Рішення від 21.11.2022 по справі 560/8626/22

Справа № 560/8626/22

РІШЕННЯ

іменем України

21 листопада 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання відмови протиправною та зобов'язання оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області документи, необхідні для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області пакет документів, необхідних для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Відповідач повідомив про те, що для призначення пенсії за вислугу років до органів Пенсійного фонду України подається грошовий атестат (розрахункова книжка) або довідка про розмір грошового забезпечення. У зв'язку з цим, для оформлення подання для призначення пенсії необхідно надати ці документи, після чого пакет документів буде направлений Пенсійному фонду. Позивач з цим не погоджується, вважаючи протиправною надану йому відповідь.

У відзиві відповідач просить відмовити в задоволенні позову. Зазначає, що оскільки позивач не надав документи, визначені в пункті 7 постанови 3-1, які необхідні для призначення пенсії за вислугу років, позивачу було роз'яснено про дії, які необхідно вчинити для оформлення подання для призначення пенсії. Оскільки на дату звернення до суду позивач не надав необхідні документи, у Хмельницького ОТЦК та СП відсутні підстави для оформлення подання для призначення позивачу пенсії.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив таке.

ОСОБА_1 проходив військову службу та з 28.09.1992 був звільнений зі служби в запас.

21 липня 2022 позивач звернувся до відповідача щодо призначення пенсії за вислугу років, подавши заяву встановленого зразка з додатками, та з клопотанням своєчасно оформити усі необхідні документи та подання про призначення пенсії, скерувавши їх до органу, що призначає пенсію.

Листом від 08.08.2022 №9/1/7688 Хмельницький ОТЦК та СП повідомив, що для оформлення подання для призначення пенсії позивач повинен надати відповідні документи, після чого їх буде направлено разом з поданням до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для призначення пенсії.

Оцінюючи прийняте відповідачем рішення, суд виходить з такого.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ регулюються Порядком подання документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх з справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України.

Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи)

Пунктом 12 Порядку №3-1 визначено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи.

Виходячи із положень вищевказаного Порядку №3-1, функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів, покладаються на уповноважені структурні підрозділи органів управління.

В свою чергу, рішення щодо призначення або відмови в призначенні певного виду пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ приймають органи Пенсійного фонду України.

Отже, на відповідача (уповноважений підрозділ) покладені функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсію, необхідних для призначення пенсії документів.

Однак, у порушення вимог п. 12 Порядку №3-1 відповідачем не здійснено оформлення необхідних документів для призначення пенсії позивачу та подання їх пенсійному органу у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії.

У наданому позивачу повідомленні від 08.08.2022 відповідач, покликаючись на вимоги наказу Міноборони від 14.08.2014 № 530, зазначає про те, що підставою для призначення пенсії за вислугу років є особова справа, розрахунок вислуги років на пенсію, складений відповідним фінансовим органом, а також фінансові документи ( розрахункова книжка або грошовий атестат), видані військовою частиною. Також відповідач посилається на п. 7 постанови № 3-1, зазначаючи, що для призначення пенсії подається органам Пенсійного фонду грошовий атестат ( розрахункова книжка) або довідка про розмір грошового забезпечення.

У той же час, усі вказані документи повинні бути оформлені або знаходитись у органу управління або у інших суб'єктів влади, позаяк не можуть бути оформлені фізичною особою самостійно, зважаючи на що наведені відповідачем положення є необґрунтованими і безпідставними.

Відповідач не надав докази того, що позивачу раніше вже надавались документи, необхідні для призначення йому пенсії, у тому числі розрахунок вислуги років на пенсію, складений відповідним фінансовим органом, розрахункова книжка, грошовий атестат тощо.

Зважаючи на це, перекладання на заявника обов'язку надати органу управління, у тому числі, ті документи, якими заявник не володіє, і відповідальним за видачу яких є сам орган управління ( наприклад грошовий атестат), є протиправним.

Таким чином, після одержання від позивача заяви стосовно підготовки подання та інших документів, відповідач повинен був оформити ті документи, за видачу та зберігання яких він відповідальний, та зазначити заявнику про те, які з решти документів повинні бути подані ним.

Оскільки відмова відповідача, надана позивачу у повідомленні від 08.08.2022 №9/1/7688 є протиправною і суперечить принципу добросовісності, а відповідач не довів протилежне, позовні вимоги про зобов'язання вчинити дії є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

З огляду на це, відповідача слід зобов'язати повторно розглянути заяву позивача від 21.07.2022 про підготовку документів, необхідних для призначення йому пенсії, підготувати усі необхідні для призначення пенсії документи, оформлення яких належить до повноважень відповідача, оформити подання, надавши, у межах повноважень та у разі потреби заявнику необхідне йому сприяння з метою отримання та подачі документів для призначення пенсії, а також скерувати документи органу Пенсійного фонду для вирішення питання призначення пенсії.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов - задоволити.

Визнати протиправним невирішення Хмельницьким обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки заяви ОСОБА_1 щодо оформлення документів для призначення йому пенсії та направлення їх пенсійному органу, вчинене у формі самоусунення від виконання покладених на орган управління повноважень.

Зобов'язати Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.07.2022 про підготовку документів, необхідних для призначення йому пенсії, підготувати усі необхідні для призначення пенсії документи, оформлення яких належить до повноважень Хмельницького обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки; за наявності усіх необхідних документів підготувати подання щодо призначення ОСОБА_1 пенсії, після чого скерувати документи Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області для вирішення ним питання призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 21 листопада 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 )

Відповідач:Хмельницький обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (вул. Героїв Майдану, 64,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 08202826)

Головуючий суддя І.С. Козачок