вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
Іменем України
29.07.10Справа №2а-5476/10/15/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Тоскіної Г.Л., при секретарі Налбандян Р.В., за участю
представник позивача - Душенчук Т.Б.,
представник відповідача, Могила Д.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримнафтапостачання"
про стягнення,
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим надійшов адміністративний позов Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримнафтапостачання" про стягнення заборгованості з податку на прибуток у сумі 929933,44 гривень.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.04.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 23.04.2010 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, зазначених в позові, та пояснив, що за даними карток особових рахунків та за даними виїзної планової перевірки, у відповідача, станом на день розгляду справи є податкова заборгованість у розмірі 929933,44 гривень, з яких 547538,25 гривень - податок на прибуток, 382398,2 гривень - штрафні санкції, крім того у позивача малась переплата у сумі 3,01 гривень. Представник позивача також зазначив, що постановою Господарського суду АРК від 04.03.2009 р. по справі № 2-30/12021-2007А, яка набрала законної сили, адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримнафтапостачання" до Державної податкової інспекції в Сімферопольському районі АР Крим про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №0000792302/0 від 17.08.2007 року, стягнення заборгованості по якому є предметом розгляду даної справи, задоволено частково. Податкове повідомлення-рішення №0000792302/0 від 17.08.2007 року визнано протиправним та скасовано частково на суму 11522,75 грн. основного платежу та 4147,10 грн. штрафних санкцій, усього на суму 15669,85 грн. В інший частині позову відмовлено.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, викладених у запереченнях. Представник відповідача у судовому засіданні зазначив, що позивачем не з'ясований факт права власності на майно відповідача, тому підстав для стягнення заборгованості, яка складає предмет позову, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» за рахунок майна відповідача не має.
Вислухавши пояснення представника позивача та відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши доказі по справі в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 4 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб'єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 1,3 статті 4 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 04.12.1990 року № 509-ХІІ Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади. Державні податкові інспекції у районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції підпорядковуються відповідним державним податковим адміністраціям в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
Відповідно до підпункту 2.1.4 п. 2.1. статті 2 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”№ 2191-ІІІ від 21.12.2000 року податкові органи визнані контролюючими органами стосовно податків і зборів (обов'язкових платежів), які справляються до бюджетів та державних цільових фондів. Отже, вони наділені компетенцією, визначеною підпунктом 2.2.1 пункту 2.2. статті 2 Закону здійснювати перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати зазначених податків.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб'єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб'єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в Сімферопольському районі АР Крим є органом виконавчої влади та суб'єктом владних повноважень.
Відповідно до ст.2 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” № 3813 від 24.12.1993 року головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів податків, зборів та інших платежів і неподаткових доходів (далі - податків, інших платежів) і внесків до державних цільових фондів, встановлених законодавством України.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні”від 4 грудня 1990 року N 509-XII визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в Сімферопольському районі АР Крим уповноважена здійснювати контроль за додержанням податкового законодавства.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб'єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб'єктами господарювання.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Кримнафтапостачання" (ЄДРПОУ 31883762) зареєстроване як юридична особа Сакською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 31.01.2002 року, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи Серії А00 № 623806.
Судом встановлено, що відповідно до Довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Головного управління статистики в Автономній Республіці Крим № 05/3-6-06/2351 ТОВ "Кримнафтапостачання" є юридичною особою, організаційно-правовою формою за КОПФГ: товариство з обмеженою відповідальністю, видами діяльності за КВЕД є оптова торгівля паливом, роздрібна торгівля пальним, діяльність автомобільного вантажного транспорту, інші автомобільні пасажирські перевезення, складування, посередницькі послуги під час купівлі, продажу, здавання в оренду та оцінювання земельних ділянок.
Таким чином, судом встановлено, що ТОВ "Кримнафтапостачання" являється суб'єктом господарювання, юридичною особою, зобов'язане виконувати обов'язки, покладені на нього законами у зв'язку зі здійсненням господарської діяльності.
Суд зазначає, що ТОВ "Кримнафтапостачання" є платником податку на прибуток.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Порядок, підстави та строки сплати податку на прибуток, надання податкової звітності встановлений Законом України “Про оподаткування прибутку підприємств”від 28.12.1994 року N 333/94.
Відповідно до п.п. 11.1 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" N 283/97-ВР, 22.05.1997р передбачені такі податкові періоди: календарні квартал, півріччя, три квартали, рік.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що 06.08.2007р. була проведена виїзна планова перевірка з питань дотримання ТОВ "Кримнафтапостачання" вимог податкового , валютного та іншого законодавства за період 01.04.2006 р. по 31.03.2007 р. за результатами якої було складено Акт № 641/23-2/31883762 від 06.08.2007р.
Згідно до Акту перевірки встановлено заниження податку на прибуток, внаслідок:
заниження валового доходу за перший квартал 2007 року на суму 2180173,63 грн.-безповоротна фінансова допомога у вигляді кредиторської заборгованості з минувшим строком позовної давності (в першому кварталі 2007 року минув строк позовної давності з кредитної заборгованості ТОВ "Кримнафтапостачання" перед ПП «Агроінвест») в порушення підпункту 4.1.6 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" N 283/97-ВР, 22.05.1997р.;
- заниження валового доходу за весь період перевірки на 8268,00 грн. безповоротна фінансова допомога у виді безоплатно наданих послуг з орендитранспортних засобів;
- завищення валових витрат, повїязаних з поліпшенням основних фондів на 46093,00 грн. за весь період перевірки;
- завищення в Декларації з податку на прибуток за перший квартал 2007 року фактичної суми нарахування амортизації на 1710,00 грн.
