м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
10 серпня 2010 р. Справа № 2-а-2299/10/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Чудак Олесі Миколаївни,
при секретарі судового засідання: Балан Марині Анатоліївні
за участю представників сторін:
позивача : Масненької Ірини Володимирівни
відповідача : у відсутність відповідача
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Іллінецької міжрайонної державної податкової інспекції Вінницької області
до: Споживчого товариства "Евріка"
про: припинення юридичної особи
17 листопада 2008 року Іллінецька міжрайонна державна податкова інспекція Вінницької області (Іллінецька МДПІ) звернулася в суд з позовом до Споживчого товариства «Евріка» (СТ «Евріка», Товариство) про припинення юридичної особи шляхом скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Зазначила, що СТ «Евріка» 26 червня 2002 року зареєстроване Іллінецькою районною державною адміністрацією Вінницької області як юридична особа. Як платник податків відповідно до Закону України “Про систему оподаткування” зобов'язане вести бухгалтерський облік та подавати до податкових органів у встановлені строки податкові декларації.
Відповідач допускає порушення вказаних вимог закону, а саме, з 2007 року не подає податкову звітність, що є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 03 червня 2010 року відкрито провадження і адміністративна справа призначена до розгляду.
Відповідач в судові засідання жодного разу не з'являвся, хоча про день, час та місце розгляду справи повідомлявся завчасно та належним чином. При цьому, слід зазначити, що судові повістки СТ «Евріка» направлялися за адресою, вказаною Іллінецькою МДПІ у позовній заяві та в Єдиному Державному реєстрі підприємств та організацій України. Однак, поштове відправлення від 09 червня 2010 року №23324 повернулось до суду по тій причині, що за зазначеною адресою Товариство не значиться (а.с. 112).
Також, в матеріалах справи наявний акт №6/32057718 від 05 грудня 2007 року складений працівниками Іллінецької МДПІ про наслідки проведення перевірки розташування за юридичною адресою с. Кальник, вул. Леніна, 1 СТ «Евріка», яким встановлено, що за вказаною адресою дане Товариство не знаходиться (а.с. 119).
Відповідно до статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) вважається, що юридична особа повідомлена про час та місце слухання справи, якщо судова повістка доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру.
При цьому, слід враховувати, що відповідно до частини першої статті 18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
В зв'язку з тим, що будь-яких відомостей відносно зміни місця реєстрації відповідач державному реєстратору не надав, записи до реєстру не вносились, суд позбавлений можливості повідомити відповідача про розгляд даної справи за іншою адресою.
За таких обставин, судом направлені судові повістки керівнику, засновнику СТ «Евріка» Філонову Т.М. та головному бухгалтеру Товариства - ОСОБА_3 Адреса даних осіб встановлена на підставі довідки адресно-довідкового бюро Іллінецького районного відділу головного управління Міністерства внутрішніх справ України Вінницької області від 06 липня 2010 року (а.с. 128).
Надіслана судом кореспонденція отримана ними 14 липня 2010 року, 20 липня 2010 року та 30 липня 2010 року відповідно, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштових відправлень №81200, №96976, №96984 (а.с. 132-134), однак в судове засідання ніхто не з'явився.
Письмових заперечень на позовну заяву, відповідно до ухвали суду від 03 червня 2010 року, інших доказів по справі, будь-яких заяв чи клопотань керівник та бухгалтер не надсилали, що свідчить про відсутність у них інтересу до розгляду справи.
Таким чином, на підставі викладеного, керуючись нормами КАС України відповідно до яких адміністративна справа має бути розглянута і вирішена протягом розумного строку та виходячи зі змісту статті 128 КАС України неявка уповноваженого представника відповідача без поважних причин або неповідомлення про причини неприбуття, не є перешкодою для розгляду справи протягом розумного строку, у зв'язку з чим судом ухвалено розглянути справу за наявними в ній матеріалами.
В судовому засіданні представник Іллінецької МДПІ - старший державний податковий інспектор юридичного сектора І.В.Масненька (постійна довіреність на а.с. 120) позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві. Додатково лише уточнила щодо припинення юридичної особи СТ «Еврика».
Суд заслухав пояснення представника позивача, повно, всебічно, об'єктивно дослідив надані у справу докази та надав їм юридичну оцінку.
Зокрема, суд встановив, що відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи СТ «Евріка» зареєстроване Іллінецькою районною державною адміністрацією Вінницької області 26 червня 2002 року, про що зроблено запис за №02736662Ю0040110 (а.с. 17). Цього ж дня затверджено і Статут даного Товариства (а.с. 19-38).
