вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
09.07.10Справа №2а-8881/10/2/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.
при секретарі Дрягіні В.П.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК
до Мусульманської общини «Авдет»
про стягнення заборгованості в сумі 850 грн.
за участю представників:
від позивача - Чайковський І.Г.- представник, довіреність № 7/1-4798 від 20.07.2010 року;
від відповідача - не з'явився;
Суть спору: Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю в АРК (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про стягнення з Мусульманської общини «Авдет» (далі відповідач) заборгованості зі сплати штрафних санкцій в розмірі 850 грн. Вимоги позивача обґрунтовані тим, що відповідачем своєчасно не сплачені штрафні санкції накладені постановою від 02 лютого 2010р.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 29.07.2010 року, наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, наведених у адміністративному позові.
Відповідач заперечення на позов до суду не надав, явку свого представника у судове засідання не забезпечив, про час та день його проведення був повідомлений належним чином, клопотання про розгляд справи за його відсутності до суду не надав, про причини неявки суд не повідомив.
Представник позивача наполягав на розгляді справи за наявними в ній матеріалами.
Суд, приймаючи до уваги ненадання відповідачем доказів неможливості його участі у судовому засіданні з поважних причин, відсутність у матеріалах справи клопотання про неможливість розгляду справи без участі його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, вислухавши представника позивача, суд
Ст. 1 Положення про Державну архітектурно-будівельну інспекцію, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 18 жовтня 2006 року №1434, передбачено, що державна архітектурно-будівельна інспекція (Держархбудінспекція) є урядовим органом державного управління, що діє у складі Мінрегіонбуду і йому підпорядковується.
Інспекція державного архітектурно - будівельного контролю в АР Крим є урядовим органом державного управління і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам законодавства України.
Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в АРК є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції України, утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції України від 26.10.07р. №45, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
Згідно ст. 31 Закону України «Про планування і забудову територій» державний контроль за плануванням, забудовою та іншим використанням територій здійснюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань містобудування та архітектури, відповідними спеціально уповноваженими органами з питань містобудування та архітектури, Державною архітектурно-будівельною інспекцією України та її територіальними органами, а також іншими спеціально уповноваженими органами виконавчої влади.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту (далі - будівельні роботи), виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за виконання будівельних робіт, що не відповідають будівельним нормам, державним стандартам, нормам і правилам або проектним рішенням, - у розмірі десяти відсотків вартості виконаних робіт.
Відповідно до ст. 2 Закону справи про правопорушення, передбачені цим законом, розглядаються Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, областях, районах, містах Києві та Севастополі, містах обласного значення (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю). Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю здійснюють державний нагляд за додержанням підприємствами вимог містобудівної документації, місцевих правил забудови населених пунктів, державних стандартів, норм і правил при здійсненні проектування, будівельних робіт, виготовленні будівельних матеріалів, виробів і конструкцій.
Посадові особи інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право:
безперешкодного доступу на будівництво об'єктів і підприємства будівельної індустрії незалежно від форм власності;
давати у межах своїх повноважень учасникам будівництва та виробникам будівельних матеріалів, виробів і конструкцій обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень державних стандартів, норм і правил, а так само технічних умов або затверджених проектних рішень;
одержувати від замовників, проектних і будівельних організацій та підприємств будівельної індустрії необхідну для виконання покладених на них функцій нормативно-технічну, проектну та іншу документацію;
зупиняти будівельні роботи, які не відповідають вимогам державних стандартів, норм і правил, затвердженим проектним рішенням або місцевим правилам забудови населених пунктів, здійснюються без дозволу на їх виконання, а так само виробництво і застосування у будівництві будівельних матеріалів, виробів і конструкцій, виготовлених з порушенням державних стандартів;
вносити подання відповідним органам про анулювання ліцензій на право провадження окремих видів господарської діяльності у будівництві підприємств, які допускають порушення ліцензійних умов, а також на інших підставах відповідно до закону.
Накладати штраф від імені інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю мають право начальник Державної архітектурно-будівельної інспекції України та його заступники, начальники інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю та їх заступники у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 1 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим затвердженого начальником Державної архітектурно-будівельної інспекції 06.12.2007р. (далі-Положення) Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим (далі - інспекція ДАБК) є територіальним органом Державної архітектурно-будівельної інспекції (далі-Держархбудінспекція) утворена відповідно до наказу Держархбудінспекції від 26.10.2007р. №45, входить до сфери її управління, підзвітна і підконтрольна їй.
П.3 Положення про інспекцію державного архітектурно-будівельного контролю в Автономній Республіці Крим, затвердженого начальником Державної архітектурно-будівельної інспекції 06.12.2007р. (далі Положення) передбачено, що до завдань інспекції ДАБК входить виконання в межах компетенції дозвільних,реєстраційних функцій та здійснення контролю і нагляду у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
Згідно з ч.6 п.4 Положення до повноважень інспекції ДАБК належить проведення перевірок відповідності виконання будівельних робіт, будівельних матеріалів, виробів і конструкцій вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічним умовам, затвердженим проектним рішенням.