Порушення п.п. 4.1.6 п.4.1 ст.4, п.п. 7.4.1 п.7.4 ст. 7, п.п.8.7.1 п. 8.7 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" N 283/97-ВР, 22.05.1997р. стало підставою для донарахування позивачу податку на прибуток: 559061 грн. - основний платіж, 386545,30 грн. - фінансові санкції, а всього 945606,30 грн.
Судом встановлено, що на підставі Акту прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000792302/0 від 18.08.2007р. про донарахування відповідачу податку на прибуток за основним платежем 559061,00 грн. та застосовані штрафні санкції в сумі 386545,30 грн., всього на суму 945606,30 грн.
Судом встановлено, що відповідачем було оскаржено податкове повідомлення-рішення № 0000792302/0 від 18.08.2007р., направлений адміністративний позов до Господарського суду АРК про визнання протиправним та скасування податкових повідомлень-рішень 0000792302/0 та №000802302/0 від 17.08.2007 року. Постановою Господарського суду АРК від 04.03.2009 р. по справі № 2-30/12021-2007А адміністративний позов задоволено частково. Податкове повідомлення-рішення 0000792302/0 від 17.08.2007 року визнано протиправним та скасовано частково на суму 11522,75 грн. основного платежу та 4147,10 грн. штрафних санкцій, усього на суму 15669,85 грн. В інший частині позову відмовлено.
Не погодившись з рішенням Господарського суду АРК відповідачем подана апеляційна скарга на постанову суду 04.03.2009 р. по справі № 2-30/12021-2007А до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 07.10.2009 р. апеляційна скарга ТОВ "Кримнафтапостачання" залишена без задоволення, постанова Господарського суду АРК від 04.03.2009 р. по справі № 2-30/12021-2007А залишена без змін.
Відповідно до статті 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, встановлений судовими рішеннями, що набрали чинності, факт, безпідставності в частині нарахування 11522,75 грн. основного платежу та 4147,10 грн. штрафних санкцій, усього на суму 15669,85 грн. за податковим повідомленням № 0000792302/0 від 18.08.2007р., а також наявність заборгованості у сумі 929933,44 гривень, з яких 547538,25 гривень -податок на прибуток, 382398,2 гривень-штрафні санкції , не потребує повторного доказування .
Відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Відповідно до підпункту 6.2.3. пункту 6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Отже, судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року № 2181-III інформація про виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк зазначається у першій податковій вимозі, у другій податковій вимозі може значиться повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21 грудня 2000 року N 2181-III встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.
Судом встановлено, що на суму боргу 929933,44 гривень була виставлена перша податкова вимога № 1/500 від 08.12.2009 року, яка була надіслана на адресу ТОВ "Кримнафтапостачання", але поштова кореспонденція повернулась із зазначенням, що за зазначеною адресою не товариство знаходиться.
ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим складено акт від 12.01.2010 року про неможливість вручення відповідачеві податкової вимоги у зв'язку з поверненням поштової кореспонденції за відсутністю підприємства за юридичною адресою, тому податкова вимога була розміщена на дошці оголошень.
16.02.2010 року посадовими особами податкових органів на адресу ТОВ "Кримнафтапостачання" була надіслана друга податкова вимога № 2/209 із зазначення суми податкового боргу 929933,44 гривень.
ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим складено акт від 17.02.2010 року про неможливість вручення відповідачеві податкової вимоги у зв'язку з поверненням поштової кореспонденції за відсутністю підприємства за юридичною адресою, тому податкова вимога була розміщена на дошці оголошень.
Посилання представника відповідача на ту обставину, що позивачем не з'ясований факт права власності на майно відповідача, тому підстав для стягнення заборгованості, яка складає предмет позову, відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» за рахунок майна відповідача не має, суд вважає необґрунтованим, виходячи з того, що наявність чи відсутність майна у відповідача не звільняє останнього від сплати податків відповідно до статті 67 Конституції України.
Крім того, ця обставина також не лишає позивача права на звернення до суду відповідно до статті 104 КАС України. Суд звертає увагу представника відповідача, що позивачем не заявлена вимога про звернення стягнення на активи відповідача. Суд також зазначає що порядок виконання рішення за рахунок грошових коштів, коштів від реалізації майна встановлюється державним виконавцем під час примусового виконання рішення суду у відповідності до вимог Закону України «Про виконавче провадження».
Приймаючи до уваги, що заборгованість у розмірі 929933,44 гривень станом на день розгляду справи відповідачем не сплачена, тому позовні вимоги ДПІ в Сімферопольському районі АР Крим підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Судом 29.07.2010 року оголошена вступна та резолютивна частина постанови, а 02.08.2010 року постанова складена у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 158, 159, 160, 163 КАС України, суд
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кримнафтапостачання" (ЄДРПОУ 31883762) заборгованість з податку на прибуток у сумі 929933,44 гривні в доход Державного бюджету.
У разі неподання заяви про апеляційне оскарження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України - з дня складення в повному обсязі.
Якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання особою копії постанови, у разі неподання нею заяви про апеляційне оскарження.
Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження, апеляційна скарга не подана, постанова вступає в законну силу через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена в порядку і строки передбачені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Тоскіна Г.Л.