Згідно із довідкою Вінницького обласного управління статистики від 09 липня 2002 року №2835 відповідач включений до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України (а.с. 16). Наведене також вбачається із витягу з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України в якому зазначено, що станом на 24 червня 2010 року СТ «Евріка» включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код - 32057718, місцезнаходження: вул. Леніна, 1, с. Кальник, Іллінецький район, Вінницька область, 22732, керівник - Філонов Тарас Михайлович (а.с. 129).
Крім того, Товариство перебуває на обліку як платник податків в Іллінецькій МДПІ з 30 липня 2002 року за №165 що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податків №165 від 30 липня 2002 року (а.с. 115).
Згідно з довідками позивача №4211/515 від 16 червня 2010 року та №4212/519 від 16 червня 2010 року відповідач з 2007 року не подає до Іллінецької МДПІ податкової звітності, заборгованості по платежах до бюджету по яких настав строк сплати не має (крім податку з доходів фізичних осіб) (а.с. 116-117), і більше того, згідно з актом №6/32057718 від 05 грудня 2007 року - СТ «Евріка» за юридичною адресою вул. Леніна, 1, с. Кальники, Іллінецького району, Вінницької області, не знаходиться (а.с. 119).
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що статтями 2, 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року №755-IV, встановлено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних та фізичних осіб - підприємців, регулюються Конституцією України, цим Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Дія даного Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Відповідно до вимог пункту 2 статті 17 вказаного Закону в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, як: повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності; ідентифікаційний код юридичної особи; форма власності; організаційно - правова форма; місцезнаходження юридичної особи та інше.
Згідно статті 57 Господарського кодексу України (ГК України) установчими документами суб'єкта господарювання є рішення про його утворення або засновницький договір, а у випадках, передбачених законом, статут (положення) суб'єкта господарювання.
В установчих документах повинні бути зазначені найменування та місцезнаходження суб'єкта господарювання, мета і предмет господарської діяльності, склад і компетенція його органів управління, порядок прийняття ними рішень порядок формування майна, розподілу прибутків та збитків, умови його реорганізації та ліквідації, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до господарського законодавства підприємство зобов'язане у п'ятиденний строк повідомити орган, що провів реєстрацію, про зміни, які сталися в установчих документах, для внесення необхідних змін до державного реєстру.
Останнє місцезнаходження підприємства відповідно до установчих документів - вул. Леніна, 1, с. Кальник, Іллінецький район, Вінницька область, 22732. Жодних документів про його зміну до Іллінецької районної державної адміністрації Вінницької області з боку відповідача не подавалось.
Відповідно до статей 4, 5, 9 Закону України «Про систему оподаткування» платниками податків і зборів (обов'язкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обов'язок сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі). Облік платників податків і зборів (обов'язкових платежів) здійснюється органами державної податкової служби та іншими державними органами відповідно до законодавства. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані зі сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів).
Підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» визначено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює календарному місяцю - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя); календарному року - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року.
Згідно з абзацом 5 частини другої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, є неподання протягом року органам державної податкової служби податкових декларацій, документів фінансової звітності відповідно до закону.
Так, відповідач не подавав до Іллінецької МДПІ податкову звітність з 2007 року. Звітністю, яку відповідач востаннє подавав до Іллінецької МДПІ, була декларація з податку на прибуток за 2006 рік №12150 від 15 січня 2007 року (а.с. 117-118).
Відповідно до підпункту 8.6 пункту 8 Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 19 лютого 1998 року №80, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 березня 1998 року за №172/2612, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом, та у разі наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням, керівник державної податкової служби приймає рішення про звернення до суду або господарського суду із позовною заявою про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 17 частини 1 статті 11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право звертатися у передбачених законом випадках до судових органів із заявою (позовною заявою) про скасування державної реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності.
Згідно з частиною першою статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором.
Відповідно до статті 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.
Частиною першою статті 238 ГК України передбачено, що за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
А згідно з частиною першою статті 247 ГК України у разі здійснення суб'єктом господарювання діяльності, що суперечить закону чи установчим документам, до нього може бути застосовано адміністративно-господарську санкцію у вигляді скасування державної реєстрації цього суб'єкта та його ліквідації.
Отже, враховуючи те, що відповідач не звітує у встановленому законодавством порядку більш ніж протягом року, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, у зв'язку з чим є всі підстави для припинення юридичної особи - СТ «Евріка».