Відповідно до ч.16 п. 5 Положення інспекція ДАБК має право здійснювати захист у суді своїх прав та законних інтересів, звертатися до суду у разі виявлення правопорушень у сфері будівництва, містобудування та архітектури.
У п. 10 Постанови КМ України, від 06.04.1995, № 244 «Про затвердження Положення про порядок накладення штрафів за правопорушення у сфері містобудування» зазначено, що підприємство повинно сплатити штраф у 15-денний термін з дня його накладення за рахунок прибутку, що залишається в розпорядженні підприємства, незалежно від наслідків фінансово-господарської діяльності. Копія документа про сплату штрафу надсилається інспекції, яка його наклала.
Відповідно до п. 11 вказаної постанови, у разі несплати штрафу в зазначений термін він стягується інспекцією за рішенням суду.
Розгляд справ про правопорушення при наданні фізичним особам послуг з будівництва, реконструкції, капітального ремонту та придбанні будівельної продукції, а також застосування штрафів у цих випадках здійснюються іншими державними органами у порядку, передбаченому чинним законодавством.
Судом встановлено, що 25.11.2009 року позивачем проведено перевірку дотримання вимог містобудівного законодавства на об'єкті містобудування - будівництво мечеті, який знаходиться за адресою: вул. Совєтська, 91, селище Журавки, Кіровський район, АР Крим. Перевіркою встановлено, що будівництво ведеться Мусульманською общиною «Авдет».
За результатами перевірки складений акт огляду об'єкту містобудування згідно якого будівництво, станом на 25.11.2009 року провадиться, тобто виконані будівельні роботи по пристрою фундаменту, стін, та крівлі.
Також позивачем прийнято припис від 25.11.2009 року, яким встановлено порушення відповідачем ст. 29 Закону України «Про планування та забудову територій», а саме: виконання будівельних робіт без отримання дозволу на виконання будівельних робіт в інспекції ДАБК в АР Крим, відповідачу запропоновано в термін 30 днів отримати дозвіл на виконання будівельних робіт з будівництва мечеті по вул.. Совєтської, 91 в селищі Журавки, Кіровського району, АР Крим.
Згідно прийнятого припису, відповідача попереджено про відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання цього припису, яка передбачена ч.7 Ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування».
Один примірник вищевказаного припису був отриманий представником відповідача Асановим А., про що свідчить його підпис на приписі.
25.02.2010 року позивачем було проведення перевірку законності здійснення робіт мусульманською общиною «Авдет». За наслідками перевірки складено протокол про правопорушення в сфері містобудування від 25.02.2010 року, яким встановлено ухилення від виконання припису інспекції ДАБК в АР Крим від 25.11.2009 року.
Відповідно до ч.7 Ст.1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» підприємства, їх об'єднання, установи та організації незалежно від форм власності, які здійснюють проектування, роботи по будівництву, реконструкції, реставрації та капітальному ремонту, виготовляють будівельні матеріали, вироби і конструкції, а так само які є замовниками у будівництві або поєднують функції замовника і підрядчика, несуть відповідальність у вигляді штрафу за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання приписів інспекцій державного архітектурно-будівельного контролю - у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
02.02.2010р. на підставі протоколу про правопорушення у сфері містобудування від 25.01.2010р., та відповідно до ч. 7 ст. 1 Закону України «Про відповідальність підприємств, їх об'єднань, установ та організацій за правопорушення у сфері містобудування» позивачем прийнято постанову №9 про накладення на відповідача штрафу за правопорушення у сфері містобудування в сумі 850 грн.
Зазначена постанова отримана відповідачем 09.02.2010р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення №39692.
У порядку ст. 71 КАС України відповідачем не надано доказів того, що постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудування №9 від 02.02.2010р. прийнято з порушенням діючого законодавства.
За таких обставин, приймаючи до уваги те, що відповідач не надав заперечення проти позову та доказів сплати заборгованості в сумі 850 грн., суд вважає, що позовні вимоги належить задовольнити в зазначеній сумі.
У судовому засіданні, яке відбулось 29.07.2010р., оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Відповідно до вимог ст. 163 КАС України постанова оформлена та підписана 30.07.2010 р.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Мусульманської общини «Авдет» (97300, АР Крим, Кіровський район, с. Журавки, вул. Совєтська, 91) до державного бюджету Кіровського району (р/р 31116106700116 код 21081100 ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, код за ЄДРПОУ 34740520) заборгованість зі сплати штрафних санкцій у розмірі 850 грн.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Яковлєв С.В.