Ухвала від 21.11.2022 по справі 278/3605/21

УХВАЛА

про відмову у відкритті апеляційного провадження

Справа № 278/3605/21

21 листопада 2022 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Граб Л.С.

суддів: Смілянця Е. С. Сторчака В. Ю.

перевіривши матеріали апеляційної скарги Житомирської митниці Держмитслужби на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 19 січня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирської митниці Держмитслужби про визнання дій протиправними, скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 19 січня 2022 року позов задоволено.

Не погоджуючись із судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу.

Водночас, апелянтом було заявлено клопотання про поновлення строку подання апеляційної скарги на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 19 січня 2022 року.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року визнано недостатніми для поновлення строку на апеляційне оскарження підстави на які послався відповідач.

При цьому, заявнику запропоновано в строк протягом десяти днів з дня отримання ухвали про залишення апеляційної скарги без руху вказати інші підстави для поновлення строку.

Також роз'яснено особі, яка подала апеляційну скаргу, що у разі неусунення недоліків, зазначених в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху, у відкритті апеляційного провадження буде відмовлено.

14.11.2022 до суду надійшло клопотання відповідача про поновлення строку на апеляційне оскарження рішення суду від 19.01.2022, надаючи правову оцінку якому колегія суддів виходить зі слідуючого.

Як вже зверталось увагу в ухвалі Сьомого апеляційного адміністративного суду від 02 листопада 2022 року у даній справі, за приписами ч.1 ст.45 КАС України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами. Зловживання процесуальними правами не допускається.

Поряд з цим, пунктом 6 частини 5 статті 44 КАС України визначено, що учасники справи зобов'язані виконувати процесуальні дії у встановлені законом або судом строки.

Законодавче обмеження строку оскарження судового рішення, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними, та після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.

Отже, встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій і стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.

Так, у клопотанні про поновлення строку відповідач зазначає, що первинна апеляційна скарга подана останнім в межах процесуальних строків, що не відповідає дійсності, оскільки як встановлено судом апеляційної інстанції з матеріалів справи, оскаржуване рішення Житомирського районного суду Житомирської області ухвалено 19.01.2022, а апеляційна скарга датована лише 07.02.2022 (направлена поштою 08.02.2022), тоді як десятиденний строк на подання апеляційної скарги, з врахуванням дати виготовлення повного тексту рішення (24.01.2022) закінчується 03.02.2022.

При цьому, первинна апеляційна скарга повернута апелянту ухвалою від 27.04.2022, копія якою отримана останнім до електронного кабінету 28.04.2022, однак повторна апеляційна скарга подана тільки 12.10.2022, тобто більше ніж через п'ять місяців після отримання ухвали про повернення первинної апеляційної скарги.

Стосовно посилання скаржника на те, що Сьомий апеляційний адміністративний суд на противагу іншим альтернативним способам звичайного повідомлення про повернення апеляційної скарги, направив Житомирській митниці ухвалу від 27.04.2022 виключно через "Електронний суд", наявність якої відповідачем не встановлено, колегія суддів вказує на таке.

Відповідно до частини 1 статті 18 КАС України у судах функціонує Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система.

Частиною 4 статті 18 КАС України визначено, що Єдина судова інформаційно-телекомунікаційна система відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу.

Частиною 5 статті 18 КАС України унормовано, що суд направляє судові рішення та інші процесуальні документи учасникам судового процесу на їх офіційні електронні адреси, вчиняє інші процесуальні дії в електронній формі із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в порядку, визначеному цим Кодексом, Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему.

Положенням частини 6 статті 18 КАС України встановлено, що адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, судові експерти, державні органи та органи місцевого самоврядування, суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі в обов'язковому порядку.

За змістом частини 7 статті 18 КАС України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.

Рішенням Вищої ради правосуддя від 17.08.2021 №1845/0/15-21 затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (далі - «ЄСІТС»).

Згідно з пунктом 2 параграфа 2 розділу 4 Закону України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» від 03.10.2017 №2147-VIII (далі - «Закон») підсистеми (модулі) ЄСІТС починають функціонувати через 30 днів з дня опублікування Вищою радою правосуддя відповідного оголошення.

У газеті «Голос України» від 04.09.2021 №168 (7668) Вищою радою правосуддя опубліковано оголошення про початок функціонування трьох підсистеми (модулів) ЄСІТС - «Електронний кабінет», «Електронний суд», підсистеми відеоконференцзв'язку.

Отже, зазначені в оголошенні Вищої ради правосуддя підсистеми (модулі) ЄСІТС починають офіційно функціонувати з 05.10.2021.

Відтак з початком функціонування підсистем (модулів) ЄСІТС відповідно до вимог процесуального законодавства (пункту 6 статті 18 КАС України) адвокати, нотаріуси, приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, державні органи, органи місцевого самоврядування та суб'єкти господарювання державного та комунального секторів економіки реєструють офіційні електронні адреси в ЄСІТС в обов'язковому порядку.

Пунктом 42 частини 2 Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи визначено, що засобами ЄСІТС в автоматичному режимі здійснюється перевірка наявності в особи зареєстрованого Електронного кабінету.

У разі наявності в особи Електронного кабінету засобами ЄСІТС забезпечується надсилання до автоматизованої системи діловодства підтвердження доставлення до Електронного кабінету користувача документа у справі.

В іншому випадку до автоматизованої системи діловодства надходить повідомлення про відсутність в особи зареєстрованого Електронного кабінету.

За правилами частини 5 статті 251 КАС України учасникам справи, які не були присутні в судовому засіданні, або якщо судове рішення було ухвалено в порядку письмового провадження, копія судового рішення надсилається протягом двох днів із дня його складення у повному обсязі в електронній формі у порядку, визначеному законом, - у випадку наявності у особи офіційної електронної адреси, або рекомендованим листом з повідомленням про вручення - якщо така адреса відсутня.

Згідно із пунктом 2 частини 6 статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення на офіційну електронну адресу особи.

Оскільки Вищою радою правосуддя затверджено Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи і з 05.10.2021 почали функціонувати окремі підсистеми ЄСІТС, а копія оскаржуваного судового рішення, відповідно до приписів частини 7 статті 18 КАС України була направлена та доставлена відповідачеві, який є суб'єктом владних повноважень і зобов'язаний був зареєструвати офіційну електронну адресу в ЄСІТС в обов'язковому порядку, то у суду не було обов'язку направляти ухвалу від 27.04.2022 іншими засобами зв'язку.

Варто звернути увагу і на те, що згідно наявної в матеріалах справи та в автоматизованій системі діловодства СААС довідки від 29.04.2022, копія ухвали від 27.04.2022 доставлена до електронного кабінету відповідач 28.04.2022 о 09:28.

З огляду на вищезазначене, суд вважає безпідставними посилання Житомирської митниці на те, що ухвала про повернення апеляційної скарги від 27.04.2022 ним не отримана і про існування останньої він дізнався з відомостей ЄДРСР.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що скаржником не зазначено обставин, які перешкоджали подати апеляційну скаргу вчасно та які є об'єктивно непереборними чи істотною перешкодою для своєчасного вчинення процесуальних дій.

При цьому, вказані причини пропуску строку звернення до суду з апеляційною скаргою наведені представником апелянта не можуть бути визнані судом, як поважні причини для поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Житомирського районного суду від 19.01.2022 року.

Згідно з ч.3 ст.298 КАС України апеляційна скарга залишається без руху також у випадку, якщо вона подана після закінчення строків, установлених статтею 295 цього Кодексу, і особа, яка її подала, не порушує питання про поновлення цього строку, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані неповажними. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду апеляційної інстанції з заявою про поновлення строку або вказати інші підстави для поновлення строку.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.299 КАС України суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у справі, якщо скаржником у строк, визначений судом, не подано заяву про поновлення строку на апеляційне оскарження або наведені підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження визнані судом неповажними.

Керуючись ч.3 ст.298, п.4 ч.1 ст.299 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Визнати неповажними зазначені Житомирською митницею Держмитслужби підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження та відмовити в поновлення строку на апеляційне оскарження рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 19 січня 2022 року.

Відмовити у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою Житомирської митниці Держмитслужби на рішення Житомирського районного суду Житомирської області від 19 січня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Житомирської митниці Держмитслужби про визнання дій протиправними, скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.

Копію ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження разом з апеляційною скаргою та доданими до скарги матеріалами надіслати скаржнику.

Копію ухвали про відмову у відкритті апеляційного провадження надіслати учасникам справи.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач Граб Л.С.

Судді Смілянець Е. С. Сторчак В. Ю.