Відповідно до частини першої статті 105 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року №435-IV (ЦК України) учасники юридичної особи, суд або орган, що прийняв рішення про припинення юридичної особи, зобов'язані негайно письмово повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію, який вносить до Єдиного державного реєстру відомості про те, що юридична особа перебуває у процесі припинення. А абзацом другим частини другої цієї статті передбачено, що виконання функцій комісії з припинення юридичної особи (ліквідаційну комісію, ліквідатора тощо) може бути покладено на орган управління юридичної особи.
Відповідно до частини п'ятої статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» суд призначає в рішенні щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією комісію з припинення (ліквідаційну комісію) та встановлює строк її роботи. Державний реєстратор вносить до Єдиного державного реєстру запис про призначення комісії з припинення (ліквідаційної комісії) не пізніше наступного робочого дня з дати надходження відповідного рішення.
А частиною сьомою цієї статті передбачено, що державний реєстратор не пізніше наступного робочого дня з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису, в якому керівник органу управління або засновник (учасник) юридичної особи вказаний як голова комісії з припинення (ліквідаційної комісії) юридичної особи зобов'язаний надіслати такому керівнику органу управління або засновнику (учаснику) юридичної особи, а також суду, який постановив рішення щодо припинення юридичної особи у зв'язку з її ліквідацією, відповідне повідомлення.
Відповідно до частини четвертої статті 105 ЦК України комісія з припинення юридичної особи поміщає в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення юридичної особи.
Згідно з частиною першою статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації голова ліквідаційної комісії або уповноважена ним особа після закінчення процедури ліквідації, яка передбачена законом, але не раніше двох місяців з дати публікації повідомлення у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації, повинен подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені цією частиною та частиною другою цієї статті.
Відповідно до частини десятої статті 38, частини восьмої статті 36 цього ж Закону за відсутності підстав для залишення документів, які подані для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації, без розгляду державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Згідно з частиною дев'ятою статті 36 Закону строк державної реєстрації припинення юридичної особи в результаті її ліквідації не повинен перевищувати три робочих дні з дати надходження документів для проведення державної реєстрації припинення юридичної особи.
Проаналізувавши чинне законодавство, пов'язане з припиненням підприємницької діяльності юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за рішенням суду, що не пов'язане з банкрутством, можна дійти висновку, що склад комісії з припинення та порядок її роботи в даній категорії справ законодавством прямо не передбачені. Разом з тим, частиною сьомою статті 9 КАС України передбачено можливість застосування аналогії закону (закону, що регулює подібні правовідносини) та аналогії права (конституційних принципів і загальних засад права).
В зв'язку з наведеним вище суд вважає за необхідне створити ліквідаційну комісію, головою якої призначити керівника СТ «Евріка» ФілоноваТ.М.
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили помістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення СТ «Евріка» та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою статті 36 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»; встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Згідно з частиною сьомою статті 59 ГК України скасування державної реєстрації позбавляє суб'єкта господарювання статусу юридичної особи і є підставою для вилучення його з державного реєстру. Суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи встановлені в судовому засіданні обставини справи та вищезазначені положення чинного Законодавства України, суд вважає, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а тому підлягають задоволенню.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд
адміністративний позов задовольнити.
Припинити юридичну особу - Споживче товариство «Евріка» (вул. Леніна, 1, с. Кальник, Іллінецький район, Вінницька область, 22732, код ЄДРПО 32057718).
Створити ліквідаційну комісію, головою якої призначити керівника Споживчого товариства «Евріка» Філонова Тараса Михайловича.
Зобов'язати ліквідаційну комісію після набрання даною постановою законної сили повідомити орган, що здійснює державну реєстрацію, про те, що СТ «Еврика» знаходиться в процесі припинення згідно з рішенням суду.
Зобов'язати ліквідаційну комісію не пізніше 10 днів з моменту набрання даною постановою законної сили розмістити в друкованих засобах масової інформації, в яких публікуються відомості про державну реєстрацію юридичної особи, що припиняється, повідомлення про припинення СТ «Евріка» та не пізніше двох місяців з дати публікації зазначеного повідомлення подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) державному реєстратору документи, передбачені частинами першою та другою статті 36 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Встановити строк роботи ліквідаційної комісії 70 днів з дня набрання даною постановою законної сили.
Копію даної постанови направити відповідачу та державному реєстратору м. Іллінці Вінницької області для виконання вимог статті 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців».
Відповідно до частини другої статті 186 КАС України, постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
За положеннями частини третьої статті 254 КАС України у разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови оформлено: 11.08.10
Суддя/підпис/ Чудак Олеся Миколаївна
Копія вірна:
Суддя:
Секретар: