Постанова від 27.05.2010 по справі 2-а-1984/10/0270

ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

м. Вінниця, вул. Островського, 14

тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2010 р. Справа № 2-а-1984/10/0270

Вінницький окружний адміністративний суд в складі

Головуючого судді Сторчака Володимира Юрійовича,

при секретарі судового засідання: Гонті Інні Олександрівні

за участю представників сторін:

позивача : Богданюк І.П- представник;

відповідача : Бондаренко В.М - представник;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи

за позовом: Журавлівської сільської ради

до: Управління Пенсійного фонду України у Барському районі

про: визнання дій незаконними та скасування рішень

ВСТАНОВИВ :

В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду знаходиться адміністративна справа за позовом Журавлівської сільської ради (надалі - позивач) до Управління Пенсійного фонду України Барському районі (надалі - відповідач) про визнання дій незаконними та скасування рішень.

Позов мотивований тим, що рішення від 15.05.2010 року № 78 прийняте Управлінням Пенсійного фонду України у Барському районі, з урахування норм Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, та п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року позивач вважає незаконним.

Представник позивача під час судового засідання позовні вимоги підтримала, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві, просив їх задовольнити.

Натомість, представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала, пояснивши суду, що оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені було прийняте із дотриманням норм чинного законодавства, зокрема, у відповідності до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, а тому позов є безпідставним і не підлягає задоволенню.

Суд, заслухавши думку учасників процесу та дослідивши матеріали адміністративної справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 13.05.2010 року Управління Пенсійного фонду України у Барському районі прийнято рішення № 78 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду, яким до позивача застосовані фінансові санкції в сумі 1146,98 грн. та пеня в сумі 118,05 грн.

Відповідно до ст. 1 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування”, платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно з ч. 10 ст. 20 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року №1058-IV (далі -Закон №1058-IV), якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Пунктом 2 ч. 9 ст. 106 Закону №1058-IV передбачено, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Крім того, відповідно до пп. 9.2. Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1 (далі -Інструкція №21-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663, фінансові санкції, зазначені у підпунктах 9.3.2.-9.3.7 пункту 9.3 Інструкції, застосовуються органами Пенсійного фонду України до страхувальників, визначених пунктами 2.1.1-2.1.5 пункту 2.1 цієї Інструкції.

Пункт 9.3.2 Інструкції №21-1 визначає, що за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення за формою згідно з додатком 14. Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних картки особового рахунку платника. При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний базовий звітний період незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Суд, дослідивши та проаналізувавши матеріали адміністративної справи, норми чинного законодавства України, встановив, що рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 13 травня 2009 року № 78 прийняте управлінням Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області в межах його повноважень та у відповідності до норм діючого законодавства. Нараховані позивачу за рішенням фінансові санкції та пеня, були застосовані до платника, у зв'язку із порушенням термінів сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачеві фінансові санкції та пеня нараховувалися в порядку та у розмірі чітко передбаченому ч. 9 ст. 106 Закону та у відповідності до Інструкції №21-1. Суд вбачає, що фінансові санкції правомірно нараховувалися Журавлівській сільській раді за затримку сплати страхових внесків у розмірі 10%, разом з тим, у відповідності до вищезгаданої ч. 9 ст. 106 Закону №1058-IV та Інструкції №21-1 позивачеві також правомірно нараховувалася управлінням Пенсійного фонду України у Барському районі Вінницької області пеня на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Крім того, суд досліджуючи саме рішення про застосування штрафних санкцій та пені, також встановив, що воно відповідає нормам діючого законодавства, а саме нормам ст. 106 Закону №1058-IV та формі, передбаченій Інструкцією №21-1, адже в ньому чітко вказано номер рішення, дата його винесення, зазначена сума штрафу та процентна ставка, окремо вказана сума пені.

Пояснення представника позивача стосовно того, що відповідачем застосовано одну фінансову санкцію за період 21.04.2009 рік по 08.05.2009 року не знайшли свого підтвердження оскільки суперечать вимогами Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1 (далі -Інструкція №21-1), зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року №64/8663, крім того позивачем не доведено та не надано доказів щодо визнання дій відповідача не неправомірними в частині прийнятого рішення.

Таким чином, дослідивши та проаналізувавши матеріали адміністративної справи, діюче законодавство, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не знайшли свого підтвердження під час судового засідання, а оскаржуване рішення про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, в тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 13 травня 2009 року № 78, було прийняте відповідачем на підставі, у відповідності та з додержанням вимог та порядку передбачених діючим законодавством України, а тому воно є правомірним і не підлягає скасуванню.

Враховуючи вищевикладене, та встановивши дійсні обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими, а тому в задоволенні даного позову слід відмовити повністю.

Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ :

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови оформлено: 28.05.10

Суддя Сторчак Володимир Юрійович

27.05.2010