Донецький окружний адміністративний суд
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
16 липня 2010 р. Справа № 2а-18095/10/0570
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кониченко О.М., розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 м. Донецьк
до Держави України
про визнання вимоги про повернення заощаджень з відсотками яке не суперечить статтям Конституції тобто законним та стягнення проіндексованих внесків у сумі 23530,13 грн.; стягнення моральної шкоди у сумі 10000 грн.
Позивач, ОСОБА_1 м. Донецьк, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Держави України про визнання вимоги про повернення заощаджень з відсотками яке не суперечить статтям Конституції тобто законним та стягнення проіндексованих внесків у сумі 23530,13 грн.; стягнення моральної шкоди у сумі 10000 грн.
Позивач у позовній заяві не визначив орган через який виступає Держава Україна.
Відповідно до частин 1, 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, котрий здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.
Приписами ч. 2 ст. 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких встановлений інший порядок судового вирішення.
Відповідно до ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, компетенція адміністративних судів поширюється на:
1) спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності;
2) спори з приводу прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби;
3) спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори, які виникають з приводу укладання та виконання адміністративних договорів;
4) спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом;
5) спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Згідно ст. 15 Цивільного процесуального кодексу України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: 1) захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин; 2) спорів з приводу призначення, обчислення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та інших соціальних виплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, речового майна, пайків або грошової компенсації замість них; 3) інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства. Законом може бути передбачено розгляд інших справ за правилами цивільного судочинства. Суди розглядають справи, визначені у частині першій цієї статті, в порядку позовного, наказного та окремого провадження
Відповідно до п.1 ч.1 ст.109 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
З урахування викладеного суд відмовляє у відкритті провадження в справі, оскільки дані правовідносини належить розглядати в порядку цивільного судочинства та роз'яснює позивачеві, що він має право звернутися до суду загальної юрисдикції.
На підставі вищенаведеного, суд вважає, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити.
Керуючись статтями 3, 4, 17, 109 Кодексу адміністративного судочинства України, -
1. Відмовити у відкритті провадження в справі за позовом ОСОБА_1 м. Донецьк до Держави України про визнання вимоги про повернення заощаджень з відсотками яке не суперечить статтям Конституції тобто законним та стягнення проіндексованих внесків у сумі 23530,13 грн.; стягнення моральної шкоди у сумі 10000 грн.
2. Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції.
3. Заява про апеляційне оскарження ухвали суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії ухвали.
4. Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом десяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 КАС України.
5. Повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
< Текст >
Суддя Кониченко О.М.