від 26.09.2001 р. № 1269 «Про затвердження Порядку ведення книги обліку доходів і витрат2 (далі - Порядок).

Відповідно до пунктів 1 та 5 Порядку Книга обліку доходів і витрат ведеться суб'єктами підприємницької діяльності - фізичними особами, оподаткування доходів яких здійснюється згідно із законодавством з питань оподаткування суб'єктів малого підприємництва (у тому числі шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку). При цьому до Книги заносяться такі відомості: порядковий номер запису; дата здійснення операції, пов'язаної з проведенням витрат і/або отриманим доходом; суми витрат за фактом їх здійснення, в тому числі заробітна плата найманого працівника; сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг); сума виручки від продажу товарів (надання послуг) - з підсумком за день.

Пунктом 3 Порядку визначено, що форма Книги обліку доходів і витрат затверджується Державною податковою адміністрацією України.

Форму Книги обліку доходів і витрат визначено Інструкцією про оподаткування доходів фізичних осіб від зайняття підприємницькою діяльністю (додаток № 10), що затверджена наказом ДПА України від 21.04.93 р. № 12 та зареєстрована в Мін'юсті України 09.06.93 р. за № 64.

Щодо застосування Указу Президента України від 03.07.98 р. № 727/98 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва" (далі - Указ N 727/98) суд звертає увагу на наступне.

Згідно з п. 4 Указу № 727/98 форма Книги обліку доходів та витрат, що підлягають оподаткуванню відповідно до цього Указу, і порядок її ведення суб'єктами малого підприємництва, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються Державною податковою адміністрацією України.

На виконання Указу № 727/98 видано наказ ДПА України від 29.10.99 р. № 599 "Про затвердження Свідоцтва про сплату єдиного податку та Порядку його видачі", який зареєстровано в Мін'юсті України 02.11.99 р. за № 752/4045 (далі - наказ № 599). Згідно з п. 8 наказу № 599 для визначення результатів власної підприємницької діяльності на підставі хронологічного відображення здійснених господарських і фінансових операцій платник єдиного податку веде Книгу обліку доходів і витрат згідно з додатком № 10 до Інструкції про прибутковий податок з громадян, затвердженої наказом Головної державної податкової інспекції України від 21.04.93 р. № 12 та зареєстрованої в Мін'юсті України 09.06.93 р. за № 64. При цьому обов'язковому заповненню підлягають лише графи "період обліку", "витрати на виробництво продукції", "сума виручки (доходу)", "чистий дохід".

Відповідно до п. 2 листа ДПА України від 05.11.97 р. № 17-0117/10-8886 у Книзі обліку доходів і витрат графи 4, 5 та 6 заповнюються підприємцем безпосередньо на місці реалізації після кожного факту продажу. Наприкінці робочого дня підбиваються підсумки всіх сум, отриманих за реалізований товар, і виводиться денна сума валового доходу.

Уся отримана суб'єктом господарювання готівкова виручка протягом дня має бути в повній сумі оприбуткована у Книзі обліку доходів і витрат.

Показники, що зазнаються у графі 6 «сума виручки (доходу)», заповнюються підприємцем безпосередньо на місці реалізації після кожного факту продажу. Наприкінці робочого дня підбиваються підсумки всіх сум, отриманих за реалізований товар, і виводиться денна сума валового доходу.

Відповідно до ст. 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.1995р. №436/95, за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки застосовується фінансові санкції у вигляді штрафу у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Враховуючи зазначене вище, суд приходить до висновку, що щоденне оприбуткування готівкових коштів у книзі обліку доходів та витрат підприємця є обов'язковим для суб'єктів підприємницької діяльності - фізичних осіб платників єдиного податку.

Згідно ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч.1 ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлене, що оскаржуване рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 03.04.2009 року №00462303., винесене Державною податковою інспекцією у Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя за результатами виявлених порушень в результаті позапланової перевірки, у спосіб та порядок передбачений податковим законодавством. Таким чином оскаржуване рішення є правомірним та не підлягає скасуванню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 8-14, 71, 94, 159, 160-164, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків подання заяви про апеляційне оскарження та апеляційної скарги, якщо вони не були подані у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова , якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови, а у разі складання постанови в повному обсязі - з дня складання в повному обсязі, заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст. 160 КАС України.

Суддя (підпис) М.С. Лазаренко

Постанову виготовлено у повному обсязі та підписано 02 серпня 2010 року.