Постанова від 09.08.2010 по справі 2а-16822/10/0570

Україна

ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 серпня 2010 р. справа № 2а-16822/10/0570

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 15 год. 30 хвил.

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Стойки В.В.

при секретарі Телешові В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Донецьку, по вул. 50-ї Гвардійської дивізії,17 адміністративну справу

за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Селидове Донецької області

до відділу Державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції в Донецькій області

про визнання дій незаконними, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 11.01.2010 року

за участю представника позивача не з'явився

представника відповідача не з'явився

ВСТАНОВИВ

Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області звернулося до суду з позовом до відділу Державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції в Донецькій області про визнання дій незаконними, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 11.01.2010 року.

Позивач в обґрунтування позову зазначив, що Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області в порядку ст. 18 Закону України №606-ХІУ від 21.04.1999 р. «Про виконавче провадження» направило до відділу Державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції в Донецькій області вимогу №Ю-477-у від 02.12.2009 р. про стягнення з Державного підприємства «Селидіввугілля» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області заборгованості в сумі на суму 365917,98 грн. відповідно.

27.01.2010 р. позивач отримав від відділу ДВС постанову від 11.01.2010р. про зупинення виконавчого провадження по зазначеним документам.

Підставою для цього зупинення державний виконавець вважає те, що ДП «Селидіввугілля» внесено до реєстру підприємств паливно - енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України № 2711-IV від 23.06.2005 р. «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» і у відповідності до п.15 ст.34 і ст. 35 Закону України від 21.04.1999р. № 606 «Про виконавче провадження» виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню.

Позивач зазначає, що дія Закону України № 2711-IV від 23.06.2005 р. «Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу» поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в п. 1.3 ст. 1 цього Закону щодо заборгованості, що виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії. Позивач не відноситься до учасників розрахунків, а борг відповідача не відноситься до боргу у сфері енергопостачання. Спірний борг виник внаслідок несплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на які не поширюється податкове законодавство та Закон України №2711.

Представник позивача у судове засідання не з*явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву з проханням розглянути справу у відсутності їх представника, оскільки недостатньо фінансуються витрати на відрядження і представник не має можливості прибути на розгляд справи.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи, заяви про розгляд справи без його участи або про відкладення розгляду справи не надходило.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив:

Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, який здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

УПФУ в м. Селидове Донецької області в порядку ст. 3 Закону України “Про виконавче провадження” направило до відділу Державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції вимоги № Ю-477-у від 02.12.2009 року для примусового стягнення заборгованості з Державного підприємства “Селидіввугілля” в сумі 365917,98 грн.

11 січня 2010 року постановою Відділу Державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції по зазначеним вимогам у зв'язку з тим, що ДП “Селидіввугілля” внесено до реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, що беруть участь у процедурі погашення заборгованості, згідно Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”, відкриті виконавчі провадження з примусового виконання наведених вище вимог зупинені у відповідності до постанов про зупинення виконавчого провадження до розгляду справи по суті.

У червні 2005 року був прийнятий Закон України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”(далі -Закон № 2711), який визначав комплекс організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Відповідно до вимог п.15 ст. 34 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження підлягає обов'язковому зупиненню у випадках внесення підприємств паливно-енергетичного комплексу до Реєстру підприємств паливно-енергетичного комплексу, які беруть участь у процедурі погашення заборгованості відповідно до Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу”.

За ст.1 Закону № 2711, заборгованість -підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів. Терміни “податковий борг” вживаються в цьому Законі у значенні відповідно до Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Статтею 2 Закону №2711 передбачено, що дія цього закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників, які мають або перед якими є заборгованість , що виникла внаслідок розрахунків за енергоносії.

Розрахунковою датою було встановлено - 1 січня 2005 року. Пунктом 1.4 ст.1 Закону №2711 встановлено перелік призначення сум коштів, які підпадають під визначення заборгованості.

Пунктом 1.4 ст.1 Закону України №2711 встановлено перелік призначення сум коштів, які підпадають під визначення заборгованості : заборгованість -це підтверджена учасниками розрахунків на розрахункову дату сума коштів, яка: 1) підлягає сплаті за товари, роботи (послуги), спожиті у процесі виробництва (видобутку) передачі (транспортування) та/або постачання енергоносіїв, відповідно до укладених договорів або з інших підстав, передбачених законом, у тому числі суми пені, штрафних та фінансових санкцій, але не сплачена; 2) є податковим боргом та підлягає сплаті, але не сплачена, до бюджетів усіх рівнів та державних цільових фондів, у тому числі ліквідовані.

У відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, кошти відрахувань на соціальне страхування та збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування є страховими внесками, які не відносяться до податків.

Страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період , не пізніше ніж 20 календарних днів з дня закінчення цього періоду.

В частині 2 статті 2 Закону “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” передбачено, що дія цього Закону поширюється на підприємства паливно-енергетичного комплексу, а також інших учасників розрахунків, які мають або перед якими є заборгованість, що виникла внаслідок неповних розрахунків за енергоносії.

На підставі п. 1.3 статті 1 вказаного Закону, до учасників розрахунків віднесено: підприємства паливно-енергетичного комплексу, суб'єктів господарської діяльності, розпорядників коштів державного та місцевих бюджетів, державні цільові фонди, Державний комітет України з державного матеріального резерву, правонаступників ліквідованих фондів, що були передбачені законодавством, розпорядників цільового галузевого фонду створення ядерно-паливного циклу Міністерства палива та енергетики України, які мають дебіторську або кредиторську заборгованість та здійснюють заходи щодо її погашення на умовах визначених цим Законом.

Відповідно до положень Закону України “Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу” його дія поширюється на паливно-енергетичні підприємства та суб'єкти господарської діяльності, перераховані в пункті 1 статті 1 щодо заборгованості, яка виникла внаслідок несплати або неповних розрахунків за енергоносії; позивач не відноситься до учасників розрахунків; борг відповідача не є боргом в сфері енергопостачання (енергоспоживання) чи за несплату електроенергії або податкового боргу; спірний борг виник унаслідок обов'язкових страхових внесків, на які не поширюються норми податкового законодавства і Закону № 2711.

За нормами ч.4 ст.18 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство. Порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків підприємствами всіх форм власності, а також стягнення заборгованості за цими внесками, визначається виключно Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.

З наведеного вбачається, що на стягнення страхових внесків не поширюються вимоги статті 34 Закону України «Про виконавче провадження», а тому оспорюванна постанова про зупинення виконавчого провадження від 11.01.2010 року, прийняті з підстав внесення ДП “Селидіввугілля” до Реєстру, є незаконними.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що відповідач - Відділ державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції, діяв неправомірно у спірних правовідносинах.

Аналогічної правової позиції дотримується Вищий адміністративний суд України у постанові від 29.01.2009р.

Крім того, відповідно ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростували доводи позивача, відповідач суду не надав, а тому право позивача підлягає захисту у встановлений ним спосіб.

Зважаючи на наведене, керуючись ст. ст. 4, 7, 94, 160, 162 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов Управління Пенсійного фонду України в місті Селидове Донецької області

до відділу Державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції в Донецькій області про визнання дій незаконними, скасування постанови про зупинення виконавчого провадження від 11.01.2010 року задовольнити.

Визнати незаконними дії Відділу державної виконавчої служби Селидівського міського управління юстиції Донецької області по зупиненню виконавчого провадження по виконавчому документу -вимоги про сплату боргу № Ю-477-у від 02.12.2009 року про стягнення з ДП “Селидіввугілля” заборгованості в сумі 365917,98 грн.

Скасувати постанови від 11.01.2010 року про зупинення виконавчого провадження № 16808141 по примусовому виконанню вимог про сплату боргу № Ю-477-у від 11.01.2010 року про стягнення з ДП “Селидіввугілля” заборгованості в сумі 365917,98 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання постанови апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Суддя Стойка В. В.